Hore

Ako som Helenu “dokopal” k napísaniu článkov

Tisíce čitateľov môžu hltať každé slovo, ak im máte čo povedať. Nezáleží na štylistike, gramatike. Cenné sú jedinečné informácie.

Pred pár rokmi mi napadlo, že by ste všetci mohli dostať priestor pre publikovanie. Dovtedy dostávali priestor len externí redaktori. Či to nazveme užívateľské články alebo blog, je to to isté. Je to priestor, kde sa môžete vyjadriť vo väčšom rozsahu písmom i obrazom. Tých článkov, ktoré ste publikovali je už veľa a niektoré majú veľmi dobrú čítanosť. Je tu priestor pre vašu sebarealizáciu. Články publikujete sami, bez schvaľovania redakcie. Svoj článok môže napísať každý registrovaný užívateľ. Ale vráťme sa k titulu článku.

Helen1, alias Helena Jankovičová, je jedna z vás (i nás). Sympatická amatérska fotografka, ktorá na ephote vyrastá ako mnohí iní. Pár krát sme sa stretli, pár krát spolu boli fotiť. Ako aj s inými z vás. Pravidelne ťahá zo mňa rozumy. No teraz ich začínam ťahať ja. A “prinútil” som ju, aby si svoje znalosti nenechala len pre seba.


Helena v akcii. 

Mnohí majú z publikovania vlastných článkov obavy. Ak sa však pozrieme na tie publikované, väčšina bola prijatých kladne. Poviem vám, prečo si cením vaše príspevky.

Chceli sme ísť s partiou fotiť na Devínsku Kobylu, no počasie neprialo. Prišiel som len ja a po pol hodine to vzdal. Helena býva neďaleko, tak som jej zavolal. Dostal som pozvanie na kávu a to bol začiatok niekoľkohodinového kecania. Mám veľký prehľad o fototechnike a fotografii, ale neviem zďaleka všetko. Helena sa špecializuje na fotografovanie starými objektívmi. Veď o tom napísala aj články. To však predbieham. Pri káve sme debatovali o všeličom. O fotografovaní i o ePhote. Vyzval som ju, že by mohla niečo napísať o tom, s čím ja nemám skúsenosti. Mala obavy a mojou úlohou bolo pomôcť jej sa ich zbaviť.

Ak sa na niečo špecializujete, čo nie je bežné, zistíte veci, ktoré nie sú informačne bežne dostupné. Vaše praktické skúsenosti sú nesmierne cenné. Myslíte si, že je to nepodstatné, ale aj malá informácia môže mať pre niekoho cenu zlata. Ukázalo sa, že áno. Helenine články mali veľký úspech. K srdcu si zobrala, nech ich rozdelí na viac častí.

  

http://www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1953/fotenie-starymi-sklami/
http://www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1956/fotenie-starymi-sklami-ii/
http://www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1957/fotenie-starymi-sklami-iii/

Nie je dôležité, že nie ste profesionálny redaktor. To nie som ani ja. Akurát ma, na rozdiel od vás, platia. Články musím písať načas, vy si však môžete dať načas. Neviete písať alebo si to myslíte? Nevadí. Dôležité je zdieľanie. Môžete si vyliať srdce v blogu podobne ako ja, alebo publikovať niečo “odborné”. Stiahol sa vám žalúdok? Napadlo vám, že nedokážete napísať takú recenziu ako ja? Hoďte to za hlavu. Píšte ako vám prídu slová na klávesnicu. Vaše informácie môžu byť oveľa cennejšie ako tie, čo napíšem ja.  Pre začiatočníka sú odborní redaktori niekedy až príliš vysoko. Hľadajú informáciu od niekoho, kto im je bližší. Kto má rovnaké potreby a nároky, kto nie je profesionálne deformovaný. Že už napísal recenziu na fotoaparát XYZ Karol Srnec? No a? Mal ho len dva týždne, počas ktorých nemohol zistiť všetko. Napíšte vašu recenziu, ako dlhodobý užívateľ-majiteľ. Zistíte, to čo som ja nezistil. A váš pohľad bude bežnému užívateľovi ePhota bližší. Spoločne zistíme viac.

Naspäť k Helen. Písať o bežne dostupných veciach nie je problém, ale koľkí z vás majú odskúšané rôzne manuálne objektívy? Koľkí z vás si ich kúpili a zistili aký majú bokeh, ostrosť, ako s nimi fotografovať? Oveľa menej ako tých, čo by si to chceli vyskúšať. Helena a aj iní z vás majú neoceniteľné skúsenosti, ktoré sa po internete len ťažko hľadajú. Podeľte sa o ne a dočkáte sa vďaky.

Ďakujem Helen, ďakujem aj vám ostatným, ktorí napísali užívateľský článok alebo prínosný komentár pod článkom, vo fóre alebo galérii. Píšte, píšte, píšte…

P.S. Kúpil som si redukciu na objektívy M42. Helenine články mi prídu vhod. Je načase, aby som niekoho otravoval ja. Požičal som si sovietsky objektív HELIOS-44M a s prvými výsledkami sa pochválim už onedlho.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mirosz
2015-08-07 06:28:42
nebyt Heleninych clankov, nemal by som uz 3 manualne objektivy...vratane Pentacona 135 f/2.8 verziu s 15 lamelovou clonou - tzv bokeh monster V poslednej dobe sa zabavam hlavne s nimi.
Clanky o zatmeni ma naviedli aby som to aj ja skusil... Teraz zas hutam ze vyskusam nafotit perzeidy....
Za tym su clanky na ephoto. Takze suhlas s Karolom - vsetci len do toho!
 
alexmenti
2015-08-07 12:25:51
je super, že sa Helena nechala dokopať.... ...modriny časom zmiznú, ale dobré články zostávajú...
 
walde
ocenenie redakciou 2015-08-07 14:11:48
...Helen je super baba a obdivujem jej zanietenie pre staré sklá... a aby som nezabudol na Karola, tiež má nehynúce zásluhy
 
red arrow
2015-08-07 14:51:47
Som nejeden z tych, ktorych prave clanky a fotky od Helen o starych sklach nakopli a posunuli dalej. Postupne som zacal studovat nieco o starych sklach, az som zakupil zatial tri kusky, ktore ma oslovili a myslim ze nie su posledne. Az teraz ma fotenie zacalo skutocne bavit.
Dalsou osobou je blueModesty6 ktora ma stiahla a ukazala mi caro makrofotografie hoci sama len zacinala.
Moje velke DAKUJEM
 
b.a.f.o.a.r.t.
2015-08-07 15:43:00
Mám rád helen aj Karola
 
seifi
2015-08-07 21:32:45
"Píšte ako vám prídu slová na klávesnicu. Vaše informácie môžu byť oveľa cennejšie ako tie, čo napíšem ja. Pre začiatočníka sú odborní redaktori niekedy až príliš vysoko. Hľadajú informáciu od niekoho, kto im je bližší. Kto má rovnaké potreby a nároky, kto nie je profesionálne deformovaný... " no nesúhlasím; dnes je toľko dezinformácii, toľko snov a domnienok, že je ťažko nájsť to, čo je pravda; myslím si, že autor článku sa dal uniesť;
 
berci
2015-08-08 07:54:28
Asi pre pol rokom som sa rozhodol vymeniť Canon za Fujifilm. Jeden z dôvodov bol aj ten, že systém Fujifilm môže využívať focus peaking pri používaní starých manuálnych objektívov.Je to úžasná vec. Postupne som si kúpil objektívy Takumar a Minoltu a mám vyhliadnutý Helios 44-2,3 resp ešte ďaľšie dva krásne kúsky. Som prekvapený ako veľa ľudí vo svete používa staré manuálne objektivy, koľko recenzií je na internete v podstate na akýkoľvek objektív . Moje Takumary majú skoro 50 rokov a vyzerajú ako z obchodu. Žiadne známky opotrebenia, žiadny prach, ostrenie . to je neuveriteľná záležitosť. Sú to malé šperky. Obrovská výhoda systému je , že môžem ostriť a využívať EVF. Každému , kto má zrkadlovku a používa manuálne objektívy by som doporučil aspoň raz vyskúšať tento systém. Najkrajšia vec pri fotení s manuálnymi objektívmi je , že sa čas spomalí , všetko má úplne iný rozmer. A výsledky sú častokrát nedosiahnuteľné s dnešnými objektívmi. Jedna z úžasných vecí je neuveriteľná kvalita objektívov. Taký Takumar držať v ruke je obrovský zážitok. Odporúčam každému vyskúšať . Ceny starých manuélnych objektívov sa hýbu od 30 EUR (za super kúsky aj 500 EUR a nie je to ani CZ ani Leica)+ príslušná redukcia. Fotky pani Heleny sú úžasné.
 
Mattus1990
2015-08-08 08:07:58
Tiež som už dávnejšie skúšal fotiť starými sklami a je to naozaj paráda. Tie objektívy nemajú takú sterilnosť záberu ako dnešné sklá, každá ich nedokonalosť, absencia antireflexných vrstiev im dáva iný efekt. Mal som Heliosa 58mm/f2 a Super Varexon 135mm/f2.8. Na chvíľu som sa ich síce vzdal určite sa k nim vrátim. Taktiež CSC foťaky poprípade Sony SLT s takýmto sklám, focus peaking je super vec.
 
ratzenberg
2015-08-08 10:55:49
Subjektívny názor má svoju jedinečnú hodnotu práve preto, že vyjadruje nezameniteľnú osobnú skúsenosť. Ale v zle zoštylizovanom texte sa stratia aj tie najfantastickejšie informácie.
 
Iygor
2015-08-08 16:46:02
Nakoniec si teda vyvrátil staré príslovie a dokázal, že aj starý pes sa môže naučiť nové kúsky (bez urážky). Pamätám si niekoľko diskusných tém kde si nádejných kupcov odhováral od kúpy manuálnych skiel, najmä Heliosov, takže sa teším na prezentáciu tohoto skla v Tvojom podaní...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-08 19:09:03
príspevok od: Iygor
Nakoniec si teda vyvrátil staré príslovie a dokázal, že aj starý pes sa môže naučiť nové kúsky (bez urážky). Pamätám si niekoľko diskusných tém kde si nádejných kupcov odhováral od kúpy manuálnych skiel, najmä Heliosov, takže sa teším na prezentáciu tohoto skla v Tvojom podaní...
Svoj nazor som nezmenil a rozvediem to podrobnejsie uz v pondelok.
 
Separovany_Odpad
2015-08-09 10:15:24
no jo, no jo...sú to inšpiratívne články mne kamarát na chvílku požičal Jupiter 9 (85/2), tak ak sa v tomto pekelnom počasí premôžem a niekam vypadnem, tiež spravím menšie ohliadnutie za touto fabrikou na bokeh (a aberáciu)
 
šereda
2017-03-24 18:31:45
tiež ma to nakoplo a sklá sa množia, ale len lacnejšie na aké sú peniaze napr. Pentacon som si hned oblúbil Helios len s obrátenov šošovkou a teraz došiel DOMIPLAN 50 MM 1:2.8 ale tomu som na chuť neprišiel pre min. 75cm zaostrovanie, takže detail slabota a 2.8 je tiež slabota . Uvažujem že nakopnem canon FD, no uvidíme ..

takže dakujem Helene a redakcii Ephoto za dobré články nie len od užívatelov ale aj samotnej redakcie
 
Miroslav Michalisko
2017-03-25 13:49:05
Tiež ma zaujali fotky starými sklami ale absolútne som v tom nemal a ani nemám jasno :jedno je kúpiť sklo a druhé upevniť na telo, respektíve iné problémy s kompatibilitou čo som pozeral je veľké množstvo skiel od rôznych značiek (90% čo som o nich nikdy nepočul) laicky predpokladám že čo výrobca to iný závit alebo iný systém upevnenia , zrejme sú redukcie na najznámejšie skla ale čo tie ostatné ? Zatiaľ to nechávam tak . Páči sa mi ako Karol povzbudzuje ostatných k písaniu blogov ,že to nie je len interne privilégium. Tiež som sa chcel podeliť o svoje skúsenosti len nie fotograficke lebo ako úplný amatér vám nemám čo ponúknuť ale skúsenosti technologické. Konkrétne s diaľkovým ovládaním pre fotoaparáty značky CamRanger kedže na Ephoto.sk o ňom nenašiel žiadnu špecifikáciu (alebo neviem hľadať) Možno by článok bol prínostny pre čitateľov ktorý maju tiež techniku bez wifi,bluetooth či NFC . Len žiaľ som na môj blog zanevrel kedže by to nemalo takú uhladenú schému na akú sú všetci zvyknutí Možno v buducnosti naberiem odvahu
 
Helen1
2018-12-31 13:32:39
hanba mi, že som objavila tento článoček až dnes, ďakujem Karol, potešil si ma
 
WildSammy
2019-01-05 15:16:41
musím za to uznať, že content fruting Ti ide veľmi dobre Karol každopádne dobrý článok
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia