Hore

Fotky v HDR na internete a v tlači

Podpora HDR v Zoner Photo Studiu X otvára úplne novú kapitolu fotografie.

Kto raz uvidí skutočné HDR zobrazenie, už sa nikdy nebude chcieť vrátiť k obyčajnej SDR fotografii. Bude si chcieť vychutnávať plný dynamický rozsah so všetkými hlbokými tieňmi, žiariacimi svetlami i sýtymi farbami. Ako ale upraviť fotky v HDR na tlač alebo pre internetové prehliadače a fotoalbumy?

Celé fotografické workflow konečne umožní pracovať so všetkými jasmi od vytvorenia fotografie cez jej spracovanie až po finálne zobrazenie. Tento opojný pocit dokonalého sveta a farieb však končí v okamihu, keď budeme chcieť fotografiu vystaviť na internete, zdieľať s priateľmi alebo ju vytlačiť na tlačiarni.

HDR monitory zatiaľ bohužiaľ nie sú príliš rozšírené. Väčšina používateľov si bude naše fotografie prezerať na štandardnom SDR monitore či televízore. Ostatné možno využijú pokročilejšie mobilné telefóny.

Ako je to s SDR

Najjednoduchší variant je jednoducho starý SDR svet úplne ignorovať a fotografie zdieľať iba v nových HDR formátoch a upravených v HDR rozsahu. Nie je to taký nezmyselný variant, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože aplikácie, ktoré tieto formáty vedia načítať a zobraziť, by mali zvládnuť aj ich zobrazenie na SDR zariadeniach.

Čo už ale nevieme, je spôsob, ako to ktorá aplikácia zobrazí. Pretože pre to neexistuje žiadny štandard - niektorá aplikácia či zariadenie vyššie jasy jednoducho oreže. Iná urobí na konci rozsahu aspoň čiastočný prechod a niektoré sa zrejme pokúsia o viac či menej vydarený tone mapping, teda kompresiu väčšieho dynamického rozsahu do menšieho.

Výsledok zobrazenia fotiek v HDR na SDR zariadeniach teda vôbec nemáme pod kontrolou. Navyše niektoré aplikácie nové formáty podporujúce HDR vôbec nevedia načítať.

Ak teda chceme sami určiť, akým spôsobom sa fotografia zobrazí na SDR zariadení, bude potrebné ju pre SDR upraviť. Najjednoduchší spôsob, ako to docieliť, by bolo upraviť ju jednoducho dvakrát, raz pre HDR a druhýkrát pre SDR.

Potom je ale nutné dvakrát ju vyexportovať. Pri použití na internete treba tiež nezávisle publikovať, teda treba mať dve verzie galérie, čím môže dosť výrazne narásť množstvo práce, ktoré pri úprave fotografií strávite.

Zároveň je ale zjavné, že väčšinu parametrov nastavíme pre SDR aj HDR podobne, líšiť sa budú iba tie, ktoré ovplyvňujú dynamický rozsah. Z tohto faktu vychádza celkom jednoduchý mechanizmus, ktorý úpravu oboch variantov značne uľahčuje a zrýchľuje.

Úprava HDR aj SDR zobrazenia

Pri zapnutí voľby HDR sa v paneli v skupine Expozícia v Zoner Photo Studiu X tie parametre, ktoré by používateľ asi nastavil inak pre HDR, a inak pre SDR úpravu.

Pretože by ale nezávislé nastavovanie týchto parametrov pre HDR a SDR bolo zbytočne pracné, pracujú tieto doplnkové parametre relatívne, teda ako akási korekcia hlavných parametrov. HDR úpravu teda ovplyvňujú iba hlavné parametre. V SDR úprave je výsledný parameter súčtom globálnej a lokálnej hodnoty posuvníka.

Z toho potom vyplýva, akým spôsobom by sme mali pri úprave postupovať – najprv zapnúť voľbu HDR a upraviť fotografiu v HDR, potom zaškrtnúť voľbu Zobraziť náhľad v sekcii Prispôsobenie SDR a doladiť SDR úpravu.

Pri úprave SDR varianty už treba siahať iba na posuvníky v sekcii Prispôsobenie SDR, zmenou globálnych parametrov by sme ovplyvnili už hotovú HDR úpravu.

Za normálnych okolností to nie je veľmi viditeľné, ale pokiaľ upravíte HDR variant a zapnete voľby pre úpravu SDR, do očí vás zrejme praští nedokonalosť SDR zobrazenia. Najmä svetlá sú naraz mdlé, bez farieb a bez kontrastu.

Medzi jednotlivými úpravami (HDR a SDR) je dobré urobiť si na chvíľu pauzu a nechať oči na chvíľu oddýchnuť.

V sekcii Prispôsobenie SDR pribudli navyše dva parametre Zreteľnosť svetiel a Saturácia svetiel. Pomocou nich je možné v oblasti svetiel zvýrazniť lokálny kontrast a farebnosť, a aspoň čiastočne tak priblížiť SDR úpravu jej dokonalejšej HDR sestričke.

Export s gainmapou

Teraz, keď máme upravené oba varianty, môžeme výsledok vyexportovať buď ako HDR, alebo ako SDR, a to pomocou voľby Dynamický rozsah v dialógu Export. Tým ale výhody spoločnej úpravy nekončia, naopak teraz prichádza jej hlavný benefit – existujú totiž formáty, ktoré umožňujú mať v jedinom súbore uloženú súčasne ako HDR, tak aj SDR úpravu.

Vďaka tomu je možné sa až v okamihu zobrazenia rozhodnúť pre príslušný variant podľa schopností vášho monitora, televízie alebo mobilu. Alebo dokonca zobraziť medziľahlú kombináciu. A možno vás prekvapí, že túto možnosť neposkytujú iba nejaké nové a doteraz málo podporované formáty, ale ponúka ju aj starý dobrý a zrejme najrozšírenejší formát JPEG.

Kúzlo, ktoré obrazovým formátom túto superschopnosť poskytuje, je takzvaná gainmapa.

Pomocou gainmapy je možné nezávisle každému obrazovému bodu určiť, ako veľmi má žiariť. A aby toho nebolo málo, formát JPEG bol o gainmapu rozšírený tak šikovne, že zostáva spätne kompatibilný aj pre aplikácie, ktoré toto rozšírenie nepoznajú. Tým sa stáva takmer dokonalým prostriedkom na preklenutie doby, kým HDR zvíťazí a pošle staré zobrazovače na smetisko dejín.

Pokiaľ totiž fotografiu upravíme pre HDR aj SDR a vyexportujeme do HDR JPEGu, Zoner Photo Studio X do štandardnej časti formátu uloží SDR úpravu a doplní ho o gainmapu, pomocou ktorej je možné presne zrekonštruovať HDR variant. Takýto súbor potom môžeme ľubovoľne používať a šíriť bez obáv o to, či bude správne zobrazený.

Zariadenie, ktoré gainmapy podporuje, a súčasne vie zobraziť HDR obsah, zobrazí HDR úpravu. Pokiaľ zariadenie či softvér tento formát nepozná, alebo nedokáže zobraziť HDR obsah, zobrazí SDR variant presne tak, ako sme ju upravili pomocou posuvníkov v sekcii Prispôsobenie SDR.

Drobnou nevýhodou HDR JPEGu je to, že je o niečo väčšia, než rovnaký obrázok bez gainmapy (o cca 30%), ale pri dnešných kapacitách úložných zariadení a rýchlostiach internetových liniek je to zanedbateľný nárast bohato vyvážený výhodami formátu.

Tlač fotografií v HDR

Vytlačiť si snímku v HDR na tlačiarni s plným dynamickým rozsahom zatiaľ nepôjde. Tlačiarne sú totiž obmedzené bielou farbou tonera/papiera, a tak nemajú vysoký dynamický rozsah, ktorý má monitor. Zjednodušene povedané papier nerozsvietite.

Je dobré si pripomenúť, že JPEG je stratový formát. Pokiaľ budeme vyžadovať najvyššiu kvalitu, napríklad pre tlač, odporúčal by som použiť bezstratový formát, napríklad TIFF.

V tom prípade je potrebné pri exporte zvoliť pri položke Dynamický rozsah voľbu Vynútiť štandardný dynamický rozsah (SDR). Obrázok potom bude obsahovať dáta, ktoré sme upravili pomocou parametrov v sekcii Prispôsobenie SDR.

Fotografie v HDR zobrazení postupne ovláda technologický svet, ktorý máme vo svojich rukách aj pred očami. Preto by sme sa pred ním nemali uzatvárať alebo sa ho báť. V prípade tlače fotiek v HDR si na kvalitné spracovanie vo vysokom dynamickom rozsahu ešte počkáme a kto vie, či sa ho vôbec dočkáme. Preto sa spracovanie v štandardnom dynamickom rozsahu ešte vzdať úplne nemôžeme.

Skúste si aj vy spracovať svoje fotografie v SDR aj HDR na najvyššej možnej úrovni v Zoner Photo Studiu X, stiahnite si ho na 7 dní zadarmo  s plnou podporou všetkých funkcií vrátane tlače. A nechajte si svoje fotografie poslať rovno k sebe domov.

Zdroj: Milujemefotografii.cz

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia