Hore

Blesk (Flash)

Vo svojom kreatívnom úsilí si ho na pomoc zvykne prizvať väčšina fotografov. Blesk je neoddeliteľnou súčasťou fotografie, keďže nás oslobodzuje od závislosti na prirodzenom svetle a dovoľuje nám maľovať s ním akokoľvek sa nám zapáči.  Podobne, ako s akýmkoľvek zariadením a metódou týkajúcou sa fotografovania, sa s bleskom spája množstvo termínov. V tejto časti ilustrovaného slovníka sa na niektoré z nich spolu pozrieme.

Vyžarovací uhol (light distribution angle)

Maximálny uhol do akého sa rozprestierajú svetelné lúče pochádzajúce z blesku. Moderné systémové blesky disponujú funkciou zoom, ktorá automaticky nastaví vyžarovací uhol na hodnotu najbližšiu zornému uhlu objektívu, aby bola svetlom pokrytá celá plocha fotografie a zároveň sa ušetrila energia.

Smerné číslo (guide number)

Jeden zo základných technických parametrov blesku udávajúci jeho výkon v praxi. Ide o číslo označujúce množstvo svetla potrebného na osvetlenie objektu získané z rovnice, v ktorej sa násobí vzdialenosť objektu s použitou clonou pri ISO 100. Viac v samostatnom článku o smernom čísle.

Kompenzácia blesku (flash compensation)

Funkcia dovoľujúca posunúť automatickú expozíciu blesku smerom hore alebo dole. Ak napríklad zistíme, že automatika nastavila blesk na príliš silný, môžeme ho pre danú kompozíciu zoslabiť. Táto funkcia sa často používa, keď je blesk používaný ako výplňový.

Tvrdosť svetla (light hardness)

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Herdus
2013-05-20 13:28:36
Link na samostatny clanok o smernom cisle nefunguje !
 
kovacmj
2013-05-20 13:54:57
príspevok od: Herdus
Link na samostatny clanok o smernom cisle nefunguje !
 
admin
redakcia ephoto.sk 2013-05-20 15:37:42
príspevok od: kovacmj
Dakujeme za upozornenie. Uz je to opravene.
 
seifi
2013-05-20 20:50:25
keď sme pri bleskoch, prosím ťa, Michal, ak mám Speedlite 430 II, 580 II, k tomu mám ST-E 3-RT, asi ho rádiom (tým ST) dokúpením príjmača na blesk neodpálim ? ; ST-E 3-RT je dobrý tak na novú radu 600; je to tak ? nefotím bleskom
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk 2013-05-21 01:38:30
príspevok od: seifi
keď sme pri bleskoch, prosím ťa, Michal, ak mám Speedlite 430 II, 580 II, k tomu mám ST-E 3-RT, asi ho rádiom (tým ST) dokúpením príjmača na blesk neodpálim ? ; ST-E 3-RT je dobrý tak na novú radu 600; je to tak ? nefotím bleskom
Podľa internetov nie je kompatibilný s 580EX II a staršími bleskami. Ak chceš rádiové odpaľovanie, tak na tie blesky využiješ skôr produkty tretích strán.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované