Hore
Autor: Foto: Dean Alexander

Fotostĺpček šéfredaktora 23/2018

Keď ste čítali minulý stĺpček, bol som v Rakúsku. Štyri dni som s ďalšími novinármi, blogermi a instagamistami, objavoval a obdivoval krásy Tirolska a Burgenlandu.

No skôr len Tirolska, keďže v Burgenlande som ako doma. Nebol to klasický fototrip, skôr spoznávanie turistického potenciálu obidvoch oblastí. Stavím sa, že mnohí z vás majú v Rakúsku veľa nafoteného. A tí, ktorí tam ešte neboli, mali by sa k našim susedom vypraviť. Bohužiaľ, aj keď je u nás tiež krásne, z hľadiska turistického ruchu sa máme stále čo učiť. O Rakúsku budete na ePhote ešte počuť a dúfam, že sa zapojíte do pripravovanej fotosúťaže. Súťažiť budete nielen o najlepšiu fotku z Rakúska, ale aj o najlepší blog. Tak sa začnite pripravovať. Súťaž odštartujeme čoskoro.


Na prechádzke v Silliane. Olympus OM-D E-M1 Mark II + M.Zuiko 12-100/4 PRO.


Panoráma Dolomitov z kopcov nad Sillianom. Panoráma zo 4 záberov.
Olympus OM-D E-M1 Mark II + M.Zuiko 300/4 PRO.


Reštaurácia v Ruste. Olympus OM-D E-M1 Mark II + M.Zuiko 12-100/4 PRO. Fotené z ruky.

Moje fotografie samozrejme v súťaži nenájdete, ale môžete si ich pozrieť na našom Instagrame

V sobotu som urobil svoj rekord v počte záberov za jeden deň. Takmer 6000! To sa stane, keď máte miesto fotoaparátu guľomet. Na akciu Rytieri na Devíne som si zobral Olympus OM-D E-M1 Mark II v kombinácii s objektívom M.Zuiko 40-150/2,8 PRO. Sériové snímanie som nastavil na pomalšie, ale aj tak pri jemnom stlačení spúšte urobíte pár záberov. Že ich ale bude toľko, to ma prekvapilo.
Ak si chcete dobre zafotiť, budete mať ešte šancu. Niekoľko letných sobôt sa na hrade Devín bude konať akcia Rytieri na Devíne, organizovaná združením TOSTABUR.

Viac fotografií v dvoch galériách na FB. Galéria 1, Galéria 2.

Zaručené i nezaručené správy

Už pár rokov to nie je s fotobiznisom ružové. Predaje fotoaparátov neustále klesajú. Ako sa im darilo v apríli? Vďaka CIPA máme pravidelný prehľad. Predaj fotoaparátov, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, poklesol. To nie je nič prekvapujúce. V poslednom čase sa vyrojilo množstvo veľmi dobre fotiacich mobilov, ktoré posielajú kompakty na smetisko dejín. Nedarí sa ani digitálnym zrkadlovkám. Dupľovane, keď fotografi začínajú pomaly vyčkávať, s čim sa vytasia Canon a Nikon. Canon si nechal patentovať nový bajonet pre bezzrkadlovky. A dobre robí, lebo len u nich sa zaznamenal rast predaja.


Prehľad predaja digitálnych fotoaparátov za Apríl 2018. Zdroj: CIPA.


Patentová schéma (#2018-084713) nového bajonetu Canonu. Takto bude vyzerať nový bajonet pre plnoformátové bezzrkadlovky.

Aj Nikon si dal niečo patentovať. V Európskej únii si nechal patentovať označenie "Noct". To si spájame s vysokosvetelnými objektívmi. No nebolo by skvelé, keby pripravoval nejaké brutálne sklá pre chystaný bezzrkadlovkový systém?

Po 16-tich rokoch končí Leica M7, filmový fotoaparát, ktorý v rade M znamenal malú revolúciu. Ako prvý používal moderné elektronické prvky, ako elektronicky riadenú uzávierku, clonovú automatiku, či čítanie DX kódu. Nebojte sa, nie je to koniec filmových fotoaparátov Leica. V ponuke zostávajú modely Leica M-A a MP.

Novinky


Olympus PEN E-PL9, po novom aj k džínsom.

Prvá novinka je z kategórie "fashion". Olympus predstavil denimom inšpirovaný PEN E-PL9. Ten prichádza v ľúbivej a nadčasovej modrej farbe. Fotoaparát by sa mal začať predávať už tento mesiac, či tak bude aj u nás, to ešte neviem.

Aj keď má prevádzkovateľ serveru dxomark.com problémy, nebráni to výrobcom mobilov, aby im v predstihu neposielali na testovanie pripravované novinky. V deň premiéry sa tak môžu pochváliť nameraným skóre fotoaparátu. Minulý týždeň zabodoval nový Xiaomi Mi8, ktorý to natrel Iphonu X a dorovnal sa Samsungu Galaxy S9 Plus. Jediný bod chýba do okrúhlej stovečky. Top model s 6,21" displejom a duálnym fotoaparátom bude v predaji v dvoch prevedeniach. Jedno bude s priesvitnou zadnou stenou. Viac na našom partnerskom webe fony.sk.


Nový Xiaomi Mi8 získal 99 bodov na dxomark.com.

Inšpirácia

Máte radi červenú? Táto farba prepája sériu fotografií Deana Alexandera. Pre magazín Elle nafotil Hongkongský balet. Celú sériu si môžete pozrieť na osobných stránkach fotografa.


Foto a titulné foto: Dean Alexander.

V kinách frčia Hviezdne vojny. Han Solo sa do kín vybral sólo a celkom mu to ide, na rozdiel od Rouge One a Posledného Jedy. To však odbáčam mimo žáner fotografie. Nie ale tak úplne, fotograf Vesa Lehtimäki má nielen talent fotografický, ale vie sa pohrať so scénou a svetlom. Asi rovnako ako ja, nevyrástol z chlapčenských nohavíc a rád sa stále hrá. Z LEGA vytvára vlastné scény z vesmíru Hviezdnych vojen a tie fotí. Dokonca vydal aj knihu.
Ukážky z knihy Small scenes from a big Galaxy. 
Foto: Vesa Lehtimäki

https://www.flickr.com/photos/avanaut/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2018-06-04 17:02:58
ta ruzova obloha na prvej fotografii v clanku je co? 😊
 
vilkoo
2018-06-04 18:06:40
Ok
 
GODZILA
2018-06-04 18:21:52
v tomto článku sa píše o súťaži a ono len tak na okraj by bolo vyhodnotiť tú aprílovú
 
jozef84
2018-06-07 07:57:09
príspevok od: fatality
ta ruzova obloha na prvej fotografii v clanku je co? 😊
Tiež ma to zarazilo.Asi tam mal preexponovanú časť, tak sa snažil postprocesom stmaviť. A zabudlo sa na nastavenie bielej.
 
acton
2018-06-07 18:44:00
Esteze je zverejnene cim sa fotografovali tie čudesá...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované