Hore

Leto na bratislavských hradbách

Bratislavčania, fňukáte, že nie je čo fotiť? Ja si toto leto užívam. Konkrétne na po dlhých rokoch sprístupnených hradbách. Bratislavský okrášľovací spolok, ktorého aktivity čoraz výraznejšie zasahujú do kultúrneho diania v Bratislave, sprístupnil časť mestského opevnenia medzi Dómom sv. Martina a Židovskou ulicou. Predchádzalo tomu upratovanie, na ktorom sa podieľali aj dobrovoľníci.Aj organizátori si radi zapózujú.Pečivo, zákusky, ochutnávka vín, kávička, čaj, podplameníky... Hladní a smední nezostanete.Počas mesiacov Júl a August je pre návštevníkov hradieb pripravený program, aby sa prechod hradbami stal zážitkom. Počas pracovných dní sú na hradbách otvorené stánky s občerstvením a umeleckými predmetmi, ako aj stánok BOS, kde si môžu návštevníci kúpiť knihy o Bratislave, tričká a iné suveníry.


Cez víkendy je program bohatší a pre fotografov zaujímavejší. Všetko začína každý druhý piatok podvečer (podľa počasia), kedy sa hradby roztancujú. Skupina B-Swing usporiadava tančiareň, kde sa môžete naučiť tance z medzivojnového obdobia. Ako fotografi si môžete natrénovať fotografovanie pohybu a po západe slnka aj fotografovanie pri nízkej hladine svetla.

V sobotu a nedeľu je program bohatší. Po obede sa konajú vystúpenia Spoločnosti pre obnovu a rekonštrukciu historických bojových umení a tancov Fringia a Klubu vojenskej histórie Templári z hradu Bagras. Fringia vás zavedie do čias Uhorska, templári do stredoveku a križiackych výprav. Vystúpenia sa konajú o 14.00, 16.00 a 18.00. Vyskúšať si môžete fotografovanie akčných súbojov, tanca. ale aj portrétov. Ako to na hradbách vyzerá si môžete pozrieť na malom videu, ktoré som nakrútil v rámci testovania Nikonu D4s.

Fringia

Môj prvý kontak so skupinou Fringia bol v rámci jedného podujatia v Starej tržnici. Prostredie na fotografovanie to nebolo ideálne. Na hradbách je rozhodne lepšie. Kamenný múr poslúži ako nerušivé pozadie, pritom dotvárajúce tú správnu atmosféru. Okrem šermiarských vystúpení predvádzajú aj dobové tance.


Zbrane, typické pre naše končiny, v akcii.Zbrane vystriedali tóny podmanivej hudby.
Templári z hradu Bagras

S Templármi sa poznám už roky. Peter Hričák bol dokonca naším modelom na podujatí Foto Slovakia. Na hradbách predvádzajú nielen súboje. Na prednáškach sa môžete dozvedieť veľa zaujímavosti z histórie križiackých výprav. K videniu sú zbrane, oblečenie a zbroj vyrobené podľa originálnych vzorov.Hradby tvoria výborné nerušivé kulisy.Peter sa vie oháňať zbraňami, ale nechýba mu ani zmysel pre humor, ako predvádza pri svojom žonglérskom vystúpení.Okrem bojových ukážok sú pripravené aj prednášky o histórií Templárov.


B-Swing

B-Swing som fotografoval už na Pálffyovskom pikniku. Ich prvé vystúpenie na hradbách prekazil dážď. Náhradné takmer tiež. Napokon im to vyšlo. S fotoaparátom v ruke som mal veľkú výhodu, nikto sa ma nesnažil spárovať a prinútiť k tancu. Moje Hiphopové kreácie by sa k swingu, či boogie-woogie aj tak nehodili. Ak si chcete zatancovať vy, nič vám v tom nebráni. Stačí prísť na niektorú z ďaľších tančiarní.


Ivana Drábová z B-Swing. Tu som použil diaľkovo odpalovaný blesk.Boogie-woogie.

Kováč Erich

Kováč Erich je trol. Vážne! Je to náčelník Trolov, ak to mám upresniť. Trolovia sú vo svojej podstate jednoduchý, zaujíma ich jedlo, jaskyne a ženy. Erich je netypický trol. So zahraničnými návštevníkmi hradieb sa plynule dohovorí nemecky aj anglicky. Dá sa povedať, že sme sa skamarátili. Ako vyštudovaný konštruktér mám k železu blízko a dodnes spomínam na kováčsku dielňu, ktorú sme mali na Fajnorke (Škola pri Dunaji). V každom z nás je kúsok pyromana a pohľad do ohňa nám robí dobre.

Pod šikovnými rukami kováča sa vyradená pružina z automobilu premieňa na keltský nôž. Z kusu tyčoviny vzniká pohrabáč ku krbu. Tomu sa povie námet na reportáž a portrét v pracovnom prostredí.Jeden z Erichových portrétov som použil ako podklad pre tento štylizovaný “filmový” plagát.Žeravé uhlíky sú magické, odporúčam použiť mínusovú korekciu expozície a pohrať sa s vyvážením bielej.Keltský nôž z pružinovej ocele.Druhým občasným kováčom je Trolometer Tristo Guma (to som si vážne nevymyslel), ktorého však uvidíte viac bojovať so šabľou.

Záver

Leto na hradbách mi prišlo náramne vhod. Viem, že mám kde testovať fotoaparáty a objektívy. Za ten čas, čo na hradby chodím, som sa s organizátormi aj vystupujúcimi spoznal, vďaka čomu sa mi s nimi dobre spolupracuje. Sú ochotní aj zapózovať. Leto na bratislavských hradbách je vo svojej polovine. Ešte máte dosť času vyskúšať a zdokonaliť svoju fotografickú zručnosť.


Už 1.8. ďalší veľký program, tentokrát venovaný 100. výročiu vypuknutia 1. sv. vojny.


Program: Leto na Bratislavských mestských hradbách

P. S. Len dnes ráno som doupravoval fotky zo včerajšieho vystúpenia skupiny Ni Emmens, ktorá sa špecializuje na obdobie Veľkej Moravy. Dúfam, že sa s touto veselou partičkou Slovanou ešte na hradbách uvidíme.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-07-31 07:25:20
super, ze su hradby opat pristupne a vdaka vsetkym, ktori sa o to zasluzili...napriklad aj propagaciou
 
lgsvgh
2014-07-31 08:39:52
Vynikajúci článok s peknými fotografiami, ale top je " filmový" plagát s portrétom Ericha.
 
smart
2014-07-31 09:09:20
Vsetky portrety, ktore nie su strojene su super a screen c. 16 je uplne the best!!!
 
smart
2014-07-31 09:10:25
len skoda toho orezu
 
smartin
2014-07-31 11:09:15
zaujimava a poucna galeria - fotky z Olympusuv, Fujiny a Nikonu D4s lepsie ako z Nikonu D800€
 
nvs
2014-07-31 14:48:24
zaujímavé, rada som sa zastavila
 
marcof
2014-07-31 20:40:15
proste paráda - krásne fotky
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované