Hore

noik

Vlastným menom Jaroslav Beňo. Narodený v Žiari nad Hronom, do svojich 33 rokov bývajúci v malej dedinke Kosorín. Od roku 2003 žije v Anglicku a pracuje ako telefónny technik pre British Telecom. Po šesťdňovom pracovnom týždni je pre neho fotenie veľkým relaxom a vypustením ventilu stresu.

Vstáva skoro ráno a vyberá sa „chytať svetlo" k moru... Hlavne k moru, lebo Anglicko je, ako tvrdí, aj krajina plotov a chytiť niekde opäť vietor, vzduch do pľúc a mysle sa dá najlepšie tam.


Jeho tvorba sa vyznačuje dômyselným rozvrhnutím fotenej scény, myšlienkovou hyperkreativitou a technickou dokonalosťou. Presvedčivé podanie svojej osobnej výpovede cez fotografiu nenecháva nič na náhodu. Dokáže vtisnúť do fotografie pocitový prvok typický pre majstrov pera. Či je to poézia alebo próza, posúďte sami v jeho galérii.

Ak niekto nazrie do tvojej galérie, zrejme prvé, čo ho napadne bude: Prečo štvorec?

No štvorec... po prelistovaní niekoľkých desiatok kníh, som sa v ňom našiel.. Nie pre jeho módnosť... nakoniec je to len základná fotka.

Aké boli tvoje začiatky?

Vždy som mal nejakú vnútornú potrebu sebavyjadrovania sa. Či už to bolo písanou formou, maľbou (prevažne olej), až kým som neprepadol fotografii. Tá sa ku mne vracala ako bumerang už od mala. Myslím, že fotoaparát (Corina, Smena, Flexaret) a vyvolávajúci tank som chytil do rúk ako 12-ročný.  Najprv to boli "len" fotografie blízkych. Napriek tomu, čas ich preveril. Nie sú síce vhodné na nejaké publikovanie, ale majú svoje čestné miesto v rodinnom albume. Dokonca by som povedal, že patria do nášho zlatého rodinného fondu.

Môj prvý  digi fotoaparát bol Minolta Z1. Potom som svoju techniku vlastne každým rokom upgradoval. Cez Nikon D50, Nikon D80 až k dnešnej D300. Stále však pre mňa platí, že technika ktorú držíme v rukách, nie je všetko. Dôležité je, aké ruky a aké oko dokáže približovať náhľad na tento svet.

Aká fotografia sa ti páči?

Mám veľmi rád fotografiu momentu, ale okrem toho samozrejme konceptuálnu fotografiu. Obľubujem na fotke dve veci: space and simplicity čiže priestor a jednoduchosť. Musí tam byť priestor pre predstavivosť, nedať všetko divákovi "po lopate".  Fotka v mojom poňatí má dýchať voľnosťou. Nezaťažovať diváka veľkými a zbytočnými informáciami. Jednoducho osekávať, osekávať až zostane skutočne len to fundamentálne.

Čo hovoríš na fotografiu na internete vs. na papieri?

Páči sa mi internetová prezentácia fotografie. V dnešnej dobe, keď je fotoaparátov viac ako mikrovlnných rúr :), musí byť človek rád za každé zakliknutie jeho fotky a nie to ešte zanechaniu komentu. A tiež tá možnosť okamžitej spätnej väzby na vlastné fotky. Samozrejme stále platí, že len fotka na papieri je fotka. Je to výborný pocit, keď má niekto záujem zavesiť si vašu fotku na stenu. Mal som nejaké fotky uverejnené aj vo fotočasopisoch. Asi najviac si cením, jednej strany v Black&White Photography... anglo-americký časopis. Tiež sa mi pošťastilo mať na mamutom fotoportáli dve fotky ako deviácie dňa.  

A ďalšia vec, špeciálne na česko-slovenských portáloch sú rozvinuté akési „žabomyšie vojny". Toto ide popri mne, nezaujíma ma to. To že pán X ma vyhrotený názor na pána Y  mi neprekáža. Dokážem bez emócii ohodnotiť fotky oboch pánov bez akéhokoľvek problému. Jednoducho, nenechávam sa vtiahnuť do ich malého sporu. Pripomína mi to naťahovačky zo základnej školy. "Ja sa s Janom nekamarátim, tak sa s ním nekamaráť ani ty." :)

Komponuješ už na mieste, alebo doma orezom?

Komponujem už na mieste a orezávam len boky... málokedy výšku... jedine ak mi "letí " horizont.

Akú používaš pri fotení techniku? (Fotíš do RAW?)

  • Nikon D300
  • Sigma 30mm, f1.4
  • Nikkor 85mm, f1.8
  • Sigma 18-50mm f2.8
  • polarizák a ND8 filtre
  • Fotím do RAW a zároveň jpg.
     

Fotky teda orezávaš do štvorca... znamená to, že pribudne do tvojho "fotoparku" stredoformátový fotoaparát?

V nedávnej dobe som si zadovážil rusky "hasselbladski 6x6" Kiev 88, niečo som už aj nafotil, ale ešte nemám poriadny scan. Takže zas som pri tom starom, digifotka je naozaj pohodlná, ale aj napriek možnosti vysokej kadencie výstrelov uzávierky premýšľam, a nie som typicky strelec.

Tvoje fotografie hýria rôznorodosťou nápadov. Kde berieš inšpiráciu?

Keď si otvorím akýkoľvek fotoportál, len žasnem, koľko talentu sa skrýva v ľuďoch. Je to pre mňa veľmi inšpirujúce. Taktiež si rád pozerám práce rôznych štýlov.

A čo tvoj obľúbený autor?

Čo sa týka mojich fotovzorov, je ich obrovské množstvo... Bresson, Erwitt, Salgado, Olivier, Saudek, Lobanov, ale rád by som vyzdvihol úžasné fotky slovenského fotografa Petra Lamatu ... tu má nick anjelicek. Myslím, že keby ten pán vydal knihu, bol by som medzi prvými, ktorý by si ju kúpili. Je to fotograf, ktorý dokáže z prózy všedného dňa vytiahnuť neskutočne krásnu poéziu. Ďalej: Josef HoflehnerMark TuckerJacek Gasiorowski.

„Tak to je myslím všetko, čo viem o krevetách" ... ako povedal Bubba z filmu Forrest Gump. :)

Vlastne ešte jeden anglický citát:

"Life is like a good black and white photograph, there is black, there is white, and lots of shades in between."

                                                                                                                                        Karl Heiner

"Život je ako dobrá čierno-biela fotografia. Je tam čierna, je tam biela a veľa tieňov medzi tým ..."

Na záver si neodpustím trošku bulvárnu otázku ... Často sa u teba  na fotografiách objavuje jedna a tá istá, pre nás záhadná, veľmi sympatická dievčina. Prezradíš o nej niečo? :)

Plánujeme spolu svadbu. Stačí táto odpoveď? :)

Ďakujem, stačí ... :)


Fotogaléria:

Fotogalériu Jaroslava Bena si môžete pozrieť na yaribeno.dphoto.com.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
wayne
2009-03-05 11:37:47
ja zas zasnem kolko talentu a tvorivosti sa skryva v 1 cloveku. galeria clanku mi pripomina best of nejakeho fotografickeho fora, paradny clanok a este lepsie fotky!
 
julo kotus
2009-03-05 11:44:41
Som rád, že sme na Jožov podnet spustili aj túto sekciu na našej stránke. Je veľmi zaujímavé vidieť tie krásne fotky na jednom mieste, nie roztrúsené v galérii.
 
dave
2009-03-05 11:49:20
Som si pozrel galérku..klobúk dole!
 
pathy
2009-03-05 12:26:34
Clanky tohoto formatu by som na ephoto vidal rad castejsie...prave pre ten dovod ktory si spomenul.
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-05 13:30:12
No a ja dakujem, ze som bol osloveny. Naozaj ma to milo prekvapilo :)
 
katulka25
2009-03-05 13:32:41
Noik: Som rada, ze si tu zostal... ;)
 
pedro81
2009-03-05 14:03:27
jednoducho super:)
 
2009-03-05 14:25:29
Super, aj vďaka takýmto užívateľom a autorom sem ešte stále chodím, noikovi želám veľa tvorivých úspechov!
 
slavmiro
2009-03-05 15:39:05
-akoze nie je oceneny?
 
miro simko
2009-03-05 16:19:24
príspevok od: noik
No a ja dakujem, ze som bol osloveny. Naozaj ma to milo prekvapilo :)
Jaro, blahoželám aj k takémuto zviditeľneniu:) ... želám ešte kopec kreatívnych nápadov ... a Jožovi Krajčovi a redakcii gratulujem k dobrému výberu
 
julo kotus
2009-03-05 17:59:48
príspevok od: slavmiro
-akoze nie je oceneny?
Lebo som chorý a článok som spúšťal z domu, neviem však odtiaľ priradiť atribút oceneného autora. Zajtra alebo pozajtra tak s radosťou urobím.
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-05 18:03:39
príspevok od: julo kotus
Lebo som chorý a článok som spúšťal z domu, neviem však odtiaľ priradiť atribút oceneného autora. Zajtra alebo pozajtra tak s radosťou urobím.
Tak sa rychlo uzdrav ;)
Skore uzdravenie zelam...
 
slavmiro
2009-03-05 19:23:49
príspevok od: julo kotus
Lebo som chorý a článok som spúšťal z domu, neviem však odtiaľ priradiť atribút oceneného autora. Zajtra alebo pozajtra tak s radosťou urobím.
super, skore uzdravenie!
 
Ronn
2009-03-05 20:01:43
Tieto clanky a hodnotenia dobrych fotografov mam rad, clovek sa o nich nieco dozvie.
Noik nadherne fotky.
 
rocaroca
2009-03-06 00:46:48
Noik k tvojej tvorbe niet čo dodať,nebudem prehánať,ale pre mňa sú absolútnou špičkou.Oceňujem aj veľmi dobre pripravený článok a zároveň prajem všetkým veľa fotografických úspechov.
 
Tomyno
2009-03-06 01:21:24
...Chalanisko, ktorý ma ozaj cit pre fotku a podanie jeho štvorcov je paradne a rad pri nich zotrvam hodnu chvilku, dajú mi naozaj dosť svojou vypovednou hodnotou. Skoda ze ked som bol maly a bol som vo WORTHINGU cca 2mesiace som nedrzal fotak lebo inac by som ho asi na tych super plazach odkial vznikaju fotky napodobnoval (ironiše) :DDD...
 
Albedo
2009-03-06 08:54:16
Ahoj Jaro, gratulujem k oceneniu :-) Mne sa tvoj konceptual odjakziva pacil, ved vies, no v poslednej dobe natolko, ze ani nemam slov :-) Ty to este daleko dotiahnes. Vela dobreho svetla a kreativnych napadov ti prajem!
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-06 10:09:50
Ivan...vdaka...no daleko dotiahnes :)...ako burlaci na Volge...je to ´Taugh job´
 
dedo Milan
2009-03-06 10:21:30
Ešte nedávno sme sa na týchto stránkach ´vadili´, že načo dodržiavať ´nejaké´ atribúty, aby bola fotografia fotografiou. Téma bola v zmysle, nejakých 50 obrazov v električkách. Takže jasná odpoveď pre vášnivcov z radov obhajujúcich MODERNÚ, NEZÁVISLÚ a neviem ešte akú fotografiu. To preto sa tieto obrázky stretli s takým nadšením, pochvalou a prijatím, lebo neuznávajú žiadne zásady, popierajú rokmi overené veci a zásadne sa vymykajú akejkoľvek ´rozmyslenej a uvedomelej´ fotografii za každú cenu. Len tak ďalej Jaro, nech Ti nie je nič sväté, na nič nehˇľaď, len tak sa Ti bude dariť.
 
Edu...
2009-03-06 11:17:26
Poznáme sa roky a tvoja tvorba mi vždy imponovala . Hlboké myšlieky vždy nové napady a tvorba. K oceneniu gratulujem a prajem dobré svetlo Jari.
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-06 11:34:37
príspevok od: Edu...
Poznáme sa roky a tvoja tvorba mi vždy imponovala . Hlboké myšlieky vždy nové napady a tvorba. K oceneniu gratulujem a prajem dobré svetlo Jari.
Vdaka Edo ;)
 
whistler1010
2009-03-06 11:49:46
tvoje foto su uplna pecka,uz davno mam vacsinu vo svojich oblubenych.len tak dalej...
 
ksindy
2009-03-06 12:00:12
rovnako gratulujem. originalna a osobita poetickost v dielach, na ktore je radost pozerat. zasluzene ocenenie.
 
leny
ocenenie redakciou 2009-03-06 15:10:31
je len málo amatérskych fotografov, ktorých prácu obdivujem tak, ako obdivujem Jarove fotky. Díky za článok a Jarovi prajem nech mu to takto fotí aj nadalej.
 
Cyril
2009-03-06 19:40:11
Yari, to az teraz si dostal ocenenie? Davali si nacas :))
Pripajam sa ku gratulantom :)
Tvoje niektore fotografie mam, kalendar mam, no miesto na policke ziva prazdnotou :)))
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-06 21:15:43
Jozef...tak si vyber ;)
 
Mikael
2009-03-08 22:54:32
dobra sekcia, ani neviem kolko dobych fotografov sa tu este skryva co nepoznam
 
Slezo
2009-03-12 22:22:58
noik prajem vela dalsich uspechov a cakam na tvoje dalsie fotky. S pozdravom Mato S.
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-14 13:42:42
príspevok od: Slezo
noik prajem vela dalsich uspechov a cakam na tvoje dalsie fotky. S pozdravom Mato S.
Mato vdaka...na svoje nove fotky cakam aj ja :D :))
 
juro92
2009-03-15 12:54:05
++++++++ :) fasa fotky , chválim
 
leto
2009-03-24 13:28:44
YES uzasne fotografie,inspirujuce,,,
 
beholder
2009-03-24 17:25:09
...som rád,že tu o Tebe čítam........jednoznačne si to vyzdvihnutie zo šede zaslúžiš.........len tak ďalej yari:)
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-25 09:52:36
príspevok od: beholder
...som rád,že tu o Tebe čítam........jednoznačne si to vyzdvihnutie zo šede zaslúžiš.........len tak ďalej yari:)
Vdaka Rado ;)
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-25 09:53:00
príspevok od: leto
YES uzasne fotografie,inspirujuce,,,
Vdaka za pismenka ;)
 
fetosik
2009-03-25 13:29:55
podla mna noik si uplny frajer , tvoje fotky maju taku brutalnu charizmu ze koniec . tvoja tvorba je krasa spojena s punkom a genialna jednoduchost . stotoznujem sa a rad by som niekedy dozrel k tomu aby som sa aspon kus priblizil tvojej kvalite. keby si daval trip do zasa do skotska (kde zijem)tak by som rad pridal k misii , teda ako niesi lovec samotar . ...
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-25 20:57:18
príspevok od: fetosik
podla mna noik si uplny frajer , tvoje fotky maju taku brutalnu charizmu ze koniec . tvoja tvorba je krasa spojena s punkom a genialna jednoduchost . stotoznujem sa a rad by som niekedy dozrel k tomu aby som sa aspon kus priblizil tvojej kvalite. keby si daval trip do zasa do skotska (kde zijem)tak by som rad pridal k misii , teda ako niesi lovec samotar . ...
uf! vdaka za ponuku...a celkovo za pismenka...nie, nie som samotar vo foteni...teda...takto...vacsinou ano, ale nevyhybam sa fajn stretnutiam...som v mieste, kde vela fotografov nie je ...alebo lepsie, nejako nie som v kontakte...skotsko by bodlo, ale este nemam predstavu, ze kedy :)
...a ozaj... k punku ma este nikto neprirovnal...zvlastna asociacia... :)
nejaku muziku poznam, ale viac o punk kulture si musim zagooglovat ;)
 
hoja
2009-03-25 21:20:09
Ahoj Jaro, doklikal som sa sem-čírou náhodou a Tvoje práce ma veľmi zaujali. Kiežby som mal Tvoje oko a ruku. Držím Ti palce a želám dobré svetlo. (...a mimochodom, pozdravujem z Tvojho rodného okresu...)
 
noik
ocenenie redakciou 2009-03-26 11:45:24
príspevok od: hoja
Ahoj Jaro, doklikal som sa sem-čírou náhodou a Tvoje práce ma veľmi zaujali. Kiežby som mal Tvoje oko a ruku. Držím Ti palce a želám dobré svetlo. (...a mimochodom, pozdravujem z Tvojho rodného okresu...)
:) vdaka...nie je problem dat spicha v ZH na pivku, pri mojej navsteve rodnej hrudy :)
dam vediet, ked budem na svk ;)
vdaka za pismenka
J
 
aTOMMIk
2009-04-30 00:27:14
nuz ako by som sa vyjadril :) po precitani prvych slov som sa len tak zo zaujimavosti spytal rodicov ci ho nahodou nepoznaju pretoze som vzdy vedel ze v Kosorine mame niekde rodinu..
a samozrejme co nahoda nechcela hups a vyslo najavo ze vlastne tento clovek a skvely fotograf je moj cosi ako bratranec :)
smutne je len to ze som to zistil ked mam 23...nuz rodinne vztahy :(((

milo ma prekvapilo jeho ´prijatie´ ked sa dozvedel kto som a musim povedat ze som na neho pravom hrdy :))))) ;)

jaro, skvela, vynikajuca a dychvyrazajuca tvorba.len tak dalej..gratulujem ;)
dufam ze niekedy ked opat dojdes na SVK si niekam vyrazime ;)
 
noik
ocenenie redakciou 2009-04-30 09:40:16
Ako som ti napisal...no problem...skoda, ze to neprepuklo, ked som bol tych 8 dni doma ;)
Ale neboj, tento rok sa este na rodnej hrude objavim ;)
 
Mia
2009-05-17 21:07:17
ahoj, rada si prezerám Tvoju galériu... prajem všetko dobré :)
M.
 
Peter_Lamata
2009-08-02 21:46:55
Yari, sak si sa ani nepochvalil ako pekne o Tebe pisu :)
 
noik
ocenenie redakciou 2009-08-03 07:28:48
príspevok od: Peter_Lamata
Yari, sak si sa ani nepochvalil ako pekne o Tebe pisu :)
Peto. Som zabudlo :)
 
stivi13
2009-11-10 14:21:04
no tie žebomyšie vojny.. pekne... takže toto je taká minisieň slávy...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2010-01-15 07:37:30
Ani nemusím pozerať na tie fotky tu nadomnou, lebo ich všetky dôverne poznám. I keď sa nie vždy ku každej vyjadrím, zakaždým nový ´kúsok´ Yariho obdivujem a žasnem nad jeho kreativitou. Zišli by sa mi veru tie jeho bunky... :-)
Nesmekám klobúk, nenosím ho, ale i keď mi odmrznú uši, sťahujem čapicu a hádžem ju do snehu...
 
noik
ocenenie redakciou 2010-01-15 13:57:54
:)
Stano...v tom tvojom rozhovore si mal niekolko zmienok o pive. Ta moznost spolocneho tuknutia, sa vzdy moze naskytnut a potom platim ja! ;)
 
buldocek
2010-08-29 21:21:01
uuuuuuuuuuuuuf ,,,,, velmi netradicne fotografie .... som zaciatocnik i ked fotografovanie mam v srdci od detstva ... ale to je na dlho ....vratil som sa k tomu pred nedavnom ..... ale toto je fakt svele ... hm dobre na inspiraciu ... klobuk dolu
 
noik
ocenenie redakciou 2010-09-04 16:11:55
príspevok od: buldocek
uuuuuuuuuuuuuf ,,,,, velmi netradicne fotografie .... som zaciatocnik i ked fotografovanie mam v srdci od detstva ... ale to je na dlho ....vratil som sa k tomu pred nedavnom ..... ale toto je fakt svele ... hm dobre na inspiraciu ... klobuk dolu
:) velmi pekne dakujem ;)
 
buldocek
2010-09-04 21:36:36
príspevok od: noik
:) velmi pekne dakujem ;)
nie je zac to je len moj nazor a to foto vravi samo za seba ....... inak prave sa chystam si spnit moj sen ,,, nikon d700 a k tomu par veci ...len je pravda ze sa do toho az tak moc nevyznam a preto by som potreboval radu ale neviem ako sa tu da si popisat... Zijem v Irsku a na buduci rok sa chsytam si spravit skolu na fotografovanie trva to rok a po roku by som mal dostat aj nejaku licenicu asi to bude len papier o tom ze som absolvoval- skor by som to nazval dlhsy kurz -tuto skolu.Aj ja som si najskor chcel kupit D300 co mas Ty [dufam ze sa neurazis ze Ty vykam?!] ale po tom ako som cital rozne hodnotenia a hlavne foto som sa rozhodol pre tu D700 .... bol by som rad ak by si mi na to napisal svoj nazor a ak by to nebol problem tak si somnou o tom popisat..... dakujem za tvoj cas
 
atiart
2010-09-05 22:36:19
.... iste si autorom ,,ozdobou tohto portálu´ .... máš skutočne dobré veci, no by som vyzdvihol tri moje obľúbené - ...V...- popoludnie - koukadla - ak som sa pomýlil v tých názvoch tak prosím odpusť :) gratulujem a prajem dobré svetlo k ďalšej úspešnej tvorbe . ....
 
noik
ocenenie redakciou 2010-09-06 13:30:53
Velmi pekne dakujem...fotografia je len moj konicek a nie vzdy sa najde dost casu na nu...urcite by som sa aj viac venoval mokremu procesu...ale v podnajme je to dost tazke...
 
SteveS
ocenenie redakciou 2010-10-08 03:05:26
Tento rozhovor som čítal už dávno a ako sa k nemu opakovane vraciam, nechápem sám seba prečo som vtedy dole aspon jedným slovkom nepoďakoval autorovi rozhovoru a nepochválil vybraného fotografa... tak aspoń to jedno, ale výstižné slovíčko,. vyjadrujúce môj názor a spätnú väzbu: SUPER!
(všetko ostatné podrobnejšie a výstižnejšie už bolo napísané)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia