Hore

Chcem filmový Nikon

Chcete začať fotografovať na film? Rozhodli ste sa pre Nikon? Tu je výber najlepších manuálnych aj AF modelov.

Vyskúšať si fotenie na film láka mnohých fotografov - digitálov, ktorí analógovú éru nezažili. Tábor Nikonistov patrí k najväčším a aj v ňom sa nájde dosť tých, ktorých analóg láka. Samozrejme sa ich pohľady upierajú na fotoaparáty ich milovanej značky. Majú dobrý prehľad o súčasnej a nedávnej produkcii, čo ale Nikon ponúkal pred desiatimi, či dvadsiatimi rokmi?

Manuál alebo AF?

Najprv sa musíte rozhodnúť, aký typ zrkadlovky zvolíte. Všetky sú kinofilmové a z hľadiska obrazovej kvality nie je dôležitý výber fotoaparátu, ale filmu a objektívov. Na výber máte mechanické modely s ručným naťahovaním uzávierky a prevíjaním filmu, manuálnym alebo poloautomatickým nastavením expozície a čisto manuálnym zaostrovaním, alebo moderné fotoaparáty s automatickým zaostrovaním, motorovým prevíjaním filmu a pokročilými expozičnými režimami, ktoré sa nelíšia od tých, ktoré poznáme z DSLR.

Pri výbere myslite na to, že s fotoaparátom chcete fotografovať. Odporúčam preto niektorý z novších modelov. Tie staršie sú vhodné skôr ako zberateľské kúsky.

Tak manuálny alebo AF? S modernou filmovou zrkadlovkou sa fotí podobne ako s tou súčasnou digitálnou. Na niektoré novšie modely vám budú pasovať aj súčasné G-čkove objektívy, fungovať bude clona i automatické zaostrovanie. AF zrkadlovky sú vhodné pre tých, ktorí majú radi komfort. Odporúčam ich aj tým, ktorí majú problémy so zrakom.

Mechanické fotoaparáty s manuálnymi funkciami potešia tých, ktorí chcú zmeniť spôsob fotografovania, nielen médium. Patrí k nim aj viac nostalgie a populárny retro image.

Čo majú spoločné?

Pre manuálne aj AF zrkadlovky Nikon je spoločný bajonet typu F. Teoreticky teda, naprieč desaťročiami, nasadíte na filmovú aj digitálnu zrkadlovku ktorýkoľvek plnoformátový objektív s F-bajonetom. Čo všetko bude fungovať, záleží na konkrétnom fotoaparáte a objektíve. O tom si povieme viac o niečo neskôr.

Manuálne fotoaparáty

Nikon vyrábal manuálne fotoaparáty až takmer do konca filmovej éry, kedy už trhu dominovali AF zrkadlovky. Teoreticky nie je problém fotografovať aj desiatky rokov starým fotoaparátom. U tých novších však nájdete lepšie parametre a dá sa predpokladať, že budú menej poruchové.

U modelov, ktoré si predstavíme môžete okrem manuálnych objektívov použiť aj autofokusové, konkrétne staršieho typu AF a AF-D, ktoré majú clonový prstenec. Samozrejme zaostrovanie bude len manuálne. Novšie AF-S objektívy nasadíte, ale nebudete môcť ovládať clonu.

Nikon FE10/FM10

Dvojica amatérskych manuálnych zrkadloviek tvorila základ ponuky Nikonu. Telo fotoaparátov bolo vyrobené z plastu. FE10 okrem manuálneho nastavenia expozície ponúkal aj časovú automatiku (A), model FM10 bol čisto manuálny. Obmedzením týchto modelov je najkratší expozičný čas 1/2000 s., pri použití vysokosvetelných objektívov budete často potrebovať ND filter.

I keď sú obidva fotoaparáty jednoduché, viac ani nepotrebujete.


Nikon FE10, základný model s poloautomatikou. Začínal ním nejeden amatér.

Nikon FM2/FE2

Asi najlegendárnejší manuálny Nikon, slávu si vydobyl svojou vysokou spoľahlivosťou aj v najťažších podmienkach. Najkratší expozičný čas je 1/4000 s., synchronizácia s bleskom 1/250 s. Nastavenie expozície je plne manuálne. Uzávierka je mechanická a funguje aj bez batérie, ktorá napája len meranie expozície. Toto je model, ktorý by si zvolili tí, čo sa v modeloch Nikon dobre vyznajú a ja ho odporúčam tiež ako č.1.


Nikon FM2, mechanická legenda, na fotografii s motorickým prevíjačom filmu, tzv. winderom.

Rovnako ako u FM10, aj FM2 má bračeka s poloautomatikou. Zaujímavé, že tento model sa zďaleka netešil takej popularite, ako plne manuálna FM2. Ak natrafíte na dobrý kus za dobrú cenu, nevidím dôvod, prečo by ste si FE2 nemali kúpiť. Tiež ponúka aj manuálne nastavenie expozície a najkratší čas 1/4000 s.

Nikon FM3A

Posledný vyrábaný mechanický model Nikonu je FM3A, vylepšený nástupca FM2/FE2. U tohto modelu máte šancu, že zoženiete takmer nepoužívaný kus, pretože bol predávaný, keď pomaly začali svoju víťaznú cestu digitálne zrkadlovky.

Oproti modelu FM2 je tu k dispozícii časová automatika (A) aj s korekciou expozície. Aj tento model funguje, vďaka mechanickej uzávierke, bez batérie.

Na úspech fotoaparátov FM a FE sa snaží nadviazať digitálny Nikon Df.


Nikon FM3A, posledný filmový Nikon s manuálnym zaostrovaním. Na eBay zoženiete aj nové nepoužité kusy.

Nikon F3

Vlajková loď Nikonu v kategórii manuálnych zrkadloviek, neskôr ju nahradili AF modely F4, F5 a F6. Na rozdiel od modelov FM sa k F3 vyrábalo viac špeciálneho príslušenstva. Dal sa vymeniť hranol, zadná stena, pridať motorový pohon. Zohnať kus v slušnom stave je problém, keďže väčšina bola používaná profesionálne. Zachovalé kúsky si držia vysokú cenu, osobne nevidím dôvod prečo radšej nezvoliť FM2 alebo FM3a.


Profesionálny Nikon F3, ťažko sa zháňa málo používaný kus. Bol to modulárny fotoaparát s vymeniteľným hranolom a možnosťou pridania prevíjača.

Manuálne zrkadlovky sú energeticky oveľa menej náročné ako AF. Batérie v nich vydržia roky. Naviac niektoré modely fungujú aj bez batérií.


AF fotoaparáty

Istý čas Nikon experimentoval s ergonómiou ovládania a vyrobil niekoľko skutočne nevydarených modelov, ktoré sa paradoxne dobre predávali. Vrcholom nevydarenosti boli amatérske zrkadlovky F50 a F70. Asi sa niektorí urazia, ale čiastočne k ním počítam aj legendárny Nikon F90X. Konkurenčný Canon a Minolta robili fotoaparáty tejto kategórie oveľa ergonomickejšie. Preto vám odporúčam až nástupcov týchto modelov, kde výrobca neexperimentoval a sú už ergonomicky v poriadku.

Modelová ponuka je podobná ako u dnešných DSLR. Tiež tu boli fotoaparáty pre začiatočníkov, stredne pokročilých, pokročilých a profesionálov. Profesionálne fotoaparáty mali len jednociferné značenie, ostatné modely dvojciferné, pričom čím väčšie číslo, tým vyšší model.

Oplatí sa investovať do najnovších modelov, kvôli podpore objektívov AF-S, ktoré používame na digitálnych zrkadlovkách. Všetky AF filmové zrkadlovky podporujú objektívy AF, AF-D, ktoré nemajú vstavaný motorček.

U manuálnych zrkadloviek sa citlivosť filmu nastavuje ručne, AF zrkadlovky podporujú čítanie DX kódu, ktorý sa od určitého času začal dávať na kazetku filmu.


Ergonomická zvrhlosť ovládania Nikonu F70, neprehľadný stavový displej inak slušného fotoaparátu. Experiment nevyšiel, nástupca Nikon F80 už mal ovládanie tradičné.


Profesionálny Nikon F4 s nezameniteľným dizajnom z rúk Luigiho Colaniho. Osobne by som uprednostnil radšej F100 alebo novší F5/F6.

Nikon F60/F65

Základ ponuky tvorili modely radu F6X. Dnešným ekvivalentom sú DSLR radu D5XXX. Oproti vyšším modelom boli tieto modely parametrovo slabšie a samozrejme vyrobené z plastu. Ergonomicky sú to vydarené fotoaparáty, ak nie ste nároční a chcete AF model, Nikon F60 alebo novší F65 vás uspokoja.

Stretnúť sa môžete aj s podobne vyzerajúcim modelom F55, ktorý bol ale okresaný, napr. nepodporoval TTL meranie a ovládanie blesku. Model F65 podporuje moderné AF-S objektívy aj so stabilizáciou obrazu.


Nikon F65 je vhodný pre začiatočníka alebo príležitostného filmového fotografa. Oproti starším modelom vyniká oveľa lepšou ergonómiou ovládania.

Nikon F75/F80

Pokročilejší amatéri siahnu radšej po strednej triede v podobe Nikonov F75 a F80, najbližšie majú k Nikonu D90. Parametre sú lepšie ako u základných modelov. Kto viac fotografuje, ocení možnosť pridania battery gripu, ktorý umožňuje fotoaparát napájať lacnejšími a rozšírenejšími tužkovými batériami.

Nikony F75 a F80 podporujú nové AF-S objektívy aj so stabilizáciou.


Nikon F80, ideálny amatérsky fotoaparát s dobrou ergonómiou, funkčnou výbavou a parametrami.

Nikon F100

Pre náročných fotografov je určený model F100. Osobne ho považujem za najvydarenejší, je aj praktickejší ako profesionálny model F5/F6. Jeho súčasnou reinkarnáciou je asi model D500.

Ako poloprofesionálnej zrkadlovke jej nič nechýba, je kvalitne vyhotovená a má špičkové parametre a bohatú funkčnú výbavu. Výhodou je podpora AF-S objektívov aj so stabilizáciou. Ak máte k svojmu plnoformátovému Nikonu kvalitné moderné objektívy, môžete ich použiť aj na F100. Ekonomiku napájania zlepší battery grip na tužkové batérie.


Nikon F100, môj tip č. 1 na špičkový AF Nikon.

Nikon F5/F6

Profesionálne fotoaparáty, z ktorých dizajnu vychádzajú aj súčasné vlajkové lode Nikonu. Nič lepšie v kategórii AF filmových zrkadloviek nenájdete. Neviem či sa vám bude chcieť nosiť a fotografovať s tak veľkým fotoaparátom, ak to nebude váš hlavný. Aj tieto modely plne podporujú AF-S objektívy a stabilizáciu obrazu.


Nikon F6 bol labuťou piesňou Nikonu v kategórii AF filmových zrkadloviek. Jeho nasledovníkom sa stal Nikon D1. Kvôli rozmerom a hmotnosti je menej praktický a využije ho len fotograf, používajúci veľké superteleobjektívy.

I keď som skritizoval model F90, je to slušný fotoaparát, ktorého výhodou je napájanie tužkovými batériami, bez nutnosti pridávať k nemu batériový grip. To platí aj pre jeho predchodcu F801/F801s. F90 podporuje AF-S zaostrovanie, ale nie stabilizáciu obrazu. F801/F801s nepodporuje AF-S ani stabilizáciu.

Vyhnite sa fotoaparátom radu Pronea, sú to prístroje na APS film, ktorý sa už nevyrába. A vlastne to ani nikdy neboli dobré fotoaparáty. APS film prišiel neskoro. Pre americký trh vyrábané fotoaparáty majú v označení miesto F písmeno N a občas sa môžete stretnúť aj s rozdielnym číselným označením. Napr. európsky Nikon F801 nájdete v Amerike pod označením F8008. Americké modely sa objavujú aj u nás, keďže si ich niektorí fotografi doviezli.


Špeciálny tip: Nikon 28Ti a 35Ti

Na koniec som si nechal dvojicu výnimočných filmových kompaktov 28Ti a 35Ti. AF kompakty s jedinečným analógovým ciferníkom ukazujúcim expozičné parametre. V čiernom prevedení bol model s 28 mm objektívom a v striebornom s 35 mm objektívom. Tieto modely môžeme považovať za predchodcov dnes už dosluhujúceho Coolpixu A. Obidva modely sú aj zberateľsky zaujímavé.


Nikon 28Ti, na vrchnej časti žiari krásny analógový ukazovateľ expozičných parametrov.

http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Nikon

http://imaging.nikon.com/lineup/filmcamera/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smarek
2017-03-15 08:59:30
skvele
 
vojkovsky
2017-03-15 09:43:23
No, vzhľadom k tomu, že sa značkou Nikon dlhodobo zaoberám teoreticky aj prakticky a vlastním 10-tky kusov filmových tiel vo svojej zbierke, tak je tu o čom diskutovať.
Na začiatok si dovolím nesúhlasiť so zaradením F75/F80 do tej istej stajne a prirovnať to k dnešnému modelu D90.

Hlavné rozdiely medzi F80 a F75:
1. F80 má mohutnejšie telo/konštukciu, hmotnosť 515g versus 380g
2. F80 má dva rollery, F75 má len zadný
3. F80 má najkratší čas 1/4000s, F75 len 1/2000s
4. F80 má synchro čas 1/125s, F75 len 1/90s
5. F80 má možnosť manuálne nastaviť citlivosť filmu, F75 nemá
6. F80 má 19 možností v CSI menu, F70 "len" 12 (CSI - custom setting menu)
7. F80 má pentaprism hľadáčik so zväčšením 0,75x, F75 ma pentamirror so zväčšením 0.68x
F75 je trošku novší prístroj, takže už má oproti F80 niečo navyše, napríklad zvukovú signalizáciu zaostrenia, prídavnú spúšť na batériovom gripe a IR odpoľovanie na diaľku. Ale stále je F75 o triedu nižšie ako F80. Ak by som to mal s niečím súčasným porovnať, tak F75 je D5xxx a F80 je D7xxx.
 
vojkovsky
2017-03-15 09:55:25
príspevok od: vojkovsky
No, vzhľadom k tomu, že sa značkou Nikon dlhodobo zaoberám teoreticky aj prakticky a vlastním 10-tky kusov filmových tiel vo svojej zbierke, tak je tu o čom diskutovať.
Na začiatok si dovolím nesúhlasiť so zaradením F75/F80 do tej istej stajne a prirovnať to k dnešnému modelu D90.

Hlavné rozdiely medzi F80 a F75:
1. F80 má mohutnejšie telo/konštukciu, hmotnosť 515g versus 380g
2. F80 má dva rollery, F75 má len zadný
3. F80 má najkratší čas 1/4000s, F75 len 1/2000s
4. F80 má synchro čas 1/125s, F75 len 1/90s
5. F80 má možnosť manuálne nastaviť citlivosť filmu, F75 nemá
6. F80 má 19 možností v CSI menu, F70 "len" 12 (CSI - custom setting menu)
7. F80 má pentaprism hľadáčik so zväčšením 0,75x, F75 ma pentamirror so zväčšením 0.68x
F75 je trošku novší prístroj, takže už má oproti F80 niečo navyše, napríklad zvukovú signalizáciu zaostrenia, prídavnú spúšť na batériovom gripe a IR odpoľovanie na diaľku. Ale stále je F75 o triedu nižšie ako F80. Ak by som to mal s niečím súčasným porovnať, tak F75 je D5xxx a F80 je D7xxx.
Ešte doplním, prečo ja mám radšej F80 ako F75. F80 má nádherný chod závierky, taký jemnučký, zamatový. A navyše, kto fotí krajinu a architektúru, môže si v F80 prostredníctvom CSI menu zapnúť pomocnú mriežku v hľadáčiku. Len pozor, po fotení nezabudnúť vypnúť, lebo strašne to žerie baterky.
 
mirosz
2017-03-15 10:12:48
príspevok od: vojkovsky
No, vzhľadom k tomu, že sa značkou Nikon dlhodobo zaoberám teoreticky aj prakticky a vlastním 10-tky kusov filmových tiel vo svojej zbierke, tak je tu o čom diskutovať.
Na začiatok si dovolím nesúhlasiť so zaradením F75/F80 do tej istej stajne a prirovnať to k dnešnému modelu D90.

Hlavné rozdiely medzi F80 a F75:
1. F80 má mohutnejšie telo/konštukciu, hmotnosť 515g versus 380g
2. F80 má dva rollery, F75 má len zadný
3. F80 má najkratší čas 1/4000s, F75 len 1/2000s
4. F80 má synchro čas 1/125s, F75 len 1/90s
5. F80 má možnosť manuálne nastaviť citlivosť filmu, F75 nemá
6. F80 má 19 možností v CSI menu, F70 "len" 12 (CSI - custom setting menu)
7. F80 má pentaprism hľadáčik so zväčšením 0,75x, F75 ma pentamirror so zväčšením 0.68x
F75 je trošku novší prístroj, takže už má oproti F80 niečo navyše, napríklad zvukovú signalizáciu zaostrenia, prídavnú spúšť na batériovom gripe a IR odpoľovanie na diaľku. Ale stále je F75 o triedu nižšie ako F80. Ak by som to mal s niečím súčasným porovnať, tak F75 je D5xxx a F80 je D7xxx.
Zavidim zbierku, ja konkretne iba F3 a F90x....ale rad by som rozsiril. Ano, vytvoril som si zavislost na nikonoch (a fotakoch vseobecne), viem, mam problem a neliecim sa
 
mirosz
2017-03-15 10:23:06
príspevok od: mirosz
Zavidim zbierku, ja konkretne iba F3 a F90x....ale rad by som rozsiril. Ano, vytvoril som si zavislost na nikonoch (a fotakoch vseobecne), viem, mam problem a neliecim sa
Teda, F3 a F90x plus digitalne Nikony
 
vojkovsky
2017-03-15 11:05:11
príspevok od: mirosz
Zavidim zbierku, ja konkretne iba F3 a F90x....ale rad by som rozsiril. Ano, vytvoril som si zavislost na nikonoch (a fotakoch vseobecne), viem, mam problem a neliecim sa
Ja sa práve nachádzam v štádiu doliečovania, už som pred 2 rokmi prestal so zbieraním, už to nemám kde dávať a stálo to kopec času a peňazí. A navyše, odchádzam od Nikonu, jeho posledné počiny mi voľajako nevoňajú. Čakal som na dôstojného nástupcu mojej D90, čo by mal moderné parametre, ale nedočkal som sa.
 
mirosz
2017-03-15 12:48:03
príspevok od: vojkovsky
Ja sa práve nachádzam v štádiu doliečovania, už som pred 2 rokmi prestal so zbieraním, už to nemám kde dávať a stálo to kopec času a peňazí. A navyše, odchádzam od Nikonu, jeho posledné počiny mi voľajako nevoňajú. Čakal som na dôstojného nástupcu mojej D90, čo by mal moderné parametre, ale nedočkal som sa.
Ja do digitalneho asi uz moc nebudem investovat, mam D90 a D700...do buducnosti uvidim. Skor ma chytili filmove aparaty, teraz okrem Nikonov aj starsie zrkadlovky s M42 bajonetom. Tam su este relativne lacne objektivy, aj ked uz aj tu sa prejavuje zvyseny zaujem.
 
vojkovsky
2017-03-15 12:56:43
K tej ergonomickej "zvrhlosti" ovládania Nikon F70. Áno, odlišuje sa od štandardov ovládania väčšiny Nikon zrkadloviek. Ale keď si po pár záberoch na to zvyknete, nie je to nič hrozné, je to úplne v pohode. Ja by som to zvrhlosťou teda nenazval. Nikon F70 má oproti F80 jednu veľkú výhodu, meria aj s Ai, Ais sklami. Takže kto má staré manuálne objektívy, môže ich kľudne používať aj na F70. Nebude potrebovať externý expozimeter. Ja napr. používam Nikkor 24mm 2.8 Ai a Nikkor 28mm 2.8 Ais na F70.
 
Marcel Rebro
2017-03-15 13:08:01
príspevok od: vojkovsky
Ja sa práve nachádzam v štádiu doliečovania, už som pred 2 rokmi prestal so zbieraním, už to nemám kde dávať a stálo to kopec času a peňazí. A navyše, odchádzam od Nikonu, jeho posledné počiny mi voľajako nevoňajú. Čakal som na dôstojného nástupcu mojej D90, čo by mal moderné parametre, ale nedočkal som sa.
Mám doma cca 60 kúskov Nikonov. A tiež som v štádiu doliečovania.
 
vojkovsky
2017-03-15 13:08:06
Tu len dávam do pozornosti tým, ktorý nemajú prehľad o filmových Nikon SLR telách jednu vec. Nikon F55 vyrábaný od roku 2003, s hmotnosťou 350g, rozmermi 129x92x65mm mal zabudovaný AF motorček (musel mať, v tom čase ešte nebolo na trhu veľa AF-S objektívov). Prečo ho Nikon v dnešných časoch nedáva to D3xxx a D5xxx, je pre mňa nepochopiteľné. Veď ten motorček ani nemôže veľa stáť a ani nemôže veľa vážiť.
 
vojkovsky
2017-03-15 13:19:56
Moje odporúčania pre tých, čo chcú fotiť filmovými Nikonmi.

MF telo - Nikon FG
AF telo - Nikon F80

Nikon FG telo je výborné, je trošku ľahšie ako FM2 (cca 50g), mne sa lepšie drží a hlavne, na rozdiel od FM, FM2 sa dajú robiť zábery aj s naťahovacou páčkou v základnej polohe. Pri FM a FM2 páčka musí byť pri snímaní v pohotovostnej polohe, asi v 30 stupňovom uhle od tela. A to je to nepríjemné a je to sakra nepríjemné.

Nikon F80 je super telo, je to dnešná obdoba D7xxx a váži len 515g. Má dva rollery, veľmi dobre sa drží, dá sa prestaviť ISO na inú hodnotu ako má vložený film, má veľký hľadáčik, tichú a jemnú závierku. Len pozor pri kúpe, väčšina tiel F80 má lepkavú zadnú stenu a grip.
 
Marcel Rebro
2017-03-15 13:28:08
príspevok od: vojkovsky
Moje odporúčania pre tých, čo chcú fotiť filmovými Nikonmi.

MF telo - Nikon FG
AF telo - Nikon F80

Nikon FG telo je výborné, je trošku ľahšie ako FM2 (cca 50g), mne sa lepšie drží a hlavne, na rozdiel od FM, FM2 sa dajú robiť zábery aj s naťahovacou páčkou v základnej polohe. Pri FM a FM2 páčka musí byť pri snímaní v pohotovostnej polohe, asi v 30 stupňovom uhle od tela. A to je to nepríjemné a je to sakra nepríjemné.

Nikon F80 je super telo, je to dnešná obdoba D7xxx a váži len 515g. Má dva rollery, veľmi dobre sa drží, dá sa prestaviť ISO na inú hodnotu ako má vložený film, má veľký hľadáčik, tichú a jemnú závierku. Len pozor pri kúpe, väčšina tiel F80 má lepkavú zadnú stenu a grip.
Moja MF voľba je Nikon FA
 
vojkovsky
2017-03-15 13:36:37
príspevok od: Marcel Rebro
Mám doma cca 60 kúskov Nikonov. A tiež som v štádiu doliečovania.
Ja mám doma asi takú vitrínu, ako je tá celkom vpravo. Zbytok ukrývam po skriniach doma a už som časť musel zobrať aj do práce. Najhoršie sú tie skrine, chcem niečo nájsť a neviem, v ktorej skrini to mám.
Mimochodom, väčšiu časť zbierky som nazhromaždil v rokoch 1998 - 2012. Gripy na telách boli OK, teraz väčšina gripov mi zlepkavela, aniž by som tie telá nejak často používal. Máte aj vy takú skúsenosť?
 
z80
2017-03-15 13:37:50
príspevok od: vojkovsky
Tu len dávam do pozornosti tým, ktorý nemajú prehľad o filmových Nikon SLR telách jednu vec. Nikon F55 vyrábaný od roku 2003, s hmotnosťou 350g, rozmermi 129x92x65mm mal zabudovaný AF motorček (musel mať, v tom čase ešte nebolo na trhu veľa AF-S objektívov). Prečo ho Nikon v dnešných časoch nedáva to D3xxx a D5xxx, je pre mňa nepochopiteľné. Veď ten motorček ani nemôže veľa stáť a ani nemôže veľa vážiť.
Vola sa to "upselling" - firma jednoducho chce aby si si kupil vyssi model a preto nizsi model zamerne "ochudobni"
 
vojkovsky
2017-03-15 13:46:43
príspevok od: Marcel Rebro
Moja MF voľba je Nikon FA
Nikon FA je super mašina, na neho som zabudol. Mal som v zbierke jeden kus, ale odišla mi závierka, tak som ho predal na súčiastky. Len FA je trošku drahší ako FG.
 
Marcel Rebro
2017-03-15 13:50:39
príspevok od: vojkovsky
Nikon FA je super mašina, na neho som zabudol. Mal som v zbierke jeden kus, ale odišla mi závierka, tak som ho predal na súčiastky. Len FA je trošku drahší ako FG.
Áno je trochu drahší, ale zas má z MF najprepracovanejšie meranie. Ja ich mám dva. S jedným fotí syn a druhý používam na streetovanie v osadách, slumoch a tak ...
 
Marcel Rebro
2017-03-15 13:51:01
príspevok od: vojkovsky
Ja mám doma asi takú vitrínu, ako je tá celkom vpravo. Zbytok ukrývam po skriniach doma a už som časť musel zobrať aj do práce. Najhoršie sú tie skrine, chcem niečo nájsť a neviem, v ktorej skrini to mám.
Mimochodom, väčšiu časť zbierky som nazhromaždil v rokoch 1998 - 2012. Gripy na telách boli OK, teraz väčšina gripov mi zlepkavela, aniž by som tie telá nejak často používal. Máte aj vy takú skúsenosť?
Moje zatiaľ držia ...
 
vojkovsky
2017-03-15 13:56:05
príspevok od: z80
Vola sa to "upselling" - firma jednoducho chce aby si si kupil vyssi model a preto nizsi model zamerne "ochudobni"
S tým názorom sa stretávam často, ale mne to nepasuje. Som človek, ktorý chce fotiť s DSLR, ale mám obmedzený rozpočet. Kúpim si za lacný peniaz Nikon D3xxx so setovým objektívom (400 EUR) a k nemu sa za "smiešny" peniaz dá napr. kúpiť použitý Nikon 50mm 1.8D (80 EUR) alebo použitý Nikon 85mm 1.8D (230 EUR). Lenže nie, nejde to, D3xxx nepodporuje tieto staršie ale dobré objektívy, tak hybaj, kupuj za 900 EUR Nikon D7200. Bez objektívov. Nikon, ďakujem.
 
vojkovsky
2017-03-15 14:15:29
príspevok od: Marcel Rebro
Moje zatiaľ držia ...
Zaujímavé. Ja mám napr. dve F80, čiernu a striebornú. Obidve zo začiatku v pohode (cca od 2008), obidve rovnako skladované, nie vo vitrínke, v brašni, v tme a chlade. Čierna dodnes úplne v poriadku, strieborná totálne lepkavá - grip aj zadná stena. Nikony F50, F60, F70, F55, F65, F75, tak tie mám všetky lepkavé, niektoré viac, iné menej, ale všetky. Keď tak rozmýšľam, aj akože polo-profi modely F801, F801s, F90 a F90x tiež lepkavé, tam hlavne zadná stena. Na jednej F70 to zašlo tak ďaleko, že som celé pogumovanie zo zadnej steny dal dole.
 
Iygor
2017-03-15 14:31:16
príspevok od: vojkovsky
Tu len dávam do pozornosti tým, ktorý nemajú prehľad o filmových Nikon SLR telách jednu vec. Nikon F55 vyrábaný od roku 2003, s hmotnosťou 350g, rozmermi 129x92x65mm mal zabudovaný AF motorček (musel mať, v tom čase ešte nebolo na trhu veľa AF-S objektívov). Prečo ho Nikon v dnešných časoch nedáva to D3xxx a D5xxx, je pre mňa nepochopiteľné. Veď ten motorček ani nemôže veľa stáť a ani nemôže veľa vážiť.
Vôbec nejde o cenu motorčeka.
Každý výrobca má záujem okrem samotného produktu (v tomto prípade telo alebo kit) predať aj príslušenstvo (v tomto prípade ďalšie objektívy). Nie je v záujme Nikonu aby si nový majiteľ kupoval k novému telu niečo bazárové. Spätná nekompatibilita je elegantné riešenie ako to docieliť.
Vo výpočtovej technike je to bežné, nikto sa nad tým nepozastavuje. Ak si chceš kúpiť o generáciu výkonnejší procesor, musíš kúpiť aj dosku a ramku, pretože nie sú kompatibilné s pôvodnou doskou.

Ideálny stav (reálne nemožný) by bol, ak by všetci výrobcovia fototechniky vyrábali telá a objektívy s jednotnou špecifikáciou (rovnakým bajonetom). Čo by bolo ideálne pre spotrebiteľa, by bolo pre výrobcu maximálne nevyhovujúce.
 
mirosz
2017-03-15 15:16:03
príspevok od: vojkovsky
Zaujímavé. Ja mám napr. dve F80, čiernu a striebornú. Obidve zo začiatku v pohode (cca od 2008), obidve rovnako skladované, nie vo vitrínke, v brašni, v tme a chlade. Čierna dodnes úplne v poriadku, strieborná totálne lepkavá - grip aj zadná stena. Nikony F50, F60, F70, F55, F65, F75, tak tie mám všetky lepkavé, niektoré viac, iné menej, ale všetky. Keď tak rozmýšľam, aj akože polo-profi modely F801, F801s, F90 a F90x tiež lepkavé, tam hlavne zadná stena. Na jednej F70 to zašlo tak ďaleko, že som celé pogumovanie zo zadnej steny dal dole.
Neviem ako ostatne ale na F90x je to dost bezne, aj moja to ma. Niektori to vraj davaju dole alkoholom alebo niecim podobnym az na plast...sice pride clovek o napisy ale ostane to nelepkave, tvrdy plast.
 
Decops73
2017-03-15 15:40:48
A čo ked chcem filmový Canon alebo Pentax? bude aj článok ktorý obsiahne aj ostatné "značky"?
 
fedike
2017-03-15 16:27:36
Fotím aj na film a chcel by som si to fotenie trochu zlacnieť pomocou metrážnych filmov.
Vie z Vás niekto, kde by sa dal na SK takýto "naťahovač metrážnych filmov do kazety (Watson poprípade iný model)" http://bit.ly/2mJmiXI kúpiť?
 
JanoB
2017-03-15 17:03:25
príspevok od: Marcel Rebro
Mám doma cca 60 kúskov Nikonov. A tiež som v štádiu doliečovania.
WAU tá fotka..., UFFF fakt si pacient Neber to v zlom, aj ja som mal nábeh .... .
 
duves
2017-03-15 18:35:52
Najkrajší je ročník 1963
 
vojkovsky
2017-03-15 20:27:17
príspevok od: Iygor
Vôbec nejde o cenu motorčeka.
Každý výrobca má záujem okrem samotného produktu (v tomto prípade telo alebo kit) predať aj príslušenstvo (v tomto prípade ďalšie objektívy). Nie je v záujme Nikonu aby si nový majiteľ kupoval k novému telu niečo bazárové. Spätná nekompatibilita je elegantné riešenie ako to docieliť.
Vo výpočtovej technike je to bežné, nikto sa nad tým nepozastavuje. Ak si chceš kúpiť o generáciu výkonnejší procesor, musíš kúpiť aj dosku a ramku, pretože nie sú kompatibilné s pôvodnou doskou.

Ideálny stav (reálne nemožný) by bol, ak by všetci výrobcovia fototechniky vyrábali telá a objektívy s jednotnou špecifikáciou (rovnakým bajonetom). Čo by bolo ideálne pre spotrebiteľa, by bolo pre výrobcu maximálne nevyhovujúce.
Trochu divné porovnanie s tým výkonnejším procesorom. Ja do lowendovej mašiny chcem dostať starý disk, lebo nemám peniaze na novší, modernejší a rýchlejší. Ďalej, ak má niekto peniaze na D7200, je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že má aj peniaze na modernejší objektív, ktorým skôr dokáže nakŕmiť nové senzory. Keď raz niekto ledva naškrabe na nové resp. použité lowendové telo, tak si sotva môže dovoliť kúpiť napr. nový AF-S 85mm 1.8G za 549,- EUR. Zrejme bude hľadať v bazároch, či nie? Podľa mňa, mali nechať motorček v každom jednom tele a mali to nechať na zákazníkov, ako sa rozhodnú. Načo potom držia už toľké roky rovnaký bajonet? Veď predsa je veľa ďaľších vlastností, ktoré robia vyššie rady zaujímavejšie pre pokročilejších.
 
vojkovsky
2017-03-15 20:34:58
príspevok od: mirosz
Neviem ako ostatne ale na F90x je to dost bezne, aj moja to ma. Niektori to vraj davaju dole alkoholom alebo niecim podobnym az na plast...sice pride clovek o napisy ale ostane to nelepkave, tvrdy plast.
Ja som to z F70 dal dole pomocou vaty namočenej v lekárskom liehu. Išlo to pekne. Našťastie zadná stena F70 nemá žiadne nápisy a ikony.
 
zvonec
2017-03-15 22:00:28
príspevok od: vojkovsky
No, vzhľadom k tomu, že sa značkou Nikon dlhodobo zaoberám teoreticky aj prakticky a vlastním 10-tky kusov filmových tiel vo svojej zbierke, tak je tu o čom diskutovať.
Na začiatok si dovolím nesúhlasiť so zaradením F75/F80 do tej istej stajne a prirovnať to k dnešnému modelu D90.

Hlavné rozdiely medzi F80 a F75:
1. F80 má mohutnejšie telo/konštukciu, hmotnosť 515g versus 380g
2. F80 má dva rollery, F75 má len zadný
3. F80 má najkratší čas 1/4000s, F75 len 1/2000s
4. F80 má synchro čas 1/125s, F75 len 1/90s
5. F80 má možnosť manuálne nastaviť citlivosť filmu, F75 nemá
6. F80 má 19 možností v CSI menu, F70 "len" 12 (CSI - custom setting menu)
7. F80 má pentaprism hľadáčik so zväčšením 0,75x, F75 ma pentamirror so zväčšením 0.68x
F75 je trošku novší prístroj, takže už má oproti F80 niečo navyše, napríklad zvukovú signalizáciu zaostrenia, prídavnú spúšť na batériovom gripe a IR odpoľovanie na diaľku. Ale stále je F75 o triedu nižšie ako F80. Ak by som to mal s niečím súčasným porovnať, tak F75 je D5xxx a F80 je D7xxx.
Moja poklona, voci takemuto prehladu. Mal som svojho casu jedneho kamarata a casto krat to koncila debata canon vs. nikon. Ako byvaly fanusik canonu, som ale vzdy zavidel nikonistom, ze jeden model F80 vedel tusim naexponovat na film udaj o expozicii. Ktory to bol presne model? (Lenivy som googlit)
 
vojkovsky
2017-03-16 10:46:37
príspevok od: zvonec
Moja poklona, voci takemuto prehladu. Mal som svojho casu jedneho kamarata a casto krat to koncila debata canon vs. nikon. Ako byvaly fanusik canonu, som ale vzdy zavidel nikonistom, ze jeden model F80 vedel tusim naexponovat na film udaj o expozicii. Ktory to bol presne model? (Lenivy som googlit)
Ďakujem. K modelu F80 existujú dve dátové zadné steny. Jednoduchšia verzia je označovaná ako F80D a tá, ktorá vie na exponovaný záber "vytlačiť" expozičné paramatre sa označovala ako F80S. Na obrázku je zadná stena modelu F80S.
 
zvonec
2017-03-16 12:54:55
príspevok od: vojkovsky
Ďakujem. K modelu F80 existujú dve dátové zadné steny. Jednoduchšia verzia je označovaná ako F80D a tá, ktorá vie na exponovaný záber "vytlačiť" expozičné paramatre sa označovala ako F80S. Na obrázku je zadná stena modelu F80S.
Dakujem za odpoved, takato stena mi chybala pri Canone pri modeli EOS 50e, teoreticky neskor EOS 30/33. Canon daval mudru stenu iba do 1 rady.... Co uz. Dnes mame EXIF, ktory nam este aj povie, ze ktory zaostrovaci bod sme pouzili....
Co uz ked mi pamat nesluzi....
 
Alygator1986
2017-03-18 14:24:45
Skvelý článok. Mohli by ste napísať aj niečo o fotoaparátoch Minolta.
 
mongi
2017-03-19 17:24:33
ja by som do kinofilmovej zrkadlovky už asi nešiel, zvykol som si na rangefindery a nevymenil by som. Ak áno, z nikonov fm3a alebo fm2. no oveľa radšej tú 28/35ti to je mašinka síce contax T2/3 kúpim lacnejšie možno je to aj lepšie ale ten nikon je super.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované