Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Sony Cybershot H50 vs Canon EOS 400D napr

repli
2008-05-22 09:34:21+02
Ja by som sa chcel opytat da sa vobec porovnavat kvalita fotky z kompaku / ultrazoomu v fotkou zo zrkadlovky napr taky Sony Cybershot H50 / Canon EOS 400D chcel by som sa trosku pustit do amaterskeho fotenie /co ine ostava ako take / a neviem ci sa mi oplati investovat radsej do zrkadla alebo do daakeho ultrazoomu ale urcite chcem fotky s co najmensim sumom dik za kazdy komentar
 
SHoDaN
2008-05-22 09:38:29+02
Ak chces fotit ´s co najmensim sumom´ tak jednoznacne zrkadlovka. EVF je sice univerzalne a financne menej zatazujuce, ale DSLR si mozes postupne dovybavovat podla narokov a skusenosti.
 
bear
- moderator
2008-05-22 09:42:19+02
Ani najlepsie kompakty na tom nie su so sumom a dynamickym rozsahom tak dobre, aby sa vyrovnali zrkadlovkam (aspon nie tym, co sa robia posledne 4 roky).
 
repli
2008-05-22 09:54:30+02
ok toto som chcel vydiet napisane aby som sa pevne rozhodol :) a ked tak uz asi radsej Canon EOS 450D + kit objektiv na zoznamenie kedze nemam ziadne skusenosti zo zrkadlom :( a neskor nieco do 250-300 mm a radsej pockat a priplatit ako kupovat dve podobne objektivy a preplateny jeden mat doma
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-22 09:57:44+02
Mam v praci ucebnu pomocku, snimac z kompaktui a snimac zo zrkadlovky. Niektory pochopia len nazornu ukazku preco ani najlepsi kompakt/ultrazoom nedosiahne kvalitu zobrazenia najlacnejsej zrkadlovky. A to je este obrovsky rozdiel medzi predchadzajucou generaciou (Nikon D80/D200, Canon EOS 30D, EOS 400D...) a novou generaciou zrkadloviek.(Nikon D300, Canon EOS 40D/450D).
 
repli
2008-05-22 10:01:44+02
Karol Srnec : tym asi myslis velkost senzora a podobne zalezitosti ktore sa dnu nachadaju alebo neake vyledne fotky alebo co je to za pomocku ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-22 10:38:19+02
príspevok od: repli
Karol Srnec : tym asi myslis velkost senzora a podobne zalezitosti ktore sa dnu nachadaju alebo neake vyledne fotky alebo co je to za pomocku ?
Proste som na stojancek nalepil dva pokazene snimace, aby ludia videli aky je velky rozdiel v plocha a tym aj v citlivosti, prekresleni obrazu. Vela buniek na malej ploche je neprijemne aj z hladiska pretekania signalu medzi susediacimi bunkami (blooming). Urobil som par skusobnych zaberov na novych kompaktoch na ISO 1200 (normalne by som to logicky neurobil), ale taky amater s ISO v automatike sa k tomu moze dostat. Fotografia vyzerala ako vybodkovana s fixkami a kolegu som takmer nespoznal, aj ked som ho fotil z dvoch metrov. Vzhladom na maly snimac je hlbka ostrosti velka a ani hranie sa s clonou nema na fotografiu velky ucinok z hladiska kreativneho vyuzitia clony (hlavne ked vecina kompaktov ma max. clonu 11). Vsetky fotky potom vyzeraju na jedno kopyto, pokial nemas aspon poriadny telezoom, kde sa to uz ciastocne prejavi. Predvolba casu je tiez takmer zbytocna, akcna fotografia sa s kompaktom/evf fotgrafovat takmer neda.
K 400D sataci kupit lacny EF 50/1,8 a fotografie dostanu uplne iny charakter, hladke rozostrenie pozadia, mala hlbka ostrosti. Ultrazoom je dobry len na dovolenkovu fotografiu. Napriek dobrym parametrom (rozsah objektivu, rozlisenie, svetelnost) sa vyrazne prejavuju nedostatky, vysoky sum, horsie prekreslenie detailov, mensi dynamnicky rozsah, silne softverove upravy obrazu, pomale zaostrovanie a odozva spuste, startovacia rychlost, nepresna praca so zoomom, problematicke manualne zaostrovanie a komponovanie obrazu na LCD).
 
slavmiro
2008-05-22 13:57:47+02
Nikdy som nefotil vela s digikompaktom, ale musim sa, mozno necakane, zastat tichto pristrojov. Fotia totiz velmi pekne ak je velmi dobre svetlo (t.j. dostatok a pekna farba pri peknom pocasi).
Konkretne uvediem moju zkusenost, davali sme vyhotovit fotografie vo velkosti 80x120cm. Medzi snimkami z 6MPix digizrkadlovky s ED optikou, ci 50mm fix sklom bol aj jeden zaber zo 6MPix 3xzoom kompaktu (nejaky Canon A5xx). Zaber z kompaktu nebol ani v tomto zvacseni vobec zly, zrejme preto lebo bol realizovny v exteriery za pekneho pocasia. Zabery zo zrkadlovky pri peknom pocasi, zvlast z pevneho skla (50mm) boli sice o triedu lepsie , ale pre bezneho divaka skoro nepozorovatelne. Zaber zo zoom objektivu (Nikkor 18-70 ED), cropovany na cca 1/2 obsahu a z nie idealneho pocasia bol suverenne najhorsi. Takze su situacie ked sa kompakt vyrovnava vykonu zrkadlovky. Ak chce niekto fotit makro ci krajinky za pekneho pocasia(typicky dovolenky), nemusi mat k tomu nutne zrkadlo.

Samozrejme situacie vyzadujucu rychlost, vysoke ISO a ergonomicku pohotovost ostanu domenou zrkadla.

K povodnej otazke, ano zabery z (dobreho) kompaktu sa daju za urcitych podmienok porovnavat zo zrkadlovkou. Zvycajne su zabery slabe v dosledku obsluhy, v oboch kategoriach.. ;)
 
lofofo
2008-05-22 19:54:57+02
Ja mam sony h2 a niekedy som prekvapeny aky pekny zaber to dokaze spravit...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-22 20:06:26+02
Ak si pozriete moje portfolio, tiez tam najdete fotky z kompaktu. Mal som uz viacero kompaktov a niektore fotky sa takmer vyrovnaju zrkadlovke. Takze ja ich nezatracujem. Len tvrdim, ze ich moznosti su podstatne omedzenejsie. Teraz ked som docasne bez zrkadlovky si musim vyberat motivy podla toho, co moja G9 dokaze a to ostatne musim nechat plavat.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()