Hore

Chytanie pavúčích pokladov

Jeseň je určite jedno z najkrajších a najfotogenickejších období roka. Motívov na fotografovanie je neskutočne veľa kamkoľvek sa obzrieme. Od krajinárskej fotografie až po makro zábery. Jedným typickým jesenným námetom, ktorému sa budeme dnes bližšie venovať, je fotografovanie pavučín. Samotný názov babie leto vzniklo podľa legiend práve kvôli poletujúcim pavúčím nitiam, ktoré pripomínajú šedivé vlasy starých žien. Mnohé z výjavov v pavúčích sieťach sa nepodarí zachytiť v inom období okrem jesene. Pohľad do pavúčích sietí, ktoré miesto hmyzu nachytali kvapôčky rosy, je očarujúci ako pre fotografa, tak aj pre diváka, ktorý si obzerá hotovú fotografiu. Je to akoby klenotnica pavúčieho kráľovstva.

Celkový záber na pavučinu, ktorá bola natiahnutá vyššie nad vegetáciou, takže v pozadí nezavadzali rušivé elementy. EXIF: 1/100s, F5,0, ISO 100).

Na to, aby sa nám podarilo zachytiť tieto pavúčie klenoty, je dobré splniť niekoľko podmienok, ktoré si postupne objasníme. Príchodom babieho leta, či už teplého alebo studeného (ako tento rok), prichádzajú aj trblietajúce sa pavučiny. Najkrajšie na jesenných pavučinách sú podľa mňa kvapky rosy. Tie sa logicky dajú odfotografovať len v skorších ranných hodinách, kým ich nevysuší slnko. Okrem rosy nám skoršia ranná hodina ponúka aj príjemné teplé, nie moc intenzívne svetlo. Ak sa k tomu pridajú aj ranné hmly, hneď tu máme výborný svetelný prirodzený difúzor počas bezoblačných dní. Samozrejme, pekná fotografia sa dá urobiť aj v poobedňajších hodinách, len tá pridaná hodnota trblietania môže chýbať.

 Ráno bolo ešte hmlisté, preto aj protisvetlo, v ktorom bola pavučina fotografovaná, je veľmi mäkké. EXIF: 1/250s, F5,6, ISO 1000).

Čo sa týka použitia fototechniky, tak ideálne sú makroobjektívy. Obzvlášť, ak je zámer urobiť makrozáber, či detail nejakej časti pavučiny. Samozrejme, dá sa to skúsiť aj základnými či širokouhlými objektívmi, ale to som zatiaľ neskúšal. Dobré výsledky a prácu v teréne vykazujú aj teleobjektívy. Je ideálne, ak sa použijú v kombinácii s medzikrúžkami. Pri fotografovaní sa mi neosvedčilo používanie blesku, obzvlášť ak za pavučinou nasledovalo rušivé pozadie. Možno je to len mojou neschopnosťou :-). Určite sa však dá externý blesk využiť ako zdroj protisvetla. Ak však mám „po ruke“…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mishik
2013-10-17 09:12:35
Oceňujem článok, dobrá inšpirácia na jesenné fotenie v rannej hmle či pri východe slniečka. Osobne by som vybral podstatne menej fotiek kvôli duplicite. Aj to je umenie fotografa, nevybrať všetko
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-10-17 16:12:14
ďakujem.e veľmi pekne za článoček a inšpiratívne obrázky...a pán Matej, ak sa smiem pochválenkuvať, veľmi precízne som si prečítala Vaše rady a nasmerovania a išla si nejakú tú pavučinku cvaknúť, za hmly som sa zaránky na cestu vydala..zrazu zasvietilo slnéčko, zažmurkala som očkami reku si oddýchnem a som zachrápala...a presne ako ste nám pekne na záver zaželali, pavučinka si ma opantala a kým som sa zobudila omotala mi ľavý rožtek..tak som aparátik namierila na seba a si ho na památku cvrkla...prepáčte prosím...cvakla

www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/342696/svetrik/?a=

 
Peter1111
2013-10-17 21:53:05
Vďaka za článok a inšpiráciu
 
maco02
2013-10-18 12:43:41
Poučný článok a krásne foto . Vďaka.
 
Matúš Vasilko
 
Duduk1
2013-10-23 18:55:16
Krásne fotky.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-10-24 10:53:45
Nadherne zabery a cenne rady. Super clanok.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2013-11-14 21:41:23
Krásne fotule, vďaka za rady.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia