Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

APS-C Objektív na Full Frame

guitartab
2019-02-04 20:14:10+01
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keďže nemám ešte takúto skúsenosť, že či je možné dať na Full Frame telo aj APS-C objektív...niekde som sa dočítal, že je to možné len tam dochádza k prepočítavaniu ohniska a na jednom českom videu že len full frame na full frame
 
Tibor78
2019-02-04 21:08:17+01
príspevok od: guitartab
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keďže nemám ešte takúto skúsenosť, že či je možné dať na Full Frame telo aj APS-C objektív...niekde som sa dočítal, že je to možné len tam dochádza k prepočítavaniu ohniska a na jednom českom videu že len full frame na full frame
Pokial viem, tak nemozes. Dojde ku kolizii zrkadla...
 
Otecadams
2019-02-04 21:31:55+01
príspevok od: guitartab
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keďže nemám ešte takúto skúsenosť, že či je možné dať na Full Frame telo aj APS-C objektív...niekde som sa dočítal, že je to možné len tam dochádza k prepočítavaniu ohniska a na jednom českom videu že len full frame na full frame
Asi záleží od konkrétneho tela- systému. Môžem povedať len za Pentax, že sa to robí bežne, dokonca niektoré APS-C objektívy pokryjú celú plochu FF. Vlastne aj Iné značky majú na niektorých FF telách možnosť nastaviť orez pre použitie s APS-C objektívny. Takže asi v pohode, akurát je to väčšinou s istými obmedzeniami.
 
mllpo
2019-02-04 22:15:26+01
Nikon sa automaticky prepne do dx modu, čiže urobí orez.
 
mllpo
2019-02-04 22:18:48+01
príspevok od: Tibor78
Pokial viem, tak nemozes. Dojde ku kolizii zrkadla...
Prečo by to robilo. Priestor medzi bajonetom, zrkadlom a snimacom je rovnaký. Len snimac je väčší.
 
tom-o
2019-02-04 22:23:16+01
príspevok od: mllpo
Prečo by to robilo. Priestor medzi bajonetom, zrkadlom a snimacom je rovnaký. Len snimac je väčší.
v prípade canonu sa to vraj može stať, neviem ale kedy, treba poštudovať, ktoré objektívy sú rizikové
 
guitartab
2019-02-04 22:30:58+01
Ďakujem za nejaké tie rady...konkrétne by som chcel kúpiť 6D mark 2 tak preto som sa pýtal..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-02-04 22:40:29+01
príspevok od: guitartab
Ďakujem za nejaké tie rady...konkrétne by som chcel kúpiť 6D mark 2 tak preto som sa pýtal..
Kedze dojde k orezu, privhadzas o megapixely a aj o FF look. Nie je to na nic dobre.
 
jan21
2019-02-05 11:55:25+01
príspevok od: guitartab
Ďakujem za nejaké tie rady...konkrétne by som chcel kúpiť 6D mark 2 tak preto som sa pýtal..
Jedine využiť nejaký vhodný objektív. Napr. výborné makro EF-S 60 f/2,8 a dokonca aj s medzikúžkom .

Inak takýto bude výsledok na 6D..s EF-S objektívom (toto je manualny Samyang) aj ked to orežeš je tam toho dosť.
Ale je to dosť nevhodná cesta.
 
bobo222
2019-02-05 12:05:22+01
Napríklad na sony A7 sa automaticky prepne a fotí len na stred čipu a asi 10 mpx. Takže nič moc...
Ako núdzovka použiteľné, kým sa kúpi riadne sklo, ale trvalo by som to nepoužíval.
 
jozef84
2019-02-05 14:58:09+01
Tokina 11-16mm, 2,8 sa dá použiť s veľmi dobrým výsledkom na ohnisku 15-16mm a priclonení na 11.Vvzhľadom na to, že môžeš použiť aj filtre 77mm na tomto objektíve je to veľmi dobrý cenový a kvalitatívny kompromis. Keď si dáš do vyhľadávača Tokina 11-16mm na FF, tak ti vyhodí aj kopec linkov s reálnym výstupom a skúsenosťami s jeho použitím. Napr.: https://www.youtube.com/watch?v=ISFzKI_uDz8
 
guitartab
2019-02-05 16:12:22+01
Okej, ďakujem za rady, chcel som hlavne vedieť či to tak ide alebo nie....určite ale pôjdem len FF objektiv na FF telo
 
mirecmu
2019-02-06 13:53:30+01
Skusal som na D750 Tokinu a ako pise kolega vyssie 15-16mm je pouzitelne. Na Nikonoch sa da vypnut aby neprepinal na DX mod.. Tak isto je pouzitelna do clony 2,2 35mm DX potom už zacina vinetovat viac ako je dobre..
 
PeCh
2019-02-06 13:58:12+01
Záleží od značky. V tvojom prípade Canon 6D (FF) môžeš použiť iba EF objektívy, teda fullframe objektívy. Na 6D nemôžeš použiť EF-S objektívy (crop). Bajonety EF a EF-S sú tuším konštruované tak, že na EF-S telo namontuješ aj EF aj EF-S objektívy, no na EF telo iba EF-S objektívy. EF-S objektívy totiž môžu byť konštruované tak, že zadný člen môže byť bližšie k senzoru a na EF tele by mohlo dôjsť ku kolízii so zrkadlom. Závisí ale od objektívu.

Čo sa týka spomínanej Tokiny, tak je otázne, či má bajonet EF-S alebo EF. Technicky by mohla byť nasaditeľná aj na EF telo (so silnou vinetáciou), keďže bola určite vyvíjaná tak pre Canon ako i pre Nikon a pri Nikone museli rátať s väčšou vzdialenosťou od senzora, ako keby ju vyvíjali iba pre Canon.
 
miroslov
2019-02-06 17:51:43+01
príspevok od: PeCh
Záleží od značky. V tvojom prípade Canon 6D (FF) môžeš použiť iba EF objektívy, teda fullframe objektívy. Na 6D nemôžeš použiť EF-S objektívy (crop). Bajonety EF a EF-S sú tuším konštruované tak, že na EF-S telo namontuješ aj EF aj EF-S objektívy, no na EF telo iba EF-S objektívy. EF-S objektívy totiž môžu byť konštruované tak, že zadný člen môže byť bližšie k senzoru a na EF tele by mohlo dôjsť ku kolízii so zrkadlom. Závisí ale od objektívu.

Čo sa týka spomínanej Tokiny, tak je otázne, či má bajonet EF-S alebo EF. Technicky by mohla byť nasaditeľná aj na EF telo (so silnou vinetáciou), keďže bola určite vyvíjaná tak pre Canon ako i pre Nikon a pri Nikone museli rátať s väčšou vzdialenosťou od senzora, ako keby ju vyvíjali iba pre Canon.
PeCh to myslel a povedal v 1. vete správne, ale v 3. vete sa v závere pomýlil - "na EF telo iba EF-S objektívy." tam má byť na FF telo len EF objektívy. Na Canon EF-S objektívoch trčí zadný člen až za bajonet a naozaj môže dôjsť ku kolízii zo sklápajúcim sa zrkadlom, vzdialenosť bajonetu od snímača je síce tá istá, ako na APS-C telách, ale keďže FF zrkadlo je väčšie, pri sklápaní potrebuje viac priestoru, a môže naraziť do zadného trčiaceho člena EF-S objektívu. Bolo to tuším aj v návode napísané a už viac krát som to čítal aj na fotostránkach. Na Canon EF objektívoch a objektívoch od iných výrobcov, pokiaľ netrčí zadný člen za bajonet, je to v pohode.
 
jozef84
2019-02-06 19:01:49+01
príspevok od: PeCh
Záleží od značky. V tvojom prípade Canon 6D (FF) môžeš použiť iba EF objektívy, teda fullframe objektívy. Na 6D nemôžeš použiť EF-S objektívy (crop). Bajonety EF a EF-S sú tuším konštruované tak, že na EF-S telo namontuješ aj EF aj EF-S objektívy, no na EF telo iba EF-S objektívy. EF-S objektívy totiž môžu byť konštruované tak, že zadný člen môže byť bližšie k senzoru a na EF tele by mohlo dôjsť ku kolízii so zrkadlom. Závisí ale od objektívu.

Čo sa týka spomínanej Tokiny, tak je otázne, či má bajonet EF-S alebo EF. Technicky by mohla byť nasaditeľná aj na EF telo (so silnou vinetáciou), keďže bola určite vyvíjaná tak pre Canon ako i pre Nikon a pri Nikone museli rátať s väčšou vzdialenosťou od senzora, ako keby ju vyvíjali iba pre Canon.
Tu je link, kde je skúšaná Tokina na všetkých ohniskách aj na Canone bez problémov. Takže u Tokiny to ide. Len treba pricloniť, lebo okraje sú mäkké.
https://www.youtube.com/watch?v=ISFzKI_uDz8
 
PeCh
2019-02-06 21:00:21+01
príspevok od: miroslov
PeCh to myslel a povedal v 1. vete správne, ale v 3. vete sa v závere pomýlil - "na EF telo iba EF-S objektívy." tam má byť na FF telo len EF objektívy. Na Canon EF-S objektívoch trčí zadný člen až za bajonet a naozaj môže dôjsť ku kolízii zo sklápajúcim sa zrkadlom, vzdialenosť bajonetu od snímača je síce tá istá, ako na APS-C telách, ale keďže FF zrkadlo je väčšie, pri sklápaní potrebuje viac priestoru, a môže naraziť do zadného trčiaceho člena EF-S objektívu. Bolo to tuším aj v návode napísané a už viac krát som to čítal aj na fotostránkach. Na Canon EF objektívoch a objektívoch od iných výrobcov, pokiaľ netrčí zadný člen za bajonet, je to v pohode.
Áno. Pomýlil som sa v závere štvrtej vety. Tretia veta je správna.
 
PeCh
2019-02-06 21:01:58+01
príspevok od: jozef84
Tu je link, kde je skúšaná Tokina na všetkých ohniskách aj na Canone bez problémov. Takže u Tokiny to ide. Len treba pricloniť, lebo okraje sú mäkké.
https://www.youtube.com/watch?v=ISFzKI_uDz8
V tomto prípade ide o crop objektív s bajonetom EF.
 
jozef84
2019-02-07 15:09:50+01
príspevok od: PeCh
V tomto prípade ide o crop objektív s bajonetom EF.
Myslím, že sa nemýliš.
 
marcus_labeo
2019-02-07 16:34:28+01
príspevok od: guitartab
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keďže nemám ešte takúto skúsenosť, že či je možné dať na Full Frame telo aj APS-C objektív...niekde som sa dočítal, že je to možné len tam dochádza k prepočítavaniu ohniska a na jednom českom videu že len full frame na full frame
Možné to je vždy, pretože všetky DSLR majú bajonety z kinofilmových dôb, keď boli kinofilmy veľkosti 24x36mm, teda fullframe a následne boli pri digitále zmenšené senzory na APSC, ale bajonety zostali. Teda na FF zrkadlovku môžeš vždy dať APSC objektív. Samozrejme s ohľadom na inú veľkosť senzora bude záber viac alebo menej po krajoch čierny (čím širšie ohnisko, tým viac), niektoré objektívy môžu byť celkom v pohode. Napr. Pentax po predstavení FF oficiálne uznal, že niektoré APSC sklá sa môžu plnohodnotne použiť na FF (sú to hlavne dlhšie sklá, 200, 300 a 560mm), niektoré zo skúseností fungujú dobre, hoci ich Pentax ofiko neodporúča. Každopádne pri Pentaxe nehrozí nič také, ako spomína kolega pri Canone, že je riziko kolízie zrkadla so zadným členom APSC skla (sám som o tom nevedel, že pri Canone sú takéto obmedzenia).
Každopádne nemá moc zmysel kupovať si fullframe a potom ho nevyužívať naplno kvôli APSC objektívom. Väčšinou orezaný záber z FF na veľkosť APSC má menšie rozlíšenie, ako APSC foťák, takže to už rovno zostať pri APSC. Ak fullframe, tak s FF sklami.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()