Hore

Fotostĺpček 28/2024

Bratislavský dobový piknik bol skvelou príležitosťou fotografovať nádherných ľudí v dobovom oblečení. Samozrejme medzi nimi nechýbali moji kamaráti a kamarátky.

Bratislavský dobový piknik

Aj keď bolo horko a dusno, Bratislavčania si užili nádherný dobový piknik v sade J. Kráľa. Do tanca hrali C. a K. Orchester, Traditional & Revival Band a FATS JAZZ BAND. Tanečné kroky ste sa mohli naučiť na workshope od B-Swing. Krásne dobové oblečenie predviedla na módnej prehliadke Prvorepubliková móda. Samozrejme som si so sebou zobral fotoaparát. Moji kamaráti a kamarátky prídu na toto podujatie vždy vyparádení. Mal som so sebou Sony A7 RV + FE 135/1,8 GM + Sonnar FE 55/1,8 ZA.


Opäť vážky na Malom Dunaji

Jeden deň bolo zatiahnuté, očakával som, že vážky budú pokojnejšie. Aký omyl! Šidielka áno, ale moje obľúbené modré a zelené hadovky, bolo ich neúrekom, boli obzvlášť plaché a neodfotil som ani jednu. Fotografoval som so Sony A7R V + FE 90/2,8 Macro G OSS.

Overené i neoverené správy

  • Predaje bezzrkadloviek vykazujú mierny nárast oproti predchádzajúcim rokom.
  • Tamron si nechal patentovať objektív 50-200/2,8.
  • Ricoh zvažuje zvýšenie výroby Pentaxu 17, aby uspokojil dopyt.
  • Sony ukončuje výrobu A9 II.
  • Astrhori by mali čoskoro predstaviť makroobjektív 120 mm F 2,8 s bajonetom Sony E.
  • Nikon Z50 II by mal byť predstavený v novembri. O niečo skôr by mal byť predstavený objektív Z 50/1,4.
  • Canon EOS R1 a Canon EOS R5 Mark II majú byť predstavené 17. júla. EOS R1 má mať 24 Mpx snímač a EOS R5 Mark II 45 Mpx skladaný snímač.
  • 8. júla má Laowa predstaviť prvý shift objektív so zoomom.


Novinky

Mitakon Speedmaster 80mm f/1.6

Spoločnosť Zhang Yi Optics predstavila objektív Mitakon Speedmaster 80 mm f/1,6 pre bajonet Fujifilm GFX (a tiež pre Hasselblad). Mitakon Speedmaster 80 mm f/1,6 stojí 599, má manuálne zaostrovanie a 9-lamelovú clonu.

https://zyoptics.net/product/mitakon-speedmaster-80mm-f-1-6/

Pixii Max

Spoločnosť Pixii SAS predstavila Pixii Max, svoj prvý full-frame fotoaparát s výkonným 24,5MP snímačom, širokouhlým optickým hľadáčikom a možnosťou bezproblémovej aktualizácie pre existujúcich majiteľov fotoaparátov Pixii. Fotoaparát má bajonet Leica M. Uvádzacia cena je 3999€ bez dane.

https://pixii.fr/pixii-max

Panasonic Lumix FZ82D

Panasonic upgradoval svoj amatérsky ultrazoom. 18 Mpx snímač i 60x zoom 20-1200 mm ostávajú rovnaké ako u predchodcu. Novinkami sú USB-C konektor, hľadáčik a displej s vyšším rozlíšením.

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/bridge-fotoaparaty/dc-fz82de-k.html

Inšpirácia

Export fotografií z Lightroomu pre tlač

V tomto videu Nigel Danson vysvetľuje, ako exportovať snímky pripravené na tlač v laboratóriu.  A necháva si vytlačiť obrovskú kópiu jedného z jeho obľúbených obrázkov.

Filmové majstrovské diela s Janom Gonzalesom a Profoto Fresnel Small

Výtvarný portrétny fotograf Jan Gonzales, s jedinečnou víziou a živou predstavivosťou, sa pri osvetľovaní a tvarovaní nielen svojich objektov, ale aj pri oživovaní svojej tvorivej vízie, spolieha na Profoto Fresnel Small. Tento jedinečný modifikátor svetla, precízne navrhnutý, premenil jeho fotografie na úchvatné filmové diela a vytvoril nadčasovú krásu pomocou kontrolovateľného a konzistentného osvetlenia.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia