Hore

Fotografovanie z idúceho auta

Aj keď veľmi rád šoférujem (Dnes mi ukradli všetky 4 puklice z kolies! Pozdravujem zlodeja!), ešte radšej otravujem šoféra v aute, v ktorom sa veziem.  „Prosím, zastav mi tu, tam na tom kopci je dobré svetlo..."
Môj svokor s tým má veľké skúsenosti ale aj veľké pochopenie :-), za čo mu veľmi ďakujem! A už vyskakujem s ospravedlňujúcimi posunkami vodičom, ktorí prechádzajú okolo a musia na mňa dávať pozor.

Niekedy sa ale práve z bezpečnostných alebo časových dôvodov zastaviť nedá, no ani vtedy sa nevzdávajte. V určitých situáciách môžete aj z idúceho auta urobiť dobrú fotografiu.

Oblohu vyfotíte bez problémov, tá sa ani pri veľkej rýchlosti auta veľmi nehýbe, keďže je vzdialená.

Ak vodič len trochu spomalí, budete mať dosť času na komponovanie aj expozíciu. Trik je podobný ako pri panningu - namierim fotoaparát na objekt, zaostrím skomponujem ako chcem a sledujem scénu tak, že aj keď sa mi okolie hýbe, zaostrený objekt ostáva na tom istom mieste v hľadáčiku. Môžete vyskúšať aj kontinuálne preostrovanie.

Objekt potom bude zachytený ostro. Samozrejme, všetko záleží na čase závierky a tekéto fotenie si môžete dovoliť za relatívne dobrého svetla, aby ste získali povedzme 1/200s.

Osamotený strom som zbadal dávno predtým, než sme sa k nemu po "rýchloceste" takto priblížili. Mal som dosť času na kompozíciu a počkal som na správny okamih. Svetlo bolo dosť silné na to, aby som získal dostatočne rýchly čas na "zmrazenie nášho pohybu". Fotka je ostrá aj keď sme cestovali asi 100 km/h.

Ak je už svetlo menej intenzívne, nie je iná možnosť, len zvýšiť citlivosť ISO. Toto robte ale priebežne, ako klesá intenzita svetla, aby ste potom neboli prekvapení, keď namierite aparát na objekt, ktorý by ste naozaj radi vyfotili a zistíte, že máte čas závierky 1/25s. Kým nastavíte vhodnú citlivosť, objekt je fuč ako moje puklice dnes ráno...

Večerné svetlo je atraktívne ale menej intenzívne. Pomalší čas závierky spôsobil rozmazanie blízkeho okolia pohybom auta, no sledovaním hlavného objektu fotoaparátom som dosiahol, že veterné mlyny ostali  ostré, čo vytvára zaujímavú kombináciu.

PS: prosím vás veľmi, neskúšajte nič z toho, ak ste to vy, kto šoférujete!!!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-11-06 12:26:01
Dobre je mat fotoaparat v pohotovosti aj v autobuse (najma v exotickych krajinach je ), alebo lietadle. Naposledy som letel vecer a pocas vzlietania bol krasny zapad slnka a ja som mal fotoaparat schovany v taske nad hlavou:-(
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-06 13:07:55
Pri fotografovani z iduceho dopravneho prostriedku moze byt problem so stabilizatorom v objektive. Napr. na objektivoch Nikon je prepinac Normal/Active, kde rezim Active je urceny prave pre taketo pouzitie.
 
Bacaardi
2008-11-06 14:02:34
efektivne je, ked mate pri vzlietani lietadla zaplnuty mobil z fotakom, fotoaparat s GPS senzorom a nejakym tym wireless vysielacom. mozno zistite nahlu kompatibilitu medzi vasim pristrojom a boeingom...
 
demo
2008-11-06 14:20:32
krasne a kvalitne fotky, naozaj su z auta? sa mi nechce verit! ale, verim, len ma to prekvapuje, aby si si nemyslel, ze Ta podozrievam jules
 
julo kotus
2008-11-06 14:23:45
príspevok od: demo
krasne a kvalitne fotky, naozaj su z auta? sa mi nechce verit! ale, verim, len ma to prekvapuje, aby si si nemyslel, ze Ta podozrievam jules
Sú naozaj z auta demo :D. Ja necigánim!
 
Bacaardi
2008-11-06 14:43:49
ved to vidis na tej kukurici a na kvetinach pod horami...
 
2008-11-07 11:21:09
no, vyborne, taketo fotky z auta? :).. supis..
moje boli take rozmazane machulky :)

p.s.: ked sme pri tom kradnuti puklic, kolega dnes prisiel do prace s novinkou, ze mu vcera ukradli tiez puklice na vsetykch 4 kolesach :)..tak uz maju osem :))
 
vandit
2008-11-09 16:11:36
Nekupi niekto puklice? :-))))))
 
scenarista
2009-01-25 18:50:21
toto ze bolo z auta? no fakt parada! super :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované