Hore

Fotostĺpček 25/2024

Neodolal som láske môjho detstva a vyrazil som fotografovať modely lodí.

Lodičky v Devínskej Novej Vsi

Slovensko je suchozemský štát. Ja som však od malička obdivoval slávnych moreplavcov a dokonca som vážne uvažoval stať sa námorníkom. Československo malo svoju flotilu, ale na školu v Děčíne prijímali len pár žiakov. Naviac to bolo ďaleko a tak som zostal pri čítaní kníh a lepení modelov lodí. Lásku k lodiam mám ale dodnes. Na vodnej nádrži Mlynská, ľudovo nazývaná Rybník, sa uskutočnil Jarný devínskonovoveský fender 2024. Podujatie organizuje Model Boats Slovensko v spolupráci s mestskou časťou. K Sony A7R V som pribalil telezoom 100-400, ktorý sa svojim rozsahom výborne osvedčil.
Fontána v prezidentskej záhrade

Začal som testovať nový Fujifilm X-T50, ale musel som ho dočasne vrátiť. Stihol som s ním fotografovať len raz. Aby som fotografie ozvláštnil, použil som silný ND filter VFFOTO ND2000 Magnetic.

Západ slnka nad Karpatami

Aj keď už slnko nezapadá priamo za televíznou vežou Kamzík, neznamená to, že by boli západy slnka neatraktívne. Sony A7R V + 100-400. Tentokrát sa nad Karpatami prevaľovali mračná a úplne zahalili TV vežu Kamzík.

Overené i neoverené správy

 • Sigma zatiaľ neplánuje predstaviť plnoformátové objektívy s Canon RF bajonetom. Do konca roka má však prepracovať všetky súčasné APS-C objektívy pre tento bajonet.
 • Canon si nechal patentovať objektív RF 15-60mm F2.8.
 • Panasonic Lumix S1H II môže byť uvedený na trh v štvrtom štvrťroku.
 • Fotoaparátu Sony ZV-E10 Mark II by sme sa mali dočkať v júli.
 • Objavil sa prvý obrázok pripravovaného Pentaxu 17. Má to byť filmový kompakt na 135 mm film, ale s polovičným políčkom. Objektív je 25mm/3.5.
 • Cosina oznámila, že nový Voigtlander Nokton 75 mm f/1,5 Aspherical, ktorého verzie sú už dostupné pre Nikon Z, Canon RF a Leica VM-mount, bude uvedený na trh aj pre Sony E-mount. Konkrétne v Júli.
 • Nástroje AI spoločnosti Adobe vo Photoshope a Lightroom budú obmedzené „generatívnymi kreditmi“. Spoločnosť Adobe objasnila, že používateľ nestratí prístup ku generatívnym funkciám AI, aj keď mu dôjdu generatívne kredity. Po dosiahnutí počtu generatívnych kreditov špecifických pre plán môžete pokračovať v generatívnych akciách AI na vytváranie vektorovej grafiky alebo obrázkov v štandardnom rozlíšení, ale vaše používanie týchto generatívnych funkcií AI môže byť pomalšie.
 • Fujifilm otvorene hovorí o svojom pláne priniesť profil REALA ACE do fotoaparátov radu X piatej generácie.
 • Objektívy SIRUI Sniper 16mm f/1.2 a 75mm f/1.2 majú byť predstavené 19. júna.
 • Medzi Tik-Tokermi sú populárne staré digitálne kompakty. Na to zareagovala firma Kenko a predstavila dig. kompakt KC-ZM08 od ktorého môžeme očakávať, že bude fotografovať tak zle, že sa to bude Tik-Tokerom páčiť.
 • Spoločnosť Cosina oznámila, že v júli 2024 uvedie na trh NOKTON 75 mm F1.5 Asperical, exkluzívne pre Sony E-mount.


Novinky

Ulanzi predstavili svoj prvý objektív a je to 27 mm f/2,8 AFs bajonetom E len za 139 dolárov!

Ulanzi AF 27 / 2,8 APS-C je objektív s automatickým zaostrovaním určený pre APS-C modely fotoaparátov Sony s bajonetom E. Optickú sústavu tvorí 6 prvkov v 5 skupinách. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 30 cm.

https://www.ulanzi.com/products/ulanzi-af-27mm-f2-8-aps-c-lens-for-sony-e-mount-f169

Insta360 GO 3S

Rovnako, ako predchádzajúca verzia kamery, aj GO3S je uložený vo vnútri „Action Pod“, ktorý slúži ako kryt, diaľkové ovládanie a nabíjačka pre kameru, spolu s 2,2" dotykovou obrazovkou. Kameru je možné použiť, keď je namontovaná v Action Pod, alebo samostatne. Primárnou inováciou fotoaparátu je pridanie 4K videa oproti 2,7K videu. K dispozícii je tiež nový režim intervalového videa.

Insta360 GO 3S prichádza s dvoma možnosťami úložiska: 64 GB model sa bude predávať za 399 dolárov a 128 GB model za 429 dolárov. Štandardné balenie obsahuje prívesok s magnetom, jednoduchý klip, stojanček a kryt objektívu. Kamera je dostupná v dvoch farbách, čiernej alebo bielej.https://store.insta360.com/product/go-3s

Tipy a triky

2x 5 tipov pre začiatočníkov v oblasti pouličnej fotografie

Päť tipov od Tima Saltona, ako začať so street fotografiou.


Experimentovanie s uhlami, ohniskovou vzdialenosťou a ďalšími možnosťami zlepší vašu pouličnú fotografiu. Newyorský pouličný fotograf Phil Penman sa podelí o svoj prístup ku komponovaniu a rámovaniu fotografií.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2024-06-17 10:15:10
Phil Penman - hmm, parádne street fotky. Zaujalo.
 
gytheio
2024-06-19 17:48:30
príspevok od: jozef84
Phil Penman - hmm, parádne street fotky. Zaujalo.
aj si rozumel o com rozprava alebo si iba čumel?
 
fatality
2024-06-20 00:22:53
príspevok od: gytheio
aj si rozumel o com rozprava alebo si iba čumel?
vysvetli nam to prosim, majster fotenia makovic
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia