Hore

FOTOPARK, 6. ročník – správa z podujatia

Šiesty štipec na šnúre parkových fotovýstav v Bratislave, aj tak by sa dal v skratke označiť už šiesty ročník parkovej výstavy fotografií FOTOPARK, ktorý organizoval fotoklub FOPA.

Je to dobrá príležitosť pre začínajúcich aj pre pokročilých fotografov zviditelniť sa, prezentovať svoje práce, stretnúť fajn ľudí a vidieť zaujímavé fotografie ostatných autorov. Snažíme sa túto akciu z roka na rok rozvíjať a robiť ju ako najlepšie dokážeme v rámci finančných a klubových možností zdarma pre verejnosť tradične koncom júna. Tento rok bol FOTOPARK zaradený medzi sprievodné podujatia Bratislavského kultúrneho leta a hradných slávností, čo nás aj v rámci propagácie podujatia nesmierne potešilo. 

Členovia fotoklubu FOPA a dobrovolníci z radov našich priateľov už v piatok do neskorých nočných hodín naťahovali siete pomedzi stromy, aby v sobotu ráno bolo už všetko pripravené pre stovky fotografií, ktoré v priebehu dopoľudnia zaplnili park na Tyršovom nábreží. 
Príjemný deň naznačovalo nie len počasie, ktoré nám tento rok naozaj prialo, ale aj kľudná priateľská atmosféra a úsmevy zúčastnených vystavujúcich autorov či návštevníkov. 
Tento rok sme sa snažili ubrať z tempa a zvoliť voľnejši sprievodný progam oproti minuloročným oslavám malého výročia. Ukázalo sa, že aj v rámci ostatných akcii, ktoré sa v ten deň konali v okolí nábrežia, to bolo dobré rozhodnutie. Na poludnie po skvelom vystúpení bubeníckeho zoskupenia členov OZ Zvuky cez ruky sme krátkym príhovorom informovali účastníkov o priebehu akcie a zároveň poďakovali partnerom a všetkým, ktorí pomohli pri organizácii tohto tradičného júnového podujatia. 

Po otvorení FOTOPARKu nasledovalo spoločné skupinové fotenie všetkých účastníkov, ktoré zastrešovalo FUJI FOTO z Auparku a do hodiny mali všetci hotovú papierovu fotografiu zdarma na pamiatku. Program pokračoval workshopom a prezentáciou veľkoformátovej fotografie a techniky. Roman Hajnala tu prezentoval postupy pri vzniku veľkoformátovej fotografie a každý z účastníkov si mal možnosť vyskúšať ako sa pracuje s veľkoformátovými fotoaparátmi. Ďaľším prepojením v programe bol workshop, ktorý na pláži organizoval portál ephoto.sk, kde sa účastníci pod vedením Jozefa Peniaka a Karola Srnca dozvedeli ako využiť svetlo a techniku pri portrétnej fotografii na maximum. Vo voľnej prezentácii zástupcovia OZ Zaostri odprezentovali víťazné fotografie uplynulého ročníku Bratislavského Fotomaratónu.

Organizačne sme sa aj tento rok postarali o pohodlie účastníkov, ktorí dostali dečky na posedenie v tráve pri svojich fotografiách. Mohli tak prebiehať aj diskusie o vystavených fotografiách či voľné debaty o zážitkoch z fotografovania.
Návštevníci FOTOPARKu dostavali počas celého dňa špeciálne hlasovacie štipce, ktoré mali možnosť pripnúť pod fotky a vyjadriť tak svoje sympatie konkrétnemu autorovi. 
Odborná porota v priebehu dňa označila informatívnou tabuľkou kandidatov na ocenenie z radov vystavujúcich. Aj toto mohlo už počas dňa naznačiť vnímanie širokej verejnosti a názoru odbornej poroty na vystavené fotografie. 
Neskôr v poobedných hodinách prebiehala aj obľúbená komentovaná prehliadka vystavených fotografií, kde si všetci zúčastnení mohli vypočuť komentár odbornej poroty k vystaveným fotografiám a podiskutovať tak zároveň o rôznych formách, prístupoch či finálnych úpravách prezentovaných prác. 

Ako sa deň postupne posúval k večeru, členovia organizačného tímu pristúpili k sčítaniu hlasov vo forme štipcov z hlasovania širokej verejnosti o „naj“ fotku a zároveň odborná porota zasadla, aby rozhodla o tohtoročných víťazoch z hodnotenia odbornou porotou. 
Pri vyhodnotení a záverečnom príhovore sme konštatovali zvyšujúcu sa úroveň vystavovaných prác a množstvo kandidátov na ocenenie. Napokon boli zverejnené výsledky. 
Z okruhu vystavujúcich autorov ocenila odborná porota viacerých pamätným "čestným uznaním". Medzi tromi najúspešnejšími autormi z hodnotenia poroty boli Ľubomír Žákovič (1. miesto), Renáta Černayová (2. miesto), Eva Nemcová (3. miesto). Kedže sme sa nevedeli zhodnúť a fotografie si zaslúžili ocenenie udelili sme aj špeciálne 4. miesto, ktoré za svoje fotografie získal Peter Blahák. V kategórii do 18 r. bola za sériu fotografií ocenená Patrícia Bandžuchová. Všetci dostali okrem hodnotných cien od partnerov podujatia aj štýlové pamätné ocenenia. Návštevníci 6. FOTOPARKu v Bratislave rozhodli o „cene diváka“, ktorú získal za svoje vystavené fotografie Milan Hutera. 

Zástupcovia fotoklubu FOPA, ako usporiadatelia parkovej výstavy FOTOPARK, poďakovali na záver všetkým za účasť. Partnerom podujatia za priazeň, podporu pri organizácii či za ceny, ktoré venovali do súťaže. Obzvlášť poďakovali generálnemu partnerovi AQT a všetkým ostatným partnerom a mediálnym partnerom za podporu. 

Tešíme sa znovu o rok a dúfame, že nám zachováte priazeň.


Výsledky a fotografie ocenených autorov:

1. miesto - Ľubomír Žákovič 2. miesto - Renáta Černayová3. miesto - Eva Nemcová 


4. miesto - Peter Blahák 


cena mladý tvorca (do 18 r.): Patrícia Bandžuchová 


Cena divákov: Milan Hutera

Čestné uznanie za vystavené práce boli udelené autorom:

Martin Haburaj 
Martina Kubranová 
Tomáš Schiller
Monika Šalgová
Marián Valovič - Ateliér Fantázie
Ján Vengrin
Rado Luknár
Veronika Klimonová
Dia Takácsová 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
StefanB
2012-07-03 15:17:51
Gratulujem vsetkym...
 
duves
2012-07-03 15:32:41
krásny koník na tej spoločnej foto
 
kulkovsky
2012-07-03 15:54:48
Gratulujem
 
Paulie
2012-07-03 16:23:30
príspevok od: duves
krásny koník na tej spoločnej foto
Zdá sa mi že ho odniekial poznám.
 
mows
2012-07-03 18:02:48
3. miesto - fakt pecka
 
PeterMarek
2012-07-03 18:06:23
Článok s odkazom na viacero fotiek a fotoreport z Fotoparku:

http://www.fotopark.sk/fotopark.html
 
Iwn*
ocenenie redakciou 2012-07-03 21:02:22
príspevok od: mows
3. miesto - fakt pecka
Ak myslíš tie guličky, tak ďakujem


Ďakujem organizátorom za prípravu skvelého podujatia,
vďaka ktorému sa zišla dobrá partia aj odtiaľto - z ephoto...
 
Anena
2012-07-03 21:43:23
Gratulujem vsetkym,
 
noik
ocenenie redakciou 2012-07-03 23:11:16
Prvé miesto by sa dalo nazvať aj : Pohoda na Fotoparku
Gratúlacia všetkým...a Ľubo...pekne pekne
 
Milstar
2012-07-04 07:07:12
Opäť vydarené podujatie s kopou výborných fotiek. Gratulujem usporiadateľom a výhercom.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované