Hore

Začíname so superširokáčom II.

V prvej časti sme sa venovali tomu, na čo sú superširokouhlé objektívy dobré a ako s nimi pracovať. Stručne sme zmienili postprocesing, ktorý je u týchto objektívov dôležitejší, ako u iných objektívov. Túto problematiku teraz rozvedieme.

https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/zaciname-so-supersirokacom/

Korekcie

Korekciu môžeme rozdeliť na dve rozdielne časti. Prvou je korekcia chýb pri komponovaní, druhou je korekcia optických chýb objektívu.

Korekcia chýb kompozície

Potrebe korigovať chyby pri kompozícii je samozrejme dobré predchádzať poctivým komponovaním. Začiatočníci s tým mávajú problémy, najmä u superširokouhlých objektívov. Aj skúsení fotografi musia občas korigovať kompozičné nedostatky. Nie vždy je možné sa na mieste vyhnúť napríklad padajúcim líniám.

Najčastejšími kompozičnými chybami sú naklonený horizont a padajúce línie (keystone efekt). Oboje sa dá v počítači napraviť. Potrebujete ale určitú rezervu. Pri náprave sa časť záberu oreže. Preto pri fotení urobte o niečo širší záber. Čím viac budete korigovať, tým väčšiu rezervu potrebujete. Budete ju potrebovať, aj keď chcete korigovať chyby objektívu.

Naklonený horizont korigujte vždy. U superširokouhlých objektívov musíte byť presný, hneď na fotografiách vidno, že niečo nie je v poriadku. Pri fotení sledujte horizontálne a vertikálne línie. Pomôžte si zabudovanou vodováhou, ktorú má dnes väčšina fotoaparátov, alebo použite externú vodováhu, ktorá sa vkladá do sánok pre blesk.

Korekcia padajúceho horizontu. Môžete použiť funkciu orezania s potočením, alebo priamo funkciu pravítka, ktoré natiahnete cez pomyselný horizont. Tu sa zišla rezerva v zábere, pretože sa z neho pri korekcii veľa rezalo.

U superširokouhlého objektívu sa často stáva, že fotografujete z nadhľadu alebo podhľadu a viac, či menej, sa zvýrazní perspektíva. Rovnobežné línie sa začnú zbiehať. V prvej časti som popísal pár kompozičných trikov, ako sa tomu vyhnúť. Nejde to ale vždy aplikovať a potom nezostáva nič iné, len korigovať padajúce línie v počítači.  Prv ako sa do toho pustíme, musíme si povedať, kedy to urobiť a kedy nie.

Korigovať padajúce línie (keystone efekt) má zmysel vtedy, ak nie je perspektíva zvýraznená príliš. Mierne padajúce línie narovnáte bez problémov, ak ste si nechali nejaký priestor na orez.

Pri tomto zábere je hrad fotený z mierneho podhľadu. Využil som popredie, aby som ho nemusel…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované