Hore

Fotostĺpček 26/2024

Premokol som do nitky, aby som otestoval nový teleobjektív pre stredoformátové fotoaparáty Fujifilm.

V ZOO

V rámci testovania objektívu Fujinon GF 500/5,6 som skočil navštíviť bratislavskú ZOO. Vstupné je už 10€. Ale aspoň vidno, že sa v nej pracuje. Pribudli nové voliéry a zvieratá. Pri fotografovaní som samozrejme využil to, že Fujifilm GFX100 II má AF s detekciou zvierat a vtákov. Na niektorých fotografiách nájdete zvláštny bokeh, ktorý spôsobilo, že som fotografoval cez mreže alebo pletivo.Preteky konských záprahov

Ďalšia príležitosť otestovať Fujinon GF 500/5,6 sa naskytla na pretekoch konských záprahov v Topoľčiankach. Sídli tam inak skvelý klub fotografov, jedného sme stretli aj na pretekoch, patril k organizátorom.

Topoľčianky nás privítali dlhou prietržou mračien, no poobede sa vyčasilo. I tak sme riadne zmokli a domov som prišiel s mokrými topánkami i ponožkami.Viac fotografií: https://www.facebook.com/share/p/s2eNRraciq2sfjfo/

Overené i neoverené správy

  • Viltrox si nechal patentovať 28 mm pancake objektív.
  • NiSi 250 mm F5.6 Reflex MF bude čoskoro k dispozícii pre bajonety Hasselblad XCD, Fujifilm GFX, Fujifilm X, Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z a Sony E.
  • Sony pracuje na batérii FZ100 s väčšou kapacitou.
  • DXO na oslavu 20. výročia ponúka 20% zľavu na všetky svoje produkty, počas niekoľkých následujúcich dní.
  • Fujifilm sa teraz vracia ku svojim koreňom. Rozhodli sa reaktivovať produkciu jedného z ich najobľúbenejších farebných negatívnych filmov: Superia 200 a C400.
  • Mitakon Zhongyi čoskoro predstaví svoj prvý AF objektív. Parametre zatiaľ nie sú známe.
  • Prototypy fotoaparátov Nikon Z7 III boli testované s 88 MP snímačom formátu FX. Teraz sa hovorí, že fotoaparát bude mať 90 MP čiastočne naskladaný CMOS snímač.
  • Nikon vraj pripravuje aj model Z80, čo by mala byť jeho vlajková loď v kategórii DX bezzrkadloviek.


Novinky

Profoto Fresnel Small

Profoto predstavili Fresnel Small, nový nástroj do súpravy nástrojov fotografov; ľahko použiteľný Fresnel, ktorý ponúka charakteristické svetlo v hollywoodskom štýle. Tento najmodernejší nástroj na tvarovanie svetla je vytvorený tak, aby ponúkal presnú kontrolu nad svetelným lúčom a umožnil fotografom premeniť obyčajné scény na neobyčajné príbehy, pomocou svetla.https://profoto.com/int/products/light-shaping-tools/fresnels/fresnel-small

Inšpirácia

Profesionálna expedícia fotografií

Leanne Bishop je výtvarníčka. Zaujalo ma na nej, ako profesionálne expeduje svoje kresby. Ak predávate svoje fotografie, mohli by ste sa jej profesionalitou inšpirovať.


Tipy a triky

Tento Lightroom maskovací trik vám vyrazí dych!

Christian Möhrle vám vo svojom návode ukáže, ako riešiť problematické maskovanie oblohy.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia