Hore

BITKA PRI VIEDNI 1683

Spomienka na jeden z najväčších vojnových stretov v dejinách strednej Európy. V Bitke pri Viedni 11.-12. septembra 1683 po dvojmesačnom obliehaní hlavného mesta Habsburskej monarchie stáli proti sebe obrovské osmanské vojsko pod vedením Kara Mustafa pašu a Svätá liga - koalícia rakúskych, nemeckých a predovšetkým poľsko-litovských jednotiek na čele s kráľom Jánom III. Sobieskym. Boj skončil víťazstvom kresťanských síl, predovšetkým zásluhou elitných poľských husárov a bol začiatkom konca dlhoročného osmanského panstva v strednej Európe. Organizátori: Bratislavský okrášľovací spolok a Spoločnosť FRINGIA. 

Podujatie sa koná pod záštitou Poľského veľvyslanectva v Bratislave, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu m.č. Bratislava – Staré mesto, Mgr. Radoslava Števčíka.

Partneri: Poľské veľvyslanectvo v Bratislave, Poľský inštitút v Bratislave, Bratislava - Staré mesto, Maďarské veľvyslanectvo v Bratislave a Balassi inštitút v Bratislave.

Mediálni partneri: Bratislava24, Bratislavské noviny, See and Go, Teleráno, časopis Historická revue, ePhoto.sk

Hlavný program:

Sobota, 3. októbra

11:00 Svätá omša za mier vo svete a ukončenie prenasledovania na základe náboženstva vo Františkánskom kostole. Bohoslužba bude celebrovaná v slovenskom a poľskom jazyku. 

12:00 Slávnostný pochod účastníkov Starým mestom z Františkánskeho námestia, cez Hlavné námestie, Sedlársku ulicu, Ventúrsku ulicu, Panskú ulicu na Rudnayovo námestie.

12:15 Príhovor organizátorov a pietny akt kladenia venca za obete Bitky pri Viedni v roku 1683 za účasti novo menovaného poľského veľvyslanca na Rudnayovom námestí pri Dóme sv Martina. Minúta ticha za obete konfliktu a slávnostná salva.

13:00 - 14:00 Mustrunk - prehliadka oddielov skupín vojenskej histórie z Poľska, Maďarska a Slovenska na Hviezdoslavovom námestí.

16:00 - 20:00 Hlavný program v Sade Janka Kráľa - ukážky bojovej virtuozity poľských "okrídlených" husárov, rekonštrukcia bojov z doby obliehania Viedne v roku 1683 o 17:00, pechota, jazda, osmanské vojsko versus kresťanské sily, delové salvy, dobový tábor s orientálnou čajovňou a tureckou kaviarňou, lukostrelci, predaj bratislavských rožkov, predaj historických predmetov, sprievodný program.

V Bratislave budeme môcť vidieť po prvý krát slávnych poľských "okrídlených" husárov, najlepšiu jazdu svojich čias.

Sprievodné podujatie:

Prednáška v Poľskom inštitúte v piatok 25. septembra o 17:30: Helena Markusková (Historička, FFUK): Bitka pri Viedni v roku 1683 v kontexte Osmanských výbojov v Uhorsku

Zmena programu vyhradená.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
duves
2015-09-25 09:13:36
https://youtu.be/502yac87Mow
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia