Hore

Unikáty fototechniky

Žltá + modrá + kartón

Pýtate sa, aký už len toto môže byť fotoaparát? Určite poznáte veľký obchod s nábytkom a bytovými doplnkami IKEA. Pravdepodobne má odtiaľ väčšina z vás nejaký ten kúsok aj doma. Asi ste ale nepočuli, že sa IKEA pustila aj do výroby fotoaparátov. Nemusíte sa však obávať, že onedlho vedľa obľúbených köttbullar nájdete aj zrkadlovku zn. IKEA. Ide len o malý nepredajný projekt fotoaparátu s tradične nič nehovoriacim názvom PS KNAPPA (v preklade: vzácny, zriedkavý). Dizajn sa nesie v obvyklom duchu švédského výrobcu – malá obdĺžniková krabička zo solídneho tvrdého kartónu s čiernymi popismi, dvomi plastovými skrutkami a vyčnievajúcim USB stickom na prenos fotografií do počítača. Napájanie je riešené dvoma AAA batériami a vnútorná pamäť pojme asi 40 záberov.

Zabudnite na zaostrovanie, zabudnite na optický hľadáčik, alebo akékoľvek nastavenie. Na celom tele fotoaparátu nájdete len jedno jediné tlačidlo, slúžiace na zapnutie celého prístroja a jednu zelenú LEDku signalizujúcu, že môžete vyhotoviť ďalší snímok. Že som zabudol na rozlíšenie? Pardón, číslo, ktoré tak netrpezlivo očakávate je 1,2MPx. Čo je však zaujímavé, konštruktérom sa k tomuto fotoaparátu podarilo navrhnúť veľmi pôsobivý ZOOM
a až prekvapivo účinný stabilizátor. Ako je to možné sa dozviete v celkom vtipne spravenom videu.

Prsty od lepidla + nervy v kýbli

Teda aspoň takto dopadli moje pokusy o zostrojenie ďalšieho fotoaparátu, ktorý vám predstavím. Možno si niektorí z vás, tí skôr narodení pamätajú, že v roku 1979 vyšla v časopise ABC skladačka funčného papierového pinhole fotoaparátu nesúceho názov Dirkon.

Autori projektu Martin Pilný, Mirek Kolář a Richard Vyškovský vytvorili v tomto časopise papierovú skladačku, ktorá skutočne fotografovala. Výsledky síce nestáli zaveľa, ale fotilo to. Táto nedokonalosť bola spôsobená najmä jedným faktorom. Samotná dierka v prednej časti fotoaparátu – nazvime ju objektív – musela mať veľmi presné a ostré okraje. Akonáhle boli tieto okraje neostré, alebo dierka nebola presne v strede pomyselnej optickej sústavy, s kvalitou výslednej fotografie to šlo prudko z kopca. Neskôr sa papier vpredu začal nahrádzať hrubým alobalom, nakoľko diera potom mala skutočne ostré okraje. Pokiaľ by niekto z Vás chcel takýto fotoaparát zostrojiť, tak TU vám ponúkame PDF s pôvodným nákresom z roku 1979 aj s podrobným návodom, ako postupovať. Dopracovať by ste sa mali k niečomu takémuto:


Na záver niekoľko postrehov z môjho stroskotaného pokusu:

1. Nikdy sa do takéhoto projektu nepúšťajte vo večerných hodinách a radšej si prácu rozvrhnite.

2. Zožente si kvalitné suroviny tj. hrubší papier (samozrejme nie lesklý), dobrý nie je ani výkres. Ostré nožnice a skutočne dobré lepidlo (nie také, ktoré bolo pribalené zadarmo k nožniciam).

3. Majte na stole očné kvapky. Zo všetkých tých čiaročiek, krížikov a veľkého kontrastu po čase poriadne slzia oči.

4. Pokiaľ nemáte trpezlivosť a chcete výsledky ihneď, tak sa do toho ani nepúšťajte. Radšej si potom zadovážte kartónový foťák z IKEA.

5. Pokiaľ chcete náklady skutočne minimalizovať, čítajte ďalej.

Recyklácia vo veľkom štýle

Patríte k ekologickým nadšencom, ktorí sa denne so slzami v očiach zamýšľajú nad tým, ako bude ľudstvo onedlho zavalené vlastnými odpadkami a film WALL-E sa stane realitou? Zbavte sa odpadkov – vyrobte z nich fotoaparát! Návod vám síce neponúkneme, ale dôkazom toho, že sa to dá sú fotoaparáty českého fotografa Miroslava Tichého. Nikdy neoplýval bohatstvom, hoci sa neskôr jeho fotografie predávali za desaťtisíce CZK. Fotoaparáty si vyrábal z papierových krabíc, krabičiek od cigariet, roliek z toaletného papiera, plechovíc a kúskov skla z okuliarov. Fotografoval takmer výhradne ženy na kúpaliskách a uliciach, ako voyeur a svoje fotografie často dokresľoval ceruzkou. Ako vyrábal napríklad sklíčka do svojich “objektívov“ popisuje sám takto: „Nožem jsem z plexiskla vykrojil čočku a pak jsem ji vyšmirgloval. … Samozřejmě že to fungovalo, když já něco dělám, tak to musí být přesný. Ovšem fungovalo to nepřesně a na to bylo třeba právě to umění. … Pak tu čočku brousím na různých šmirglpapírech: nejdřív na hrubo, jemnější, jemnější… Až přes to bylo krásně vidět. No a co dál? Potřebuje se to vyleštit. To není problém: vezmeš si zubní pastu, mícháš to s cigaretovým popílkem, a teď to leštíš. No a s tím jsem fotografoval.“

Po tom, ako som si pozrel portfólio tohto neobyčajného fotografa a maliara, sa mi do mysle naliehavo tlačila jedna myšlienka: „Photoshop – digitálna fototechnika – osvetľovacia technika – veľké produkčné tímy, kopec asistentov.... a on to dokázal bez toho všetkého...doslova zo smetiaka...“

Photo-cyborg

Kanaďan Rob Spence mal šťastie v nešťastí. Výstrel z brokovnice ho zasiahol do hlavy. Našťastie prišiel len o oko. No miesto toho, aby zvyšok života nosil cool pásku cez oko si zaumienil niečo iné. Sám si vyrobil očnú protézu, do ktorej sa mu však podarilo vtesnať snímacie zariadenie, batériu a bezdrôtový vysielač. Táto protéza síce nie je prepojená s jeho očným nervom, no v súčasnosti sa Rob venuje vývoju protéz a implantátov, ktoré by mohli aspoň čiastočne nahrádzať ľuďom zrak. Ako to celé vyzerá a funguje si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Rozpráva a prezentuje Rob osobne.

007- STYLE

Pripravte sa na ďalšiu super-tajnú fotografickú misiu. Zabudnite na hodinky, alebo okuliare s foťákom, tie sú už z módy. Vyzbrojení budete nasledovnými najnovšími skrytými fotoaparátmi.

1. Leto, pekný teplý deň, sedíte si na lavičke, vaše ciele sú nadohľad, tak sa idete napiť džúsu a nenápadne stlačíte kľúčovom okamihu slamku. Tú následne môžete priložiť k ústam a predstierať, že ste sa skvele osviežili. Skutočnosť je ale iná! Spoločnosť FUUVI vyvinula špeciálne pre tieto účely sériu fotoaparátov, ktoré sú ukryté v krabičkách od džúsov... alebo mlieka. Fotíte na film, máte 28mm objektív, clonu f/9,5 a 1/100s. Keby len o tomto býval Ian Fleming tušil.


2. Pokiaľ sa vám zdá, že "objektom" začalo byť vaše popíjanie jedného džúsiku počas dvoch hodín podozrivé sebavedome konajte. Krabičku jednoducho hoďte do najbližšieho smetiaka (nebolo by od veci, keby sa vám podarilo aj vytiahnuť film...ale veď predsa máte tréning). Okamžite ste prestali byť nápadní a misia môže pokračovať. Oblečené máte totiž tričko s fotoaparátom! A v duchu hesla „pod lampou býva najväčšia tma“ je na ňom krásne vyobrazený agent zvierajúci fotoaparát (samozrejme nechýba hot-girl!). Prístroj schopný zhotoviť 150 farebných záberov v rozlíšení VGA máte teda priamo na svojej hrudi a ovládanie máte vyvedené káblikom do vrecka. Už stačí iba fotiť.

3. Ste v ohrození, vaše krytie je prezradené. Nezostáva vám nič iné, ako siahnúť po najťažšom kalibri. Tasíte DORYU 2-16 a stláčate spúšť následkom čoho vytvoríte fotografiu na 16mm film s jedným z dvoch objektívov – buď 17mm f/2,7, alebo ešte lepšie 15mm f/2,2 so zaostrovacou vzialenosťou 15cm.Pokiaľ sa rozhodnete, že by ste chceli viac svetla, môžete použiť magnéziové náboje, ktoré vytvárajú záblesk a aj patrične silný zvukový efekt. Je možné, že vyvoláte aj celkom slušnú paniku a potom pozor na verejné poriadkové zložky – zrejme sa nevyhnete vysvetľovaniu, že ste len fotografovali. Pôvodne bola DORYU vyvinutá v Japonsku v roku 1952 pre policajné zložky na zachytávanie zločincov pri čine, no nestretla sa s veľkým úspechom a onedlho sa úplne prestala používať. Dôvodov bolo hneď niekoľko – magnéziové zábleskové náboje neboli synchronizované s uzávierkou, fotoaparát trpel prienikmi svetla, a optická sústava značne trpela kvôli vibráciám spôsobovaným otrasmi pri blýskaní.


Bizarné fotoaparáty 

Možno sa budete diviť, z čoho všetkého sa dá vyrobiť fotoaparát. Aj keď, povedzme si, nie je to až také ťažké. Stačí mať dutý objekt, do ktorého nepreniká svetlo a malú dierku. Alebo viacero dier. Prvým kúskom z tohto koláča bude budík Jochena Dietricha. Áno, čítate dobre. Dietrich zachoval plnú funkčnosť hodinového mechanizmu a do zadnej steny vyvŕtal 12 dier. Budík tak na špeciálny kruhový film zhotovuje jeden záber každú hodinu. Takto vzniká veľmi zaujímavá 12-dielna séria fotografií rozprávajúca istý príbeh. Môže pôsobiť mierne surrealisticky a strašidelne, no nápad je to vskutku originálny.

Ďalším predstaveným fotoaparátom tejto kategórie je pinhole ulita umelca Paola Gioliho. Do slimáčej ulity navŕtal šesť rôzne veľkých otvorov, a na opačnú stranu ulity umiestnil špeciálne upravený film. Výsledkom sú fotografie, ktoré nie sú technicky dobré, ale to asi ani nebol zámer. Skôr na nich zaujme mystická a miestami až mierne hororová atmosféra.

Skutočne bizarnými sa javia fotoaparáty umeleckej dvojice Taiyo Onorato a Nico Krebs pôsobiacej v Berlíne. Na mieste je však aj otázka nakoľko ešte ide o fotoaparáty a či nepôjde skôr o časti expozície. Medzi ich dielami totiž nájdeme veľkoformátové fotoaparáty, ktorý miesto mechu využívajú korytnačí pancier, alebo vypreparovaného pásavca. Okrem týchto kúskov tu nájdeme aj fotoaparáty vyhotovené z rôznych hornín, alebo kníh. Ako sa na tieto exponáty pozerajú ochrancovia zvierat nevieme, tu je však naozaj na mieste otázka, kde sú hranice vkusu a morálky.


Za hranicami (zdravého) rozumu

Toto je kapitola len pre silné povahy. Rozhodol som sa ju venovať jednému jedinému “umelcovi“, ktorý konštruuje fotoaparáty na najvyššej technickej úrovni, majstrovsky prevedené, no istým spôsobom veľmi zvrátené a morbídne. Nie len po stránke prevedenia a použitých materiálov, ale aj samotnej myšlienky a konceptu. Sám som mierne v rozpakoch. Napoly ma ovládol obdiv a pocit uznania za brilantné technické prevedenie a spracovanie a z druhej polovice som úplne zdesený a znechutený. Mysleli ste si, že fotoaparát je prístroj, ktorý nevzbudzuje emócie (mimo výnimiek typu Leica M3D-2 Davida Douglasa Duncana)? Tieto kúsky Wayna Martina Belgera ich vo vás vzbudia celú širokú paletu. A rozhodne nie len príjemných. Ako fotoaparáty vyzerajú si môžete pozrieť v galérii pod týmto odstavcom. Ich popis však nájdete tu, keďže každý má svoj príbeh, myšlienku a rozhodne aj veľmi silné čaro.

Third eye – tento projekt je vlastne 4x5 veľkoformát vyrobený z hliníka, titanu, mosadze, striebra, drahých kameňov a 150 rokov starej lebky zosnulého 13 ročného dievčatka. Tento projekt má príznačný názov, nakoľko funguje na princípe pinhole a “objektív“ je umiestnený na mieste, kde sa má nachádzať mystické oko každého človeka – nad koreňom nosa. Možno sa pýtate na čo takýto fotoaparát slúži. Sám autor tvrdí, že na štúdiá krásy rozkladu.

Yama podobný koncept, ako pri treťom oku, no treba uznať, že je omnoho prepracovanejší a to po všetkých stránkach. Vypracovania, myšlienky, materiálov, aj finálneho impaktu. Yama je meno tibetského boha smrti, ktorý udržiava rovnováhu karmy vo svete a je zároveň akýmsi sudcom. Základ tvorí opäť lebka, tentokrát však 500 rokov stará, ktorá pred tým patrila budhistickému mníchovi. Ešte predtým, ako sa z nej stal fotoaparát bola na tieto účely požehnaná tibetským lámom. Celá lebka je umelecky veľmi detailne prevedená. Oči mnícha pozostávajú z bronzu a striebra, pričom v strede je malý mosadzný krúžok, v ktorom je dierka. Lebka sa takto pozerá na svet dvoma pinholami “v 3D“. Zvyšok je vyrobený z hliníka, titanu, medi, bronzu, oceli, striebra, zlata, ortuti, nájdeme tu 4 zafíry, 3 rubíny (centrálny v treťom oku stál  5000 USD), tyrkys, piesok, krv a 9 opálov.

Zaujímavý je aj systém, akým sa mení po expozícii film. Vzduchový zásobník s tlakom 300 atmosfér umiestnený v strede mechanizmu zásobuje vzduchom dva pneumatické piesty, ktoré posúvajú držiak filmu na svoje miesto. Otváranie filmovej komory sa nachádza pod čeľusťou. Pýtate sa na čo bol fotoaparát použitý? Prvá séria fotografií zachytáva moderné inkarnácie božstiev juhovýchodnej Ázie. Druhá séria bude zachytávať realitu tibetských utečeneckých táborov v Indii.

Heart – Belgerov projekt, pri ktorom ma asi najviac mrazilo. V porovnaní s jeho predchádzajúcimi projektami pôsobí až industriálne stroho. Opäť 4x5 veľkoformátový pinhole fotoaparát vyrobený z hliníka a titanu kapsule naplnenej formaldehydom, v ktorej pláva srdce zosnulého dieťaťa. Účel na ktorý fotoaparát slúži – fotenie žien vo vysokom štádiu tehotenstva (8mes.+). Belger tento fotoaparát zostrojil na prehĺbenie vzťahu so svojim bratom – dvojičkou, ktorý zomrel pri pôrode.

Untouchable (HIV Camera) – vyrobená pre fotografovanie, štúdium a porovnávanie HIV pozitívnych ľudí.        4x5 veľkoformátová pinhole vyrobená z hliníka, medi, titanu, a akrylových nádržiek s HIV pozitívnou krvou.
Tá je pumpovaná cez fotoaparát až do nádobky pred “objektív“ a vytvára pri fotografovaní červený filter. Čo sa týka vypracovania – je to nádherný kus techniky vyzerajúci skutočne veľmi precízne. No keď človek pozná pozadie a účel núti nás to k premýšľaniu, či je Belger umelec, ktorý ide až pod kožu, k podstate veci a to veľmi bizarným, niekedy až morbídnym spôsobom, alebo jednoducho šialenec, ktorý má nadanie na priemyselnú výrobu a vie sa predať.

Povedal by som, že z každého kúsok. Za pozornosť stoja aj ďalšie jeho fotoaparáty vyrobené napríklad zo sutín dvojičiek, rohov jeleňa, alebo výhradne z materiálu a hmyzu, ktorý zozbieral v údolí smrti, ale aj podvodný fotoaparát s epoxidovou platňou, v ktorej sú zaliate morské živočíchy. Všetky jeho výtvory nájdete v príslušnej galérii. Pokiaľ by ste chceli vidieť, ako vyzerajú fotografie fotené týmito prístrojmi navštívte priamo stránku kde nájdete aj 360° fotografie jeho fotoaparátov.

Zaujímal by ma váš názor na tohto konštruktéra (naschvál som tentokrát nepoužil termín umelec). myslíte, že je to šikovný umelec, ktorý si vie získať pozornosť a záujem, alebo iba skutočne šikovný úchylný blázon, ktorý rád šokuje ľudí pretože ľudia sa nechajú radi šokovať?


Odľahčenie na záver

Nebojte sa, nenechám vás nakoniec v chmurnej nálade  pri myšlienkach na lebky a biologický materiál. Potešte sa pohľadom na koncept fotoaparátu Leica X-3, ktorý navrhol švédsky dizajnér Vincent Säll. Rozhodne zaujímavý kúsok, ktorý je úplne mimo konvencie dizajnových stanov nemeckého výrobcu, no napriek tomu mu nechýba nič z jeho grácie, jednoduchosti a precíznosti. Bolo by pekné vidieť a ohmatať jeden kúsok aj naživo.

Kompletná fotogaléria.

Zdroje:
http://psathome.ikea.com/se/sv/camera/
http://www.pinhole.cz/cz/pinholecameras/dirkon_01.html
http://tichyfotograf.cz/miroslavtichy-home.html
http://www.eyeborgblog.com/
http://www.techbox.sk/gadget/c1469/spionske-tricko-s-fotoaparatom-pod-lampou-je-najvacsia-tma.html
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Doryu_2-16
http://www.paologioli.it/
http://www.galerie-gerhard.com/dietrich_biogr.htm
http://www.tonk.ch/
http://www.boyofblue.com/cameras.html
http://fstoppers.com/more-than-awesome-leica-x3-concept-by-vincent-sall?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+fstoppersfeed+%28fstoppers%29

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vd
2013-03-22 12:34:22
tichy je zver
 
cino4c
2013-03-22 13:47:03
Ticheho foto-tvorbu a uspech vystihuje jeho veta:
"To musíš mít v první řadě špatný aparát! Jestli chceš být slavný, musíš něco dělat tak blbě, že tak blbě to na světě nikdo neudělá! Ne tak pěkně, krásně vypiplaný, to nikoho nezajímá.“
A napriek tomu (alebo prave preto ?) su tie jeho fotky zaujimave a kvalitnou technikou vlastne nedosiahnutelne.
 
Bajz0
2013-03-22 14:03:00
ten ikeacky by som chcel
 
hyperon
2013-03-22 14:13:48
aj ja, da sa to tam niekde zohnat?
inak zaujimave, ako vedia ludia fantazirovat. mna nikdy ani len nenapadlo, ze by fotoaparat vyzeral inak ako fotoaparat. zjavne ma niekto daleko vacsiu fantaziu ako ja vie to aj zuzitkovat
 
Mito24
2013-03-22 15:56:05
Akurát som rozmýšľal nad tým Ikeáckim, ak by sa mi ho podarilo zohnať za pár € tak by to bola super hračka no jeden sa nachádza na ebay.co.uk za približne 150€, takže tak...
 
total empty
2013-03-22 20:33:45
Wayne Martin Belger je starý okultista,už dávnejšie som si prezeral jeho stránky,kľudne môžem povedať, že sú morbidné, ale aj mysteriózné.Či hľadá inú dimenziu a chce zachytiť život cez smrť, to vie asi najlepšie on sám, Ale tie jeho fotky tehotný sú fakt šokujúce.
 
duves
2013-03-22 22:00:16
Najlahší foťak na svete
 
Hvibyk
2013-03-23 14:39:52
príspevok od: duves
Najlahší foťak na svete
Už len spraviť malú dierku
 
duves
2013-03-23 20:28:05
príspevok od: Hvibyk
Už len spraviť malú dierku
Netreba robiť, ona má dierku.
 
bobo222
2013-03-23 21:05:15
dirkona som si svojho času poskladal. Bola to príšerná robota a výsledok,,,,,,,,
 
goofi
2013-03-31 15:57:58
príspevok od: bobo222
dirkona som si svojho času poskladal. Bola to príšerná robota a výsledok,,,,,,,,
ja zase mam zase velmi rad papierove modely a mal som ho postaveneho 2x a rozmyslam nad tretim a foto ? foto boli na prvych dvoch filmoch cele zle no potom som uz nejak vedel bez pohnutia otvorit a zavriet tu dierku a celkom to slo len to ohnisko trebalo najst a ja ako laik som si to vsetko kazdu jednu foto zapisoval do zositu a prezeral foto a celkom sa dali aj tie muchy vychytat a teraz ked uz mam vacsie skusenosti myslim ze si ho hned idem vytlacit
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia