Hore

Externé tienidlo - Flare Buster

Minule sme si povedali, ako môžeme zvýšiť kontrast našich fotografií pomocou slnečnej clony. Tá však nemusí byť stále účinná. Hlavne na objektívoch s premenlivým ohniskom je slnečná clona konštruovaná tak, aby clonila najširšie ohnisko objektívu a zároveň nevstupovala do zorného poľa.

Takáto clona je zvyčajne vykrojená a krátka a nedokáže vždy zastaviť parazitné svetlo.

Parazitné svetlo sa nepodieľa na obraze ale dopadá na prednú šošovku pod veľmi ostrým uhlom. Láme sa v šošovke a spôsobuje mliečny závoj alebo škaredé reflexy. Vstupuje do objektívu, kde sa odráža a spôsobuje ďalšie znižovanie kontrastu a kresby vo fotografii.

Zdrojom takého svetla nemusí byť iba ostré slnečné svetlo ale aj plošné svetlo „bielej" oblohy, keď je obloha konštantne zatiahnutá jednoliatou oblačnosťou.

Podobný nechcený účinok môže mať aj odraz zo snehu, svetlého piesku a pod.

Riešením problému je zatienenie týchto zdrojov svetla tak, aby nedopadali na predný optický člen objektívu.

Najjednoduchšie a najrýchlejšie tak môžeme urobiť zatienením objektívu dlaňou alebo kusom kartónu. Výborne poslúži aj kalibračná alebo šedá kartička. Tienidlo by malo byť umiestnené čo najbližšie k objektívu, nie však tak, aby spôsobilo vinetáciu (stmavnutie okraja fotografie) alebo sa dostalo do záberu.

Druhú ruku však často potrebujeme na ovládanie prístroja a to aj vtedy, keď máme fotoaparát na statíve. Ďalšou nevýhodou tohto spôsobu je, že či chceme alebo nie, rukou môžeme počas expozície pohnúť a dostať ju tak do záberu alebo objektív nezatieniť dostatočne.


Účinok flare buster.

Jednoduchým a univerzálnym riešením na každý prístroj a objektív (do dĺžky 30cm) je externé tienidlo (tzv. flare buster), ktorý je upevnený na ohybnom držiaku v koľajničkách pre externý blesk. Vytvarovaním držiaku dostaneme tienidlo
do želanej polohy a keďže je spojené s fotoaparátom, nehrozí jeho nechcené pohnutie počas expozície. Flare Buster tak môžete s úspechom použiť aj pri fotografovaní „z ruky".

Výsledkom je fotografia bez nechcených reflexov a závojov.

Rada: pred expozíciou si pozorne skontrolujte v hľadáčiku, či tienidlo nevstupuje do obrazu alebo nespôsobuje stmavnutie okraja - vinetáciu. Až potom exponujte. Ušetríte tak miesto na karte, ktoré vám inak zaplní pokazený záber a čas, ktorý obetujete na vymazávanie nevydarených fotografií.

Veľa zdaru a dobré svetlo

Súvisiace články: Slnečná clona

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-06-16 06:59:25
Pri foteni z ruky mi to pride nepouzitelne - to by som musel fotit stale len jednym smerom. Na stative som na to pouzival odrazovu dosku.
 
julo kotus
2008-06-16 07:34:11
bear: :) samozrejme, ze flare buster je potrebné nastaviť a prispôsobiť každej zmene polohy fotoaparátu, je to ale pohodlnejšie a rýchlejšie ako držať fotoaparát iba jednou rukou a druhou držať tienidlo. :)
 
bear
2008-06-16 07:51:48
No celu ruku som na to nepouzival, mal som to oprete o hlavu a pridrziaval to rukou co som drzal objektiv. Inak najpraktickejsie tienidlo sa mi zda velky mexicky klobuk, mas obe ruky volne, vidis do hladaciku a miernym pohybom hlavy ho vies ovladat a este aj nedostanes upal:-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-16 10:50:11
Tzv. Bear´s mexico flare megabuster.
 
julo kotus
 
majklname
2008-06-16 21:00:37
kde sa to da kupit? a kolko je asi cena?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia