Fotografiu dostaneme z RAW-u pri jeho vyvolaní. Väčšinou to robíme v počítači, ale dá sa to aj v chytrom zariadení, alebo aj priamo vo fotoaparáte. Do RAW fotíme preto, že máme k dispozícii maximum informácií zo snímača, ktoré pri vyvolaní vieme využiť. Väčšiu farebnú hĺbku, väčší rozsah farieb a väčší rozsah jasov. Pri kúpe fotoaparátu zohráva dôležitú úlohu, aké má snímač parametre. Pri fotení do JPG alebo TIFF snímač nikdy nevyužijete na maximum, hoci fotografie môžu byť výborné a ste s nimi maximálne spokojný. Ale v RAW-e je viac.
Takmer všetci výrobcovia používajú svoj vlastný súborový formát RAW. Bohužiaľ nie je univerzálny ani pre konkrétnu značku, každý fotoaparát má svoj vlastný RAW, s ktorým musí byť kompatibilný softvér, v ktorom ho vyvolávate. Viacerí z vás narazili na to, že ich RAW konvertor nedokázal vyvolať RAW z nového fotoaparátu, pritom zo staršieho rovnakej značky to zvládal. V otázke RAW-u panuje chaos. Každá značka má vlastný a to pre každý model.
Firma Adobe sa pred rokmi snažila zaviesť univerzálny RAW formát, ktorý nazvala DNG (digitálny negatív). Tento formát ale prijalo len málo výrobcov fotoaparátov, napr. Leica, Hasselblad, či Pentax, poprípade mobilné telefóny s podporou RAW. Väčšej podpory sa dočkal u softvérových firiem.
Ak RAW nie je bitmapový formát, čiže fotografia, prečo si ho môžeme prezerať ako fotografiu? Každý RAW obsahuje JPG náhľad spracovaný fotoaparátom na základe aktuálnych nastavení. Po importovaní RAW-u do počítača môžeme vidieť práve tento JPG náhľad, alebo si program vygeneruje vlastný náhľad. To je napríklad to, čo sa deje po importe RAW do Lightroomu. Lightroom najprv zobrazí priložený JPG náhľad a potom ho nahradí vlastným (v štandardnom nastavení Lightroomu).
Aj na našom fóre často riešime to, že niekto nevie otvoriť RAW vo svojom programe pre spracovanie fotografií. Najčastejšie je to preto, že daný program nepozná konkrétny fotoaparát. Napríklad preto, že program je staršieho dáta, kedy daný fotoaparát ešte nebol na trhu. Riešením je update programu na verziu, ktorá daný fotoaparát pozná. To ale môže byť aj finančne náročné. Roky používate “krabicovú verziu” Lightroomu a zrazu by ste mali prejsť na nový Creative Cloud s mesačným predplatným, len kvôli podpore vášho fotoaparátu. Podobne je to aj u iných RAW konvertorov.
Mohli by ste použiť program výrobcu fotoaparátu, ktorý býva väčšinou zdarma, ale málokomu vyhovuje a nie je univerzálny. Väčšina fotografov používa univerzálny RAW konvertor, Lightroom, Capture ONE, ON1, Zoner atď. Väčšina týchto programov podporuje Adobe formát DNG. Dá sa RAW konkrétneho fotoaparátu previesť do DNG?
DNG ako riešenie nekompatibility
Málo fotoaparátov fotí priamo do DNG. S DNG formátom sa preto častejšie stretávame pri riešení problému s otváraním RAW z novších prístrojov v staršom Lightroome alebo Photoshope. Adobe aktualizuje podporu nových fotoaparátov a objektívov len do určitého času a potom počíta s tým, že prejdete na novšiu verziu používaného programu. Ak sa vám to z nejakých dôvodov nechce a chcete naďalej používať staršiu verziu LR alebo PS, máte jedinú možnosť. Skonvertovať RAW do univerzálnejšieho DNG.
Adobe ponúka zdarma program Adobe DNG converter. Je to dávkový konvertor RAW do DNG. Použitie programu je veľmi jednoduché. RAW-y z pamäťovej karty najprv prevediete do DNG a potom ich naimortujete do Lightroomu, alebo otvoríte v Photoshope, či inom programe, ktorý pozná formát DNG.
Adobe DNG Converter si môžete stiahnuť zo stránok Adobe, vo verziách pre Windows a Mac OS.
Osobne si myslím, že dlhodobejšie zotrvávanie pri starej verzii RAW konvertoru nie je rozumné. Možno vám funkčne vyhovuje, ale pripravujete sa o nové verzie RAW modulu a s tým spojené kvalitnejšie úpravy a nové funkcie, pomocou ktorých dokážete vaše fotografie upraviť lepšie. A to aj tie staršie. Dlhodobejšie využívanie DNG konvertoru len komplikuje a časovo predlžuje vaše workflow spracovania fotografií.
Má konvertovanie do DNG nejaké výhody a nevýhody?
Na prvý pohľad je predstava univerzálneho RAW formátu lákavá. Bolo by super, keby sa stal takým štandardom, ako JPG. Ani po rokoch sa tak nestalo a asi sa ani nestane. Má zmysel prevádzať do DNG, alebo je to strata času, či dokonca chyba?
Výhody
- RAW fotografie prevedené do DNG je možné otvoriť v každom kompatibilnom programe.
- Úpravy sa zapisujú priamo do DNG súboru, nie do externého XMP, ako u RAW. To zjednodušuje prenášanie súborov medzi rôznymi programami alebo zariadeniami.
- Do súboru DNG môžete vložiť aj kompletný RAW a neskôr ho extrahovať. Samozrejme výrazne sa tým zväčší veľkosť súboru.
- DNG je robustnejší a hrozí u neho menšie riziko poškodenia. Kedykoľvek sa dá skontrolovať, či nie sú súbory poškodené.
- Adobe neustále formát DNG vylepšuje a pridáva mu nové funkcie.
- Ak používate nekomprimovaný RAW, budú DNG súbory menšie, pretože kompresiu používajú. To ale môžete priamo vo fotoaparáte nastaviť komprimovaný formát.
Nevýhody
- Konverzia väčšieho počtu fotografií s vysokým rozlíšením je časovo náročná.
- DNG nemôžete otvoriť vo väčšine programov dodávaných výrobcom fotoaparátu, napr. Nikon Capture NX-D.
- Pri konverzii do DNG sa metadáta, ktoré DNG nepozná, neukladajú. Napríklad nastavenie spracovania záberu, či o použitom AF bode. Z DNG ich v budúcnosti nezískate.
- Všetky úpravy sa ukladajú priamo do DNG, takže ak nejakú urobíte, musí sa uložiť celý veľký DNG súbor a nielen malý XMP.
Využitie
- V prvom rade má DNG rozumné využitie pri tvorbe HDR a panorám v Lightroome. Vďaka formátu sa zachovajú rovnaké možnosti úprav ako u zdrojových RAW.
- DNG je otvorený formát, ktorý je neustále aktualizovaný. Teoreticky je tak najvhodnejším formátom pre dlhodobé archivovanie.
- Ak používate Lightroom alebo Photoshop a chcete do grafického štúdia poslať fotografie, môžete využiť DNG. Grafik to ocení, pretože vo Photoshope môže otvoriť súbory s vašimi úpravami a ak potrebuje, niektoré zmení a potom zábery vyexportuje do formátu aký potrebuje.
Formát DNG sa využíva interne v module Adobe Camera Raw, vždy keď upravujete RAW, teda aj vtedy, keď vaše súbory nie sú vo formáte DNG.
Záver
DNG sa nestal a asi nestane rozšíreným univerzálnym RAW formátom, štandardom. Ak váš fotoaparát neukladá dáta priamo do neho, nemá význam prevádzať RAW do DNG z iného dôvodu, ako pri riešenie nekompatibility novšieho typu RAW so starším softvérom. DNG sa nestal štandardom a prevodom do neho nič nezískate. Súbory nie sú menšie (ak z nekomprimovaného RAW neurobíte komprimovaný DNG), rýchlejšie sa nespracujú (ak použijete rovnakú veľkosť JPG náhľadov) a neprinášajú nové možnosti úprav, dokonca prichádzate o niektoré metadáta. Konverzia len zdržiava vaše workflow.
Prevod fotografií do DNG nevadí, ak používate softvér od Adobe. Ale aj tu už u niektorých fotoaparátov sa využívajú pri úpravách metadáta, napr. u Nikonov radu Z vie Lightroom automaticky načítať niektoré nastavenia fotoaparátu (napríklad obrazový profil).
Možno v budúcnosti viac využijeme DNG pre dlhodobejšie archivovanie, ak bude hroziť riziko, že programy, ktoré používame, nebudú už rozpoznávať RAW zo starších fotoaparátov. Majitelia Lightroomu jednoducho vyexportujú fotky do DNG a ostatní využijú Adobe DNG converter, ak ich program nemá možnosť exportu do DNG.
Nikto nevie, čo bude o desiatky rokov. Možno príde nový formát. Možno budeme musieť raz za čas prevádzať fotografie do novších formátov.