Hore

MasterCard a ePhoto.sk na Magio pláži - reporty

Fotoreport - Portrét v štýle strobist

Svietenie v štýle "strobist" je dnes veľmi obľúbenou fotografickou technikou, preto bol piatkový ePhoťácky workshop zameraný práve na tento spôsob svietenia. Externý blesk je cenovo dostupný, malý a ľahko prenosný, navyše často aj dosť výkonný. Moderné zrkadlovky dokážu tiež odpáliť externý blesk interným bleskom aj v režime TTL  a preto je práca fotografa - strobistu  celkom jednoduchá. Stačí len dodržať niekoľko zásad.Ephoťací sa pomaly zbierajú. Bafoart (Luboš Draho) v rozhovore s Rudolfom Baranovičom. Foto: Jozef Peniak.Karol Srnec odštartoval stretnutie. Foto: Jozef Peniak.


Stretnutie otvoril Karol Srnec, technickým úvodom do problematiky. Popísal funkcie bleskov, spôsoby diaľkového odpaľovania a riadenia ich výkonu mimo tela fotoaparátu. Karol nezabudol na nutnosť kombinácie správneho času závierky, clony a vplyv vzdialenosti na výkon blesku a ďalšie zákonitosti práce s bleskom.


Nástavce na usmernenie svetla - základ úspechu. Foto: Jozef Peniak.


Potom nasledovala prehliadka najčastejšie využívaných difúzorov a modifikátorov svetla pre externé blesky. Preberali sme rôzne bouncery, snooty, odrazky, rozptylky, gélové filtre a podobne.Veľké modifikátory svetla si zobral na starosť Jozef Peniak.Použitie softboxov pre externé blesky. Foto: Tomáš Muška.

   

Praktické fotenie modelky bolo treťou a najdlhšou časťou workshopu. Tu si na chvíľu zobral slovo Jozef Peniak, ktorý demonštroval použitie softboxov a dáždnikov určených špeciálne pre externé blesky. Najskôr sme vyskúšali odpaľovanie bleskov v režime TTL a neskôr pomocou rádia. Venovali sme sa nielen technickej stránke ale aj správnemu polohovaniu svetla vzhľadom k modelke. Zafotiť si mohli aj Canonisti aj Nikonisti, blesky sme mali k dispozícii pre obe najrozšírenejšie foto značky.


Skupinová fotografia bola ukážkou spolupráce viacerých bleskov Nikon. Foto: Tomáš Muška.


Záverečnou fázou stretnutia bolo vyskúšanie si vplyvu expozičného času na výslednú fotografiu pri strobist fotení, pridanie ďalšieho obrysového svetla za modelku a niekoľko spoločných hromadných fotografií.


Všetci za jedného jeden za všetkých! Foto: Karol Srnec.Práca jdného z účastníkov workshopu. Foto: Augur.


Foto: Blackman (Lubomír Hatina).


Ephoťákom ďakujeme za skvelú účasť a ešte lepšiu atmosféru, ktorú nám vytvorili na piatkovom workshope. Ak máte z piatka vydarené zábery, neváhajte ich poslať do redakcie na mail ephoto@ephoto.sk. Uvidíme sa na ďalších podobných ePhoto akciách!


Fotoreport z workshopu fotografovania plážového volejbalu

V sobotu 4. 8. sme boli opäť na pláži, tento krát sme si zafotili trochu športu. Ak sa to dá takto v našom ephoťáckom prevedení športom nazvať.  Úvodnú časť venoval Karol Srnec základom expozície a nastavenia fotoaparátu, pre čo najlepšie športové zábery. Analyzovali sme svetelnú scénu, všímali si pozadie a podľa toho sme zvolili expozičný program, korekciu expozície alebo prípadne sme si zapli blesky. Takmer biely piesok odráža veľa svetla, takže tiene neboli príliš hlboké, no meranie expozície bolo treba posúvať do kladných hodnôt.


Akciu odšatroval Karolov úvod do problematiky fotenia športu. Foto: Jozef PeniakTak a ideme na to! Foto: Jozef PeniakToto ihrisko je naše... Foto: Jozef PeniakPozor hráme na ostro! Foto: Tomáš Muška


Dobrých fotografov sa všade veľa zmestí :-) Foto: Tomáš MuškaOká v sieti boli presne vyrátané na objektív. Foto: Tomáš MuškaFoto: MichalsPri športovej fotke je dôležitý výraz. Foto: JIMI78Foto: bpolasFoto: Michals

Program sme rozdelili na tri fotografické časti, ktoré následovali po úvodnej prednáške:

1. Športová reportáž - fotografovanie volejbalového zápasu

Tu si účastníci vyskúšali ako rýchlo musia reagovať na dianie na ihrisku a aké je dôležité ovládať techniku. Učili sa aj nájsť najvhodnejší okamžik, kedy akcia vyvrcholí. Fotografovať sa mohlo z rôznych strán s odlišnými svetelnými podmienkami, s ktorými sa fotografi museli vysporiadať.

2. Aranžovaná akčná športová fotografia

V druhej časti sa trochu zvoľnilo. Na rad prišli naše modelky, ktorých úlohou nebolo len pózovať, ale naopak museli ukázať aj svoje športové kvality. Najodvážnejšia bola Lenka, ktorej nerobilo problém sa viackrát vrhnúť na zem a "zabagrovať".

3. Portrét v čportovom prostredí

Okrem samotného športu sme nafotili aj niekoľko plážových portrétov, s použitím difúzora a odraziek. Odrazku sme nepoužili iba na vyplnenie tieňov ale aj na vytvorenie protisvetla a odpichnutie modeliek od pozadia. Na tieto inscenované fotografie sme mali k dispozícii štyri modelky.

Potešila nás hojná účasť, ePhoťákov neodradila ani extrémna horúčava, ledva sme sa všetci na ihrisku pomestili. Ďakujeme za peknú účasť a tešíme sa na vás niekedy v budúcnosti na podobnom ePhoto stretnutí!


Upozornenie:

Nezabudnite si poriadne prečistiť svoju techniku pri návrate z pláže, pretože piesok môže trvalo poškodiť vaše fotoaparáty. My sme si v redakcii tiež vyčistili všetky brašne, objektívy a telá fotoaparátov. A piesku bolo veru všade neúrekom :-) Podrobný návod na vyčistenie nádobíčka nájdete tu:

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-objektivov/

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-fototechniky/


Fotoreport z workshopu fotografovania detí

Ahojte, volám sa Sárka a moja mladšia sestrička Natálka. V sobotu nás mamina zobrala na Magio pláž. Vraj sa budeme hrať na modelky. Čakalo nás tam niekoľko ujov a tiet s fotoaparátmi a aj strýko Karol s ujom Petrom. Neviem koľko dostávajú svetové modelky, ale my sme dostali plyšákov, loptu, bublifuky a kýblik s lopatkou a formičkami. Paráda! Robiť modelky je ale drina. Stále sme sa mali usmievať a to nám pritom bolo strašne horúco. Sme ale profíčky a zvládli sme to. Najprv sme sa fotili pri bicykloch, na piesočku. No fotili? Kajo stále niečo hovoril tým ujom a tetám, akoby ani nikdy nedržali foťák v ruke. Ujo Peter mu stále musel pomáhať, pritom keď nás fotí doma, nikoho nepotrebuje."Fotenie v takom "horku" a na priamom slnku neznášam. Naviac mi to robí nepekné tiene."


"Čelom vzad a tiene sú preč. To je lepšie strýko Karol.""Pod difúzorom na mňa tak nesvieti.""Tá odrazná doska mi škaredo svieti do očičiek. Úplne mi slzia.""Zospodu sa svietiť nemá, vyzerá to tak démonicky.""Pod slniečkom som sa ukryla pod veľkým slnečníkom. Ujo Peter ma ale našiel so zlatou odrazkou aj tam.""Difúzor mám tesne nad hlavičkou.""S externým bleskom je mi aspoň vidieť očičká."


"V chládku pod stromami je nám najlepšie. A konečne sa môžeme hrať.""Ujo Peter, ten bublifuk nám nefunguje.""Už mi to ide!""Natálka fúkni! Strýko Karol si myslí, že to s bleskom bude lepšie.""Lepšie je to s odrazkou.""Veru, pri odrazke idú aj mne lepšie tie bubliny.""Aha, koľko ich je!""Ten ujo si vážne myslí, že ma zaostrí, keď nemá nastavené kontinuálne zaostrovanie? Aj také malé dievčatko ako ja vie, že nie.""Dám mu ešte poslednú šancu."


Dúfam, že ujovia a tety boli spokojné. Nám sa to s Nat páčilo, tešíme sa na fotky. Ujo Karol by si mal ale dávať pozor na veci. Skoro mu ich šlohli. Ešteže tých zlodejov zbadal, inak by prišiel o drahý foťák aj s našími fotkami.


Použitá skoroukradnutá technika: Nikon D90, Nikkor AF-S 70-200/2,8G VR II, Nikon SB-700, 2x Fomei 5v1 81 cm. Foto: Karol Srnec.

Foto: Peter Korytiak.


Krátky report z portrétneho workshopu

V sobotu 23.6. bola redakcia ePhoto.sk na Tyršovom nábreží. Počasie bolo pohodové a hlavne presne načasované. Doobedie bolo síce zamračené s miernym mrholením, no práve keď redakcia ePhoto.sk privítala účastníkov, začalo vychádzať slniečko spomedzi oblakov. Modelka prišla načas, nálada bola skvelá, účasť ešte lepšia. Popravde, ledva sa všetci pomestili. Počas dvoch hodín Jozef Peniak v spolupráci s Karolom Srncom ukázali nielen zúčastneným ePhoťákom, ale aj náhodným okoloidúcim prácu so svetlom, modelkou a kompozíciou.


Jozef v akcii, Izzino asistuje a Karol kontroluje kvalitu. Všimite si ako ladíme s loďou v pozadí. (Foto: Anna Nemethyová)Prvý štartovací záber. (Foto: Jozef Peniak)


Lektori nezabudli upozorniť na vhodné objektívy a ďalšie doplnky, ktoré pomôžu pri fotení dobrých portrétov na pláži aj mimo nej. Okrem fotenia na priamom slnečnom svetle si účastníci vyskúšali aj prácu v tieni stromov. K slovu sa dostali aj diaľkovo odpaľované externé blesky a odrazné plochy o ktoré sa staral pohotový ePhoťák Izzino. Ďalšie fotografie nájdete v galérii.Práca asistenta dala Izzinovi poriadne zabrať... (Foto: Jozef Peniak)


Nezabudnite si poriadne prečistiť svoju techniku pri návrate z pláže, pretože piesok môže trvalo poškodiť vaše fotoaparáty. My sme si v redakcii tiež vyčistili všetky brašne, objektívy a telá fotoaparátov. A piesku bolo veru všade neúrekom Podrobný návod na vyčistenie nájdete tu:

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-objektivov/

http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-fototechniky/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
inkubbus
2012-06-25 14:42:45
už sa "teším" na fotky v kritike z toho fotoparkového workshopu ...kto bude prvý?
 
Marek-TT
2012-06-25 15:54:09
príspevok od: inkubbus
už sa "teším" na fotky v kritike z toho fotoparkového workshopu ...kto bude prvý?
Preco ta ironia ? Uceny nikto z neba nespadol a vdaka podobnym akciam mozu ludia co zacinaju fotit nabrat skusenosti v podstate zadarmo A ked uz maju nafotene, tak potrebuju nejaky feedback, ci to nafotili dobre, alebo co maju este dotiahnut po tech. stranke, alebo v PP. Takto to vyzera, ze pokrocilí fotografi cakaju len na to, kedy amater prida foto, len aby mu mohol nalozit. To potom dost odradza ludi pridat vobec nejaku foto z akcie. Workshopu som sa zucastnil a musim povedat ze bol super, vdaka fajn pristupu lektorov, sikovnej modelke a vydarenemu pocasiu. Tymto chcem zaroven podakovat zainteresovanym za prijemne sobotne popoludnie
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-25 16:04:09
príspevok od: Marek-TT
Preco ta ironia ? Uceny nikto z neba nespadol a vdaka podobnym akciam mozu ludia co zacinaju fotit nabrat skusenosti v podstate zadarmo A ked uz maju nafotene, tak potrebuju nejaky feedback, ci to nafotili dobre, alebo co maju este dotiahnut po tech. stranke, alebo v PP. Takto to vyzera, ze pokrocilí fotografi cakaju len na to, kedy amater prida foto, len aby mu mohol nalozit. To potom dost odradza ludi pridat vobec nejaku foto z akcie. Workshopu som sa zucastnil a musim povedat ze bol super, vdaka fajn pristupu lektorov, sikovnej modelke a vydarenemu pocasiu. Tymto chcem zaroven podakovat zainteresovanym za prijemne sobotne popoludnie
Ďakujeme za pochvalu
 
Marcel Rebro
2012-06-25 16:29:35
príspevok od: inkubbus
už sa "teším" na fotky v kritike z toho fotoparkového workshopu ...kto bude prvý?
JAAAA!!!!

Nokia 3720, 2 MPix ...
 
transporti686
2012-06-25 16:37:29
príspevok od: Marcel Rebro
JAAAA!!!!

Nokia 3720, 2 MPix ...
to je ako z D800 po prevode do BW
 
balazovic.lubos
2012-06-25 16:52:57
príspevok od: Marcel Rebro
JAAAA!!!!

Nokia 3720, 2 MPix ...
si zabil
 
inkubbus
2012-06-25 16:54:09
príspevok od: Marek-TT
Preco ta ironia ? Uceny nikto z neba nespadol a vdaka podobnym akciam mozu ludia co zacinaju fotit nabrat skusenosti v podstate zadarmo A ked uz maju nafotene, tak potrebuju nejaky feedback, ci to nafotili dobre, alebo co maju este dotiahnut po tech. stranke, alebo v PP. Takto to vyzera, ze pokrocilí fotografi cakaju len na to, kedy amater prida foto, len aby mu mohol nalozit. To potom dost odradza ludi pridat vobec nejaku foto z akcie. Workshopu som sa zucastnil a musim povedat ze bol super, vdaka fajn pristupu lektorov, sikovnej modelke a vydarenemu pocasiu. Tymto chcem zaroven podakovat zainteresovanym za prijemne sobotne popoludnie
ja neodsudzujem lektorov ani ten workshop. ale čo chceš mať aký feedback keď jediný tvoj prínos bol ten že si stlačil spúšť?
 
transporti686
2012-06-25 16:56:03
príspevok od: Marcel Rebro
JAAAA!!!!

Nokia 3720, 2 MPix ...
nak mrco počúvaj, tá modelka sa tak pekne usmieva, lebo po všetkých tých rúrach čo ju fotili, videla ten tvoj mobilček a bola z toho úplne paf? sa ti usmieva asi najlepšie zo všetkých fotiek
 
slavmiro
2012-06-25 17:01:18
pekne, len na prvom zabere by som retusol ukazovat do zahnutej polohy a prijal tezu maestra Saudka:
aby sa viac ci menej obnazeny model citil prijemne je nutne aby sa podobne obnazil aj samotny fotograf...
 
Marcel Rebro
2012-06-25 17:26:54
príspevok od: transporti686
nak mrco počúvaj, tá modelka sa tak pekne usmieva, lebo po všetkých tých rúrach čo ju fotili, videla ten tvoj mobilček a bola z toho úplne paf? sa ti usmieva asi najlepšie zo všetkých fotiek
si uvedomila, ze clovek s takym malym, musi mat ramci zakona zachovania velke nieco ine ... napriklad srdce ...
 
Marek-TT
2012-06-25 17:31:22
príspevok od: inkubbus
ja neodsudzujem lektorov ani ten workshop. ale čo chceš mať aký feedback keď jediný tvoj prínos bol ten že si stlačil spúšť?
Aj tu spust musis stlacit v spravny moment, zo spravneho uhlu, nedalo sa aby vsetci fotili z jedneho miesta, tak ludia improvizovali a urcite sa im podarilo spravit par fajn zaberov... ktore neboli presne nalinkovane ze odtialto ju odftot na tomto nastaveni atd... Dalej feedback napr. na zvolene ohnisko, pripadne nevhodne zvoleny objektiv pre taketo fotenie, clonu, iso alebo postproces, je toho vela, a nakolko tam bolo asi 40 ludi nebola sanca aby lektor kazdemu ucastnikovi nieco povedal k jeho technike fotenia, porpipade vysvtelit preco to treba fotit takto a nie tak...
 
inkubbus
2012-06-25 17:41:57
príspevok od: Marek-TT
Aj tu spust musis stlacit v spravny moment, zo spravneho uhlu, nedalo sa aby vsetci fotili z jedneho miesta, tak ludia improvizovali a urcite sa im podarilo spravit par fajn zaberov... ktore neboli presne nalinkovane ze odtialto ju odftot na tomto nastaveni atd... Dalej feedback napr. na zvolene ohnisko, pripadne nevhodne zvoleny objektiv pre taketo fotenie, clonu, iso alebo postproces, je toho vela, a nakolko tam bolo asi 40 ludi nebola sanca aby lektor kazdemu ucastnikovi nieco povedal k jeho technike fotenia, porpipade vysvtelit preco to treba fotit takto a nie tak...
keď si dohodneš s nejakou babou samostatné fotenie a sám s ňou budeš pracovať, potom môžeš čakať feedback. ale na fotky z workshopu určite nie. videl som ako to tam prebieha a stačilo mi. slina v kútiku a kŕč v prste na spúšti.
 
ferofekete
2012-06-25 18:21:12
príspevok od: inkubbus
už sa "teším" na fotky v kritike z toho fotoparkového workshopu ...kto bude prvý?
uz bol v nedelu
 
bacil2
2012-06-25 18:32:58
príspevok od: inkubbus
keď si dohodneš s nejakou babou samostatné fotenie a sám s ňou budeš pracovať, potom môžeš čakať feedback. ale na fotky z workshopu určite nie. videl som ako to tam prebieha a stačilo mi. slina v kútiku a kŕč v prste na spúšti.
 
JanTchi
2012-06-25 19:32:47
príspevok od: bacil2
-Ako vidí modelka
-Ako vidia modelku?

snáď bude viac foto
 
mtko
2012-06-25 20:29:44
príspevok od: inkubbus
keď si dohodneš s nejakou babou samostatné fotenie a sám s ňou budeš pracovať, potom môžeš čakať feedback. ale na fotky z workshopu určite nie. videl som ako to tam prebieha a stačilo mi. slina v kútiku a kŕč v prste na spúšti.
máš pravdu
 
Marcel Rebro
2012-06-25 20:34:04
príspevok od: JanTchi
-Ako vidí modelka
-Ako vidia modelku?

snáď bude viac foto
-Ako vidia modelku?

... bikinyless?
 
tonlou
2012-06-26 08:09:23
pridavam aj ja jednu z pozadia akcie, zajtra pridam aj dake normalne
 
Marcel Rebro
2012-06-26 10:18:29
príspevok od: tonlou
pridavam aj ja jednu z pozadia akcie, zajtra pridam aj dake normalne
pekne pozadie
 
velecky
2012-06-26 10:35:27
niečo zlé sa so mnou deje, lebo mne sa najviac páči tá fotka, ako Izzino leží na lehátku a za jeho chrbotom ostatní makajú. Len drobnosť - zvážte, či dáte aj fotky v plavkách, kde má ruky hore. Asi nestihla depiláciu a to jej na pohode veľmi nepridalo
 
pepe112
2012-06-27 07:44:35
Krásne fotočky asi sa zastavím 30teho pozrieť aj ja .............
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-27 08:10:04
príspevok od: velecky
niečo zlé sa so mnou deje, lebo mne sa najviac páči tá fotka, ako Izzino leží na lehátku a za jeho chrbotom ostatní makajú. Len drobnosť - zvážte, či dáte aj fotky v plavkách, kde má ruky hore. Asi nestihla depiláciu a to jej na pohode veľmi nepridalo
neviem čo stihla, ale fotky sú bez retuše.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-27 08:11:22
príspevok od: bacil2
super foto
 
Marcel Rebro
2012-06-27 10:00:39
príspevok od: transporti686
to je ako z D800 po prevode do BW
... myslis N800?

http://www.nokia.com/sk-sk/produkty/phone/lumia800/?cid=ncomprod-fw-emc-bdy-smc-gnl03m2001-dmc-sk-sk-1tod121bd840e&uid=1-6CNQ4T0&campid=1-921KCPH&Idate=
 
Michal Bumbera
2012-06-28 09:28:52
...nie asi myslel n 808: http://blog.gsmarena.com/nokia-808-pureview-vs-olympus-e-pl2-vs-canon-5d-mark-iii-vs-apple-iphone-4s-38mp-shootout/
 
velecky
2012-06-28 10:54:39
príspevok od: Jozef Peniak
neviem čo stihla, ale fotky sú bez retuše.
jasné, len na tejto fotke sa tak kyslo tvári, ak keby jej došlo, že to strnisko asi každý uvidí www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/307/?index=24
 
kozakm
2012-07-02 11:16:43
slečna má stejné plavky jako vloni
 
milan63
2012-07-02 13:03:47
v sobotu 30.6. som sa a ja ,ako začiatočník zúčastnil tohoto podujatia a chcem sa podakovať p.Srncovi a všetkým zainteresovaným za prednášku,ukážku z možnosťou vyskúšať si svoje fotoaparáty a techniku.Dˇakejem a teším sa na dalšie stretnutie
 
piggee
2012-07-02 13:39:44
Pridavam aj ja nieco
 
kozakm
2012-08-07 13:41:34
Myslel jsem, že to byl sportovní workshop, ale kromě jedné fotky sport nevidím
 
mirosz
2012-08-07 13:49:25
Skoda ze to ephoto tricko co ma Karol nevidim v ponuke ephotoshopu. Ani rezim Auto na nom by nebolo treba prestelovat
 
garyfisher
2012-08-07 14:13:04
príspevok od: kozakm
Myslel jsem, že to byl sportovní workshop, ale kromě jedné fotky sport nevidím
veru mne to skor pride ako glamour work shop....na taky by som skor prisiel
 
Juraj23
2012-08-07 15:58:26
príspevok od: Marcel Rebro
JAAAA!!!!

Nokia 3720, 2 MPix ...
Great
 
brki
2012-08-28 10:05:01
škoda, že sa mi ani raz nepodarilo prísť, snáď to nebolo posledný raz.
 
IO-NR
2012-08-28 11:51:07
Na ten šport ma nabudúce zavolajte... budem vám do toho rýpať
 
rehmn
2012-08-29 10:20:46
Ma aj meno? Lebo aj v clanku aj v komentaroch ju nazyvate "modelka", ako keby bola nejaky predmet...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované