Hore

Novinky a tipy č. 14

Novinkou uplynulého týždňa bola určite nová zrkadlovka Canon EOS 5D MarkIII. Rozruch spôsobil nový blesk Speedlite 600EX-RT s rádiovým riadením a ďalšie príslušenstvo. Okrem tejto udalosti však svetlo fotografického sveta uzrelo aj niekoľko ďalších zaujímavých noviniek.

 

Fotografi vo filme

Život fotografa je často lákavý a zaujímavý a vedia to aj filmári. O fotografoch bolo natočených niekoľko filmov. Prehľad desiatky najlepších nájdete tu: http://fashionindie.com/the-ten-greatest-films-about-photographers-by-navo/ . Ktorý je váš najobľúbenejší?

 

Photoshop Lightroom 4

Najnovšia verzia obľúbeného RAW editora je na svete. Adobe ju ponúka za nevídane nízku cenu 109,- Eur, čo vzhľadom na možnosti, ktoré Lightroom ponúka je veľmi priaznivá cena. Lightroom sa takto stáva programom dostupným pre všetkých fotografov. Školská a upgrade verzia je za ešte lepšiu cenu 62,- Eur. Oproti predošlej verzii ponúka podporu vytvárania fotokníh, zvýšila sa aj podpora video súborov, či podpora geotagingu cez Gogle Maps. Prináša tiež podporu nasledujúcich nových fotoaparátov: Canon EOS-1D X, PowerShot G1 X, PowerShot S100; Fujifilm FinePix F505 EXR, FinePix F605 EXR, FinePix HS30 EXR, FinePix HS33 EXR; Nikon D4, D800, D800E. Okrem toho je v programe aj podpora profilov k objektívom Tokina pre Canon zrkadlovky.

http://www.adobe.com/products/photoshop-lightroom.html

 

Nový iPad je na svete

Takto jednoducho nazval Apple svoj nový iPad, ktorý podľa všetkého zase prevalcuje konkurenciu. Novinka má výborný Retina displej s neuveriteľným rozlíšením 2048 x 1536 px, teda spolu je to 3,1 milióna bodov. Uhlopriečka zostala nezmenená 9,7 palca.  Je to už vlastne lepšie ako rozlíšenie najlepšej tlače, pri ktorom už neuvidíte jednotlivé body na displeji bez toho, aby ste použili lupu. Nový model má oproti iPad 2 podľa Apple až o 40% vyššiu sýtosť farieb., čo poteší najmä fotografov. Inovovaný je aj 5Mpx fotoaparát s novou optikou zloženou z piatich šošoviek. Dokáže nahrávať aj video vo Full HD rozlíšení, obraz je stabilizovaný podobne ako pri iPhone 4S.

Aby všetko bežalo rýchlo a plynulo Apple použil nový procesor s označením Apple A5X. Má až štvorjadrovú grafiku a jeho celkový výkon je štvornásobný v porovnaní s predošlým iPadom. Výkonom v niektorých parametroch prekonáva herné konzoly PlayStation 3 a Xbox 360.

http://www.apple.com/ipad/

 

Pentax K5 v striebornej verzii spolu s objektívom DA 40mm F2.8

Tí fotografi, ktorí fotia so staršími manuálnymi objektívmi vedia, že strieborné telo pasuje veľmi dobre k starším Pentax objektívom. Pentax preto podobne ako začiatkom minulého roka oznámil výrobu limitovanej striebornej 1500 kusovej edície doplnenej tiež strieborným 40mm F2,8 pancake objektívom. Set bude stáť 1599,- USD.

http://www.dpreview.com/news/2012/03/02/Pentax-K-5-Silver-Marc-Newson-40mm-F2.8-XS

 

Špekulácia: Samyang 24mm f3,5 tilt-shift

Samyang vyrába veľmi slušné manuálne objektívy, takže viacerí amatérski fotografi by si priali, aby takúto optiku použil pri Tilt-Shift sklách typu 24mm 45mm a 85mm. Myšlienka to veru nie je zlá a práve v oblasti takýchto skiel manuálne zaostrovanie alebo aj clona nie je problémom. Bohužiaľ zatiaľ ide len o špekuláciu a fotomontáž rybieho oka a PC-E nikkor objektívu...

http://photorumors.com/2012/03/06/is-this-the-new-samyang-24mm-f3-5-tilt-shift-lens/

 

Fujifilm X-Pro1 v striebornej farbe

V Ázii sa dejú veci! Fujifilm (zatiaľ neoficiálne) predstavil novinku X-Pro1 aj v striebornej farbe. Ak je to naozaj pravda tak tento krok ma veľmi potešil, jednoducho strieborné fotoaparáty tohto typu sú mi sympatickejšie, možno preto, že nesmrdia tak robotou ako tie čierne modely :-)

http://photorumors.com/2012/03/03/silver-fujifilm-x-pro1-camera-spotted/

 

Kodak prestáva s výrobou niektorých filmov

Nie všetky správy sú pozitívne a táto je presne jedna z tohto súdka. Ak fotíte na jemnozrnné filmy Kodak, tak tieto už nebudú v produkcii značky: E100VS, E100G and Elite Chrome Extra Color 100.

http://photorumors.com/2012/03/01/kodak-discontinues-three-slide-films-e100vs-e100g-and-elite-chrome-extra-color-100/

 

Naše Tatry sú svetové!

Ak tomtu tvrdeniu neveríte, tak vedzte že nejde o žart. Známi fotografi krajiny robia v našich Tatrách workshopy. Viacej sa dozviete na tomto webe: http://www.tatraphotographyworkshop.com/

 

Scott Kelby má novú knihu: Digitálna fotografia 4

Populárna séria kníh nielen pre fotografických začiatočníkov je na svete už niekoľko rokov, teraz pribudol štvrtý prírastok do Kelbyho rodiny. Kelby má jedinečný štýl písania, pri vysvetľovaní nepostupuje lineárne od jednoduchému k zložitému, ale špirálovito pripája novinky už zabehnutým veciam, takže každá kniha je dobrá nielen ako časť v sérii, ale aj ako samotný produkt. Pri čítaní nezaspíte, pretože teóriu otesáva na minimum a venuje sa praktickým veciam typu: toto s týmto takto funguje a takto zase nie.

http://scottkelby.com/2012/my-new-book-is-here-wednesday-the-digital-photography-book-part-4/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
RoKr
2012-03-09 15:56:56
SILVER FUJI X PRO 1 COMING SOON? NO, IT’S JUST A LIGHT EFFECT
http://www.fujirumors.com/silver-fuji-x-pro-1-coming-soon/
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-09 16:14:50
príspevok od: RoKr
SILVER FUJI X PRO 1 COMING SOON? NO, IT’S JUST A LIGHT EFFECT
http://www.fujirumors.com/silver-fuji-x-pro-1-coming-soon/
skoda, mozno o rok
 
Budy
2012-03-09 18:02:12
A mozno to este do konca roka vo fuji stihnu, mozno len staci rozprudit polemiku ohladne dopytu
 
minigirl
2012-03-09 23:07:51
Milí kolegovia, zajtra máte príležitosť fotiť skokanov na lyžiach na podujatí BIG AIR na Chopok-juh začiatok o 10.00 hod.
 
balazovic.lubos
2012-03-11 21:58:46
hm, to adobe je super. kamos kupil minuly piatok LR 3 a hned v pondelok vysla verzia 4. a este je aj za menej, ako polovicu. asi sa mi podakuje za radu .
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované