Hore
Fórum » Servis fototechniky
 

čistenie matnice, zrkadla

misopd15
misopd15 2011-06-15 14:02:30+02
Zdravím. Nejakým nedopatrením sa mi dosť zasvinila matnica, respektíve to není už len o vyfúkaní. Je niejaký spôsob vyčistenia vo vlastnej réžii (kúpov nejakých prostriedkov) alebo by som to mal doniesť do nejakého autorizovaného servisu? Aký vplyv ma zasratá matnica na kvalitú foto? alebo je to len o tom, že mám špinavý kukáčik? Ďakujem veľmi pekne za užitočné rady.
 
WildSammy
2011-11-24 12:06:35+01
Ja mam matnicu aj poskriabanu a nevadi mi to
 
Emilio
2012-09-16 20:22:08+02
Ja by som sa opýtal na čistenie starého Flexaretu, teda hlavne matnice, ale asi aj objektívov. Fotoaparát ležal pár rokov v panelákovej suchej pivnici, pred tým v skryni a na šošovkách bolo čoci ako šedý zákal. Tie som čistil liehom a handričkou, na matnicu si netrúfam, a obraz je akýsi rozmazaný - okrem jasne viditelného svinstva. Otázka: nepomohol by ultrazvukový kúpeľ ? Prípadne ako na to?
 
vladdo
2013-01-10 13:05:09+01
zdar,
chcem sa opytat, kedze sa moze spina dostat pod matnicu - je dobre ju ofukovat balonom?
Druha vec - na cistenie matnice a zrkadla (nie snimaca) mozno pouzit aj nejake specialne jemne stetce?Myslim tym bud take ako na filtre,alebo este jemnejsie, lebo napr. tie z baloniku sa mi zdaju drsne
Diky
 
keko
2013-01-10 14:48:16+01
príspevok od: vladdo
zdar,
chcem sa opytat, kedze sa moze spina dostat pod matnicu - je dobre ju ofukovat balonom?
Druha vec - na cistenie matnice a zrkadla (nie snimaca) mozno pouzit aj nejake specialne jemne stetce?Myslim tym bud take ako na filtre,alebo este jemnejsie, lebo napr. tie z baloniku sa mi zdaju drsne
Diky
Matnicu ofukuj balonom, maximalne otri jemnym stetcom. Zrkadlo iba ofukuj, ke ovela haklivejsie ako snimac. Jemna spinka na zrkadel, na matnic, ci pod matnicou nie je dovodom zborky-rozborky aparatu, na kvalitu snimku nema vplyv. Cistis pravidelne, ale nie zakazdym, ked daco zbadas. Pravidelne raz za dva mesiace
 
haplo602
2013-01-10 14:50:21+01
mas vyberatelnu matnicu ? ak nie tak sa ti tam spina dostane tazko (nehovorim ze nedostane ja som na to pouzival obycajnu mikrovlaknovu handricku na okuliare ... samozrejme len jemne pretriet vahou handricky, ziadne tlacenie prstami .... na F100ke som to cistil kopu krat a nikdy sa tomu nic nestalo.na bronice ju vyberiem, oplachnem, vysusim papierom a dam s5 ...
 
jojooff
2013-01-10 17:33:18+01
a je to.,...
http://www.youtube.com/watch?v=pW8KOskodqI
neviem ci chalani nieco take v shope predavaju ale isto jestvuju kadejake specialitky presne site na mieru... dufam ze som trosicka do tmy zasvietil svojim kuknutim na net
 
jojooff
2013-01-10 17:35:17+01
a este som zabudol pribalit totok..
http://www.visibledust.com/

 
stryzo
2013-01-10 17:44:51+01
Matnice sa nedotykat dotykom ju viac poskodis ako jej pomozes...
 
jojooff
2013-01-10 18:49:57+01
idem sypat popol sam na seba.. ved tu na ephotoshope su tie cistiace veci predsa. a ja nosim do lesa drevo.. uz mlcim.. a ano matnicu nechajte jak je.. dobre hovori ten stryzo
 
vladdo
2013-01-12 12:36:07+01
Diky,
Preto sa pytam, lebo na nete hladam a hladam ,a nasiel som cistiace veci len pre objektivy,filtre, alebo pre snimace, o matnici a zrkadle som sa nedocital.
keko:
Jemny stetec moze byt rovnaky ako pre objektivy? Mam cistiace sady od hamy, a grafitove pero Lens Pen zo stetcom:
http://www.mini-max.sk/product/default/1739
ALe to je asi moc hrube na matnicu. resp. zrkadlo
jojoof:
tie tycinky Swabs for sensor cleaning by sa mi celkom pozdavali, dokonca pisu tam ze su aj vlhcene, asi si ich objednam.
Matnica je myslim vyberatelna, mam D 3100, je tam typ BriteView Clear Matte Mark VII



 
Paulie
2013-01-12 13:34:51+01
Matnicu iba ofúkaj balónikom. Štetec na grafitovom pere určite nie.
 
Peto15
2013-04-27 10:59:16+02
Neviete mi poradit ako vyberem matnicu z D3100 von ?
 
Peto15
2013-04-27 11:48:14+02
matnicu som vybral a ofukal dal spet prachu vetsieho je menej ovela len trosku tam mam maly prach viacej lebo som ju utrel v handricke ale ofukal ,a neviete mi poradit typ matnice ? aky je v nej
 
martin9113
2013-04-27 12:10:41+02
príspevok od: Peto15
matnicu som vybral a ofukal dal spet prachu vetsieho je menej ovela len trosku tam mam maly prach viacej lebo som ju utrel v handricke ale ofukal ,a neviete mi poradit typ matnice ? aky je v nej
namiesto robenia ko...n zacni fotit.
 
lennyl
2013-04-27 13:03:45+02
nedavno mi znamy cistil snimac/zrkadlo/hranol/matnicu.

-najskor vsetko ocistil na mokro (tekutina na optiku,nazov neviem) a zotieral vatovou tycinkou
-potom ocistil snimac lepivou tycinkou (mala oranzovu hlavicku a spinu lepil na papierik,ale nebola tam snad uz ziadna)
-nakoniec to ofukal stlacenym vzduchom

-matnicu ale cistil na mokro snad 3x, aj ofukoval uz klasickym balonikom, na tu sa chytal prach neustale.
 
Peto15
2013-04-27 13:29:03+02
príspevok od: lennyl
nedavno mi znamy cistil snimac/zrkadlo/hranol/matnicu.

-najskor vsetko ocistil na mokro (tekutina na optiku,nazov neviem) a zotieral vatovou tycinkou
-potom ocistil snimac lepivou tycinkou (mala oranzovu hlavicku a spinu lepil na papierik,ale nebola tam snad uz ziadna)
-nakoniec to ofukal stlacenym vzduchom

-matnicu ale cistil na mokro snad 3x, aj ofukoval uz klasickym balonikom, na tu sa chytal prach neustale.
ako na makro ? ved to sa poskodi ak sa nemylim matinica sa len ofukuje alebo meni
 
wmatko
2013-04-27 16:15:59+02
príspevok od: misopd15
Zdravím. Nejakým nedopatrením sa mi dosť zasvinila matnica, respektíve to není už len o vyfúkaní. Je niejaký spôsob vyčistenia vo vlastnej réžii (kúpov nejakých prostriedkov) alebo by som to mal doniesť do nejakého autorizovaného servisu? Aký vplyv ma zasratá matnica na kvalitú foto? alebo je to len o tom, že mám špinavý kukáčik? Ďakujem veľmi pekne za užitočné rady.
pracka , persik, na 40tku jemny program a je to ako nove
 
ruiger1
2013-05-09 14:26:00+02
príspevok od: keko
Ale ty nie si smiesny. Toto nie je nieco, na com sa da smiat. Toto je nieco nad cim sa da povzdychnut. Nebud kurnik vztahovacny, to nie je o tebe, to je o celom kolektive agilnych fotografov, co riesia problemy, ktore neexistuju. Problem je ukradnuty fotoaparat, vytrhnuty bajonet, rozbite zrkadlo, zatecena baterka. Normalne by to nemalo byt, ale stane sa. Kazdopadne to svedci o tom vztahu medzi majitelom a aparatom.
Ja len, ze uz chapem, ked sa moji prarodiacia obcas usmievaju, ked nieco robim tak-alebo onak ...
ja som sa s tymto problemom spiny na matnici stretol teraz po prvy raz, je to uz moja 4-ta zrkadlovka (D700) a doteraz som este nemal problemy s matnicou..... a netvrdim ze je to problem, zaraza ma len to, ze D700-ku mam len cca 1/2 roka .... neviem ako mam rozumiet tomu, ze je to o vztahu majitela k technike, staram sa o techniku ako je potrebne, akurat ze po jednej akcii tam spiny zrazu boli. Co mi prioritne nevadi, ale vnutorne ma to skrie.
 
keko
2013-05-09 18:55:31+02
príspevok od: ruiger1
ja som sa s tymto problemom spiny na matnici stretol teraz po prvy raz, je to uz moja 4-ta zrkadlovka (D700) a doteraz som este nemal problemy s matnicou..... a netvrdim ze je to problem, zaraza ma len to, ze D700-ku mam len cca 1/2 roka .... neviem ako mam rozumiet tomu, ze je to o vztahu majitela k technike, staram sa o techniku ako je potrebne, akurat ze po jednej akcii tam spiny zrazu boli. Co mi prioritne nevadi, ale vnutorne ma to skrie.
Skus to pol roka ignorovat, lebo do opravy sa to zaniest teraz i pol roka. To je moja rada.
Aj ten najopatrnejsi fotograf obcas nieco zafula. Niekto si vravi, ze telo musi ist do hrobu zhumplovane, niekto mysli na to, ze to bude este raz predavat. Obaja maju svoju pravdu, ale ak niekto foti profesionalne denne, potom sa rozne povahy na stave aparatu prejavia viditelnejsie.
Ale ak mas stvrtu zrkadlovku, nuz vies, ze kazde (povedzem) tri roky menis aparat, cize vies asi odhadnut, co ta este nema vytocit a co uz je za touto hranicou.
Riad sa jednym pravidlom: Este bude tolko aparatov ... len ci my vydrzime.
 
WildSammy
2013-05-09 20:41:09+02
príspevok od: ruiger1
ja som sa s tymto problemom spiny na matnici stretol teraz po prvy raz, je to uz moja 4-ta zrkadlovka (D700) a doteraz som este nemal problemy s matnicou..... a netvrdim ze je to problem, zaraza ma len to, ze D700-ku mam len cca 1/2 roka .... neviem ako mam rozumiet tomu, ze je to o vztahu majitela k technike, staram sa o techniku ako je potrebne, akurat ze po jednej akcii tam spiny zrazu boli. Co mi prioritne nevadi, ale vnutorne ma to skrie.
keby si chcel mam na predaj katzeye matnicu pre d700
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()