Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Názov fotografie

Rafaello
2013-04-17 10:39:50+02
Milí EPHOŤÁCI!

Rád by som sa podelil s mojou skúsenosťou a prečítal si Vaše názory k problematike názvov fotografie. Začiatkom týždňa, na vyhodnotení okresného kola AMFO, som sa dostal pri rozbore mojich fotografií "odbornou porotou" do menšej potýčky. Nevedeli prísť na istý jav na mojej fotografii, nakoniec som sa dozvedel, že ani nevideli názov. Hodnotili len tak, od oka. Neskôr sa mi snažili vtlačiť do hlavy, že názov je len také nič.

Nemáte pocit, že názov a fotografia sú jedno? Nie je fotografia bez názvu ako človek bez duše?
 
martin milo
2013-04-17 10:46:14+02
negeneralizoval by som. niekedy stačí na celý príbeh samotná fotografia, niekedy je "kompletná" až s názvom. podľa mňa sa treba riadiť prvým feelingom - vnuknutím - ak mi k fotke hneď skočí názov, má ho mať, ak sa potím pri jeho hľadaní, niečo sa silí
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-04-17 11:01:57+02
fotografii som nedal nazov ani nepamatam,pokladam to za zavadzanie ,navadzanie ,napovedu alebo podcenovanie divaka..nechavam na jeho usudku a postrehu ..fotografia ma rozpravat sama

pochopim este , popis miesta kde bola odfotena ,na akej akcii,pripadne nazov celej serie fotografii
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-04-17 11:13:04+02
negeneralizuj a ukáž tú foto aj s názvom, potom sa môžeme baviť.

vo všeobecnosti: niektorým fotografiám názov patrí a posunie ich, u iných názov dôležitý nie je.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-04-17 11:20:55+02
Fotografii je jedno akoju nazves Nech ju nazves akokolvek, nezmeni sa na nej nic. Len ovplyvnujes divaka a snazis sa mu nieco vsugerovat. Informacia moze byt prakticka (popis miesta, osoby....) alebo emotivna/umelecka.
Ja mam nazvanu kazdu fotografiu. Vacsinou DSC.....
 
Napster050
2013-04-17 11:25:10+02
tá fotka by ten názov mala hovoriť za teba, každý si ho povie samozrejme inak, ale pointa je viac menej vždy rovnaká.
Ak mi fotka nič nehovorí no tak smola...
 
calven
2013-04-17 11:28:24+02
Ja preferujem názov IMG_
Inak sa stotožňujem s Istvicom...
 
vd
2013-04-17 11:29:57+02
nazov je k nicomu, moze nasmerovat, ale vacsina nazvov co tu citam, tak je od veci..takze radsej bez nazvu. na fotku sa treba hlavne pozerat, je to vizualne dielo...nazov by mal byt vystizny, co najpresnejsi, podla moznosti aj kratky...
 
Martin Prievalsky
2013-04-17 11:35:43+02
Sorry ľudia, ale...
Odfotim ultravzacneho skokana ostropyskeho zafarbeneho do modra. Každý fotograf prírody povie wow, pokiaľ je fotka aj technicky super. Na druhu stranu, niekto nemusí vedieť, o co ide. Ak by bolo každé publikum 100% vzdelané, nepisal by som ani popis ani nazov. A ako im vysvetlim, preco sa zafarbuje do modra.
Fotky umeleckého charakteru vypovedaju aj bez nazvu, ale casto to nazov dokaze super doplnit. Napriklad osobne neznášam top shoty s nazvom "..."aspon by si fotograf mal najst cas na nazov.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-04-17 11:39:45+02
príspevok od: Martin Prievalsky
Sorry ľudia, ale...
Odfotim ultravzacneho skokana ostropyskeho zafarbeneho do modra. Každý fotograf prírody povie wow, pokiaľ je fotka aj technicky super. Na druhu stranu, niekto nemusí vedieť, o co ide. Ak by bolo každé publikum 100% vzdelané, nepisal by som ani popis ani nazov. A ako im vysvetlim, preco sa zafarbuje do modra.
Fotky umeleckého charakteru vypovedaju aj bez nazvu, ale casto to nazov dokaze super doplnit. Napriklad osobne neznášam top shoty s nazvom "..."aspon by si fotograf mal najst cas na nazov.
nie je o case.aale ako som pisal,,nepotrebujem davat infantilno umelecke mana uplne jasnym a cistym fotkam.
 
blahoslav J B Art
2013-04-17 11:43:29+02
nazov fotky je ako nazov pesnicky
niekedy sedi s obsahom, niekedy je uplne od veci
ale je
ja kazdej fotke v mojom archive davam nazov
nie je to pre mna problem, lebo sa snazim vytriedit fotky tak, aby mi z kazdeho fotenia/akcie ostalo max. 10 fotiek
 
Martin Prievalsky
2013-04-17 11:43:45+02
príspevok od: istvic
nie je o case.aale ako som pisal,,nepotrebujem davat infantilno umelecke mana uplne jasnym a cistym fotkam.
Nezdielam tento nazor. Na zahranicnych fórach som davno nevidel fotky bez nazvu. To su slovenske maniere
 
calven
2013-04-17 11:47:33+02
Čo chodievam na 500px, tak tam je relatívne častý názov fotky "Untitled". Takže až taký slovenský manier to nebude...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-04-17 11:48:53+02
Nazov ma ale svoj prakticky vyznam. Nie tak u nasich amaterskych pokusoch, ale u skutocne vynimocnych diel. Rovnako ako je to u obrazov. Ved ako by sme sa bavili, keby sa Mona Lisa nevolala nijako, ano Van Goghove Slnecnice?
 
Neschopko
2013-04-17 11:52:44+02
Ja osobne tiež názvy fotiek nemusím. Ak aj niekde je, tak si názov aj tak nevšímam. Ak ma fotka zaujme, nepotrebuje názov. Ak fotka zobrazuje nejakú udalosť, alebo zobrazuje napríklad tu spomínaného modrého žabiaka, dobrý popis fotky poteší, no to je už o inom a nie o názve.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-04-17 11:53:17+02
no,mam ti sem dat linky na fotografie napriklad fotografov z agentury Magnum?Noorimages?VII photos?
http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_10_VForm&ERID=24KL535C7T

http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_10_VForm&ERID=24KL53Z1OG

kde je prosim nazov okrem datumu a miesta vzniku?
 
Neschopko
2013-04-17 12:18:20+02
príspevok od: Karol Srnec
Nazov ma ale svoj prakticky vyznam. Nie tak u nasich amaterskych pokusoch, ale u skutocne vynimocnych diel. Rovnako ako je to u obrazov. Ved ako by sme sa bavili, keby sa Mona Lisa nevolala nijako, ano Van Goghove Slnecnice?
Máš pravdu, no to je trošku iný prípad. Autor vlákna tu píše, že porota nevedela prísť na nejaký jav na fotke, lebo si neprečítala názov. Van Gogh nenazval svoj obraz Slnečnice preto, lebo z obrazu sa nedalo určiť, čo je na ňom. Nazval ho preto, aby sa obraz nejako volal a nie aby názov vysvetloval, čo je na fotke.
 
Marcel Rebro
2013-04-17 12:19:13+02
Prave chystam(e) viacjazicny (SK / EN / DE) katalog. Autor ktory nazval svoje fotografie World of flowers I az IX (teda on to nazval originalkne Kvecinky) je v pohode. Ale s nazvami ako

Odkaz sústruhu 3 (séria Recyklovaná krása | Šrotovisko)
Cesty | Súhvezdie C-dur (séria Teória superstrún | Klavír)
Doberman? Pištoľ? Autormers! (séria Recyklovaná krása | Šrotovisko)
Vodopád | DNA (séria V zemskom jadre | Tekuté železo)

fakt bojujem ... sorry Stano, musel som sa aspon niekde vyplakat
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-04-17 12:20:46+02
nazov fotografie .... bude vždy subjektívny ako cela fotografia
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-04-17 12:34:01+02
príspevok od: Neschopko
Máš pravdu, no to je trošku iný prípad. Autor vlákna tu píše, že porota nevedela prísť na nejaký jav na fotke, lebo si neprečítala názov. Van Gogh nenazval svoj obraz Slnečnice preto, lebo z obrazu sa nedalo určiť, čo je na ňom. Nazval ho preto, aby sa obraz nejako volal a nie aby názov vysvetloval, čo je na fotke.
Ak porota na fotke potrebovala zistovat o aky jav ide, tak ta fotka nebola mozno dostatocne uderna.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()