Hore

Vysoké Tatry - Téryho chata

Vysoké Tatry sú pre mnohých z nás miestom, kde chodíme vypínať naše vyťažené mysle, rozhýbať naše strnulé telesné schránky a rozdýchať unavené pľúca. Rovnako je to aj miesto, ktoré stojí za to fotografovať v každom ročnom období, čase i nečase.

Ležia na území Prešovského kraja a v rámci neho na území okresu Poprad. Väčšina územia spadá pod katastrálne územie mesta Vysoké Tatry (v minulosti Starý Smokovec), ktoré je svojou rozlohou najväčšie na Slovensku (39.816 ha). Javorová a Bielovodská dolina v severnej časti Vysokých Tatier je súčasťou katastra obce Tatranská Javorina, malá plocha v severozápadnej časti Belianskych Tatier leží v katastri obce Ždiar.

Postupne Vám prinesieme tipy na fotovýstupy, ktoré stoja za námahu, ktorú vynaložíme nesením nielen seba ale aj fotovýbavy. Svetlo, mraky, odrazy v plesách sa nám za to všetko úskalie určite odvďačia.

Téryho chata

Našim prvým miestom je Malá Studená dolina so svojou charakteristickou Téryho chatou. Ide o stredne náročnú trasu, ktorá začína na stanici Starý Smokovec (1.010 m). Vydáme sa zelenou turistickou značkou na Hrebienok. Kedysi značka viedla cez hustý les, dnes je to skôr prechádzka medzi pár stromami. Na Hrebienku sa napojíme na Tatranskú magistrálu po červenej značke, ktorá nás privedie na Starolesniansku poľanu (1.290 m). Z poľany pokračujeme po magistrále, ktorá širokou serpentínou vstupuje do protiľahlého svahu.

Cestou môžeme obdivovať Studenovodské vodopády, ktoré prinášajú možnosť otestovať si svoje schopnosti, čo sa týka nastavovania rýchlosti času na zachytenie rýchlo tečúcej vody. Chodník nás privedie tesne pod Obrovský vodopád (1.330 m). Spenená voda s hlasným hukotom padá úžľabinou medzi dvoma skalami do hĺbky 20 m. Tu si dovoľujem upozorniť, že mostík na ktorom stojíme sa neustále hýbe a len veľmi ojedinele nájdeme dostatok priestoru na vybalenie statívu a nájdenie svojho super fotomiesta. Od vodopádu chodník stúpa do pásma kosodreviny a privádza nás do Malej Studenej doliny. Tu máme možnosť na chvíľku si vydýchnuť, občerstviť sa a použiť civilizovanú formu toaliet na Zamkovského chate (1.475 m).

 
Strážca Studeného potoka.                                         Obrovský vodopád.
                                                                               (červená značka - smer Zamkovského chata) 


Malá Studená dolina - pohľad na Prostredný hrebeň.
 

Ďalej sa vydáme po zväčša kamenistom chodníku, ktorý vedie pozdĺž Malého Studeného potoka. Po pásme lesa - zväčša limbového, sa dostávame na rozľahlú horskú lúku lemovanú kosodrevinou. Nespočetné množstvo rôznych kvetov

a hmyzu (ak si vyberieme správne ročné obdobie) nás bude nútiť neustále skúšať nové a nové pohľady. Po pravej ruke sa nad nami týči Lomnický štít so svojou charakteristickou kupolou observatória na jeho vrcholku.


Malý Studený potok.


Tatranská fauna a flóra.


Pohľad na Prostredný hrebeň.


Pohľad z Malej Studenej doliny smerom do Popradskej kotliny.
 

Prechádzame k najťažšej časti túry. Voda tečúca vodopádmi priamo zo Spišských plies padá takmer na našu hlavu. Niekam tam sa potrebujeme dostať. Tu sa náš výstup sťažuje, postupnými serpentínami sa krok za krokom dostávame do vyššej nadmorskej výšky až sa pred nami ukáže náš cieľ - Téryho chata (2.015 m).


Prostredný hrot (2.441 m)


Téryho chata.


V hornej časti Malej Studenej doliny nás očarí kamenná kulisa chladných štítov, najmä mohutná hradba Ľadového štítu (2.627 m), ktorý je najvyšším vrchom na hlavnom tatranskom hrebeni. Pred nami sa objaví 5 tatranských plies známych pod menom Spišské. Tu sa dá naozaj vyhrať s kompozíciami. Pre zdatných horalov je možnosť prejsť cez Priečne sedlo (2.352 m) do Veľkej Studenej doliny. Upozorňujem však, že ide o jedno z najnáročnejších miest v Tatrách, plné pohyblivej sutiny a nebezpečne strmých snehových polí. Predsa len sme sa vybrali na fototúru!


Predné Spišské pleso.


Téryho chata - pohľad smerom na Priečne sedlo.


Prostredný hrot a Prostredné Spišské pleso.


Téryho chata od Prostredného Spišského plesa.


Predné Spišské pleso.


Malý Studený potok tečúci zo Spišských plies.

A malá pripomienka na záver - nezabudnite si zobrať teplú mikinu a pršiplášť a vhodný vodeodolný obal na vášho fotomiláčika - počasie v tejto nadmorskej výške je naozaj nevyspytateľné.


Pohľad z okna Téryho chaty 
na Prostredný hrebeň. 

Za prípadné omyly v popisoch fotografií sa čitateľom vopred ospravedlňujem, názvy som sa snažila vyčítať z mapy.

Foto: Zuzana Minarovičová

Pozri ďalšie články PHOTOPOINT SK »

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozef Krajčo
externý redaktor 2008-09-12 11:31:23
nice :)
 
juraj-jakubik
2008-09-12 11:33:04
Výborný článok Zuzka a fantastické fotografie, hlavne tie čb ma oslovili. Myslím že túto fototúru pridám do svojho kalendára na budúci rok. Chcel som sa opýtať, ako dlho ti výstup na chatu trval a aká je cena ubytovania. a akú výbavu si tam ´trepala´? Ešte raz, veľmi podarený článok a fotografie,klobúk dolu.
 
Alx
2008-09-12 12:02:22
Pekne, mohla by si pridat zoznam vybavenia, co si vsetkou pouzila, len tak, pre zaujimavost
 
Bacaardi
2008-09-12 15:55:57
Hmmmm peeekne fotky!
 
2008-09-12 16:15:01
dobrý fotoreport:)
zamkovského-téryho-priečne sedlo-zbojnička je super túra, určite musím aj ja ešte raz zopakovať a už aj pofotiť:)
 
2008-09-12 16:44:19
velmi dobre kompozicie...pacia sa mi...turu mam osobne velmi rad...
 
ovca
2008-09-12 17:35:47
velmi pekny clanok, aj fotky su krasne.
 
pleski
2008-09-12 22:38:05
ach jo, tento rok som sa tiez chystal s priatelkou do Tatier. najprv nam to nevyslo kvoli ´dovolenke na malte´ potom sa nedalo kvoli praci. tak snad na rok sa tam konecne dostaneme.
 
di3f
2008-09-14 21:53:37
ako fakt je to zatiaľ najkrajšia túra akú som absolvoval (Hrebienok-Biliková chata-Zamkovského chata-Téryho-Priečne sedlo-Zbojnicka chata-Hrebienok)... Každému odporúčam, kto má rád naše Tatry a chcel by vyskúšať šplhanie po reťaziach cca 300m. Ja som si odtiaľ priniesol cca 500 fotiek. Dokonca tú fotku ´Obrovský vodopád´ mám aj ja a presne rovnako odfotenú. :) nice :)
 
zuzuliena
externý redaktor 2008-09-16 21:24:30
Ahojte vsetci,

velmi sa ospravedlnujem, ze odpovedam az teraz, ale bola som mimo aj ja aj laptop.
Dakujem za Vase reakcie a odpovede pre pytajucich sa su nasledovne:
juraj-jakubik - ubytovanie v Smokovci /nie na Teryho chate stalo 650,- Sk na noc, vystup trval cca 4 hodinky s prestavkami, zvladnut sa to da aj za kratsie ale aj za dlhsie, zavisi od tempa, ktore zvolis. Mala som len NikonD200 so sirokacom Sigma 10-20 f4-5.6. Stativ som po prvom dni odmietla nosit a nemala som ani polarizacny filter. Takze vybava nic moc.
Alx - odpoved je v predchadzajucej vete.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované