Malý pohľad do histórie
S myšlienkou tabletu prišiel po prvýkrát v roku 1968 Alan Kay, ktorý ho videl ako „digitálnu náhradu za papier“. Špekulovalo sa vtedy najmä o armádnom využití pre dokumentácie v teréne, ale Alan mal inú víziu – chcel počítače pre deti všetkých vekových kategórií. Chcel, aby tablety slúžili ako nástroj na vzdelávanie, náhrada za knihy, učebnice a zošity. Alan vytvoril na papieri skicu, no nemal dostatok prostriedkov, aby svoju víziu začal naplno realizovať a aj úroveň techniky bola vtedy niekde inde. Jeho tablet preto skončil len ako náčrtok a nikdy sa nedočkal finálnej realizácie. Neskôr síce na ňom ešte pracoval v Xerox PARC, no stále len v rovine prototypov, ktoré sa nikdy nerealizovali.
Prvý "praotec Tablet PC" (teda reálny počítač-placka) pochádza až z roku 1987 a je známy pod označením Cambridge Z88. Nemal dotykovú obrazovku, ale zato prišiel s monochromatickým LCD displejom s rozlíšením 640x64 bodov a tichou gumenou klávesnicou. Dnes by sme ho prirovnali skôr ku kalkulačke ako k tabletom, ale takto nejako to celé začínalo.
Nasledovali desiatky „pokusov“ vrátane napr. Apple Newton (jeden z prvých PDA na svete - Personal Digital Assistant), ale stále tomu niečo chýbalo. Microsoft uviedol upravený operačný systém Windows XP Tablet Edition a HP prišlo s veľmi zaujímavým hybridným zaradením HP Compaq TC1000, kde sa klávesnica dala odpojiť a „tablet“ sa ovládal dotykovým perom. XPéčko sa však ukázalo ako nie najvhodnejší OS...
S uvedením iPadu sa situácia zmenila. Ľudia si začali uvedomovať obrovský potenciál tabletov, ktoré v mnohom dokážu nahradiť aj stolné počítače a notebooky. Každé riešenie má však svoje pre a proti. Notebook je univerzálny a má veľkú diskovú kapacitu. Dajú sa k nemu pripájať rôzne periférie, ktoré jeho možnosti značne rozšíria. Notebook je produkčný nástroj, na ktorom môžete niečo vytvárať a pretvárať. Štandardne má klávesnicu a myš, ktoré vám to celé uľahčujú.
Všetko je otázka aplikácií
Tablet je veľmi intuitívne a kompaktné zariadenie, ktoré sa ľahko prenáša, ľahko používa a jednoducho sa pripája k internetu. Vhodný je skôr na „konzumovanie“ obsahu, než na jeho vytváranie. Vďaka obrovskému množstvu aplikácií dnes ale dokáže väčšinu z toho, čo notebook, no má aj svoje limity. Jeho disková kapacita je oveľa, oveľa menšia a obmedzené sú aj možnosti využívať bežné periférie ako napr. myš, či tlačiareň, skener a pod..
Myš nahrádza dotykový displej, no pre jemnejšiu prácu (napr. s grafikou) treba siahnuť minimálne po dotykovom pere. Pokiaľ sa chystáte na tablete písať dlhšie texty, treba si zadovážiť externú klávesnicu. Tie šikovnejšie riešenia môžu mať klávesnicu integrovanú aj priamo do ochranného obalu pre tablet, no problémom je ich dizajn – veľa výrobcom, ešte viac rôznych modelov a každý má iný tvar alebo rozmery. Najrozumnejšie doplnky sú preto len pre Apple iPad, pre ktorý vyrábajú svoje periférie všetci.
Tablet pôvodne nebol postavený ako produkčný nástroj, avšak pomocou doplnkových periférií a vhodných aplikácií sa dá využívať na čokoľvek. Pravda, práca s ním je odlišná ako práca s notebookom, ale rozhodne je to zaujímavé zariadenie na kreslenie. Mnoho výtvarníkov už vymenilo papierové bloky a počítače za tablety so stylusom. Existujú tiež aplikácie, ktoré v reálnom čase umožňujú tablet využívať aj ako taký gigantický touchpad (tabletovú „myš“).
Poznáme tiež mnoho fotografov, ktorí využívajú tablet v teréne na kontrolu a hrubú úpravu práve nasnímaných záberov. Je to totiž intuitívnejšie a tým aj príjemnejšie zariadenie ako je notebook. Ak potrebujete ukázať nejaké návrhy klientovi, môžete mu ich ukazovať na projektore/monitore, vytlačiť ich na papier, alebo mu ich podstrčiť v tablete, kde sa dajú priamo dokresľovať poznámky a listovať ako v knihe.
Tablet - nástroj kreatívnych
Tablet je rozhodne zariadenie pre kreatívnych, len k tomu mať podobne ako na „veľkom“ počítači aj nejaké vhodné aplikácie. Snáď každý tablet má dnes integrovaný fotoaparát a preto nie je najmenší problém urobiť nejakú tú fotografiu. Samozrejme o kvalite, alebo skôr nekvalite mnohých záberov by sme mohli diskutovať, ale pre potreby nejakého pracovného náhľadu, pre získavanie predstavy o kompozícii scény a pod. je to myslím postačujúce.
Dôležitejšie pre fotografov je, že sa dajú fotky z veľkého digitálu preniesť do tabletu a tu získate ich detailnejší náhľad. Niektoré fotoaparáty dokonca umožňujú aj priame prepojenie s tabletmi (obvykle ide o iPad, ktorý je najrozšírenejší) a môžete si tak priamo v teréne na veľkom displeji okamžite skontrolovať snímky na väčšej obrazovke, prípadne využívať displej tabletu na nastavovanie parametrov fotoaparátu a ako vzdialenú spúšť.
Fotky je možné pomocou káblov, redukcií alebo externých wi-fi čítačiek načítať do každého tabletu (napr. ADATA DashDrive Air) a pomocou aplikácií môžete urobiť nielen základné, ale aj pokročilé úpravy fotografií. Tie jednoduchšie programy sú väčšinou zdarma, takže na dodatočnú úpravu jasu, svetlosti, opravu (korekcie) fotografií alebo nejaké obrazové filtre do nich nemusíte investovať už ani cent. Tieto aplikácie sú navyše vyvíjané pre bežných používateľov, čomu je plne prispôsobené aj ich veľmi intuitívne ovládanie. Odporúčať vám môžeme napr. Adobe Photoshop Express alebo SnapSpeed.
Za pokročilejšie nástroje napr. v podobe aplikácie Adobe Photoshop Touch zaplatíte len asi 8 Euro, ale získate špičkový editor, ktorý môžete využívať na svojom tablete. Vynikajúce možnosti tiež ponúka za necelých 5 Euro aplikácia iPhoto, ktorá je však dostupná iba pre zariadenia Apple.
V prípade, že potrebujete pracovať s vektorovou grafikou, odporúčame vyskúšať aplikáciu Adobe Ideas, Crayons Vector Drawing alebo Sketch Painter. Na vytváranie rýchlych náčrtov, alebo schematických poznámok sa nám osvedčila aplikácia Skitch, ktorá je prepojená s Evernote a dá sa jednoducho zieľať aj s počítačom. Samozrejme stále je možnosť využívať aj nejaké iné cloud riešenia ako je napr. u nás veľmi populárny Dropbox.
Ide to aj s DTP
Existujú dokonca aj aplikácie na DTP ako napr. Quark DesignPad, pomocou ktorého môžete vytvoriť aj trochu komplikovanejší layout priamo vo svojom tablete – aj s obrázkami, obtekaním textom a ďalšími nástrojmi.
Ideálnym doplnkom pre „kreslenie“, retušovanie ale aj rukou písané poznámky na tablete je dotykové pero - stylus. Funkcie myši (resp. touchpadu) sú obmedzené na zariadeniach s iOS, pretože Apple neumožňuje do svojho mobilného systému zakomponovať kurzor myši (u Android aj Windows to nie je problém). Existujú však opačné nástroje, ktoré premenia váš tablet alebo smartphone na dotykový tablet pre váš počítač. Môžete tak na ňom „kresliť“, pracovať s ním ako s externým touchpadom pre PC/notebook, alebo ho využívať na rýchlejší výber nástrojov pri vybraných grafických programoch. V takomto prípade však okrem aplikácie pre tablet potrebujete ešte nejakú komunikačnú utilitku aj do PC, pomocou ktorej navzájom cez bluetooth alebo wi-fi budú komunikovať.
Kancelárska práca na prvom mieste
Nespomenuli sme ešte to podstatné – písanie na tablete. Ak potrebujete pohodlne vytvárať texty, máte možnosť dokúpiť si nejaké puzdro s integrovanou klávesnicou, ktoré premení váš tablet na ultrakompaktný notebook. Najlepšie možnosti v tomto smere ponúka Logitech, ktorý po sérii doplnkov najmä pre iPad pred pár dňami predstavil podobné riešenie aj pre nové tablety Galaxy Tab 3 od Samsungu. S prídavnou klávesnicou bude písanie aj veľmi dlhých textov výrazne komfortnejšie. S aplikáciami si starosti robiť netreba, pretože sa dajú využívať rôzne poznámkové bloky, ktoré majú všetky mobilné OS implementované v základnej výbave. Nie je však problém nájsť ani pokročilé textové procesory alebo celé kancelárske balíky s tabuľkovým procesorom a nástrojom na tvorbu prezentácií. Najnovšie sa dá využívať aj kancelársky balík Office 360 na konkurenčnom systéme Apple iOS, takže máte naozaj silné nástroje na prácu.
Samozrejme výsledok vašej práce treba z času na čas ukázať aj klientom a preto príde vhod export do PDF, ktorý nájdete skoro v každej aplikácii. A zúfať nemusíte ani v prípade, že výsledok potrebujete vytlačiť, pretože každý výrobca tlačiarní má dnes riešenie ako jednoducho tlačiť z mobilných zariadení aj na veľkej tlačiarni.
Tento text bol celý písaný na tablete. Možno o nejaký rok budeme vytvárať podobným spôsobom aj noviny a časopisy.