Hore

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Máte radi čaro vodných mlynov? Tak práve pre Vás jemných romantikov mám nasledujúci tip.

Na ceste z Dunajskej Stredy cez Veľké Dvorníky smerom na Jahodnú leží dedinka Dunajský Klátov. A práve v nej sa na ľavom brehu klátovského ramena Malého Dunaja nachádza technická pamiatka - vodný spodkový mlyn. Spolu s odolnými vodnými plochami, typickými pobrežnými porastmi s cennou flórou a faunou bolo toto územie v roku 1993 vyhlásené národnou prírodnou rezerváciou.

Murovaný vodný mlyn získal dnešnú podobu v roku 1920. Jeho posledným majiteľom bol  Michal Cséfalvay. Až do 40. rokov 20. storočia sa v mlyne pracovalo. Postavením nového mosta v 50. rokoch však bola voda odvedená od vodného kolesa, ktoré sa týmto úplne zruinovalo. V druhej polovici osemdesiatych rokov 20. storočia bol mlyn odkúpený štátom a začala sa stavebno-technická rekonštrukcia objektu. Pre verejnosť bol opäť sprístupnený 21.augusta 1987.

V budove mlyna sa nachádza stála expozícia vodného mlynárstva s pôvodným zariadením. Mlyn je súčasťou Žitnoostrovného múzea Dunajská Streda.

P.S. Výlet spojený s piknikom niekedy v máji bude určite jeden zo super momentov, pre ktoré sa oplatí žiť J. Skúsiť môžete samozrejme aj v zime, lete, či práve teraz.

Foto: Zuzana Minarovičová

Zdroj: http://www.muzeum.sk/default.php?obj=pamiatka&ix=zom_vmdv 
 http://www.skrz.sk/vodny-mlyn---dunajsky-klatov----a14-12336-sk.htm

Pozri ďalšie články PHOTOPOINT SK »

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Realecon
2008-10-14 06:47:52
Môžem potvrdiť, je to fajne miestečko.
nedaleko je ale ešte jedno podobné.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-10-14 07:23:37
My sme tam boli s BODYM, ale asi v nepravu hodinu. Treba si to vycihat. Pekny plavajuci mlyn je v Kollarove.
 
SY-KICK
2008-10-16 08:10:37
Pekný článok spolu z fotografiami.
Musí to byť naozaj nádherné miesto pre relax a fotografovanie.
 
BODY
2008-10-16 15:49:45
uz som to niekde pisal, ale kedze sa to tu objavilo ako fototip.
Zo štyroch mlynov, ktoré som navštívil je pre mna najkrajsi mlyn v Jelke (treba ho vsak fotit z protilahlého brehu cca ráno o 08.00), potom Tomášikovo (tam je dost tažko sa dostat na protilahlý breh a už ked sa tam aj dostanete tak sa tazko hladá vhodné miesto na rozlozenie ´nádobíčka´) a Kollárovo (tomu trošku chýba patina zubu času)a posledný je tento v Dunajskom Klátove (okolo 18.00 je tu protislnko, takže fotiť asi tiež ráno). Fotky mám na domacom kompe :(
 
2laak
2009-03-28 20:14:58
príspevok od: Karol Srnec
My sme tam boli s BODYM, ale asi v nepravu hodinu. Treba si to vycihat. Pekny plavajuci mlyn je v Kollarove.
Este by som poopravil pana Srnca, zrejme mal na mysli plavajuci mlyn v Kolarove (s jednym L - 17km od Novych Zamkov alebo 20km Komarna). Mozno podstatna informacia pre toho, kto by k nam rad zavital. Mlyn je skutocne fotogenicky, zasadeny do prirody, ale je potrebne prist na jar/v lete, ked je vsade zelen. Za mlynom postavil majitel krcmicku, ktora moze rusit pri foteni. Inak je to velmi pekna budova z dreva (krcmicka a cely areal), kde sa da obcerstvit.

Za zmienku stoji aj najdlhsi dreveny most s celodrevenou konstrukciou v strednej Europe. Je to tiez pekna kulisa, v tesnej blizkosti mlyna. Mlyn spravuje chlapik, ktory Vas isto rad prevedie aj priamo po mlyne, porozprava o historii. Z mlyna sa da spravit tiez krasne fotky z vody (labute, atd.).

Ak mate tadialto cestu, urcite odporucim navstivit. :-)
 
momo71
2009-04-28 16:42:28
Na Tomasikovo zo zapadu je jedno dobre miesto z mola patriaceho usadlosti. Ak pojdes na zlomeny strom (20-30m na zapad) v zabere Ti uz bude vadit maringotka na urovni kolesa mlynu. Este je jeden vodny mlyn v Jahodnej, ale ten je mozne fotit len z mosta, alebo po dohode s niekym z clna.
 
MatejMerlot
2011-03-08 21:22:19
byvam kusok a chodim tam stale, ci uz fotit portrety alebo prirodu, kazde rocne obdobie ta ma caro svoje
 
kralik_j
2011-03-09 09:32:32
Bol som v jelke, i v klatovoch pred dvoma tyzdnami. Osobne som bol sklamany.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia