Hore

Slnečná clona nie je na parádu

Moderné objektívy sú oveľa viac odolnejšie proti vzniku reflexov a difúzovania na šošovkách, ako v minulosti, ale dokonalé nie sú. Svetlo sa láme na povrchoch šošoviek a zároveň sa odráža od stien tubusu objektívu, či dokonca od snímača.

Štandardom sú antireflexné vrstvy nanesené na šošovky i snímač a používanie špeciálnych optických členov.  Konštruktérom pomáha aj počítačové modelovanie optickej sústavy. Napriek ich snahe sa aj u veľmi dobrých objektívov môžu objavovať spomínané reflexy a difúzovanie svetla. Najväčší problém robí silné bodové svetlo priamo v obraze, alebo dopadajúce zboku. Bočnému svetlu vieme do určitej miery zabrániť, aby sa do optickej sústavy dostalo. Na to slúži slnečná clona.

Reflexy (lens flares) dobre vyzerajú v sci-fi filme Startrek, ale dokážu pokaziť pekný krajinársky záber.

Slnečná clona je príslušenstvo vyrobené z plastu, alebo kovu (prípadne ich kombinácie), ktoré sa nasadzuje na prednú časť objektívu. U niektorých objektívov, typicky sú to objektívy typu rybie oko, môže byť slnečná clona pevná, nedemontovateľná. Spôsobov pripojenia clony k objektívu je niekoľko. Najčastejšie sa dnes používa bajonetové uchytenie, pretože je najpraktickejšie. Menej sa stretávame so slnečnými clonami, ktoré sa naskrutkujú na filtrový závit objektívu, alebo sa nasunú na tubus a zaistia skrutkou.

Objektív typu rybie oko má vypuklý optický člen, slnečná clona je tu pevná, aby trvale chránila šošovku pred mechanickým poškodením.

Slnečné clony majú rôzne tvary a veľkosti. Záleží to od konštrukcie objektívu. V minulosti sa často používali univerzálne clony, dnes sa clony navrhujú pre konkrétny objektív. Výhodou je, že konštruktéri môžu navrhnúť optimálny, teda najúčinnejší tvar. Čím je slnečná clona väčšia, tým je účinnejšia. Limitom pri návrhu je, že clona nesmie vinetovať. Nesmie zasahovať do zorného uhlu objektívu.

Výrobcovia objektívov k niektorým objektívom clonu pribalia, k iným si ju musíte dokúpiť. Presný typ clony nájdete v návode k objektívu.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované