Hore

Jeseň čiernobielo

To, že je pestrofarebná jeseň neznamená, že všetky vaše fotografie musia byť farebné.  Farebné fotografie s výrazným kontrastom je pomerne jednoduché previesť do ČB.

Jeseň je obdobím farieb a priam si pýta zachytiť ju farebne. Oplatí sa vyskúšať ju nafotiť čiernobielo, ak dobre ovládate miešanie farieb pri prevode do ČB. Niektorí fotografi dokonca fotografujú len čiernobielo. Výrazný farebný kontrast im nahráva do kariet, využijú ho pri prevode do škály odtieňov šedej.

Na jar a v lete sú stromy zelené. Jednotlivé odtiene zelenej sa priveľmi nelíšia a tak je ťažké ich pri prevode do ČB dostatočne odlíšiť. Na jeseň sa všetko zmení. Listy na jednom strome sú skoro žlté, na druhom hnedé a červené, treťom sýto oranžové a niekde sú ešte stále zelené. Pri tak rozdielnych farbách sa dá kreatívnejšie riadiť prevod do odtieňov šedej.

Krásne farby jesene.

Výhodou digitálnej fotografie je, že z farebnej fotografie kedykoľvek urobíte čiernobielu. Pokiaľ ste fotili do RAW, máte k dispozícii všetky obrazové dáta, s ktorými môžete pracovať. Je jedno, či ste pri fotení mysleli na to, že fotografie skonvertujete do ČB. Zalovte smelo v archíve z minulých rokov a vytiahnite fotografie, ktoré majú predpoklad pre zdarný prevod. Ak používate ako ja Lightroom, stačí vytvoriť virtuálnu kópiu. Súbor sa neduplikuje, pritom vedľa seba môžete mať dve a viaceré rovnaké fotografie, ale s rozdielnymi úpravami.

Farebne alebo čiernobielo? Môžete mať oboje naraz.

Výhodou RAW konvertorov je intuitívny spôsob riadenia prevodu farieb na odtiene šedej. Princíp je jednoduchý, k dispozícii máte posuvníky základných farieb, ktorými riadite jas každej farby pri prevode do šedej škály. Nastavením plusových hodnôt farbu prevádzate do svetlých odtieňov šedej, nastavením mínusových hodnôt farbu prevediete na tmavé odtiene šedej. Individuálnym prevodom farieb dosiahnete požadovaný kontrast. Ten sa dá dosiahnuť len ak má fotografia potenciál, sú na nej dostatočne odlišné farby.

Kontrast je tu daný odlišnými farbami, bude aj na ČB fotografii? To záleží na vás a vašej schopnosti…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia