Hore

Luminar 2018 I. - Úvod

Adobe koncom roka 2017 naštvalo veľa užívateľov, keď zrušilo krabicovú verziu Lightroomu. Naviac ani nový odľahčený Lightroom CC neoslovil, najmä pomerom cena/výkon a plnou viazanosťou na Cloud. 

Toho sa chopili ostatní výrobcovia softvéru a vyrukovali s marketingovými kampaňami, zameranými na nespokojných užívateľov produktov od Adobe.

Každý má na výber. Lightroom nemusí vyhovovať každému. Sú tu ďalšie programy, ako Capture One, DXO Optics, Zoner Photo Studio atď. Tie sú fotografom dobre známe, sú tu už roky. Rožky vystrkujú aj nové firmy. Jednou z nich je Macphun, po novom Skylum. Známejší sú u užívateľov počítačov Apple, ale rýchlo prechádzajú aj na platformu Windows PC. Donedávna boli známi špecializovanými programami, ktoré fungovali aj ako zásuvné moduly pre Lightroom a Photoshop. Aurora HDR, či Tonality PRO patria medzi najlepšie programy pre úpravu fotografií. Aurora HDR sa špecializuje na HDR fotografie a Tonality na ČB fotografie. V roku 2017 bol predstavený Luminar, univerzálny RAW konvertor, ktorý chce priamo konkurovať Lightroomu a jemu podobným programom. Nová verzia pre rok 2018 prináša množstvo vylepšení. Pomerom cena/výkon patrí k najzaujímavejším programom na trhu. Cena je veľmi priaznivá a tak sme sa v redakcii rozhodli, že sa mu budeme venovať viac.

Čo Luminar 2018 je a čo nie je

Luminar 2018 je pokročilý RAW konvertor s množstvom známych, ale i úplne nových, funkcií. Ovládanie je intuitívne. Ak máte skúsenosti z iných programov, budete funkcie rýchle chápať. Zaujímavá je možnosť vrstviť úpravy. Čo Luminar zatiaľ nedokáže, je fungovať ako knižnica pre organizovanie archívu fotografií. Táto funkcia by však mala tento rok pribudnúť a Luminar sa tak stane už plnohodnotnou alternatívou k Lightroomu.

Inštalácia

Program si môžete stiahnuť priamo zo stránok Macphunu, bez sériového čísla funguje ako Trial verzia (15 dní). Majitelia počítačov Apple ho nájdu aj v Apple Store. Minimálne technické požiadavky na počítač nájdete na stránkach Macphun. Windows verzia má o niekoľko funkcií menej, budú ale doplnené.

Luminar 2018 stojí 69€. Ak vám kúpa neponáhľa, odporúčam sledovať stránku Macphun, alebo sa rovno zaregistrovať k odberu noviniek. Firma často ponúka zvýhodnené balíky, kedy k programu dostanete zaujímavé bonusy v podobe videí, elektronických kníh, či doplnkov, akými sú napr. textúry a presety. Ja som využil akciu s bonusom v cene 150USD, naviac som našiel na rumor stránkach banner so zľavovým kódom, ktorý som zadal pri kúpe a ušetril som 10€. Určite atraktívne je, že program môžete nainštalovať až na 5 počítačov.

Samotná inštalácia je jednoduchá. Po nainštalovaní stačí zadať aktivačné sériové číslo alebo zvoliť časovo obmedzenú verziu na odskúšanie. Ak máte nainštalovaný Photoshop alebo Lightroom, môžete doinštalovať zásuvné moduly a Luminar otvárať priamo z týchto aplikáciách. Odporúčam nahrať presety a textúry. Okrem akciových balíkov ich nájdete aj na stránke Macphunu. Niektoré sú zdarma, iné platené.


Úvodná obrazovka. Vľavo sú odkazy na novinky a tutoriály, stiahnutie návodu v PDF (anglicky), odkaz na presety a na koniec odkaz na ďalší populárny program Aurora HDR. Prvé pokusy môžete vyskúšať na vzorovej fotografii (open sample image).

Ak chcete Luminar používať spolu s Photoshopom a Lightroomom, nainštalujte zásuvné moduly. V Menu “Luminar 2018” zvoľte Install plugins… Majitelia Apple počítača tam nájdu aj moduly pre Aperture a Photoshop Elements.


Prostredie

Luminar neprináša žiadne výstrelky grafického rozhrania. Je moderný s tradičným rozložením. Po pravej strane hlavnej plochy je panel s úpravami, pod hlavnou plochou sú náhľady presetov. Menu je pomerne stručné, väčšina funkcií je dostupná v pravom paneli. Nad pracovnou plochou sa nachádza Toolbar.


Rozdelenie pracovnej plochy.

Toolbar

Najprv si prejdeme Toolbar. Úplne vľavo je tlačidlo pre otvorenie fotografie. Batch processing slúži na hromadné úpravy. O tom však v inej časti seriálu. Pokračujeme smerom doprava: je tu nastavenie veľkosti zobrazenia, potom zobrazenie fotografie pred a po úprave, vrátane delenej obrazovky, krok späť (undo), história, Tools (orez, otočenie atď.), nastavenie zobrazenia panelov s presetmi a filtrami na koniec tlačidlo exportu upravenej fotografie.

Hlavná plocha

Hlavná plocha je jednoduchá, nachádza sa tu len upravovaná fotografia. Veľkosť jej zobrazenia môžete nastavovať v Toolbare, cez menu View, ale najrýchlejšie pomocou klávesových skratiek, ktoré nájdete v menu. Ak fotografia nevypĺňa plochu, vidíte podkladovú farbu. Tú môžete zmeniť, keď nad voľnou plochou kliknete pravým tlačidlom myši.

Presety

Presety sú v spodnom páse. Ak ho nevidíte, aktivujte ho tlačidlom v Toolbare, alebo v menu View (Show Presets). V štandarde sú zobrazené základné presety (Basic). Ostatné skupiny vyvoláte kliknutím na tlačidlo Categories, ktoré sa nachádza uprostred panelu Presetov.


Organizácia presetov.

Filtre

Štandardne je plocha filtrov prázdna (Clear Workspace), ak ste nepoužili na začiatku niektorý preset. Ak nevidíte panel Filtrov, kliknite na tlačidlo v Toolbare alebo ho aktivujte v menu View (Show Side Toolbar). Úplne navrchu panelu sa nachádza trojica tlačidiel pre zobrazenie histogramu, funkcie vrstiev (tie si začiatočníci môžu vypnúť) a základných expozičných údajov. Skupinu filtrov vyberiete kliknutím na tlačidlo v záložke Filters. Ak kliknete na modré tlačidlo Add Filters, objaví sa panel s katalógom všetkých filtrov. Upozorním vás na tlačidlo “i”, vedľa zobrazovacieho filtra. Ak je aktívne (oranžové), zobrazuje sa nápoveda, keď kurzorom prejdete nad niektorý z filtrov. Kliknutím na filter ho pridáte do pracovnej plochy filtrov.


Výber rôznych pracovných plôch.


Kliknite na Add Filters a zobrazí sa knižnica všetkých filtrov.

Základy úprav

Úpravy fotografií môžete robiť pomocou Presetov, alebo jednotlivých filtrov. Presety sú predpripravené úpravy používajúce filtre úprav. Presety sú rozdelené do skupín podľa žánrov. Pridávať môžete aj vlastné, alebo naimportovať presety, ktoré ste si stiahli z internetu.

Filtre úprav sú tiež organizované, do tzv. pracovných plôch (Workspace). Vytvoriť si môžete aj vlastné skupiny filtrov. Filtre sú organizované v knižnici. Ktorýkoľvek filter môžete pridať do pracovnej plochy, ktorú používate.

To, čo napr. Lightroom nemá, sú vrstvy. Tie poznajú užívatelia Photoshopu. Vrstvy sú určené pre pokročilejších užívateľov. Vrstvy poznáme obrazové, umožňujúce kombinovať fotografie poukladané na seba, alebo vrstvy úprav (filtrov). Vrstvy úprav sú určené najmä pre lokálne úpravy.

Záver

Na úvod zľahka. Zoznámili sme sa s prostredím a základnou funkcionalitou. V druhej časti sa budeme podrobnejšie venovať Presetom, čo je najjednoduchší spôsob, akým fotografie rýchlo upraviť., bez znalosti pokročilejších úprav.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Peter Hood
2018-01-10 16:41:05
Vskutku podarená aplikácia ktorá má určite ambíciu zabodovať medzi konkurenciou a osloviť širšie masy nakoľko je cenovo oveľa dostupnejšia.
Už s tým pracujem asi mesiac , je to príjemné prostredie a zaujímavé presety uľahčujúce prácu , len akosi by som privítal väčšiu rýchlosť nakoľko pri dávkovom spracovaní to žuje dosť dlho.
Aj spracovanie Raw súborov z X-Trans od Fuji je znateľne iné ako v LR kde je to úplne mimo.
V neposlednej rade výrazne chýba možnosť prehliadania a organizovania súborov.
Predpokladám že v priebehu roka popracujú vývojári aj na tomto a bude možné súbory dokonca načítať ako celú knižnicu z Aperture alebo Adobe programov.
Inak spokojnosť, doporučujem minimálne vyskúšať 15 dňovú trial verziu...
 
luboslav
2018-01-11 07:48:36
Taktiež som to kúpil pred Vianocami, prebehli už dva veľké updaty. Už chýba len katalogizácia fotiek.
Podľa ukážok sa mi páči aj ich program Tonality, ale verím že Luminar zvládne to isté. trochu som sa s Luminarom hral, chcel som vyskúšať prevod do B&W, v podstate to čo robil karol Srnec tu: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/zaklady-editacie-fotografii-iv/
ale nenašiel som podobný panel Black & White Mix ako je v Lightroome. Je tam workspace na Black & White, ale taký mix kanálov ako je v odkaze som nenašiel.
 
landov
2018-01-12 07:17:57
No ja neviem, ale stiahol som trial. Ovsem otvorenie RAW fotky z Canonu G1X MK3 (cca 30MB), trvalo oproti Lightroomu neskutocne dlho (mam i7 + 16GB RAM + SSD).
 
kwido
2018-01-12 10:44:28
ano lebo lightroom ju uz ma v katalogu a ma vytvoreny nahlad s ktorym pracuje. Ale kolko trva lightroomu kym naimportuje do katalogu a vytvori nahlady jednu 32GB kartu ?
A velkym plusom pri Luminare je cena bezna cena je 59USD za 5 licncii (kupon na zlavu 10USD je skoro na kazdekj fotostranke).Ja som ho mal za 49 ako betatester v predobjednavke.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia