Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Stativ na hory

petmic
2015-08-27 10:14:33+02
Chcel by som poprosit o radu. Vyberam stativ na hory. Bude noseny primarne v / na ruksaku. Momentalne pouzivam Gorillapod s gulovou hlavou, som s nim spokojny ale je vela situacii kedy ho nie je kde polozit. Fotografujem krajinky, casto vo vetre.
1. Nosnost: eos30d + max 1kg sklo: spolu do 2kg
2. Vyska: idealne >150cm (ja mam 175, gulova hlava s fotakom pocitam ze spravi 20cm)
3. Hmotnost: samozrejme co najnizia, 2 kg bez hlavy je max co chcem akceptovat
4. Cena: 150eur (bez hlavy)

Hlavu chem pouzit gulovu z gorillapodu. Ako druha moznost je Giottos MH1300.

Karbonove su cenovo mimo rozpocet. Pozeral som na:
1. Manfrotto 055. Bol mi odporucany ale je prilis tazky na moj vkus.
2. 190XPRO3 - toto je asi najlepsi kandidat. Nie som si ale isty ako sa bude nosit na ruksaku. Nemate niekto skusenost? Neprakaza dlzka po zlozeni (cca 60cm)?
3. Manfrotto Beefree - maly (idealny do ruksaku) a lahky ale pride mi prilis nizky (mozno je to akceptovatelna dan za nizku hmotnost) a na pohlad nie prilis stabilny? Nemate niekto skusenosti s nim?

dakujem
 
duroslav
2015-08-27 10:45:11+02
Ja som si na jar kúpil Manfrotto Befree carbon. Musím povedať, že nie celkom splnil moje očakávania. Ako je pravda, že je lahučký. Nohy sú v rámci možností stabilné. Pokiaľ nebolo nutné vysunúť stredový stĺpik, tak som ho nevysúval, kvôli stabilite.
Najhoršia súčiastka tohoto statívu je hlava, ktorá má niekoľko nedostatkov.
- Z času na čas sa uvoľňovala od spodnej časti statívu. Druhá hlava Manfrotto, ktorú mám na "hlavnom" stavíve má okrem hlavného závitu ešte malé poistné skrutky, ktoré zabraňujú samovoľnému uvoľneniu. Hlava ne BeFree ich nemala.
- Stabilita. V papieroch uvádzaná nostnosť 4kg je veľká utópia. Nohy statívu s tým problém nemajú, ale hlava má strašný problém udržať foťák v tej polohe, do ktorej ho dám. Najviac som statív používal v kombinácii D750 + 24-70. Keď bol objektív namierený vodorovne, tak to ešte ako-tak šlo. Ale pri miernom naklonení dolu to už poriadne nedržalo a to som hlavu zaťahoval, čo to dá.
- Fotenie na výšku. Výrezy, ktoré umožňujú pohyb hlavy o 90 stupňov v skutočnosti dovolia ísť tak možno 87 stupňov a ďalej si treba pomôcť korekciou na nohách.

Samozrejme je možnosť hlavu nahradiť nejakou inou, ale v tom prípade človek stráca možnosť poskladať statív do transportnej polohy. Druhá vec je tá, že BeFree sa predáva iba v komplete s hlavou, takže druhá hlava by bola ďalšia investícia naviac.

Čiže ja teraz tiež stojím pred úlohou nájsť za tento šmejd nejakú náhradu.
Momentálne sa rozhodujem medzi Manfrotto 190CXPro4 alebo Gitzo GT2542
 
Habatka
2015-08-27 10:46:26+02
Hlavne sa pozeraj na nosnosť akú dokáže uniesť t.j. fotoaparát+objektív to je cca 2 kg + vietor to znamená že by mal mať nosť x 2 možno aj x3 .
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-27 11:05:40+02
Davat na Beefree zrkadlovu je od zaciatku hlupy napad. Je to stativ, ktory bol vyrobeny pre lahke CSC fotoaparaty. Pre ne je vyborny a hlava plne postacujuca.
Stativ vaziaci 2 kg je na hrane komfortneho nosenia. Preto je karbon taky popularny. Kto ma obmedzeny rozpocet, moze siahnut napr. po znacke Triopo, ktora ponuka niekolko sdostatocne robustnych modelov do 150€.
 
petmic
2015-08-27 11:38:13+02
Dakujem za rychle odpovede. Tak nejak som tusil ze ten BeFree nebude to prave orechove pre zrkadlovku...ale velkost a vaha zneli lakavo.

Pozeral som Triopo, vyzera to lakavo. Do 150 eur maju aj karbonove modely, zaujal ma:
http://www.photonet.sk/triopo-ge-3228x8c/prod_46290.html
http://www.photonet.sk/triopo-ge-3232x8c/prod_46292.html
Ako je na tom znacka Triopo s kvalitou? Nie je to len drahy cinsky smejd? Predavaju nahradne diely? Nikdy som o nich nepocul, mam trochu nedoveru.
 
duroslav
2015-08-27 11:47:28+02
príspevok od: Karol Srnec
Davat na Beefree zrkadlovu je od zaciatku hlupy napad. Je to stativ, ktory bol vyrobeny pre lahke CSC fotoaparaty. Pre ne je vyborny a hlava plne postacujuca.
Stativ vaziaci 2 kg je na hrane komfortneho nosenia. Preto je karbon taky popularny. Kto ma obmedzeny rozpocet, moze siahnut napr. po znacke Triopo, ktora ponuka niekolko sdostatocne robustnych modelov do 150€.
Najlepšie skúsenosti sú tie vlastné. Pred kúpou toho zmätku som prečítal nejaké recenzie na nete, ktoré apriori použitie s DSLR nevylučovali....

Mimochodom z tých dvoch čo medzi nimi teraz rozmýšlam, by si ktorý doporučil?
Manfrotto 190CXPro4 / Gitzo GT2542

Oba karbonové so 4-dielnymi nohami.
Pokiaľ je prvoradým kritériom stabilita, oplatí sa priplatiť si za Gitzo?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-27 11:52:57+02
príspevok od: duroslav
Najlepšie skúsenosti sú tie vlastné. Pred kúpou toho zmätku som prečítal nejaké recenzie na nete, ktoré apriori použitie s DSLR nevylučovali....

Mimochodom z tých dvoch čo medzi nimi teraz rozmýšlam, by si ktorý doporučil?
Manfrotto 190CXPro4 / Gitzo GT2542

Oba karbonové so 4-dielnymi nohami.
Pokiaľ je prvoradým kritériom stabilita, oplatí sa priplatiť si za Gitzo?
Manfrotto by som bral skor, Giotos ma uzsi uhol medzi nohami, na ukor stability. SKusal som rozne stativy, ale najlepsie sa mi pracuje s Velbon GEO (Sherpa PRO), 5-kovy rad s prstencovymi poistkami vysuvania noh. SKoda, ze Velbon zuzuje portfolio, asi sa im nedari predaj.

Radsej investovat do jedneho poriadneho, nez kazdy rok kupovat iny stativ. Ten GEO stoji tolko co Beefree Carbon.

http://stativy.heureka.sk/velbon-geo-n543/
 
yquinox
2015-08-27 11:59:52+02
príspevok od: petmic
Dakujem za rychle odpovede. Tak nejak som tusil ze ten BeFree nebude to prave orechove pre zrkadlovku...ale velkost a vaha zneli lakavo.

Pozeral som Triopo, vyzera to lakavo. Do 150 eur maju aj karbonove modely, zaujal ma:
http://www.photonet.sk/triopo-ge-3228x8c/prod_46290.html
http://www.photonet.sk/triopo-ge-3232x8c/prod_46292.html
Ako je na tom znacka Triopo s kvalitou? Nie je to len drahy cinsky smejd? Predavaju nahradne diely? Nikdy som o nich nepocul, mam trochu nedoveru.
Ja mam karbonovy TRIOPO GT-3230X8C uz nejaky ten piatok.
Stihol nabehat 3x Alpy (lyzovanie, feraty), vela po Slovensku (hory, potoky) atd.

Zatial vsetko bez problemov, odporucam kazdemu, kto sa rozhoduje pri kupe stativu. uz som to tu pisal ostatne vela krat .
 
dodo023
2015-08-27 12:16:01+02
Ja mám tento a som s ním veľmi spokojný. Plus máš k nemu veľmi dobre puzdro:

http://www.mini-max.sk/stativy-monopody-hlavy/stativy/stativy-s-hlavou/triopo-gt-3128x8c-nb-1s-stativ-s-hlavou

Prežil už bahno, piesok, vodu a dažďový prales.... Jedinu výhradu by som mal k špiciam. Jedna mi začína hrdzavieť, no môže to byť moja chyba.
 
petmic
2015-08-27 13:03:49+02
Nasiel som na nete zopar recenzi na GT verziu od Triopo - so srobovacimi nohami. Nenasiel som ale nic o GE - s rychloklipmi ako ma aj Manfrotto 190X a pod. Nemate niekto takuto verziu?
 
lukas_pd
2015-08-27 13:28:28+02
Ja mám niečo vyše pol roka ME3230X8C, teda verzia s klipmi a zatiaľ si nemôžem sťažovať. Držia spoľahlivo a mám z nich dobrý pocit.
Nemôžem síce porovnávať so statívmi v cene niekoľkých stoviek, no myslím si, že táto kúpa za 140€ aj s hlavou bola super.
 
MajoC
2015-08-27 19:24:44+02
Ja sa ťahám s týmto :
http://www.mini-max.sk/stativy-monopody-hlavy/stativy/stativy-s-hlavou/triopo-mt-3230x8c-b-2-stativ-a-hlava
 
riske
externý redaktor 2015-08-27 22:50:56+02
Fotím s Manfrotto 055 a je to fakt ťažké monštrum. Preklínam každý jeho gram keď ho vláčim. Navyše mi už začína trochu hrdzavieť. Zase som veľmi spokojný s jeho tuhosťou a stabilitou. Preto ani do budúcna neplánujem nákup ničoho ľahšieho.
 
stiko33
2015-08-28 11:12:21+02
skus pozriet Vanguard stativy... ja som spokojny ..
 
pekelnikivan
2015-08-28 18:05:48+02
používam Manfrotto 190XPRO3 a nemám problém s nosením na batohu a to ani ked mám našrobovanú základňu EZ-Leveler II a panohlavu Nodal Ninja 3. A vtomto prípade som dlhší minimalne o 20cm
 
petmic
2015-08-28 19:47:18+02
Zatial mi to vychadza na 190XPRO4
Tie Triopo karbonove su sice asi 700g lahsie, ale akosi im nedoverujem. Predajca na slovensku potvrdil ze nahradne diely viac menej nie su. Je to cina, nie je sa co cudovat. A pri cene cez 100 eur nemam chut moc riskovat.
 
Martin Školiak
2015-08-28 21:35:46+02
príspevok od: petmic
Zatial mi to vychadza na 190XPRO4
Tie Triopo karbonove su sice asi 700g lahsie, ale akosi im nedoverujem. Predajca na slovensku potvrdil ze nahradne diely viac menej nie su. Je to cina, nie je sa co cudovat. A pri cene cez 100 eur nemam chut moc riskovat.
Ak to chceš do hôr kde večne fúka vietor tak ber statív s trojsekčnými nohami a nie štvorsekčnými. Manfrotto rada 190 je dobrá voľba. Niekedy ti ale môže chýbať pár cm výšky. Ja som práve preto prešiel na radu 055. Tam som už však išiel do karbónu kvôli váhe. Oplatí sa zainvestovať, je to investícia na dlhé roky.
 
duroslav
2015-08-28 23:23:01+02
príspevok od: Martin Školiak
Ak to chceš do hôr kde večne fúka vietor tak ber statív s trojsekčnými nohami a nie štvorsekčnými. Manfrotto rada 190 je dobrá voľba. Niekedy ti ale môže chýbať pár cm výšky. Ja som práve preto prešiel na radu 055. Tam som už však išiel do karbónu kvôli váhe. Oplatí sa zainvestovať, je to investícia na dlhé roky.
Výhoda karbónu nie je len v hmotnosti, ale aj v tom, že na rozdiel od hliníka dobre tlmí vibrácie.

Čiže ja na hory/cestovanie zrejme kupujem 190CXPro4 a starú 190XProb čo mám asi tiež vymením za niečo s 3-dielnymi nohami ale karbonové. Ale zatiaľ ešte neviem čo.
 
frsta
2015-08-30 19:28:55+02
Ahojte, ja som si vybral Manfrotto MT190CXPRO4, (pôvodne som si chcel kúpiť Triopo GE-3228 X8C). Potreboval by som poradiť pri výbere slušnej pákovej hlavy, doposiaľ som žiadny statív nemal. Čo by ste mi doporučovali?
 
duroslav
2015-08-30 20:39:39+02
príspevok od: frsta
Ahojte, ja som si vybral Manfrotto MT190CXPRO4, (pôvodne som si chcel kúpiť Triopo GE-3228 X8C). Potreboval by som poradiť pri výbere slušnej pákovej hlavy, doposiaľ som žiadny statív nemal. Čo by ste mi doporučovali?
Prečo chceš zrovna pákovú hlavu?
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()