Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Stativ na hory

petmic
petmic 2015-08-27 10:14:33+02
Chcel by som poprosit o radu. Vyberam stativ na hory. Bude noseny primarne v / na ruksaku. Momentalne pouzivam Gorillapod s gulovou hlavou, som s nim spokojny ale je vela situacii kedy ho nie je kde polozit. Fotografujem krajinky, casto vo vetre.
1. Nosnost: eos30d + max 1kg sklo: spolu do 2kg
2. Vyska: idealne >150cm (ja mam 175, gulova hlava s fotakom pocitam ze spravi 20cm)
3. Hmotnost: samozrejme co najnizia, 2 kg bez hlavy je max co chcem akceptovat
4. Cena: 150eur (bez hlavy)

Hlavu chem pouzit gulovu z gorillapodu. Ako druha moznost je Giottos MH1300.

Karbonove su cenovo mimo rozpocet. Pozeral som na:
1. Manfrotto 055. Bol mi odporucany ale je prilis tazky na moj vkus.
2. 190XPRO3 - toto je asi najlepsi kandidat. Nie som si ale isty ako sa bude nosit na ruksaku. Nemate niekto skusenost? Neprakaza dlzka po zlozeni (cca 60cm)?
3. Manfrotto Beefree - maly (idealny do ruksaku) a lahky ale pride mi prilis nizky (mozno je to akceptovatelna dan za nizku hmotnost) a na pohlad nie prilis stabilny? Nemate niekto skusenosti s nim?

dakujem
 
frsta
2015-09-02 22:19:17+02
Priatelia značky Manfrotto, nenapíšete svoju skúsenosť?
 
kasko
2015-09-02 22:48:08+02
príspevok od: frsta
Priatelia značky Manfrotto, nenapíšete svoju skúsenosť?
este pozor na ten Feisol - ked si neobjednas stredovy stlpik, ktory neodporucam na ziadnom stative, tak max. vyska bez hlavy je 139cm (hladas viac ako 150 - s hlavou mas cca 148cm + vyska kde je hladacik na fotaku a mohlo by to byt, len neviem ako si to myslel). No oproti manfrotto tu hra velku rolu vaha len 1,18kg !!!
 
Martin Školiak
2015-09-03 00:35:07+02
príspevok od: kuchar
Pred nedavnom som siel do Feisolu Tournament CT3442 zatial spokojny.Lahko sa expanduje aj sklada.Feisol je taiwanska firma povodne vyrabajuca iba vysoko kvalitny karbon.Momentalne predavaju aj stativy a prislusenstvo,ale aj take karbonove diely do armadneho letectva.Takze skusenosti s vydrzou snad maju.
Za rok za dva zas budú vyrábať bublifuky alebo niečo iné, ale Manfrotto tu bude stále. Okrem toho je u Manfrotta možné objednať aj náhradné diely.
 
kuchar
2015-09-03 00:50:33+02
príspevok od: Martin Školiak
Za rok za dva zas budú vyrábať bublifuky alebo niečo iné, ale Manfrotto tu bude stále. Okrem toho je u Manfrotta možné objednať aj náhradné diely.
Nemyslim si..Feisol si vypracoval slusne meno medzi stativmy a patri medzi najlepsie pomer vykon-cena.A k comu nahradne diely objednavat?Ved kvalitny stativ by mal vydrzat niekolko desiatok rokov...
 
Martin Školiak
2015-09-03 01:42:30+02
príspevok od: kuchar
Nemyslim si..Feisol si vypracoval slusne meno medzi stativmy a patri medzi najlepsie pomer vykon-cena.A k comu nahradne diely objednavat?Ved kvalitny stativ by mal vydrzat niekolko desiatok rokov...
Nie je karbón ako karbón. Vraj aj technológia spletania karbónových vlákien v materiáli je u statívov ako Gitzo alebo Manfrotto iná (kvalitnejšia)ako u lacných ázijských statívov. Gitzo alebo Manfrotto majú väčšiu torznú tuhosť a tým pádom sú aj pevnejšie. Možno je Feisol výnimka a je dobrý ale Manfrotto je pre mňa rokmi preverená značka.
 
frsta
2015-09-03 09:47:51+02
Nie som z BA, preto sa pýtam: poznáte tam dobrú kamennú predajňu(e), kde sa dajú statívy Manfrotto, Feisol vyskúšať? Resp. iné mesto ...
 
min0sys
2015-09-03 14:46:23+02
Feisol skusat vo Viedni, maju ich dost na skusku priamo na predajni :
http://digitalkameraverleih.com/feisol_verkauf.php
 
kuchar
2015-09-03 21:29:19+02
príspevok od: Martin Školiak
Nie je karbón ako karbón. Vraj aj technológia spletania karbónových vlákien v materiáli je u statívov ako Gitzo alebo Manfrotto iná (kvalitnejšia)ako u lacných ázijských statívov. Gitzo alebo Manfrotto majú väčšiu torznú tuhosť a tým pádom sú aj pevnejšie. Možno je Feisol výnimka a je dobrý ale Manfrotto je pre mňa rokmi preverená značka.
Neviem sice ,ktore lacne azijske stativy mas na mysli ,ale Feisol je po Gitzo a RR stuff najdrahsi myslim.Ten Gitzo az taky zazrak neni vzhladom k cene ako si mnohi myslia.
 
zvonec
2015-09-03 23:58:24+02
príspevok od: frsta
Priatelia značky Manfrotto, nenapíšete svoju skúsenosť?
A co mame napisat?
Ja som mal BeFree nastudovane z recenzii, kde ho vychvalovali do neba. Pred tym som mal manfrotto 190 plus 141RC hlavu, len to bolo tazke ako karpatsky medved, ked sme to tahali po Tatrach a Dolomitoch, potom sa podarilo zohnat Vanguard Alta + tam, som zrovna nevymakol hlavu, resp, ta hlava stala za nic.

Na BeFree je super gulova hlava, bol som milo prekvapeny (Minimalne s porovnani s tym Vanguardom), urcite to vsak nie je stavane na 6D s Battery Gripom, a 100-400mm, ale pokial sa na to da EOS XXX rada plus nejaky sirokac tak v pohode. Alebo hociktore CSC. Presne tak ako pisal Karol o par prispevkov skorej. A kompakt lavou zadnou.

Este k tej 190, je pravda ze by sa ten stativ s tou hlavou dal pouzit ako utocna zbran. (vaha spolu s hlavou 3,4 kg), Tam sa urcite BeFree nechyta....

Este by som mozno spomenul jednu obrovsku vyhodu uhlikovych stativov (mimo nizsiej vahy), maju vysiu tuhost, a niesu nachylne tak na vibracie.
 
Jubi
2015-09-04 13:03:28+02
Poradi niekto aj mne ? Nemozem najst stativ ktory by bol po zlozeni pod 50cm, (najlepsie pod 40cm). Lahky, t.j. karbon. Kvalitny. A bez toho stredoveho stlpiku. Samozrejme s gulovou hlavou , tiez nieco kvalitne. Sam sa v stativoch nevyznam len pocujem furt manfroto manfroto manfroto... Ale nejako som tam nenasiel spomedzi nich taky idealny. dikes
 
kuchar
2015-09-04 13:35:10+02
príspevok od: Jubi
Poradi niekto aj mne ? Nemozem najst stativ ktory by bol po zlozeni pod 50cm, (najlepsie pod 40cm). Lahky, t.j. karbon. Kvalitny. A bez toho stredoveho stlpiku. Samozrejme s gulovou hlavou , tiez nieco kvalitne. Sam sa v stativoch nevyznam len pocujem furt manfroto manfroto manfroto... Ale nejako som tam nenasiel spomedzi nich taky idealny. dikes
Feisol Tournament CT 3442..
 
zvonec
2015-09-04 14:41:29+02
príspevok od: Jubi
Poradi niekto aj mne ? Nemozem najst stativ ktory by bol po zlozeni pod 50cm, (najlepsie pod 40cm). Lahky, t.j. karbon. Kvalitny. A bez toho stredoveho stlpiku. Samozrejme s gulovou hlavou , tiez nieco kvalitne. Sam sa v stativoch nevyznam len pocujem furt manfroto manfroto manfroto... Ale nejako som tam nenasiel spomedzi nich taky idealny. dikes
Neviem ci poradim, ale pocul som, ze Manfrotto robi kvalitne stativy....

Nepises strop ceny, Nepises co chces na ten stativ davat. Nepises, aku vysku by mal mat ten stativ po rozlozeni.

Feisol Cena cca 400 EUR (plus treba dokupit hlavu)
http://www.feisol.net/feisol-tournament-tripod-ct3442-rapid-p-31.html

A to "nestastne nekvalitne" manfrotto Cena cca 275 EUR na SK
http://www.manfrotto.com/product/24329.1108711.58969.1108723.0/MKBFRC4-BH/_/Befree_Carbon_Fiber_Tripod_with_Ball_Head

Samozrejme Velbon, Giottos, atd....
 
Martin Školiak
2015-09-04 21:53:19+02
príspevok od: kuchar
Neviem sice ,ktore lacne azijske stativy mas na mysli ,ale Feisol je po Gitzo a RR stuff najdrahsi myslim.Ten Gitzo az taky zazrak neni vzhladom k cene ako si mnohi myslia.
Myslel som Triopo a pod. Ten Feisol asi fakt. patri k tomu lepšiemu a drahšiemu. U mňa ale aj tak vyhráva tradícia.
 
Jubi
2015-09-04 22:24:24+02
príspevok od: zvonec
Neviem ci poradim, ale pocul som, ze Manfrotto robi kvalitne stativy....

Nepises strop ceny, Nepises co chces na ten stativ davat. Nepises, aku vysku by mal mat ten stativ po rozlozeni.

Feisol Cena cca 400 EUR (plus treba dokupit hlavu)
http://www.feisol.net/feisol-tournament-tripod-ct3442-rapid-p-31.html

A to "nestastne nekvalitne" manfrotto Cena cca 275 EUR na SK
http://www.manfrotto.com/product/24329.1108711.58969.1108723.0/MKBFRC4-BH/_/Befree_Carbon_Fiber_Tripod_with_Ball_Head

Samozrejme Velbon, Giottos, atd....
ani by nemusel byt moc vysoky, nech mi to moc nerozfuka, no a pojde nato asi 3-4 kg
 
kasko
2015-09-04 22:39:19+02
príspevok od: Martin Školiak
Myslel som Triopo a pod. Ten Feisol asi fakt. patri k tomu lepšiemu a drahšiemu. U mňa ale aj tak vyhráva tradícia.
Ty si fakt zatrpknuty - ber to prosim v dobrom. Tiez som taky vo vela veciac, no ked som hladal stativ ja, tak vsetky tie manfrota, vaguardy a bezne znacky co su na predajnich na sk stoja za milu... ked hladas vazne pevnu vec. Pisal som to aj v blogu - za tie peniaze co som ja dal sa neda zohnat rozumnejsi stativ asi ako feisol. Skusal som ekvivalent 900mm na FF pri vytiahnutych stativoch a staci len prstom poklepat na nohu stativu a cely obraz sa roztrase na 5sekund na tych akoze lacnejsich.... Potom prichadza gitzo, ktory tiez dobre drzi, ale oproti feisolu ma inde cenu. Ked nevlacim tazku techniku, tak pouzivam daky Velbon a staci. Ked niekto zacne hladat to co ja napr. tak nepozna kompromis a bude hladat asi ine ako manfrotto. Ale ked ma niekto cenovy strop, alebo funguje tak, ze komu niet rady, tomu niet...... tak sa tu vsetci zbytocne rozpisujeme.
 
kasko
2015-09-04 22:45:06+02
príspevok od: Jubi
ani by nemusel byt moc vysoky, nech mi to moc nerozfuka, no a pojde nato asi 3-4 kg
Ja som uz 3 stativy prerobil. Jeden prisiel o stredovy stlpik kvoli tuhosti. Dalsie dva presli komplet skracovaniu noh. Ci je to hlinikova zliatina, alebo karbon, vsetko sa da upravit a skratit na pozadovanu dlzku. Problem je jedine ten, ze ak mas novy, tak prides o zaruku. Transportnu dlzku vacsinou neriesim - pripnem na batoh a ci ma 30 alebo 50 cm ma netrapi - dolezitejsia je vaha pre mna.
 
Martin Školiak
2015-09-04 23:32:19+02
príspevok od: kasko
Ty si fakt zatrpknuty - ber to prosim v dobrom. Tiez som taky vo vela veciac, no ked som hladal stativ ja, tak vsetky tie manfrota, vaguardy a bezne znacky co su na predajnich na sk stoja za milu... ked hladas vazne pevnu vec. Pisal som to aj v blogu - za tie peniaze co som ja dal sa neda zohnat rozumnejsi stativ asi ako feisol. Skusal som ekvivalent 900mm na FF pri vytiahnutych stativoch a staci len prstom poklepat na nohu stativu a cely obraz sa roztrase na 5sekund na tych akoze lacnejsich.... Potom prichadza gitzo, ktory tiez dobre drzi, ale oproti feisolu ma inde cenu. Ked nevlacim tazku techniku, tak pouzivam daky Velbon a staci. Ked niekto zacne hladat to co ja napr. tak nepozna kompromis a bude hladat asi ine ako manfrotto. Ale ked ma niekto cenovy strop, alebo funguje tak, ze komu niet rady, tomu niet...... tak sa tu vsetci zbytocne rozpisujeme.
A čo tak toto http://m.heureka.sk/stativy/manfrotto-057-c3/
 
kasko
2015-09-05 00:09:01+02
príspevok od: Martin Školiak
A čo tak toto http://m.heureka.sk/stativy/manfrotto-057-c3/
Ja sa v tej teme asi stratim - sak ten odkaz je na stativ zlozeny cez 60cm a je tazky jak svina. Tak co tu radime? Medzi pevne, kvazi lahke a lacnejsie stativy to mafrotto vazne nepatri, aj ked proti znacke nemam nic. Ide o vyber co a za aku cenu nakupca chce. Ale rady na nieco total ine - to nechapem. Ked som sa tu pred par rokmi pytal na stativ ja, dostaval som tiez total mimo odpovede - bud bol stativ lacny, alebo maly, pripadne blato. Chcelo si to odskusat osobne a dosiel som na to, ze povodnych 500,-€ ktore som chcel dat som musel navysit, aby to stalo za to. Rada teda pre kazdeho - obehajte si predajne, vyskusajte a komunikujte. - mne na predajniach vzdy nakoniec povedali, ze to co zhanam nemaju. Presvedcilo ich vazne to, ze som vytiahol objektiv s ekv. 900mm zapol live view, tukol po nohe stativu prstom v bezvetri a predajcovi bolo hned jasne, ze pre mna stativ nema. Ak budete pouzivat lahky objektiv zakladneho zoomu s fotakom ktory neroztrase ani zdvih zrkadla a chcete ho mat vo vyske 2metre, tak si kupte co chete. Ked chcete nieco poriadne, tak ziadne stredove stlpiky, pixoviny na natacanie a podobne blbosti - tak invstujte!!! Inak si zozente vazne tazky kamen a prilepte fotak k nemu - to je top stativ a ani carbon na to nema.
 
Martin Školiak
2015-09-05 00:34:06+02
príspevok od: kasko
Ja sa v tej teme asi stratim - sak ten odkaz je na stativ zlozeny cez 60cm a je tazky jak svina. Tak co tu radime? Medzi pevne, kvazi lahke a lacnejsie stativy to mafrotto vazne nepatri, aj ked proti znacke nemam nic. Ide o vyber co a za aku cenu nakupca chce. Ale rady na nieco total ine - to nechapem. Ked som sa tu pred par rokmi pytal na stativ ja, dostaval som tiez total mimo odpovede - bud bol stativ lacny, alebo maly, pripadne blato. Chcelo si to odskusat osobne a dosiel som na to, ze povodnych 500,-€ ktore som chcel dat som musel navysit, aby to stalo za to. Rada teda pre kazdeho - obehajte si predajne, vyskusajte a komunikujte. - mne na predajniach vzdy nakoniec povedali, ze to co zhanam nemaju. Presvedcilo ich vazne to, ze som vytiahol objektiv s ekv. 900mm zapol live view, tukol po nohe stativu prstom v bezvetri a predajcovi bolo hned jasne, ze pre mna stativ nema. Ak budete pouzivat lahky objektiv zakladneho zoomu s fotakom ktory neroztrase ani zdvih zrkadla a chcete ho mat vo vyske 2metre, tak si kupte co chete. Ked chcete nieco poriadne, tak ziadne stredove stlpiky, pixoviny na natacanie a podobne blbosti - tak invstujte!!! Inak si zozente vazne tazky kamen a prilepte fotak k nemu - to je top stativ a ani carbon na to nema.
Ja som tým odkazom na manfrotto 057 už ani neodpovedal na pôvodnú otázku. Chcel som tým len naznačiť že u manfrotta sa nájde statív na všetko. Aj pre veľký teleobjektív. Samozrejme takéto veci sa asi na predajniach nedržia.
 
zvonec
2015-09-05 01:33:58+02
príspevok od: Jubi
ani by nemusel byt moc vysoky, nech mi to moc nerozfuka, no a pojde nato asi 3-4 kg
No... pozeram, ze detailne definovana specifikacia. Asi neporadim, pretoze nakolko vidno v debate, ze kazdy mame ine preferencie. Bude treba pouzit asi google, resp. zabehnut do kamennych predajni, a dane stativy odskusat. Asi by som skocil aj do tej Viedne, a odskusal ten Feisol.

Celkom mi inac boli sympaticke stativy giottos: http://www.giottos.com/pro_view.aspx?nId=8&TypeId=15
Taktiez sympaticka je aj tato rada velbon:
http://www.velbon.co.uk/ut_series.html

Ja som dlho googlil, nakoniec som aj tak skoncil na Manfrotto BeFree. Pokial sa ide niekde na lokaciu autom, tak stara 190 posluzi dobre. Ale modelova situacia, vyslap lomnica => Lomnicky stit bez pouzitia lanovky, spanie na stite, rano fotenie vychodu slnka, nasledne zostup, uz som asi stary, aby som vlacil 190 na chrbte a preto je lepsie befree, co ma 1,1 Kg aj s Hlavou.

Osobne si myslim, ze tato tema je stativ na hory, co je vzdy kompromis, a byt adminom fora, uz by som asi hodil lock, pokial niekomu nerobi problem vlacit 2-3 kg stativ, tak moze mat na salame, a na vyber ma x moznosti.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()