Hore

Kompozícia: Minimalizmus

Minimalizmus vo fotografii je nenáročný na použitú techniku, o to viac si vyžaduje od fotografa vnímavosť k okoliu a znalosť kompozičných pravidiel. Nepomôže vám 10 obr./s., 36 Mpx, ani 51-zaostrovacích senzorov. Schopnosť objavovať detaily, ktoré si ostatní nevšímajú vám dá možnosti nachádzať potencionálne motívy všade okolo seba. Minimalizmus je hra s okolím. “Hľadaj ma!” Prekrikujú sa motívy, ktoré sa objavujú doslova všade, kam sa pozriete.

Pre minimalizmus je charakteristické presné dodržiavanie kompozičných pravidiel, precíznosť, hra s tvarmi, plochami, objektmi, svetlom a tieňom. Minimalizmus môžete brať aj ako výborné kompozičné cvičenie, ktoré môžete robiť kdekoľvek.

Minimalizmus využíva vo veľkom kontrast a to nielen medzi svetlom a tieňom, či farbami, ale aj kontrast daný veľkosťou objektov. Využíva symboly, siluety, tvary, krivky, línie.

Minimalizmus je akási esencia známeho fotografického výroku, že fotografia je odstrihnutím nepotrebného. Minimalizmus ide ešte o kúsok ďalej. Nie je to len dôraz na detail, zdôrazňuje kontrast vo zvýšenej miere. Využíva negatívny priestor, obmedzenú paletu farieb, má blízko ku grafike.

Základom je interakcia jedného hlavného objektu s okolím. Tento vzťah by mal byť čistý a jednoduchý, bez rušivých prvkov. Divák by mal oceniť nekonvenčné nazeranie fotografa na svet okolo, teda to, že dokáže vidieť estetickú krásu tam, kde nie je zrejmá.

Minimalizmus je pre niekoho možno až príliš sterilný práve pre jeho jednoduchosť. Je ale dobrou školou vnímania kompozície. Minimalizmus je dobrým kompozičným cvičením. Tým, že odstraňujete rušivé prvky, pracujete s minimom objektov, komponuje sa vám ľahšie. Všetko je jednoznačnejšie a priamočiarejšie.

Najcennejšie sú fotografie, kde minimalistickú kompozíciu objavíte bez toho, aby ste do scény aktívne zasahovali. Cení sa vaša vnímavosť, to že vyberiete správny uhol záberu a viete kde sa postaviť a vyčkáte na správny okamih.

Bežný architektonický detail už v niekom môže evokovať minimalizmus.Pre minimalistov fotografia obsahuje stále priveľa detailov.

K minimalizmu sa dopracujeme pozornejším študovaním scény s dôrazom…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
stano66
2015-05-25 10:05:06
Moja šálka kávy. Výborný článok, skvelé fotky.
 
blahoslav J B Art
2015-05-25 15:37:59
inspirativny clanok, vdaka zan ... aj ked podla reakcii tema asi neoslovila vela ludi, kedze my sme tu povacsine maximalisti
 
Marcel Rebro
2015-05-25 15:43:17
príspevok od: stano66
Moja šálka kávy. Výborný článok, skvelé fotky.
aj moja čaju
 
seifi
2015-05-25 16:36:21
fajn, vďaka
 
alexmenti
2015-05-25 16:47:33
dobre spracovaná téma, ako väčšina z tohto pera...bolo mi potešením si ho prečítať
 
Jerry C.
2015-05-25 23:05:53
výborný článoček ...určite voľačo z ponúkaného vyskúšam
 
j.a.r.o.
2015-05-26 09:51:58
Dobré spestrenie témy.
 
blahoslav J B Art
2015-05-26 11:07:35
jedna z dnesneho rana
 
combat113
2015-05-26 11:27:24
no jo môže byť
 
peter01852
2015-05-26 11:53:15
vyborny clanok...niektore tipy urcite vyskusam
 
anton julény
2015-05-26 20:56:30
minimalizmus by som prirovnal ku geometrii, kde základným prvkom je bod, línia, plocha, priestor, vzťahy medzi bodmi a líniami, bodmi a plochami, a pod. a preto si myslím, že takýto minimalizmus by mal byť základom fotografickej výuky, kde postupuješ od najjednoduchšieho k zložitejšiemu. koniec koncov výuku geometrie tiež nezačínaš neeuklidovskou geometriou.

myslím, že sa autor dostáva do protirečenia, keď minimalizmus označuje ako jednoduchú záležitosť (cvičenie), a súčasne ho zaraďuje do vyššieho levelu (vyžaduje vzdelanie), čím môže od tejto techniky odradzovať. na druhej strane však treba povedať, že minimalizmus vyžaduje trocha odvahy experimentovať.

zopár iných zdrojov:
steve johnson : minimalistický fotograf, zoner press, 2014
michael freeman: očima fotografa, zoner press, 2008
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia