Keď je obloha krásna, vždy si urobím záber. Stačí na to aj 200 mm objektív.
Niekedy si urobím skladanú panorámu, ak sú mraky najkrajšie nad horizontom.
Kedy fotografovať?
Keď chcete fotografovať slnko alebo mesiac tak, aby boli na konkrétnom mieste (ak sa tam objavuje), presný čas zistíte použitím aplikácií. Je množstvo astronomických aplikácií, využívajúcich fotoaparát chytrého zariadenia pre rozšírenú realitu. Na reálnom zábere vám ukážu, kde bude slnko alebo mesiac v určitom čase. Obľúbená je aj aplikácia Photographers Ephemeris, ktorej webová verzia je dokonca zadarmo.
Ja som žiadnu aplikáciu nepotreboval. Západ slnka za Karpatami môžem sledovať počas celého roka. Stačilo si len všimnúť, že niekedy slnko prechádza poza televíznu vežu Kamzík. Deje sa tak dvakrát do roka po niekoľko dní. Keď som zistil kedy, tak som si to zaznamenal do kalendára, ktorý má včas upozorní, keď sa blíži termín.
Neviem prečo mi trvalo tak dlho, kým som z obyčajného západu slnka za Malými Karpatami urobil randevú medzi vežou a slnkom? Asi to bolo tým, že som nemal dostatočne výkonný teleobjektív. Kým som fotieval s Nikonom D800E, mal som k dispozícii najdlhšie ohnisko 400 mm. To stačí na panoramatický záber, ale nie na detailný. Ten môžem urobiť až posledné 3 roky, kedy mám k dispozícii zostavu s ekvivalentnou ohniskovou dĺžkou 1200 mm.
To, ako bude fotografia vyzerať, závisí od počasia. Najideálnejšie je, ak je mierne zamračené a mraky stlmia vysoký jas slnečného kotúča. Naviac pridajú do fotografie textúru. Môže sa stať a stáva sa to často, i tento rok, že počasie nepraje a v ten najlepší deň nenafotíte nič. Uloviť “dokonalý” záber tak môže trvať roky.
Slnko je v perfektnej pozícii, počasie ale nespolupracuje.
Expozícia
Expozične je fotenie tohto motívu pomerne ľahké. Musíte si expozíciu ale nastaviť v predstihu. Ja používam predvoľbu clony A v kombinácii s korekciou expozície. Kvôli vysokému jasu slnka musí byť korekcia silná, bežne aj takmer -3 EV. Ak nechcete, aby vám do fotenia zasahovala poloautomatika, môžete použiť aj manuálne nastavenie expozície, to je možno ešte lepšie. Pripraviť sa vopred musíte hlavne, ak máte zrkadlovku, pretože v hľadáčiku nevidíte simuláciu expozície. Ja mám bezzrkadlovku a v hľadáčiku vidím vplyv nastavenia na expozíciu, takže môžem okamžite reagovať, ak chcem fotografiu exponovať inak. Samotný prechod slnka poza vežu je veľmi rýchly, trvá pár desiatok sekúnd. Vy sa ale musíte trafiť do presného okamihu, aby ste dosiahli symetriu. Na to je najlepšie použiť sériové snímanie. Ja mám k dispozícii až 60 obr./s. vo formáte RAW, používam ale menšiu frekvenciu.
Aj keď slnko tesne nad obzorom má oveľa nižší jas, ako keď je vysoko na oblohe, stále je pomerne vysoký. Pri nastavení expozície sa zameriavajte na exponovanie oblohy, aby nebola preexponovaná, slnečný kotúč môže byť. Ja preferujem presnú expozíciu oblohy. Mne expozičný čas vychádzal bežne na 1/32 000 sekundy a musel som pomerne veľa cloniť. Ak váš fotoaparát neumožňuje použiť tak vysoký čas, musíte na objektív nasadiť ND filter.
Fotografiu, kde slnečný kotúč nie je preexponovaný, dokážete urobiť len vtedy, ak je slnko za mrakmi, inak je rozdiel v jase slnka a oblohy príliš veľký.
Zaostrovanie a stabilizácia obrazu
So zaostrovaním nie sú žiadne problémy. používam AF-S s jedným bodom zaostreným na vežu Kamzík. Západy slnka často fotím z ruky, svetla je dostatok, ba priam nadbytok. Pri ohniskovej dĺžke 1200 mm je problém s presnou kompozíciou. Stabilizácia obrazu je u Olympusu špičková, ale aj tak máte problém dlhšie udržať presnú kompozíciu. Preto odporúčam pri takomto fotení použiť statív, čisto kvôli presnej kompozícii.
Postprocesing
Ak bol západ slnka pekný, s postprocesingom veľa práce nie je. Pohrať sa môžete s vyvážením bielej. Opatrne s nastavením saturácie, rýchlo môže dôjsť k posterizácii farieb. Je lepšie fotografovať do RAW, u ktorého hrozí menšie riziko posterizácie a môžete aj lepšie pracovať s expozíciou. Ak na fotografii chýbajú farby, používam funkciu Splittoning a do oblohy pridám ružovú alebo oranžovú farbu.
Farebnosť môžete vylepšiť použitím funkcie Splittoning.
Bezpečnosť
Niekomu z vás určite napadlo, či fotenie slnka silným teleobjektívom nemôže poškodiť zrak, alebo fotoaparát. Obavy sú oprávnené. Zrak si môžete poškodiť, ak by ste slnko fotografovali zrkadlovkou, keď je vysoko na oblohe. Poškodiť by mohlo aj snímač fotoaparátu, u zrkadlovky aj bezzrkadlovky. Keď je ale slnko tesne nad obzorom, je jeho jas už dostatočne nízky a fotografovanie je bezpečné. Samozrejme netreba to preháňať, fotografujte rýchlo.
Záver
Minulý i tento rok som fotografoval so zostavou Olympus OM-D E-M1 Mark II, M.Zuiko 300/4 IS PRO + MC20, ekvivalentná ohnisková dĺžka 1200 mm.