Hore

Kompozícia (composition) 2

V predchádzajúcom dieli ilustrovaného slovníka sme si vysvetlili najčastejšie používané pojmy, ktoré sa týkajú kompozície. V dnešnej časti nájdete slová, ktoré sa týkajú kompozície. Nie, nebudú to tie isté. Vzhľadom na šírku našej prvej témy sme sa rozhodli rozdeliť ju do dvoch častí.

Orezávanie (cropping)

Metóda komponovania spočívajúca v snahe fotografiu orezať ešte pred vytvorením snímky za účelom čo najlepšieho vyplnenia fotografie hlavným objektom.

Najzaujímavejšou časťou motorky boli pochrómované súčasti motora a výfukov. Pomocou teleobjektívu je snímka orezaná tak, aby bola hlavným objektom vyplnená a odstránili sa nadbytočné prvky.

Perspektíva (perspective)

Spôsob premietnutia trojrozmernej reality na dvojrozmernú plochu. Vo fotografii vidíme lineárnu perspektívu, pri ktorej sa vzdialené objekty javia menšie a rovnobežné čiary sa v diaľke zbiehajú k sebe. Širokouhlé objektívy perspektívu zvýrazňujú a teleobjektívy naopak potlačujú.

Mólo sa vplyvom lineárnej perspektívy zvýraznenej použitím širokouhlého objektívu v diaľke výrazne zúžilo. Zároveň sa kôly na konci zdajú byť menšie ako tie blízko nás.

Negatívny priestor (negative space)

Oblasť na fotografií, ktorá nie je vyplnená objektom, najčastejšie ide o časť pozadia. V závislosti na zámere sa snažíme negatívny priestor zredukovať na minimum (ako v prípade orezávania), alebo naopak zvýrazniť.

Minimalistická fotografia využívajúca veľký negatívny priestor a jeho kontrast s hlavným objektom ako spôsob vyjadrenia.

Uhol pohľadu (viewpoint)

Smer, relatívny k fotografovanému…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
werdza
2012-10-29 19:11:42
Super
 
Laco62
2012-10-29 22:54:03
Michal, výborne.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk 2012-10-29 23:24:20
Ďakujem
 
jajopajo01
2012-10-30 08:22:27
Pekne vysvetlené.
 
sherpa
2012-10-31 14:37:41
ruka rulezzz! pekne povedane/ nazorne vysvetlene.
 
Minoslav
2012-11-03 01:05:16
perfektne.. aj 1. aj 2. cast
 
hladacvody
2012-11-03 08:06:50
pekny clanok.....
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované