Hore

Hrad Branč

Myjavská pahorkatina je fotograficky vďačným kúskom slovenskej krajiny. Jednou z jej dominánt je hrad Branč, týčiaci sa nad obcou Podbranč. Ak pôjdete na hrad autom, cca 100 metrov pod hradom, pri miestnom cintoríne, je parkovisko. Od neho je to päť minút chôdze do kopca. Pred vstupom do hradu sa nachádza pokladňa s predajňou suvenírov, ktorá bola ale v čase našej návštevy zatvorená. Hrad je však verejnosti prístupný.


Prístupový chodník, v diaľke červená strecha pokladne.



Z hradu je nádherný rozhľad na všetky svetové strany.

Z histórie

Nasledujúce informácie o hrade Branč sú prevzaté s oficiálnych stránok obce Podbranč.


Hrad Branč na medirytine od J. Nypoorta z roku 1686.

 

Zrúcanina hradu Branč leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317. Hrad sa rozkladá na ploche asi 7.500 m2, vo výške 480 m n.m. Keďže hrad stál na pomerne ľahko prístupnom kopci, jeho obrana sa neustále zdokonaľovala. Hlavný vchod do dolného hradu je od východu. Vstup do hradu bol strážený dvoma bastiliónmi vonkajšieho opevnenia. Oproti hlavnému vchodu je trištvrtekruhová delová bašta stredného hradu, chrániaca paľbou z diel a ručných zbraní priestor vchodu pred nepriateľom. Obvodové murivo dolného hradu je na štyroch miestach prerušené polkruhovými baštami.


Pomník kalvínskym a evanjelickým kňazom. 


Hrad je rozdelený na dve hlavné časti: dolný hrad a stredný hrad. Stredný hrad je od dolného hradu oddelený výrazne suchou hlbokou priekopou, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia stredného hradu. Vchod do stredného hradu bol pôvodne v rohu (oproti pomníku). Aj tam, kde je zem zarovnaná, bola kedysi priekopa. Tá bola však zasypaná troskami zrúcaného horného a stredného hradu. Útočníci museli prekonať 80 metrov nekrytého priestoru (priekopu) pod priamou paľbou obrancov hradu.

Stredný hrad sa funkčne delí na 2 časti: severné nádvorie stredného hradu a obytnú palácovú časť. Z nádvoria (pri pomníku) sa po schodisku vystupovalo do átriového dvora a do jednotlivých miestností. Bolo tu 40 izieb - 15 v prízemí, 20 na prvom poschodí a 5 na druhom poschodí. Na západnom nádvorí dolného hradu (neďaleko pomníka) bola hradná studňa. Staršia studňa bola i na nádvorí stredného hradu (blízko jedinej sprístupnenej miestnosti).

Galéria

 

 

 

 

 

Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251 - 1297. Toto datovanie bolo určené podľa archeologického výskumu - podľa nálezu mincí s uvedenými rokmi 1251 - 1261. V ďalších rokoch sa na hrade vystriedalo 40 majiteľov. V roku 1309 hrad získal Matúš Čák Trenčiansky, krátku dobu hrad vlastnil i český kráľ Ján Luxemburský, v roku 1394 Žigmund Luxemburský. Po tomto roku sa datuje prestavba v rozsahu stredného hradu. Výsledkom bol typicky gotický skalný hrad s útočnou vežou, palácom, kaplnkou a v juhovýchodnom rohu stredného hradu s vysokým hradbovým obvodovým múrom.

V 16. storočí sa stal hrad vlastníctvom Františka Nyáryho, ktorý sa oženil s dcérou pána hradu Korlátko (Cerová) a s celou rodinou tu žili i poslední príslušníci rodu Nyáry, ktorí si postavili nový kaštieľ v Sobotišti (na námestí) a postupne sa tam presťahovali aj so zariadením. Bolo to pre nich pohodlnejšie sídlo. Hrad zostal opustený a chátral. V období tureckých vojen slúžil ako útočisko okolitému obyvateľstvu, pričom v období rokov 1674 - 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na galeje. Zomreli v jamách (väznica po obvode múru). Túto udalosť pripomína pamätník a každoročné bohoslužby na hrade.

Keďže bol hrad opustený, ľahko ho napadli a vypálili Turci a hrad tak zostal dodnes.

V roku 1968 Pamiatkostav Žilina prevádzal pamiatkovú obnovu hradu, ktorá nebola dokončená.

Archeologický výskum sa robil od roku 1978. Počas piatich sezón sa v odkrytých zasypaných miestnostiach našli články kamennej architektúry z okien, dverí; ďalej sa našli črepiny z majoliky, z hrncov a kachieľ. K zaujímavým nálezom patrila ozdobná kamenná renesančná rímsa so štítom s letopočtom ukončenia prestavby hradu 1539 a monogramom majiteľa hradu Františka Nyáryho. Ďalej sa našla sústava pilierov, drevené časti z pôvodného hradu, železný šíp, 2 guľky, starý nôž, bronzové ihlice, rôzne druhy gombíkov, kovaní, kľúčik od šperkovnice, medené cedidlo a iné.

Príťažlivá a malebná krajina s hradom Branč bola mnohým umelcom námetom na výtvarné zobrazenie. Hrad Branč vo svojich dielach stvárnil maliar Martin Benka, Július Koreszka, hodonínsky maliar Karel Novák. Hrad Branč bol a je námetom pre fotografov. Obrazy hradu Branč sa nachádzajú v Galérii mesta Bratislavy, v múzeu Martina Benku v Martine a Záhorskej galérii v Senici.

Z hradu Branč je možnosť uskutočniť turistické výlety na Bradlo, kde je mohyla generála Milana Rastislava Štefánika (pokračovanie lesnou cestou za Podzámkom), k pamätnej izbe SNP v Prietrži u Rehušov s históriou boja proti fašizmu v okrese Senica (smerom Podbranč - Dolná Dolina, Druhá Strana, Prietrž).

Ďalej je možnosť uskutočniť výlet k hradisku Starý Hrad, prípadne k poľovníckej chate.

Pri fotografovaní využijete objektívy všetkých ohnísk, od rybieho oka až po teleobjektív. Nezabudnite na najužitočnejšie krajinárske filtre: polarizačný a šedý prechodový.

Zdroj: www.hrady.sk/branc.php 
          sk.wikipedia.org/wiki/Branč_(hrad) 
          www.podbranc.sk

 

 

  

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
b.a.f.o.a.r.t.
2010-08-03 11:17:19
MY kopanice poznáme máme radi a často navštevujeme :) fajn článok a fotor
 
bonifacko
2010-08-03 13:18:25
Pozname. Je tam krasne.
 
leto
2010-08-03 18:23:03
ako chlapec som sa tam v detstve prehánal,z rodnej Myjavy to mám na skok,teraz chodíme občas autom okolo,ale už dlho som tam nevyliezol,tento článok ma motivoval,vďaka za typ,,,
 
lacoslav
2010-08-04 22:37:03
Načo tam ísť, keď ty si už všetko vyfotil? :)))
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia