Hore

Tablet: Nahradí aj notebook?

Malý pohľad do histórie

S myšlienkou tabletu prišiel po prvýkrát v roku 1968 Alan Kay, ktorý ho videl ako „digitálnu náhradu za papier“. Špekulovalo sa vtedy najmä o armádnom využití pre dokumentácie v teréne, ale Alan mal inú víziu – chcel počítače pre deti všetkých vekových kategórií. Chcel, aby tablety slúžili ako nástroj na vzdelávanie, náhrada za knihy, učebnice a zošity. Alan vytvoril na papieri skicu, no nemal dostatok prostriedkov, aby svoju víziu začal naplno realizovať a aj úroveň techniky bola vtedy niekde inde. Jeho tablet preto skončil len ako náčrtok a nikdy sa nedočkal finálnej realizácie. Neskôr síce na ňom ešte pracoval v Xerox PARC, no stále len v rovine prototypov, ktoré sa nikdy nerealizovali.

Prvý "praotec Tablet PC" (teda reálny počítač-placka) pochádza až z roku 1987 a je známy pod označením Cambridge Z88. Nemal dotykovú obrazovku, ale zato prišiel s monochromatickým LCD displejom s rozlíšením 640x64 bodov a tichou gumenou klávesnicou. Dnes by sme ho prirovnali skôr ku kalkulačke ako k tabletom, ale takto nejako to celé začínalo.

Nasledovali desiatky „pokusov“ vrátane napr. Apple Newton (jeden z prvých PDA na svete - Personal Digital Assistant), ale stále tomu niečo chýbalo. Microsoft uviedol upravený operačný systém Windows XP Tablet Edition a HP prišlo s veľmi zaujímavým hybridným zaradením HP Compaq TC1000, kde sa klávesnica dala odpojiť a „tablet“ sa ovládal dotykovým perom. XPéčko sa však ukázalo ako nie najvhodnejší OS...

S uvedením iPadu sa situácia zmenila. Ľudia si začali uvedomovať obrovský potenciál tabletov, ktoré v mnohom dokážu nahradiť aj stolné počítače a notebooky. Každé riešenie má však svoje pre a proti. Notebook je univerzálny a má veľkú diskovú kapacitu. Dajú sa k nemu pripájať rôzne periférie, ktoré jeho možnosti značne rozšíria. Notebook je produkčný nástroj, na ktorom môžete niečo vytvárať a pretvárať. Štandardne má klávesnicu a myš, ktoré vám to celé uľahčujú.


Všetko je otázka aplikácií

Tablet je veľmi intuitívne a kompaktné zariadenie, ktoré sa ľahko prenáša, ľahko používa a jednoducho sa pripája k internetu. Vhodný je skôr na „konzumovanie“ obsahu, než na jeho vytváranie. Vďaka obrovskému množstvu aplikácií dnes ale dokáže väčšinu z toho, čo notebook, no má aj svoje limity. Jeho disková kapacita je oveľa, oveľa menšia a obmedzené sú aj možnosti využívať bežné periférie ako napr. myš, či tlačiareň, skener a pod..

Myš nahrádza dotykový displej, no pre jemnejšiu prácu (napr. s grafikou) treba siahnuť minimálne po dotykovom pere. Pokiaľ sa chystáte na tablete písať dlhšie texty, treba si zadovážiť externú klávesnicu. Tie šikovnejšie riešenia môžu mať klávesnicu integrovanú aj priamo do ochranného obalu pre tablet, no problémom je ich dizajn – veľa výrobcom, ešte viac rôznych modelov a každý má iný tvar alebo rozmery. Najrozumnejšie doplnky sú preto len pre Apple iPad, pre ktorý vyrábajú svoje periférie všetci.

Tablet pôvodne nebol postavený ako produkčný nástroj, avšak pomocou doplnkových periférií a vhodných aplikácií sa dá využívať na čokoľvek. Pravda, práca s ním je odlišná ako práca s notebookom, ale rozhodne je to zaujímavé zariadenie na kreslenie. Mnoho výtvarníkov už vymenilo papierové bloky a počítače za tablety so stylusom. Existujú tiež aplikácie, ktoré v reálnom čase umožňujú tablet využívať aj ako taký gigantický touchpad (tabletovú „myš“).

Poznáme tiež mnoho fotografov, ktorí využívajú tablet v teréne na kontrolu a hrubú úpravu práve nasnímaných záberov. Je to totiž intuitívnejšie a tým aj príjemnejšie zariadenie ako je notebook. Ak potrebujete ukázať nejaké návrhy klientovi, môžete mu ich ukazovať na projektore/monitore, vytlačiť ich na papier, alebo mu ich podstrčiť v tablete, kde sa dajú priamo dokresľovať poznámky a listovať ako v knihe.

Tablet - nástroj kreatívnych

Tablet je rozhodne zariadenie pre kreatívnych, len k tomu mať podobne ako na „veľkom“ počítači aj nejaké vhodné aplikácie. Snáď každý tablet má dnes integrovaný fotoaparát a preto nie je najmenší problém urobiť nejakú tú fotografiu. Samozrejme o kvalite, alebo skôr nekvalite mnohých záberov by sme mohli diskutovať, ale pre potreby nejakého pracovného náhľadu, pre získavanie predstavy o kompozícii scény a pod. je to myslím postačujúce.

Dôležitejšie pre fotografov je, že sa dajú fotky z veľkého digitálu preniesť do tabletu a tu získate ich detailnejší náhľad. Niektoré fotoaparáty dokonca umožňujú aj priame prepojenie s tabletmi (obvykle ide o iPad, ktorý je najrozšírenejší) a môžete si tak priamo v teréne na veľkom displeji okamžite skontrolovať snímky na väčšej obrazovke, prípadne využívať displej tabletu na nastavovanie parametrov fotoaparátu a ako vzdialenú spúšť.

Fotky je možné pomocou káblov, redukcií alebo externých wi-fi čítačiek načítať do každého tabletu (napr. ADATA DashDrive Air) a pomocou aplikácií môžete urobiť nielen základné, ale aj pokročilé úpravy fotografií. Tie jednoduchšie programy sú väčšinou zdarma, takže na dodatočnú úpravu jasu, svetlosti, opravu (korekcie) fotografií alebo nejaké obrazové filtre do nich nemusíte investovať už ani cent. Tieto aplikácie sú navyše vyvíjané pre bežných používateľov, čomu je plne prispôsobené aj ich veľmi intuitívne ovládanie. Odporúčať vám môžeme napr. Adobe Photoshop Express alebo SnapSpeed.


Za pokročilejšie nástroje napr. v podobe aplikácie Adobe Photoshop Touch zaplatíte len asi 8 Euro, ale získate špičkový editor, ktorý môžete využívať na svojom tablete. Vynikajúce možnosti tiež ponúka za necelých 5 Euro aplikácia iPhoto, ktorá je však dostupná iba pre zariadenia Apple.

V prípade, že potrebujete pracovať s vektorovou grafikou, odporúčame vyskúšať aplikáciu Adobe Ideas, Crayons Vector Drawing alebo Sketch Painter. Na vytváranie rýchlych náčrtov, alebo schematických poznámok sa nám osvedčila aplikácia Skitch, ktorá je prepojená s Evernote a dá sa jednoducho zieľať aj s počítačom. Samozrejme stále je možnosť využívať aj nejaké iné cloud riešenia ako je napr. u nás veľmi populárny Dropbox.

Ide to aj s DTP

Existujú dokonca aj aplikácie na DTP ako napr. Quark DesignPad, pomocou ktorého môžete vytvoriť aj trochu komplikovanejší layout priamo vo svojom tablete – aj s obrázkami, obtekaním textom a ďalšími nástrojmi.Ideálnym doplnkom pre „kreslenie“, retušovanie ale aj rukou písané poznámky na tablete je dotykové pero - stylus. Funkcie myši (resp. touchpadu) sú obmedzené na zariadeniach s iOS, pretože Apple neumožňuje do svojho mobilného systému zakomponovať kurzor myši (u Android aj Windows to nie je problém). Existujú však opačné nástroje, ktoré premenia váš tablet alebo smartphone na dotykový tablet pre váš počítač. Môžete tak na ňom „kresliť“, pracovať s ním ako s externým touchpadom pre PC/notebook, alebo ho využívať na rýchlejší výber nástrojov pri vybraných grafických programoch. V takomto prípade však okrem aplikácie pre tablet potrebujete ešte nejakú komunikačnú utilitku aj do PC, pomocou ktorej navzájom cez bluetooth alebo wi-fi budú komunikovať.

Kancelárska práca na prvom mieste

Nespomenuli sme ešte to podstatné – písanie na tablete. Ak potrebujete pohodlne vytvárať texty, máte možnosť dokúpiť si nejaké puzdro s integrovanou klávesnicou, ktoré premení váš tablet na ultrakompaktný notebook. Najlepšie možnosti v tomto smere ponúka Logitech, ktorý po sérii doplnkov najmä pre iPad pred pár dňami predstavil podobné riešenie aj pre nové tablety Galaxy Tab 3 od Samsungu. S prídavnou klávesnicou bude písanie aj veľmi dlhých textov výrazne komfortnejšie. S aplikáciami si starosti robiť netreba, pretože sa dajú využívať rôzne poznámkové bloky, ktoré majú všetky mobilné OS implementované v základnej výbave. Nie je však problém nájsť ani pokročilé textové procesory alebo celé kancelárske balíky s tabuľkovým procesorom a nástrojom na tvorbu prezentácií. Najnovšie sa dá využívať aj kancelársky balík Office 360 na konkurenčnom systéme Apple iOS, takže máte naozaj silné nástroje na prácu.

Samozrejme výsledok vašej práce treba z času na čas ukázať aj klientom a preto príde vhod export do PDF, ktorý nájdete skoro v každej aplikácii. A zúfať nemusíte ani v prípade, že výsledok potrebujete vytlačiť, pretože každý výrobca tlačiarní má dnes riešenie ako jednoducho tlačiť z mobilných zariadení aj na veľkej tlačiarni.

Tento text bol celý písaný na tablete. Možno o nejaký rok budeme vytvárať podobným spôsobom aj noviny a časopisy.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Matúš Koprda
2013-10-07 12:20:05
Keď už píšete o tabletoch... Mobilná aplikácia či mobilná verzia stránky ephoto.sk je stále v nedohľadne, však?
 
dekel
2013-10-07 12:57:08
za chvilu sem pribudnu clanky typu auto-moto, vysivanie, moj prvy sex ... ephoto uz nieje co byvalo
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-10-07 13:33:30
príspevok od: Matúš Koprda
Keď už píšete o tabletoch... Mobilná aplikácia či mobilná verzia stránky ephoto.sk je stále v nedohľadne, však?
Veru aplikacia by sa zišla, kludne moze stat aj 0,50 centov
 
jan.zitniak
2013-10-07 14:17:33
Súhlasím s dekel. Redakcia ephoto.sk, skúste sa inšpirovať týmto chalaniskom - http://www.youtube.com/user/JaredPolin
Každý deň od neho dostávam jeden alebo dva odkazy na jeho videa, sú naozaj veľmi zaujímavé a inšpiratívne ...
 
LukiK
2013-10-07 15:06:59
príspevok od: dekel
za chvilu sem pribudnu clanky typu auto-moto, vysivanie, moj prvy sex ... ephoto uz nieje co byvalo
tak to vyzara ked dochadza inspiracia alebo nie je v redakcii dostatok kvalitnych odbornych redaktorov... Pise sa cokolvek co koho napadne. Len aby to tu nezakapalo.
 
seifi
2013-10-07 18:21:31
do fóra nesmieme, ale grémium aspoň takéto veci odsúhlasí pre neplatiacich
 
bobo222
2013-10-07 18:46:55
Chybou je nespomenut, že najlepšie ma softwarovo premakanu prácu so stylusom galaxy tab. Dúfam, že neurazim apple fan komunitu, do ktorej rátam aj redakciu.
Aj maxiplacačka note 2 by bola bez stylusu jak bez nohy....
 
landov
2013-10-07 18:49:31
príspevok od: seifi
do fóra nesmieme, ale grémium aspoň takéto veci odsúhlasí pre neplatiacich
Spoplatnenie Ephota som prekusol (musia z niecoho zit), ale to, ze sem nemozu prispievat neplatiaci je VELKA chyba, ktora sa uz prejavila na kvalite fora. Bohuzial, kym doteraz sa mimo balastu clovek dozvedel kopu veci, tak teraz to zakapalo. WAKE UP redakcia !!!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2013-10-07 22:31:00
príspevok od: jan.zitniak
Súhlasím s dekel. Redakcia ephoto.sk, skúste sa inšpirovať týmto chalaniskom - http://www.youtube.com/user/JaredPolin
Každý deň od neho dostávam jeden alebo dva odkazy na jeho videa, sú naozaj veľmi zaujímavé a inšpiratívne ...
ja to už nedám málo vlasov - no ale Karolovi skúsime spraviť trvalú a ideme do toho v slovenčine!
 
ujosajner
2013-10-08 06:32:45
príspevok od: Matúš Koprda
Keď už píšete o tabletoch... Mobilná aplikácia či mobilná verzia stránky ephoto.sk je stále v nedohľadne, však?
no toto by veru aj mna zaujimalo. dost to chyba
 
Daniel Urban
2013-10-08 06:53:52
príspevok od: Matúš Koprda
Keď už píšete o tabletoch... Mobilná aplikácia či mobilná verzia stránky ephoto.sk je stále v nedohľadne, však?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ephoto.sk
 
viking81
2013-10-08 07:26:52
k tym tabletom...ono je fajn co vsetko sa s nimi da robit, ale nikdy nenahradia plnohodnotne pocitac a to najme koli vykonu....mozno sa bude dat k nim pripojit vsetko mozne, ale vykon nebudu mat nikdy taky ako stolove pocitace alebo notebooky....z tabletov sa mi osobne paci Surface Pro od Microsoftu, ktory sa aspon parametrovo a vybavovo vyrovnava notebookom pri zachovani kompaktnych rozmerov
 
Matúš Koprda
2013-10-08 07:57:25
príspevok od: Daniel Urban
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ephoto.sk
Ak by si skúsil, tak vieš že je to iba rss čítačka článkov, ktorá navyše nezobrazí platené články. Fotoportál podľa môjho názoru potrebuje niečo iné a lepšie.
 
Martin Školiak
2013-10-08 09:15:29
Tablet mám práve preto rád že nie je určený na prácu, ale skôr na oddych. Rád si trebárs ráno ešte v posteli pri kávičke prečítam nové správy. Ani by ma nenapadlo upravovať na ňom fotky alebo niečo podobné. Aj keď to samozrejme v budúcnosti zo stúpajúcim výkonom možné bude.
 
bobo222
2013-10-08 09:42:04
Pockame na poriadne disky (uz boli predvedene) takze tak do roka sa to pohne. Lebo seriozna praca s kapacitou mensou ako karta vo fotaku asi nie je to prave orechove.
 
Bruce
2013-10-08 10:08:08
Som zatazený na notebooky. Aj napriek hernej masine , ktorú mám nie na hry , ale na spracovanie videa s grafikou gtx770, i7 procesorom so 16gb ram viem, ze to nikdy nebude lepsie ako stolova verzia aj v tej istej konfiguracii. Musel som dokupirt min.120 gb SSD. pretoze to dnes pokladam za prinos doby. Prenosova rychlost oproti klasickehu HDD je uplne na inej urovni.
Tablety su iba na hranie, relax, popripade tie s kvalitnym lcd mozu sice posluzit ako nahrada spracovania multimediálneho obsahu, ale nie tak ako pc, ci kvalitný notebook. Výhoda prenositelnosti, výhoda wifi supportu, ovládanie na dialku sú plus a sú marketingovým tahom. No ked sa clovek zamyslí, radsej bude pri tom v centre diania, zamaskovaný a bez vzdialeného wifi pripojenia... Ked sa clovek pozrie na chladenie komponentov v ultrabooku, ci tablete, musí mu byt jasné, že tak doba nepokočila aby bolo možné porovnať tablet a abyčajný notebook . Za dôležitejšie považujem kvalitný lcd na fotoaparáte, kde by som si mohol nekvalitný obsah v prípade voľného času v teréne zmazať. Dnes je možná úprava aj priamo vo fotoaparáte.
 
jan.zitniak
2013-10-08 10:13:53
príspevok od: Jozef Peniak
ja to už nedám málo vlasov - no ale Karolovi skúsime spraviť trvalú a ideme do toho v slovenčine!
 
jan.zitniak
2013-10-08 10:47:58
príspevok od: Jozef Peniak
ja to už nedám málo vlasov - no ale Karolovi skúsime spraviť trvalú a ideme do toho v slovenčine!
Rozmýšľam nahlas - dakedy ste robili videa, hlavne pre začiatočníkov. Skúste tým pokračovať. Môžete nám napr. ukázať ako fotíte produkty na túto stránku, aké postupy a výbavu používate. Fotky, ktoré robí Karol v meste alebo v prírode, aj ten postup by sa nám vo forme videa páčil, nemusia to byť len texty ...
 
dodo_bb
2013-10-08 21:08:43
Je to skôr o postupnom znižovaní nárokov. Stolný počítač je stále oveľa výkonnejší a lepší ako notebook, nehovoriac o monitore. Ľudia však postupne obetovali jeho kvalitu za prenosnosť notebooku, výkon notebookov stúpol a tak s a postupne presadili. Podobne časom stúpne výkon tabletov a ľudia obetujú opäť aspoň akú-takú vhodnosť notebookov za to, aby mohli nosiť len tablet a mohli upravovať svoje fotografie v kaviarni, na plavárni, v saune či niekde inde...
Je zaujímavé čítať, že niekto požaduje chod ephota na mobilnom zariadení. Autor si nechá svoj drahý monitor precízne kalibrovať, fotí v rozlíšení desiatok megapixlov a precízne piluje každý detail. A niekto bude posudzovať a komentovať jeho fotografiu na monitore veľkosti poštovej známky kdesi v parku na slnku Tomu hovorím pokrok
A ešte ma zaujala veta - "tablet je nástroj pre kreatívnych" Tablet je stále ešte hlavne hračka a vyjadrenie statusu.
 
ferio
2013-10-08 21:19:56
príspevok od: dodo_bb
Je to skôr o postupnom znižovaní nárokov. Stolný počítač je stále oveľa výkonnejší a lepší ako notebook, nehovoriac o monitore. Ľudia však postupne obetovali jeho kvalitu za prenosnosť notebooku, výkon notebookov stúpol a tak s a postupne presadili. Podobne časom stúpne výkon tabletov a ľudia obetujú opäť aspoň akú-takú vhodnosť notebookov za to, aby mohli nosiť len tablet a mohli upravovať svoje fotografie v kaviarni, na plavárni, v saune či niekde inde...
Je zaujímavé čítať, že niekto požaduje chod ephota na mobilnom zariadení. Autor si nechá svoj drahý monitor precízne kalibrovať, fotí v rozlíšení desiatok megapixlov a precízne piluje každý detail. A niekto bude posudzovať a komentovať jeho fotografiu na monitore veľkosti poštovej známky kdesi v parku na slnku Tomu hovorím pokrok
A ešte ma zaujala veta - "tablet je nástroj pre kreatívnych" Tablet je stále ešte hlavne hračka a vyjadrenie statusu.
Amen
 
total empty
2013-10-08 21:20:08
príspevok od: dodo_bb
Je to skôr o postupnom znižovaní nárokov. Stolný počítač je stále oveľa výkonnejší a lepší ako notebook, nehovoriac o monitore. Ľudia však postupne obetovali jeho kvalitu za prenosnosť notebooku, výkon notebookov stúpol a tak s a postupne presadili. Podobne časom stúpne výkon tabletov a ľudia obetujú opäť aspoň akú-takú vhodnosť notebookov za to, aby mohli nosiť len tablet a mohli upravovať svoje fotografie v kaviarni, na plavárni, v saune či niekde inde...
Je zaujímavé čítať, že niekto požaduje chod ephota na mobilnom zariadení. Autor si nechá svoj drahý monitor precízne kalibrovať, fotí v rozlíšení desiatok megapixlov a precízne piluje každý detail. A niekto bude posudzovať a komentovať jeho fotografiu na monitore veľkosti poštovej známky kdesi v parku na slnku Tomu hovorím pokrok
A ešte ma zaujala veta - "tablet je nástroj pre kreatívnych" Tablet je stále ešte hlavne hračka a vyjadrenie statusu.
Konečne rozumné slová.
 
Martin Školiak
2013-10-08 21:59:50
príspevok od: dodo_bb
Je to skôr o postupnom znižovaní nárokov. Stolný počítač je stále oveľa výkonnejší a lepší ako notebook, nehovoriac o monitore. Ľudia však postupne obetovali jeho kvalitu za prenosnosť notebooku, výkon notebookov stúpol a tak s a postupne presadili. Podobne časom stúpne výkon tabletov a ľudia obetujú opäť aspoň akú-takú vhodnosť notebookov za to, aby mohli nosiť len tablet a mohli upravovať svoje fotografie v kaviarni, na plavárni, v saune či niekde inde...
Je zaujímavé čítať, že niekto požaduje chod ephota na mobilnom zariadení. Autor si nechá svoj drahý monitor precízne kalibrovať, fotí v rozlíšení desiatok megapixlov a precízne piluje každý detail. A niekto bude posudzovať a komentovať jeho fotografiu na monitore veľkosti poštovej známky kdesi v parku na slnku Tomu hovorím pokrok
A ešte ma zaujala veta - "tablet je nástroj pre kreatívnych" Tablet je stále ešte hlavne hračka a vyjadrenie statusu.
Sám by som to lepšie nepovedal Jožko.
 
Jerry C.
2013-10-08 22:42:57
príspevok od: Martin Školiak
Sám by som to lepšie nepovedal Jožko.
ani ja
a to s tou svojou plackou chodím aj na záchod / občas /
 
LAPoska
2013-10-09 08:53:06
Ked uz tablet, tak potom...: http://www.techbox.sk/it/c9113/ifa-2013-panasonic-potvrdil-predaj-svojho-20-tabletu-s-ultra-hd-displejom.html
 
total empty
2013-10-09 23:03:41
príspevok od: LAPoska
Ked uz tablet, tak potom...: http://www.techbox.sk/it/c9113/ifa-2013-panasonic-potvrdil-predaj-svojho-20-tabletu-s-ultra-hd-displejom.html
Parada,až na tú cenu, Panasonic vie ako zaujať.
 
xaxaxa
2013-10-10 11:01:53
príspevok od: landov
Spoplatnenie Ephota som prekusol (musia z niecoho zit), ale to, ze sem nemozu prispievat neplatiaci je VELKA chyba, ktora sa uz prejavila na kvalite fora. Bohuzial, kym doteraz sa mimo balastu clovek dozvedel kopu veci, tak teraz to zakapalo. WAKE UP redakcia !!!
zamknute forum, platit za recyklovane clanky a tutorialy = road to hell
 
pxls.jpg
2013-10-10 18:21:25
príspevok od: dodo_bb
Je to skôr o postupnom znižovaní nárokov. Stolný počítač je stále oveľa výkonnejší a lepší ako notebook, nehovoriac o monitore. Ľudia však postupne obetovali jeho kvalitu za prenosnosť notebooku, výkon notebookov stúpol a tak s a postupne presadili. Podobne časom stúpne výkon tabletov a ľudia obetujú opäť aspoň akú-takú vhodnosť notebookov za to, aby mohli nosiť len tablet a mohli upravovať svoje fotografie v kaviarni, na plavárni, v saune či niekde inde...
Je zaujímavé čítať, že niekto požaduje chod ephota na mobilnom zariadení. Autor si nechá svoj drahý monitor precízne kalibrovať, fotí v rozlíšení desiatok megapixlov a precízne piluje každý detail. A niekto bude posudzovať a komentovať jeho fotografiu na monitore veľkosti poštovej známky kdesi v parku na slnku Tomu hovorím pokrok
A ešte ma zaujala veta - "tablet je nástroj pre kreatívnych" Tablet je stále ešte hlavne hračka a vyjadrenie statusu.
to ze neexistuje mobilna stranka ci aplikacia predsa nikomu nezabrani hodnotit tvoje fotografie na tablete ci dokonca mobile v parku na slnku.

vo vacsine pripadov mas pravdu, su ale ludia pre ktorych je tablet pracovnym nastrojom, aj ked len doplnkovym v terene.
 
kasko
2013-10-23 14:59:08
zdravim, chytim sa tejto tabletovej temy... Viete mi doporucit tablet do 150,- Eur s plnohodnotnou citackou SD kariet? (Myslim klasicku velkost SD kariet, ziadne microSD...) Ak nic take neexistuje, tak mate skusenosti s klasickou citackou kariet s USB a prepojenim cez redukciu USB na microUSB? (vid obrazok)
A ze naco? pozret fotky z fotakovej SD karty (8, 16 a 32GB) na kvalitnejsom a vacsom displayi v tablete.... Dik
 
retepv77
2013-10-23 15:23:35
nema citacku ale ma full size USB ...http://www.amazon.co.uk/CAMBRIDGE-SCIENCES-StarPAD-Android-JELLYBEAN/dp/B0064CVXS6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1382534464&sr=8-1&keywords=cambridge+tablet
 
netmouse
2013-10-23 15:26:47
príspevok od: kasko
zdravim, chytim sa tejto tabletovej temy... Viete mi doporucit tablet do 150,- Eur s plnohodnotnou citackou SD kariet? (Myslim klasicku velkost SD kariet, ziadne microSD...) Ak nic take neexistuje, tak mate skusenosti s klasickou citackou kariet s USB a prepojenim cez redukciu USB na microUSB? (vid obrazok)
A ze naco? pozret fotky z fotakovej SD karty (8, 16 a 32GB) na kvalitnejsom a vacsom displayi v tablete.... Dik
to co ukazujes (vacsi konektor) sa pcha do PC ... ten nedas do ziadnej citacky na svete ... z citacky pojde prinajlepsom mini alebo micro konektor (ten mensi na tvojom obr), len napr Samsung nema taky vstup, ma vlastny konektor. Druha vec su ovladace, ktore asi nebude podporovat tvoju citacku iked sa ti ju podari nejako spojit ... ale vacsina vyrobcov Tabletov, telefonov ponuka externu citacku na svoje zariadenie, alebo najdes od tretej firmu .... taktiez pokial viem tak je velmi malo tabletov s citackou na SD ak vobec nejake su ... tie vacsinou byvaju zabudovane v pridavnej klavesnici (napr. Asus)
 
Marcel Rebro
2013-10-23 15:31:06
príspevok od: kasko
zdravim, chytim sa tejto tabletovej temy... Viete mi doporucit tablet do 150,- Eur s plnohodnotnou citackou SD kariet? (Myslim klasicku velkost SD kariet, ziadne microSD...) Ak nic take neexistuje, tak mate skusenosti s klasickou citackou kariet s USB a prepojenim cez redukciu USB na microUSB? (vid obrazok)
A ze naco? pozret fotky z fotakovej SD karty (8, 16 a 32GB) na kvalitnejsom a vacsom displayi v tablete.... Dik
Nepouzivm redukciu, ale rovno citacku s microUSB. Nielen na pripojenie k tabletu ale naopak - cez redukciu mikroUSB - USB aj s ultrabookom ... vyhovuje mi jej minimalisticke prevedenie - v porovnani s "klasickymi" citackami

Za 15 EUR

http://www.ebay.de/itm/Connection-Kit-SD-MicroSD-Card-Reader-USB-zu-Samsung-Galaxy-Note-2-LTE-GT-N7105-/190795383874
 
netmouse
2013-10-23 15:33:15
príspevok od: retepv77
nema citacku ale ma full size USB ...http://www.amazon.co.uk/CAMBRIDGE-SCIENCES-StarPAD-Android-JELLYBEAN/dp/B0064CVXS6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1382534464&sr=8-1&keywords=cambridge+tablet
ale prides o moznost mat integrovane 3G a len vo verzi 7palcov ... takze musis volit kompromis

Wifi Only Model: 1 x USB 2.0, 1 x Mini USB, 1 x MicroSD, 1 x HDMI, DC 5V/2A
Wifi + 3G Model: 2 x SIM Card, 1 x Micro USB, 1 x MicroSD, DC 5V/2A
 
Marcel Rebro
2013-10-23 15:34:38
resp. za 7 EUR

http://www.ebay.de/itm/Lecteur-Carte-Memorie-Micro-USB-Card-Reader-OTG-pour-Galaxy-Note-II-2-N7100-/251328701714
 
kasko
2013-10-23 15:36:17
príspevok od: netmouse
to co ukazujes (vacsi konektor) sa pcha do PC ... ten nedas do ziadnej citacky na svete ... z citacky pojde prinajlepsom mini alebo micro konektor (ten mensi na tvojom obr), len napr Samsung nema taky vstup, ma vlastny konektor. Druha vec su ovladace, ktore asi nebude podporovat tvoju citacku iked sa ti ju podari nejako spojit ... ale vacsina vyrobcov Tabletov, telefonov ponuka externu citacku na svoje zariadenie, alebo najdes od tretej firmu .... taktiez pokial viem tak je velmi malo tabletov s citackou na SD ak vobec nejake su ... tie vacsinou byvaju zabudovane v pridavnej klavesnici (napr. Asus)
hej blbost som vyluskal - to velke/klasicke usb nemal byt samcek, ale samicka - jasne
 
retepv77
2013-10-23 15:39:25
príspevok od: netmouse
ale prides o moznost mat integrovane 3G a len vo verzi 7palcov ... takze musis volit kompromis

Wifi Only Model: 1 x USB 2.0, 1 x Mini USB, 1 x MicroSD, 1 x HDMI, DC 5V/2A
Wifi + 3G Model: 2 x SIM Card, 1 x Micro USB, 1 x MicroSD, DC 5V/2A
jasne ,zalezi na financnych moznostiach...
 
kasko
2013-10-23 15:39:54
príspevok od: Marcel Rebro
Nepouzivm redukciu, ale rovno citacku s microUSB. Nielen na pripojenie k tabletu ale naopak - cez redukciu mikroUSB - USB aj s ultrabookom ... vyhovuje mi jej minimalisticke prevedenie - v porovnani s "klasickymi" citackami

Za 15 EUR

http://www.ebay.de/itm/Connection-Kit-SD-MicroSD-Card-Reader-USB-zu-Samsung-Galaxy-Note-2-LTE-GT-N7105-/190795383874
tak nieco taketo som este nenasiel, dik. Otazne by bolo, ked kupim daky acer/prestigio a pod. lacny tablet, ci vobec bude komunikovat s takymto niecim, kedze sa tam pise o kompatibilite so zariadeniami...
 
Marcel Rebro
2013-10-23 15:41:07
príspevok od: kasko
tak nieco taketo som este nenasiel, dik. Otazne by bolo, ked kupim daky acer/prestigio a pod. lacny tablet, ci vobec bude komunikovat s takymto niecim, kedze sa tam pise o kompatibilite so zariadeniami...
je to OTG standart, cize malo by ... mam to vyskusane s Galaxy Note II, Galaxy S3 a Asus Padfone ...
 
kasko
2013-10-23 15:42:42
príspevok od: netmouse
ale prides o moznost mat integrovane 3G a len vo verzi 7palcov ... takze musis volit kompromis

Wifi Only Model: 1 x USB 2.0, 1 x Mini USB, 1 x MicroSD, 1 x HDMI, DC 5V/2A
Wifi + 3G Model: 2 x SIM Card, 1 x Micro USB, 1 x MicroSD, DC 5V/2A
3G mi nechyba, hlavne ze ma wifi
riziko by bolo si z amazonu objednat nieco taketo a potom by to nerozpoznalo klasicku citacku s kartou 32GB
 
kasko
2013-10-23 15:54:46
príspevok od: Marcel Rebro
je to OTG standart, cize malo by ... mam to vyskusane s Galaxy Note II, Galaxy S3 a Asus Padfone ...
dik, asi mi neostava nic ine len to risknut... skusim pohladat na SK, lepsie sa tu vracia tovar, s ktorym niesom spokojny
 
Marcel Rebro
2013-10-23 15:58:41
príspevok od: kasko
dik, asi mi neostava nic ine len to risknut... skusim pohladat na SK, lepsie sa tu vracia tovar, s ktorym niesom spokojny
ten druhy co som ti poslal, je za 7 EUR

http://www.ebay.de/itm/Lecteur-Carte-Memorie-Micro-USB-Card-Reader-OTG-pour-Galaxy-Note-II-2-N7100-/251328701714

... to uz mozno stoji aj za kusok rizika ...
 
kasko
2013-10-23 16:53:27
príspevok od: Marcel Rebro
ten druhy co som ti poslal, je za 7 EUR

http://www.ebay.de/itm/Lecteur-Carte-Memorie-Micro-USB-Card-Reader-OTG-pour-Galaxy-Note-II-2-N7100-/251328701714

... to uz mozno stoji aj za kusok rizika ...
vyzera univerzalne, len naco je v nazve vzdy len samsung... taketo cenove riziko by som urcite zniesol
 
Marcel Rebro
2013-10-23 16:58:54
príspevok od: kasko
vyzera univerzalne, len naco je v nazve vzdy len samsung... taketo cenove riziko by som urcite zniesol
Asi preto, ze som na ebay zadal vyhladaci string "Galaxy Note 2 card reader"

Tu ho mas pre HTC ONEEEE

http://www.ebay.de/itm/Lecteur-Carte-Memorie-Micro-USB-Card-Reader-OTG-pour-HTC-One-S-Z520E-/261275386772
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia