Hore

Fotostĺpček šéfredaktora 26/2020

Minulý týždeň som opäť prevetral svoj infrafotoaparát. Mám upravený Olympus OM-D E-M10 Mark II, v ktorom je Lowpass filter nahradený 720 nm infrafiltom.

Vďaka tomu je snímanie infrafotografií jednoduché. Časy vychádzajú normálne, statív nepotrebujem. A keďže je to bezzrkadlovka, vidím priamo v hľadáčiku a na displeji výsledný infraefekt. Infrafotografia vyžaduje pekné slnečné počasie, ideálne ak po oblohe plávajú pekné mraky. Infrafotoaparát mi pomáha vypĺňať čas, ktorý je pre štandardné fotografovanie nevhodný, teda čas okolo obeda.Je dobre mať niekoľko dlhodobých projektov. Nemusí to byť nič svetoborného, stačí si vybrať nejaký motív a dlhšie sa mu venovať. Nakoniec z toho môže byť zaujímavá séria, napr. na kalendár. Jedným z mojich dlhodobých projektov (silné označenie) sú ČB detaily rastlín a kvetov. Nie sú to makrofotografie. Používam pri fotení hlavne portrétne objektívy a teleobjektívy.

V Starom meste sa teraz o kvetinovú výzdobu starajú lepšie ako po minulé roky a tak, keď si vyjdem do centra na kávu, vždy nejaký ten kvet nafotím a pridám do zbierky.
Olympus OM-D E-M1 Mark III. M.Zuiko 45/1,2 PRO.

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/pribeh-fotografie/botanica-noir/

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/pribeh-fotografie/botanica-blanco/

Niekedy už neviem, čo by som v Starom meste fotil, po toľkých rokoch sa už ťažko hľadá, čo som ešte nefotil minimálne 10x. Zistil som ale, že zanedbávam bratislavské strechy. Asi preto, že musím kvôli tomu ísť na Michalskú vežu alebo vežu Starej radnice. A tam vás neustále vyrušujú nejaký turisti. Nie ale teraz, takže tu je môj tip. Odfotografujete si Bratislavu zhora, kým to ide v kľude.
Olympus OM-D E-M5 Mark III, M.Zuiko 12-100/4 IS PRO.

Overené i neoverené správy

Najväčšou bombou minulého týždňa, najmä pre bulvárne píšucich redaktorov, rôznych konšpirátorov a veštcov, bola správa o predaji foto divízie Olympusu. Olympus od začiatku musel dementovať akékoľvek správy o konci výroby a predaja fototechniky Olympus. Tu je oficiálne vyhlásenie Olympusu CZ/SK:

Vážení zákazníci a fanoušci značky Olympus,

níže si dovolujeme upřesnit nejrůznější zprávy a spekulace, které se v posledních dnech objevily v českých i světových médiích.

ZŮSTÁVÁME ODDÁNI FOTOGRAFOVÁNÍ. Společnost Olympus Imaging zahájila výrobu a prodej fotoaparátů a objektivů již v roce 1936. Díky inovativním technologiím a pokročilému vývoji uvedla na trh celou řadu produktů, které přispěly k většímu naplnění životů lidí po celém světě.

Tomuto odhodlání jsme oddáni i nadále. Současně ale musíme dosáhnout udržitelného a soběstačného růstu, abychom přinesli hodnotu uživatelům našich produktů. Společnost Olympus proto podepsala memorandum o budoucím prodeji se společností Japan Industrial Partners, Inc., podle kterého začnou obě společnosti jednat o možném převodu fotografické divize.

Společnost Japan Industrial Partners, Inc. je silný investiční fond se spoustou úspěchů v podobných případech, kdy se mu podařilo maximalizovat původně pomalý růst mnoha značek. Uplatní své odborné znalosti a využije množství inovativních technologií a pevného postavení značky Olympus na trhu s cílem zlepšit její ziskovost.

Chápeme, že máte mnoho otázek. Na všechny vám poskytneme odpovědi v následujících týdnech. Žádáme vás o trpělivost, protože věříme, že to, co činíme, je správný krok k zachování dědictví značky, produktů a hodnoty našich unikátních technologií. Společnost Olympus považuje tento potenciální převod za příležitost, která umožní fotografické divizi i nadále poskytovat své produkty a služby všem stávajícím i novým zákazníkům, jakož i fanouškům a nadšencům fotografování. Společnosti Olympus a Japan Industrial Partners povedou v následujících dnech a týdnech další jednání. Tak, jak budou jednotlivé dohody a plány postupně uzavírány, budou o nich obě společnosti poskytovat informace všem zúčastněným stranám.

Děkujeme všem našim zákazníkům a fanouškům za jejich loajalitu, podporu a vášeň pro fotografii. Během probíhajících diskusí bude fotografická divize fungovat i nadále jako obvykle. Naše obchodní oddělení, administrativa, technická podpora, servis a marketing jsou připraveni poskytovat své služby ve stávající kvalitě. Stejně tak vývojové oddělení pokračuje ve vývoji nových produktů a jejich uvádění na trh podle plánu. Na některé z nich se můžete těšit již v nejbližších týdnech.

  • Sigma fp vďaka novému firmvéru môže ukladať video v 4K RAW ma rekordéry Atomos a Blackmagic.
  • Fujifilm X-A7 a X-T200 môžu s novým firmvérom fungovať ako webkamery. Pripojili sa tak k vyšším modelom, ktoré to vedia už niekoľko týždňov.
  • Predstavenie dlho očakávaného Sony a7S III sa vraj opäť posúva. Predpokladá sa stred alebo koniec júla.
  • Nikon Z5 má byť vstupným modelom do sveta FF bezzrkadloviek Nikon. Postupne sa objavujú neoverené informácie o špecifikácii. Fotoaparát by mal mať 24 Mpx CMOS snímač, IBIS stabilizáciu, rovnaký AF a hľadáčik ako Z6, 1 Mpx displej, 4K video s orezom 1,7x, 6 obr./s. a prekvapujúco duálny slot pre SD karty.
  • Podľa rumor stránok má byť čoskoro predstavená nová Leica M10-R. Mala by mať 47 Mpx snímač, aký je v modeloch Q2 a SL2. Na svet unikli aj prvé obrázky.
  • 9. júla by sme sa vraj mali dočkať týchto noviniek Canon: fotoaparátov Canon EOS R5, Canon EOS R6, transmiteru WFT-R10, gripu BG-R10, batérie LP-E6NH, objektívov RF 100-500L, RF 800/11, RF 600/11 a telekonvertorov RF1.4x a RF2x.

Novinky

Hoya predstavila dvojicu kruhových prechodových filtrov PROND16 GRAD a PROND32 GRAD. Vyrábať sa budú s priemerom 77 a 82 mm. Filtre sú z 1,1 mm hrubého optického skla, vybavené antireflexnými vrstvami a vrstvou odpudzujúcou kvapaliny a nečistoty. Osobne si myslím, že kruhové prechodové filtre sú menej praktické ako obdĺžnikové zásuvné, pretože neumožňujú nastaviť výšku horizontu, ale len jeho sklon.

https://hoyafilter.com/news/hoya_prond_grad_filters_web_release/

Už roky je bezplatnou alternatívou k Photoshopu program GIMP. Dnes vládne svetu Linuxu, pre ktorý Adobe neponúka plán Creative Cloud. Aj keď GIMP ponúka veľa funkcií, ktoré poznáme z Photoshopu, ovládanie je odlišné. To sa teraz zmení. Nadstavba PhotoGIMP mení vzhľad a rozmiestnenie ovládacích prvkov tak, aby sa program viac podobal na Photoshop.

https://github.com/Diolinux/PhotoGIMP

Inšpirácia

Pye Jirsa publikoval na SLR Lounge návod, ako fotografovať portrét s kreatívnym využitím prepalov.


Začal som s infrared fotografiou a s ňou aj stĺpček ukončím. Ja fotím infra len čiernobielo, u farebnej sa ľahko skĺzne ku gýču. Vybral som ale farebné infrafotky, ktoré sa mi páčia. Možno niekedy aj ja vyskúšam farebnú infrafotografiu.

Rustic Barn by Sebastian Petersen on 500px.com
Rustic Barn by Sebastian Petersen

130 by galip  cetiner on 500px.com
130 by galip cetiner

Solitude #11 by Alexandre Lachausse on 500px.com
Solitude #11 by Alexandre Lachausse

pink park and a lonely bench by Маријана Петровић on 500px.com
pink park and a lonely bench by Маријана Петровић

Solitario by Martín Zalba on 500px.com
Solitario by Martín Zalba

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2020-06-29 08:46:31
To farebné infra je zaujímavé.
Ale tie F11 ohlasované canon telátka, nad tým sa fakt zamýšľam, o čom to je. Chápem nejakú snahu o malé a ľahké zostavy, ale clona 11 ako začiatok? Na mňa moc, ale možno to niekto využije.
 
vojkovsky
2020-06-29 09:14:38
Citujem: "Společnost Japan Industrial Partners, Inc. je silný investiční fond se spoustou úspěchů v podobných případech, kdy se mu podařilo maximalizovat původně pomalý růst mnoha značek."
Nemohli dať aspoň jeden dva príklady, žeby nám, neznalým tejto firmy, jasne demonštrovali svoje úspechy?
 
z80
2020-06-29 09:31:28
príspevok od: bobo222
To farebné infra je zaujímavé.
Ale tie F11 ohlasované canon telátka, nad tým sa fakt zamýšľam, o čom to je. Chápem nejakú snahu o malé a ľahké zostavy, ale clona 11 ako začiatok? Na mňa moc, ale možno to niekto využije.
Viem si predstaviť takýto objektív napríklad pre "paparazzi" fotografov. Mať 600 či 800mm vo vrecku sa im zíde. To, že fotka bude kvôli vysokému ISO zašumená a začínajúca difrakcia už bude limitovať rozlíšenie, pri záberoch do Nového času až tak nevadí.
 
bobo222
2020-06-29 09:35:24
príspevok od: vojkovsky
Citujem: "Společnost Japan Industrial Partners, Inc. je silný investiční fond se spoustou úspěchů v podobných případech, kdy se mu podařilo maximalizovat původně pomalý růst mnoha značek."
Nemohli dať aspoň jeden dva príklady, žeby nám, neznalým tejto firmy, jasne demonštrovali svoje úspechy?
Od sony tuším prevzali VAIO. Len o VAIO odvtedy akosi moc nepočuť!
 
blahoslav J B Art
2020-06-29 09:51:46
príspevok od: bobo222
Od sony tuším prevzali VAIO. Len o VAIO odvtedy akosi moc nepočuť!
https://www.reinisfischer.com/best-5-vaio-laptops-2018

 
photox
2020-06-29 10:04:15
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.reinisfischer.com/best-5-vaio-laptops-2018

Ved tam aj pisu, ze VAlO je najmenej oblubena znacka.
 
josseee
2020-06-29 10:25:26
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.reinisfischer.com/best-5-vaio-laptops-2018

Vaio bola top znacka...dnes ho u nas ani nejde kupit
https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=vaio (ten jeden komp je nefunkcny link z 2012)
Ze este existuju ako vypredajove notebooky desi v americkom Walmarte?...to zrovna neni priklad uspechu...
 
blahoslav J B Art
2020-06-29 11:03:25
príspevok od: photox
Ved tam aj pisu, ze VAlO je najmenej oblubena znacka.
mne osobne to nevadi, ja ma laptop znacky DELL ... co je inak jedna z mala znaciek elektroniky, ktore som vlastnil a vlastnim a este na trhu funguje ... mal som napriklad laptop so zabudovanou atramentovou tlaciarnou znacky Canon ... a o Canon laptopoch uz tiez nie je pocut
 
Johnnny
2020-06-29 11:06:25
Cize ak by Olympus planoval zarezat vyrobu a JIP by planoval rozpredat tu diviziu, tak by Olympus v oficialnom vyhlaseni oznamil, ze doporucuje sucasnym pouzivatelom rozpredat sucasnu techniku a najst si iny system, pretoze mFT od Olympusu tu uz dlho nebude ?
 
photox
2020-06-29 11:14:11
príspevok od: blahoslav J B Art
mne osobne to nevadi, ja ma laptop znacky DELL ... co je inak jedna z mala znaciek elektroniky, ktore som vlastnil a vlastnim a este na trhu funguje ... mal som napriklad laptop so zabudovanou atramentovou tlaciarnou znacky Canon ... a o Canon laptopoch uz tiez nie je pocut
nikdy som ziadny Canon laptop nevidel ani o niecom takom nepocul.
 
close
2020-06-29 11:29:34
príspevok od: photox
nikdy som ziadny Canon laptop nevidel ani o niecom takom nepocul.
Canon NoteJet taký mačkopes=šrot
 
photox
2020-06-29 11:33:58
príspevok od: close
Canon NoteJet taký mačkopes=šrot
cize ako ty.
 
Porubo
2020-06-29 12:07:48
Vyjadrim sa k dvom bodom
- 600 a 800mm F11 vznikli podla mna ako konkurencia pre male teleobjektivy pre mensie formaty. Menovite je to ekvivalentne 300 a 400mm F5.6 na mFT. Lebo ak nastavim rovnaku expozicnu dobu a chcem mat rovnaku expoziciu, tak sice pri vacsom formate musim dat ISO tolko krat vacsia ako je druha mocnina crop faktoru, teda elektricky signal zvacsit 4x. Ale ak mam oba cipy vyrobene rovnakou technologiou, zanedbam rozdiel medzi F a T cislom, a lisia sa len skalovanim, tak ten vacsi mi nacita za kazdy pixel 4x viac signalu (crop faktor na druhu) za jednotku casu pri rovnakej clone teda obraz sa javi cisty ako pri 4x vyssom ise na mensom formate. Teda je jedno ci dam 4 mensie iso pri rovnakej clone alebo 2x vacsie F cislo (tuto to cislo rastie kvadraticky a 2 je odmocnina zo 4) a zostvornasobim signal na vacsom formate pri rovnakej expozicnej dobe. Teda ak odhliadnem difrakciu a pod. tak je to uplne ekvivalentne. Teda az na cenu, hmotnost atd. - tu sa viac vyplati zvysovat iso a vyrobit "tmavsi" objektiv. Lahla a logicka uvaha ako spravit dostupne sklo na velky format ekvivalentne s malym formatom. (Ekvivalencia sa tyka aj hlbky ostrosti ale o tom inokedy a to nie je tak dolezite teraz preberat.) V tom je krasa Fyziky, neda sa oklamat!
- Co sa tyka Olympusu, a celkovo politiky, nabozenstva, vsetkeho kde je nejaka tzv. autorita. Treba sa riadit tou starou znamou radou z Evanjelii: Strom poznas po ovoci! Len by som dodal nie po lubivom listi. Proste mne je jedno co kto hovori, ake ma PR. Dolezite je ako sa sprava! V kazdom pripade tak ci onak, Olympus ako firma musi davat lubive PR nech je situacia akakolvek, lebo to je dolezite pre prezitie firmy (pri akciovych od toho zavisi aj hodnota akcii a moznost zisku pri naslednom predaji). Kebyze davam na tlacove spravy tak sme tu mali samych najlepsich politikov a vsetky nabozenstva su skvele a najlepsie na svete!
 
francesco
2020-06-29 12:39:06
príspevok od: Porubo
Vyjadrim sa k dvom bodom
- 600 a 800mm F11 vznikli podla mna ako konkurencia pre male teleobjektivy pre mensie formaty. Menovite je to ekvivalentne 300 a 400mm F5.6 na mFT. Lebo ak nastavim rovnaku expozicnu dobu a chcem mat rovnaku expoziciu, tak sice pri vacsom formate musim dat ISO tolko krat vacsia ako je druha mocnina crop faktoru, teda elektricky signal zvacsit 4x. Ale ak mam oba cipy vyrobene rovnakou technologiou, zanedbam rozdiel medzi F a T cislom, a lisia sa len skalovanim, tak ten vacsi mi nacita za kazdy pixel 4x viac signalu (crop faktor na druhu) za jednotku casu pri rovnakej clone teda obraz sa javi cisty ako pri 4x vyssom ise na mensom formate. Teda je jedno ci dam 4 mensie iso pri rovnakej clone alebo 2x vacsie F cislo (tuto to cislo rastie kvadraticky a 2 je odmocnina zo 4) a zostvornasobim signal na vacsom formate pri rovnakej expozicnej dobe. Teda ak odhliadnem difrakciu a pod. tak je to uplne ekvivalentne. Teda az na cenu, hmotnost atd. - tu sa viac vyplati zvysovat iso a vyrobit "tmavsi" objektiv. Lahla a logicka uvaha ako spravit dostupne sklo na velky format ekvivalentne s malym formatom. (Ekvivalencia sa tyka aj hlbky ostrosti ale o tom inokedy a to nie je tak dolezite teraz preberat.) V tom je krasa Fyziky, neda sa oklamat!
- Co sa tyka Olympusu, a celkovo politiky, nabozenstva, vsetkeho kde je nejaka tzv. autorita. Treba sa riadit tou starou znamou radou z Evanjelii: Strom poznas po ovoci! Len by som dodal nie po lubivom listi. Proste mne je jedno co kto hovori, ake ma PR. Dolezite je ako sa sprava! V kazdom pripade tak ci onak, Olympus ako firma musi davat lubive PR nech je situacia akakolvek, lebo to je dolezite pre prezitie firmy (pri akciovych od toho zavisi aj hodnota akcii a moznost zisku pri naslednom predaji). Kebyze davam na tlacove spravy tak sme tu mali samych najlepsich politikov a vsetky nabozenstva su skvele a najlepsie na svete!
Podla tohto sa Canon pusta do nelutostneho boja s mensimi formatmi, to je teda vyzva.
 
Porubo
2020-06-29 13:04:11
Za Canon nemozem komentovat, ani tam nerobim. Ale vyzera to tak, ze chcu ponuknut ludom aj tuto moznost, mat cca rovnakov velke objektivy ake su pre mensie formaty. Takze zakaznik bude mat na vyber nieco podobne aj u nich, teda za cenu ze potencialne moze byt drahsie telo, ale to sa zasa bude dat potencialne pouzit s inymi objektivmi a cela zostava moze byt uz viac zaujimava. Ale nedivil by som sa tomu, Canon uz hodnu chvilu sa snazi vyrobit mensie teleobjektivy, staci si pozriet ich DO (diffractive optics) objektivy so zelenym pruzkom. Nacasovanie na teraz mi pride ako zaujimavy cas na ziskanie zakaznikov od znacky v ktorej prebieha restrukturalizacia.
 
sharkyyy
2020-06-29 13:32:48
Disgrafrakcia u canonu na ff na f11 nie je, ani nebude. Vyssie iso nebude samozrejme nutnosťou pri horších podmienkach. Ale ostriť to bude dobre, nakolko mirrorlessi ostria lepsie v slabsom svetle ako DSLR. Ale aj tu zavisi od situácie(objekt musi mat výraznejšie kontúry). Testovali sme s make iv D v takmer tme, DSLR sa nechytalo, eos r zaostrili v pohode a rychlo.
 
MagickVamp
2020-06-29 14:03:04
príspevok od: Porubo
Za Canon nemozem komentovat, ani tam nerobim. Ale vyzera to tak, ze chcu ponuknut ludom aj tuto moznost, mat cca rovnakov velke objektivy ake su pre mensie formaty. Takze zakaznik bude mat na vyber nieco podobne aj u nich, teda za cenu ze potencialne moze byt drahsie telo, ale to sa zasa bude dat potencialne pouzit s inymi objektivmi a cela zostava moze byt uz viac zaujimava. Ale nedivil by som sa tomu, Canon uz hodnu chvilu sa snazi vyrobit mensie teleobjektivy, staci si pozriet ich DO (diffractive optics) objektivy so zelenym pruzkom. Nacasovanie na teraz mi pride ako zaujimavy cas na ziskanie zakaznikov od znacky v ktorej prebieha restrukturalizacia.
Nemyslim ze to casovali na Olympus, skor to tak vyslo. Plany prisli s moznostami noveho bajonetu a zakaznikmy, ktori chcu stale nieco cim mensie. Snazia sa systemom R pokryt poziadavky vsetkych zakaznikov. Clona F11 zas nie je ziadna tragedia, je to druha zastavka od clony F5,6 a v kombinacii s FF cipom ktory sum zvlada lepsie a stabilizovanym cipom to bude celkom pohoda v pekne dni, univerzal bude ale skor ten 100-500L. 800vku si skor viem predstavit mat v batohu a prehodit objektivy ked sledujem nieco v dolinke ci na strani oproti mne. Tiez mozno zaujimavy objektiv na dovolenky, ale zavisi aj od velkosti. Cital som ze by mali byt pekne ostre tie skla, co aj dufam, lebo toto este clonit by uz bolo asi fakt moc.
 
landov
2020-06-29 14:28:41
Lenze ked budes chciet to sklo s F11 trosku priclonit kvoli kresbe, tak ...
 
Porubo
2020-06-29 15:07:00
Do toho nevidim ci im to len tak vyslo alebo to bolo cielene. Neviem ake informacie mali ludia co maju rozhodovacie slovo, tipujem ze vacsie nez bezni ludia, ale neviem do akej miery.
Priclananie netreba riesit, zavisi od uzivatelskych pripadov na ktore to je urcene. Ak sport, zver, vtaky a pod. pre ludi s nizsim rozpoctom, tak je to OK, beztak na vacsinou pripadov to budu fotit na otvorenej clone ci by mali taky objektiv alebo omnoho drahsi s F5.6. Tam sa optimalna ostrost voci clone neriesi, ked treba velmi kratku expozicnu dobu.
Celkovo si myslim ze tentoraz Canon si dal spravit velmi dobry prieskum trhu a vie do coho ide.
 
z80
2020-06-29 15:58:45
príspevok od: sharkyyy
Disgrafrakcia u canonu na ff na f11 nie je, ani nebude. Vyssie iso nebude samozrejme nutnosťou pri horších podmienkach. Ale ostriť to bude dobre, nakolko mirrorlessi ostria lepsie v slabsom svetle ako DSLR. Ale aj tu zavisi od situácie(objekt musi mat výraznejšie kontúry). Testovali sme s make iv D v takmer tme, DSLR sa nechytalo, eos r zaostrili v pohode a rychlo.
Difrakcia je fyzikálny jav, teda existuje všade tam, kde svetlo prechádza cez nejaký otvor. To, či bude ovplyvňovať výsledné rozlíšenie, závisí od rozlíšenia senzoru.
Pri f/11 na FF začína difrakcia limitovať rozlíšenie približne pri 24 Mpix. Teda na 26 Mpx EOS Rp a ani na 30 Mpx EOS R nebude difrakcia problémom, ale na novom 45 Mpx EOS R5 už difrakcia pri f/11 rozlíšenie limitovať bude. Nepredpokladám ale, že by niekto takýto objektív na R5 nasadzoval.
 
MagickVamp
2020-06-29 17:20:13
príspevok od: landov
Lenze ked budes chciet to sklo s F11 trosku priclonit kvoli kresbe, tak ...
Ano. Ak sa bude musiet clonit bude to fakt uz len marketingove sklicko pre amaterov. Ale spravy zatial vravia ze canon ma nejaku novu technologiu a ktora pri zdvihnuti clony mu umoznuje ist radikalne dole s vahou a zvysit ostrost natolko ze sa to podla nich oplati. 100-500 ma byt v rf eqvivalen 100-400L2 a natoto sklo su canonaci velmi hrdi, a myslim ze ak by neboli presveceni ze clona f7,1 na najdlhsom ohnisku bude obhajitelna nespravia to tak. Vies sam kolko vazi vasa 200-500. Ma clonu 5,6...a ak chces lepsi kresbu treba trosku priclonit. Predstav si ze ti to daju uz priclonene ale zato uberu 500g a ze bude mat pod 20cm a bude este ostrejsia.Vela ludi vratane mna to v takomto pripade uvita. 800vka stoji myslim vsade cez 10 000 eur....myslim ze sigma ju ma za 5000 eur. Zas otazka...priclonim tu dve zastavky, znizim vahu mozno o 30 az 50% a cenu niekolko nasobne....stoji to zato? Vies das to na taku R6 s nizsim sumom...moze to byt fajn... zatial len dohady vsetko samozrejme, nie raz sa stalo ked canon sklamal a rumory sa v zasadnych veciach nakoniec mylili.
 
sharkyyy
2020-06-29 20:23:42
príspevok od: z80
Difrakcia je fyzikálny jav, teda existuje všade tam, kde svetlo prechádza cez nejaký otvor. To, či bude ovplyvňovať výsledné rozlíšenie, závisí od rozlíšenia senzoru.
Pri f/11 na FF začína difrakcia limitovať rozlíšenie približne pri 24 Mpix. Teda na 26 Mpx EOS Rp a ani na 30 Mpx EOS R nebude difrakcia problémom, ale na novom 45 Mpx EOS R5 už difrakcia pri f/11 rozlíšenie limitovať bude. Nepredpokladám ale, že by niekto takýto objektív na R5 nasadzoval.
Ver tomu, ze bude. Pretoze, rychly af na wildlife zatial u csc canon nie je. Az r5 a r6 snad prinesú. Niektori fotime eventy za peniaze ale wildlife je hobby. A tu mi bude mozno 600 a 800 mm stačiť vdaka hmotnosti(stale ju mat vo vaku na dovolenke- co keby...)
 
Otecadams
2020-06-29 20:37:47
Clona F11 nepredstavuje na FF z hľadiska difrakcie praktický problém, ešte aj šestnástka je použiteľná v závislosti od objektívu. Pri takých dlhých ohniskách vstupujú do hry iné faktory, ktoré výraznejšie ovplyvňujú ostrosť.
Dnes už sa vyrábajú svetelné zoomy, ktoré sú použiteľné aj bez priclonenia, takže vyrobiť teleobjektív by sa im snáď mohlo podariť.
Čo sa týka využitia, tak na vtáčiky, prípadne zver v krajinách kde je aktívna aj cez deň, je tá clona použiteľná.
Prax ukáže.
 
z80
2020-06-29 20:53:01
príspevok od: Otecadams
Clona F11 nepredstavuje na FF z hľadiska difrakcie praktický problém, ešte aj šestnástka je použiteľná v závislosti od objektívu. Pri takých dlhých ohniskách vstupujú do hry iné faktory, ktoré výraznejšie ovplyvňujú ostrosť.
Dnes už sa vyrábajú svetelné zoomy, ktoré sú použiteľné aj bez priclonenia, takže vyrobiť teleobjektív by sa im snáď mohlo podariť.
Čo sa týka využitia, tak na vtáčiky, prípadne zver v krajinách kde je aktívna aj cez deň, je tá clona použiteľná.
Prax ukáže.
Ako som písal vyššie, je to záležitosť rozlíšenia. Na "bežných" rozlíšeniach 24-30 Mpx difrakcia pri FF na f/11 prakticky problém nerobí.
 
landov
2020-06-29 21:27:58
príspevok od: Otecadams
Clona F11 nepredstavuje na FF z hľadiska difrakcie praktický problém, ešte aj šestnástka je použiteľná v závislosti od objektívu. Pri takých dlhých ohniskách vstupujú do hry iné faktory, ktoré výraznejšie ovplyvňujú ostrosť.
Dnes už sa vyrábajú svetelné zoomy, ktoré sú použiteľné aj bez priclonenia, takže vyrobiť teleobjektív by sa im snáď mohlo podariť.
Čo sa týka využitia, tak na vtáčiky, prípadne zver v krajinách kde je aktívna aj cez deň, je tá clona použiteľná.
Prax ukáže.
Áno, použiteľné na Sahare za poludnajsieho slnka. Aj to iba mimo BIF.
 
Porubo
2020-06-29 21:45:09
Taketo nazory nie su velmi zmysluplne. Dolezite pre firmu je ci na tom bude mat zisk alebo stratu. Je to len cca "o 1EV pomalsie" nez 300mm F4 na mFT, tak nevidim dovod preco by sa nenaslo dost zakaznikov. Hlavne takych co celkom prirodzene ako vsade v zivote ocakavaju kompromisy. Drviva vacsina zakaznikov nechce davat za objektiv tolko co stoja pri tych ohniskach F5.6 skla, a ta cena nejde tak lahko zrezat kedze pri takom pomerne ohniskovej vzdialenosti a priemeru clony co je to to povestne F cislo vychadza uctihodny priemer clony a aj minimalny priemer predneho clena (600/5.6> 107 [mm], 800/5.6 > 142 [mm]). Ale ked niekomu sa to nepaci a pride mu to smiesne, nemusi si to kupit, ved v ponuke su aj objetivy "o 2 EV rychlejsie". Aj ked otazne akoby sa dotycny zachoval keby bol v menezmente firmy, ci by nechal vyrabat len top triedu a ocakaval tam rentabilitu firmy...
 
francesco
2020-06-29 22:20:30
Rentabilne urcite pre uzivatela nie je dat kopec penazi za telo a potom to zalepit ciernou dierou koli uspore na cene. Ale samozrejme je to individualny pohlad.
 
Otecadams
2020-06-29 22:23:04
príspevok od: landov
Áno, použiteľné na Sahare za poludnajsieho slnka. Aj to iba mimo BIF.
No ak by ste trvali na čase 1/1000s, tak súhlasím.
 
Porubo
2020-06-29 23:03:10
príspevok od: francesco
Rentabilne urcite pre uzivatela nie je dat kopec penazi za telo a potom to zalepit ciernou dierou koli uspore na cene. Ale samozrejme je to individualny pohlad.
To je privelke zovseobecnenie dvomi smermi
- zakaznici kupuju kvoli rentabilite (Ja som pisal o rentabilite pre firmu co vyraba objektiv)
- podstatna cast zakaznikov chce nieco svetlejsie: Tak podstatna ze na ostatnych sa neoplati vyravat
Zasa troska aritmetiky pri 800mm a F11 vychadza ze predny clen musi byt aspon 72,7mm, teda uz su to take rozmery kde teoreticky ide spravit objketiv so standartnym filtrom 77mm.
Otazka znie ci nie je dostatok zakaznikov, ktori uz pouzivaju taky isty format/bajonet a chcu za primeranu cenu mat velmi dlhe ohnisko. A ci bol prieskum zeby bolo pre nich vynosne nieco take vyrabat.
Vobec nechapem taketo prispevky, nie je dolezite co si Ty alebo kto mysli ci sa mu to oplati alebo neoplati kupit. Dolezite je ci to bude predajne a ziskove. Na internete je dost ludi co skusa rozne zrkadlove objektivy, dalekohlady ci stare Tokiny 400mm len aby mali za slusny peniaz velmi uzky pozorovaci uhol. Neviem komentovat, ale asi robili prieskum ci podobnych ludi ma zmysel oslovit. Naviac ist nad 77mm priemer predneho clena tiez nie je pre kazdeho, nielen financne, a nie kazdy chce si kupovat iny mensi format kde ma ekvivalent vdaka orezu sice so svetlejsim objektivom ale s kratsim ohniskom takze rozmery su podobne (pravda na vacsi format treba vacsi ovrazovy kruh v rovine ostrosti). Ukazkove priklady ako sa to rata dal som vyssie.
Ja tiez sa nepozastavujem preco si niekto kupi setak s F5.6, je to jeho vec. (To je len priklad.) Podobne ako sa niektori milionari nepozastavuju nad tym preco bezna rolnicka si nekupi tasku Louis Vuitton a naco niekoho napadne vyrabat cinske tasky pre vietnamske butiky. Ked to chce kupit vela ludi, teda je dopyt, tak ma zmysel nad robenim ponuky.
 
francesco
2020-06-29 23:25:35
príspevok od: Porubo
To je privelke zovseobecnenie dvomi smermi
- zakaznici kupuju kvoli rentabilite (Ja som pisal o rentabilite pre firmu co vyraba objektiv)
- podstatna cast zakaznikov chce nieco svetlejsie: Tak podstatna ze na ostatnych sa neoplati vyravat
Zasa troska aritmetiky pri 800mm a F11 vychadza ze predny clen musi byt aspon 72,7mm, teda uz su to take rozmery kde teoreticky ide spravit objketiv so standartnym filtrom 77mm.
Otazka znie ci nie je dostatok zakaznikov, ktori uz pouzivaju taky isty format/bajonet a chcu za primeranu cenu mat velmi dlhe ohnisko. A ci bol prieskum zeby bolo pre nich vynosne nieco take vyrabat.
Vobec nechapem taketo prispevky, nie je dolezite co si Ty alebo kto mysli ci sa mu to oplati alebo neoplati kupit. Dolezite je ci to bude predajne a ziskove. Na internete je dost ludi co skusa rozne zrkadlove objektivy, dalekohlady ci stare Tokiny 400mm len aby mali za slusny peniaz velmi uzky pozorovaci uhol. Neviem komentovat, ale asi robili prieskum ci podobnych ludi ma zmysel oslovit. Naviac ist nad 77mm priemer predneho clena tiez nie je pre kazdeho, nielen financne, a nie kazdy chce si kupovat iny mensi format kde ma ekvivalent vdaka orezu sice so svetlejsim objektivom ale s kratsim ohniskom takze rozmery su podobne (pravda na vacsi format treba vacsi ovrazovy kruh v rovine ostrosti). Ukazkove priklady ako sa to rata dal som vyssie.
Ja tiez sa nepozastavujem preco si niekto kupi setak s F5.6, je to jeho vec. (To je len priklad.) Podobne ako sa niektori milionari nepozastavuju nad tym preco bezna rolnicka si nekupi tasku Louis Vuitton a naco niekoho napadne vyrabat cinske tasky pre vietnamske butiky. Ked to chce kupit vela ludi, teda je dopyt, tak ma zmysel nad robenim ponuky.
Pleties teraz hrusky s jablkami. Neriesim, ze kazdy potrebuje alebo si moze dovolit drahy fotoaparat. Tieto objektivy su podla parametrov na Canon R FF telach v tvojej terminologii galusky z Favorita na X5ke.
 
Porubo
2020-06-30 05:54:58
Nie su, len je to velmi dobry napad ako vyrobit nieco cenovo dostupne pre beznych ludi aj pri tak velmi dlhych ohniskach. Snazim sa vysvetlit ze su tu iste technicke limitacie, ktore nepustia a vdaka ktorym proste v tomto fyzikalnom Vesmire pri sucasnych technologiach nejde vytvorit nieco "velmi rychle" a pritom cenovo pristupne pri aspon akej takej (optickej) kvalite. Nehovoriac o tom ake by to muselo byt tazke co moze byt tiez velmi neatraktivne pre mnohych ludi ktori by si chceli zadovazit utra dlhe ohnisko na velky format.
A sa divim ked ludia pisu vseliake expresivne vyrazy o Sahare o ciernej diere a podobne, a pritom na pochopenie elementarnych veci netreba byt velmi fyzikalne zdatny, staci chapat ako sa definuje to jedno ciselko. Take komentare mi pridu hlupe, akoby si Ti ludia nevedeli nastudovat ze to cislo znaci jednoduchy pomer, a ked ma zostat konstantne a delenec (alebo delitel) nasobne zvacsim musim tolko nasobne zvacsit aj delitel (alebo delenec).
Ale ano je tu trh aj pre ludi co chcu mat pri velmi dlhom ohnisku povedzme 2.8, ale kedze zijeme v tom istom fyzikalnom Vesmire, tak velkostne a cenovo to dopadne takto:
https://www.sigmaphoto.com/200-500mm-f2-8-apo-ex-dg
 
robertondrejovic
2020-06-30 06:50:59
príspevok od: landov
Áno, použiteľné na Sahare za poludnajsieho slnka. Aj to iba mimo BIF.
Na fotenie čohokoľvek rýchlejšie sa pohybujúceho ani svetlo na Sahare nebude stačiť aby bol dostatočne krátky čas a prijateľné ISO,ale pre snímky typu ako sú Karolov Slovnaft z balkóna či západ slnka pri veži na Kamzíku by to mohol byť postačujúci objektív, ja tiež fotím rád veľa podobných snímok ,ak by bol opticky kvalitný a nebolo by už treba cloniť na zlepšenie kresby prečo nie na statické objekty? Statív na 800mm treba tak či onak aj keby mal svetelnosť 2,8 lebo by bol pre hmotnosť z ruky nepoužitelný aj keby mal stabilizáciu 10 EV. Ak už mám zostavu z dlhým ohniskom na statíve a pred sebou statickú scénu expozičný čas ma až tak netrápi jediný problém je vietor a vlnenie vzduchu v atmosfére. A na záver otázka. Ak by som mal 19339 euro a nebolo by mi ich ľúto vysoliť za Nikon 800mm f5,6 nosil by som toto monštrum po horách? Asi ťažko,určite len tam kde sa dá prísť autom , ale to vôbec neznamená že by som ten objektív nechcel na fotenie z miest kde sa dá prísť autom alebo z balkóna.
 
MagickVamp
2020-06-30 07:54:38
príspevok od: robertondrejovic
Na fotenie čohokoľvek rýchlejšie sa pohybujúceho ani svetlo na Sahare nebude stačiť aby bol dostatočne krátky čas a prijateľné ISO,ale pre snímky typu ako sú Karolov Slovnaft z balkóna či západ slnka pri veži na Kamzíku by to mohol byť postačujúci objektív, ja tiež fotím rád veľa podobných snímok ,ak by bol opticky kvalitný a nebolo by už treba cloniť na zlepšenie kresby prečo nie na statické objekty? Statív na 800mm treba tak či onak aj keby mal svetelnosť 2,8 lebo by bol pre hmotnosť z ruky nepoužitelný aj keby mal stabilizáciu 10 EV. Ak už mám zostavu z dlhým ohniskom na statíve a pred sebou statickú scénu expozičný čas ma až tak netrápi jediný problém je vietor a vlnenie vzduchu v atmosfére. A na záver otázka. Ak by som mal 19339 euro a nebolo by mi ich ľúto vysoliť za Nikon 800mm f5,6 nosil by som toto monštrum po horách? Asi ťažko,určite len tam kde sa dá prísť autom , ale to vôbec neznamená že by som ten objektív nechcel na fotenie z miest kde sa dá prísť autom alebo z balkóna.
Kvoli comu to bude mat problem fotit cokolvek rychlejsie? Co rychlejsie?

F11 su len dve zastavky od F5,6....ergo tam kde pouzijes ISO400 tak pri F11 pouzijes ISO1600. Za pekneho dna na lukec ci vo svahu budes polahky fotit na 1/800 F11 a ISO1600. ISO1600 na FF je pohoda. A v kombinacii s novymi Rkami a ich stabilizaciou v tele ktora sa ma scitavat so stabilizaciou v objektive sa mozno bude dat fotit aj z ruky na nizsom case. Podla teorie na 1/800 bez stabilizacie. Prakticky so stabilizaciou overi az prax.

Co sa tyka vlnenia vzduchu, tak to negativne postihuje kvalitu snimky pri foteni akehokolvek vzdialenejsieho objektu, nezavisle na kvalite objektivu.

Jedina vec ktorou F11 moze negativne ovplyvnit vysledok je rychlost zaostrenia. CSC su velmi haklive na clonu. S nizsou clonou zaostri rychlejsie ako s vyssou. A F11 je dost vysoka clona....

A k tvojej zaverecnej otazke...presne tak..to je nieco na zamyslenie...toto mozno bude prva cenovo dostupna 800vka s normalnou vahou. Ak dakomu vadi clona F11, je tu canon 800mm F5,6.... Alebo potom kratsie ohniska s este nizsou clonou.
 
robertondrejovic
2020-06-30 08:08:29
príspevok od: MagickVamp
Kvoli comu to bude mat problem fotit cokolvek rychlejsie? Co rychlejsie?

F11 su len dve zastavky od F5,6....ergo tam kde pouzijes ISO400 tak pri F11 pouzijes ISO1600. Za pekneho dna na lukec ci vo svahu budes polahky fotit na 1/800 F11 a ISO1600. ISO1600 na FF je pohoda. A v kombinacii s novymi Rkami a ich stabilizaciou v tele ktora sa ma scitavat so stabilizaciou v objektive sa mozno bude dat fotit aj z ruky na nizsom case. Podla teorie na 1/800 bez stabilizacie. Prakticky so stabilizaciou overi az prax.

Co sa tyka vlnenia vzduchu, tak to negativne postihuje kvalitu snimky pri foteni akehokolvek vzdialenejsieho objektu, nezavisle na kvalite objektivu.

Jedina vec ktorou F11 moze negativne ovplyvnit vysledok je rychlost zaostrenia. CSC su velmi haklive na clonu. S nizsou clonou zaostri rychlejsie ako s vyssou. A F11 je dost vysoka clona....

A k tvojej zaverecnej otazke...presne tak..to je nieco na zamyslenie...toto mozno bude prva cenovo dostupna 800vka s normalnou vahou. Ak dakomu vadi clona F11, je tu canon 800mm F5,6.... Alebo potom kratsie ohniska s este nizsou clonou.
Ja som predpokladal že tento objektív keďže má clonu 11 bude mať jedine ručné zaostrenie aj preto ten problém z pohybujúcim objektom nielen ISO a čas. Ak tam bude autofokus existuje telo ktoré dokáže presne a rýchlo ostriť pri clone 11 a bolo by dobre aj viac ako len na stredový bod lebo pri pohybe potrebujem kontinuálne zaostrovanie a aj so sledovaním objektu. Existuje taký prístroj ktorý to dokáže? Zatiaľ o takom neviem ,ale možno sa mýlim preto sa pýtam.
 
francesco
2020-06-30 10:03:03
príspevok od: Porubo
Nie su, len je to velmi dobry napad ako vyrobit nieco cenovo dostupne pre beznych ludi aj pri tak velmi dlhych ohniskach. Snazim sa vysvetlit ze su tu iste technicke limitacie, ktore nepustia a vdaka ktorym proste v tomto fyzikalnom Vesmire pri sucasnych technologiach nejde vytvorit nieco "velmi rychle" a pritom cenovo pristupne pri aspon akej takej (optickej) kvalite. Nehovoriac o tom ake by to muselo byt tazke co moze byt tiez velmi neatraktivne pre mnohych ludi ktori by si chceli zadovazit utra dlhe ohnisko na velky format.
A sa divim ked ludia pisu vseliake expresivne vyrazy o Sahare o ciernej diere a podobne, a pritom na pochopenie elementarnych veci netreba byt velmi fyzikalne zdatny, staci chapat ako sa definuje to jedno ciselko. Take komentare mi pridu hlupe, akoby si Ti ludia nevedeli nastudovat ze to cislo znaci jednoduchy pomer, a ked ma zostat konstantne a delenec (alebo delitel) nasobne zvacsim musim tolko nasobne zvacsit aj delitel (alebo delenec).
Ale ano je tu trh aj pre ludi co chcu mat pri velmi dlhom ohnisku povedzme 2.8, ale kedze zijeme v tom istom fyzikalnom Vesmire, tak velkostne a cenovo to dopadne takto:
https://www.sigmaphoto.com/200-500mm-f2-8-apo-ex-dg
OK, my hlupi si teda pockame na prax, ked si ho kupis do batohu na dovolenku (keby nieco) tak nam das skusenosti ako si spokojny.
 
MagickVamp
2020-06-30 10:26:44
príspevok od: robertondrejovic
Ja som predpokladal že tento objektív keďže má clonu 11 bude mať jedine ručné zaostrenie aj preto ten problém z pohybujúcim objektom nielen ISO a čas. Ak tam bude autofokus existuje telo ktoré dokáže presne a rýchlo ostriť pri clone 11 a bolo by dobre aj viac ako len na stredový bod lebo pri pohybe potrebujem kontinuálne zaostrovanie a aj so sledovaním objektu. Existuje taký prístroj ktorý to dokáže? Zatiaľ o takom neviem ,ale možno sa mýlim preto sa pýtam.
No cez LV to dokaze napr 1DxmkIII - In live view, you can focus at f11 with autofocus tracking via the entire area
-Live View AF system is now 90% horiz / 100% vertical coverage with enhanced eye detection, sensitivity down to -6 EV, supports F11 shooting

Cez hladacik zrkadla maju obmedzenie na F8. Predpokladam ze bezzrkadla ho nemaju a ak maju, tak myslim ze Rka, zvlast tie nove ho uz mat nebudu, kedze u nich je ostrenie na principe LV. To by autofocus nefungoval uz ani s novym RF100-500 F7,1 s pouzitim telekonvertoru TC 1,4. Tuto problematiku som ale nikdy nestudoval ergo objektiv s clonou viac ako F6,3 som nikdy nemal. Ale podla toho co citam, myslim ze AF fungovat bude.
 
Porubo
2020-06-30 10:35:18
príspevok od: francesco
OK, my hlupi si teda pockame na prax, ked si ho kupis do batohu na dovolenku (keby nieco) tak nam das skusenosti ako si spokojny.
Ano 800mm je typicke ohnisko na moju dovolenku, a doma mam zlate jablone takze 800mm F5.6 je pre mna par drobnych a este chovam skriatkov co mi to budu nosit!
Nechapem naco to tu sklzavate poniektori do eristiky!
Ja som len pisal ze preco to ma zmysel vyrabat a ze je tu skupina ludi na ktorej sa da predajom zarobit. A aj preco nehladiet len na tzv. F cislo. Nie je nahoda ze sa da kupit lacno F1.4 - F1.8 objektiv s 50mm ale nikde clovek nekupi taky s 800mm, a keby sa aj vyrabal tak by bolo treba nan extremne prepracovanu montaz ak by sa to pouzivalo na Zemi alebo specialnu kozmicku techniku ak by sa to pouzivalo vo Vesmire podobne ako Hubblov teleskop (aj ked na astro bude asi lepsi reflektor i ked tam tiez nepojde o nieco lahko pouzitelne pre bezneho fotografa).
Co takto miesto eristiky zamysliet sa kto co preco vyraba!?
Schvalne mily Francesco, ak by si bol kontrukterom alebo technicky zdatnym manazerom, ake by si navrhol portfolio?
 
francesco
2020-06-30 12:44:28
príspevok od: Porubo
Ano 800mm je typicke ohnisko na moju dovolenku, a doma mam zlate jablone takze 800mm F5.6 je pre mna par drobnych a este chovam skriatkov co mi to budu nosit!
Nechapem naco to tu sklzavate poniektori do eristiky!
Ja som len pisal ze preco to ma zmysel vyrabat a ze je tu skupina ludi na ktorej sa da predajom zarobit. A aj preco nehladiet len na tzv. F cislo. Nie je nahoda ze sa da kupit lacno F1.4 - F1.8 objektiv s 50mm ale nikde clovek nekupi taky s 800mm, a keby sa aj vyrabal tak by bolo treba nan extremne prepracovanu montaz ak by sa to pouzivalo na Zemi alebo specialnu kozmicku techniku ak by sa to pouzivalo vo Vesmire podobne ako Hubblov teleskop (aj ked na astro bude asi lepsi reflektor i ked tam tiez nepojde o nieco lahko pouzitelne pre bezneho fotografa).
Co takto miesto eristiky zamysliet sa kto co preco vyraba!?
Schvalne mily Francesco, ak by si bol kontrukterom alebo technicky zdatnym manazerom, ake by si navrhol portfolio?
400 mm f8 pre APSC, a mr. delenec mozes vyratat hmotnost a cenu, kedze cielova skupina amateri tazko budu kupovat na tony R5
 
Porubo
2020-06-30 13:10:33
To by slo technicky velmi dobre. Len problem je v tom, a do toho nevidim, nakolko by to bolo rentabilne popri existujucej 400mm F5.6. Cele sa to komplikuje lebo okrem EF, EF-S a R je tu aj M, ze naco to vyrobit. Ci by to z predajneho hladiska nebolo uz dost neskoro pre dnesnu dobu ked uz nie su len EF a EF-S. Mozno sa zamyslali aj nad tym ci ludia pouzivaju 2x telekonvertor a tam je to cca ako 400mm F5.6 s 2x telekonvertorom - teraz mi ta 800mm F11 pride podobne zbytocna, ale neviem presne parametre - mozno bude mensia a dostupnejsia nez TC so 400mm. Aj ked to je otazne lebo so 400mm je zaplaveny second hand trh.
Viem ze ludia casto spominaju na fotach ze chcu APS-C skla. Len to nemusim mat dobru statisku vzorku. Neviem s akymi datami operuju a aky je presny dopyt. A mozu si povedat ze sa im to neoplati robit dva rozne modely. Tam pri F8 je aj riziko ze so 2x TC to uz bude prilis "tmave". Nevidim do ich rozhodovania a ani co z toho vzniklo. Ale ak nieco vyrazne kompaktnejsie ako 2xTC a 400mm viem si predstavit ze pojdu po tom amateri co chcu mat nieco cenovo dostupne (na co netreba specialny batoh), ako hracku nie ako nastroj ktory ich zivi (na zabavu a hobby). Tych je mozno aj statisticky viac ako profesionalov.
 
Otecadams
2020-06-30 21:04:50
príspevok od: Porubo
To by slo technicky velmi dobre. Len problem je v tom, a do toho nevidim, nakolko by to bolo rentabilne popri existujucej 400mm F5.6. Cele sa to komplikuje lebo okrem EF, EF-S a R je tu aj M, ze naco to vyrobit. Ci by to z predajneho hladiska nebolo uz dost neskoro pre dnesnu dobu ked uz nie su len EF a EF-S. Mozno sa zamyslali aj nad tym ci ludia pouzivaju 2x telekonvertor a tam je to cca ako 400mm F5.6 s 2x telekonvertorom - teraz mi ta 800mm F11 pride podobne zbytocna, ale neviem presne parametre - mozno bude mensia a dostupnejsia nez TC so 400mm. Aj ked to je otazne lebo so 400mm je zaplaveny second hand trh.
Viem ze ludia casto spominaju na fotach ze chcu APS-C skla. Len to nemusim mat dobru statisku vzorku. Neviem s akymi datami operuju a aky je presny dopyt. A mozu si povedat ze sa im to neoplati robit dva rozne modely. Tam pri F8 je aj riziko ze so 2x TC to uz bude prilis "tmave". Nevidim do ich rozhodovania a ani co z toho vzniklo. Ale ak nieco vyrazne kompaktnejsie ako 2xTC a 400mm viem si predstavit ze pojdu po tom amateri co chcu mat nieco cenovo dostupne (na co netreba specialny batoh), ako hracku nie ako nastroj ktory ich zivi (na zabavu a hobby). Tych je mozno aj statisticky viac ako profesionalov.
Myslím, že 400mm F5,6 + 2xTC by bola opticky katastrofa. Celkovo sa v dnešnej dobe, pixelmi nabitých snímačov, prínos TC blíži nule. Navyše nemá stabilizátor, aj keď je otázne do akej miery bude na novej osemstovke účinný.
 
Harold
2020-07-01 20:32:51
Karol, zdravím. Infra mne zatím nijak neoslovilo, ale fotky tam máš pěkné. Z těch střech, dobrý nápad a změna pohledu. Kreativní přepaly...proč ne. Mně osobně by se líbilo něco mezi. Tedy tou tmavou a přepálenou. Ale jsem příliš přízemní...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované