Hore

Urobte si poriadok na disku

Počas zimy je príležitosti na fotografovanie menej a tak zostáva viac času na iné aktivity. Ideálne obdobie urobiť si poriadok vo fotografiach. Počas roka sa mi plnia harddisky gigabajtami obrazových dát a povedme si pravdu, nie všetky stoja za trvalé zálohovanie.

Krok č. 1 Archivácia

Je čas vrátiť sa k rozdeleniu fotografii do adresárov a albumov, zaradiť nezaradené fotografie, optimalizovať adresárovu štruktúru, pridať kľúčové slová, popisky.

Krok č. 2 Hodnotenie

Aj keď sa snažím po každej akcii fotografie ohodnotiť a nepotrebné vymazať, nie je na to vždy dostatok času. Preto si postupne prejdem všetky fotoakcie a pridelím fotografiam hodnotenie. S odstupom času aj lepšie posúdim kvalitu fotografii a či má zmysel ich skutočne archivovať alebo radšej vymazať.

Krok č. 3 Veľké mazanie

Ak z akcie prinesiete napr. tristo fotografii, po niekoľkých mesiacoch zistíte, že v skúške času obstojí v tom lepšiom prípade tak päťdesiat. Ak má jeden súbor vo formáte RAW z môjho fotoaparátu aj 14 MB, vymazaním 250 súborov som uvoľnil skoro 3,5 GB priestoru na HDD.

Krok č. 4 Optimalizácia

Presúvaním a vymazávaním súborov som optimalizoval svoj archív, ale zostáva ešte jeden krok, tým je defragmentácia disku a optimalizácia uloženia dát. Pri veľkých archívoch spôsobuje fragmentovaný disk celkové spomalenie systému. Tento problém sa týka hlavne uživateľov operačného systému Windows.

Krok č. 5 Zálohovanie

Všetci veme, že zálohovanie je dôležité, ale túto pravdu si pripomenieme väčšinou, keď sa nám niečo stane s diskom. Takže si všetko pekne odzálohujem na externý disk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
miloshaaa
2009-01-05 11:29:56
presne do toho by som sa mal konecne pustit... konecne mi aj lightroom pomoze s upratanim raw suborov.

taka otazka: ako si archivuje fotky ostatni? ja ich mam vsetky iba na externom hardisku.. co je asi dost riziko :-\
 
wolfino
2009-01-05 21:33:55
No ak ten externý disk využívaš aj na niečo iné tak je to určite nie najlepšie riešenie pracujem nejaký ten čas s PC a naj. je ak kus vieš s pc tak si zožeň nejaký HDD naviac dnes už stoja par korún sry....EURO :-) keď foto naň preložíš jednoducho ho odpoj od napájania a maš pokoj pravda ak doma nepoužívaš nejaké super sylné magnety inač aj klasické DVD alebo CD media napalene nízkou rýchlosťou a na nejakej obstojnej mechanike pravda ani tie media nesmu biť lov end, pri správnom skladovaní vydržia čo to rokov (to skladovanie nemyslím nahádzať do tých blbých pakľov na milion kusou)pekne každé osobite a do skrine naukladať ak ti tam nezateka chvíľu ťa počkajú
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-01-05 21:43:13
Minimalne dvojita, lepsie trojita zaloha. Jeden disk v pocitaci a dvakrat zaloha na externych diskoch.
 
bear
2009-01-06 17:40:28
Toto je skor tip sezony ako dna:-) Upratujem disk uz od novembra:-)
 
zola
2009-01-06 21:37:33
zo vsetkym sa da suhlasit, snad az na bod 3, teda mazanie. Moje odporucanie pre amatera je: nic nemazat. 500GB HD stoji zhruba 80 EUR. Ak by tyzdenne odfotil amater 4GB, tak rocne je to len 200GB. Je to vsak aj o inom, nez o cene archivacie alebo umeleckej kvalite fotiek. Pre mna je napr 99% zaberov dokumentom. Ak Vam vase fotky teraz nic nevravia, o par rokov to moze byt uplne inak (vlastna skusenost).
Comu je potrebne venovat trocha pozornosti je dosledne systematicke oznacovanie foldrov a fotiek, aby bolo jasne kde a kedy to bolo nacvakane.
 
Miro Bartánus
2009-01-08 00:45:08
Niečo o workflow (a aj archivaciu) pre maniakov, treba si kliknut na forum
http://www.thedambook.com/
 
mutino
2009-01-16 23:24:23
Nemôžem s Tebou súhlasiť.4GB sa bez problému zmestia na dnes už bežnú kartu.A nafotiť z jedneho záberu niekoľko snímkov ´pre istotu´je celkom bežné.Ak sa fotí
napríklad v RAWe nazbiera sa veľmi veľa takýchto snímkov,ktoré zaberú zaberú mnoho miesta.Zbytočne prekážajú a zneprehľadňujú súbory s fotkami.Som celkom zato,že ak nie je šanca niečo rozumne a účelne použiť,treba to bez pardónu vyhodiť
 
mutino
2009-01-16 23:42:34
K bodu1.Z uložených fotografii mám urobené nahľady.Niečo ako z minilabu printy.
Na tento účel používam Irfan Thumbnails/náhľady/.Používanie je veľmi jednoduché.
Na jeden obrázok sa dá uložiť pomerne veľký počet nahľadov v rôznej veľkosti.Treba skúsiť.Ide to skoro samo.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia