Hore

Ako si vybrať notebook na úpravu fotografií

Prečo editovať fotografie na notebooku namiesto na stolnom počítači? Budete flexibilnejší, môžete pracovať na cestách alebo rovno z postele a odpadnú vám starosti s monitorom a ďalším príslušenstvom. Ako si vybrať ten správny notebook, to je už o trochu zložitejšie. Ale nie až tak, aby sme vám s tým nevedeli poradiť.

Najprv si rozmyslite, s akým typom fotografií budete pracovať a za akým účelom. Ide vám o rýchle úpravy z mobilu, zábavné fotomontáže, poloprofesionálne retušovanie, pokročilé editovanie pre klientov, alebo o váš vlastný projekt? Popremýšľajte aj na d tým, či s vami bude notebook cestovať (v tom prípade si priplaťte za silnejšiu batériu), alebo len putovať doma medzi obývačkou a pracovňou.

Fotografie nie sú na hardware a software ani zďaleka také náročné ako video, takže ak vám práca s nimi nezabezpečuje pravidelný príjem, nemusíte sa obávať enormných výdavkov. Ani profesionáli nebudú potrebovať také delá ako animátori alebo strihači videí. Na aké parametre by ste si teda mali predovšetkým dávať pozor?

Procesor

Taktovanie a počet jadier sú primárnymi ukazovateľmi výkonu procesora, hoci do hry vstupujú aj ďalšie faktory. Ak si chcete byť skutočne istí, ako sa správa daný procesor v konkurencii svojich protivníkov, zmerajte si výkon cez niektorú z benchmarkových stránok, ktorých je na internete hneď niekoľko.

Na základné editovanie fotografií by vám pri troche trpezlivosti mohol stačiť aj dvojjadrový procesor s výkonom okolo 2 GHz. Dobrým zástupcom tejto kategórie sú procesory Intel i3 od 7. generácie alebo rad AMD A9. Na opačnom konci stoja procesory Intel i7 alebo i9 a ich náprotivky z dielne AMD – rad Ryzen 7 alebo A10.

Nezabúdajte, že čím silnejší procesor máte, tým viac energie spotrebuje, čo sa prejaví predovšetkým na výdrži batérie. Ak plánujete pracovať napríklad pri cestách vlakom alebo na pláži, budete k silnému procesoru potrebovať silnú batériu.

A ešte jedna dôležitá rada. Nedajte zlákať HyperThreadingom, ktorý dokáže na papieri zvýšiť rýchlosť procesora až na dvojnásobok. V praxi má tendenciu pri prehriatí notebooku sa vypínať. A to aj vtedy, ak sa zahrieva iná súčiastka než procesor.

Grafika

Dobrá grafická karta nikdy nie je na škodu, ale na editovanie fotografií ju nutne nepotrebujete. Tu platí to isté čo pri procesore – čím silnejšia, tým viac energie bude potrebovať na prevádzku. Pokiaľ sa nechystáte aplikovať na fotografie zložité kombinácie efektových vrstiev, bude vám celkom stačiť integrovaná karta.

Na zložitejšie úpravy alebo na prácu s dátovo náročnejšími súbormi (cca od 30 MPx vyššie) už odporúčame priplatiť si za samostatnú kartu. Úprava takých súborov si vyžaduje väčší výkon, predovšetkým pri aplikácii efektov typu Oil Paint alebo Blur Gallery od Photoshopu.

  • Dvojgigová karta je základ
  • Štvorgigová postačí na väčšinu bežnej práce s efektmi a desiatkami vrstiev
  • Vyššie rady sú už vyslovene pre profesionálov

Displej

Veľkú pozornosť venujte výberu displeja. Úprava fotografií je často mravčia práca s detailmi a drobnými nuansami, ktorá si vyžaduje precízne zobrazenie každého pixela. Navyše je únavná pre vaše oči, tak prečo im to ešte sťažovať nekvalitným obrazom.

V prípade notebookov je to opäť niečo za niečo. Čím väčší displej, tým väčší celý notebook, a tým aj úmerne horší jeho prenos z miesta na miesto. Pri domácich zariadeniach sa nebojte ísť do väčších modelov od 17,3´´ vyššie. Rozdiel oproti menším displejom je naozaj citeľný.

Čo sa týka rozlíšenia, Full HD je v súčasnosti štandardom, pod ktorý vy ste nemali ísť. Na prácu s veľkými fotografiami a profesionálne alebo umelecké úpravy sa vám bude hodiť ešte vyššie rozlíšenie, pokojne až 4K (3 840 x 2 160).

Displeje s LED podsvietením spotrebujú všeobecne povedané menej energie a bývajú tenšie. Na druhej strane za ne dáte viac peňazí, tak si dobre rozmyslite, či sa vám taká investícia vyplatí. Antireflexnú úpravu oceníte pri práci vonku. Zmierňuje alebo celkom eliminuje nepríjemné odlesky slnka, vďaka čomu citeľne uľaví vášmu zraku a zlepší kvalitu zobrazenia.

Disk

SDD disky začínajú pomaly nahrádzať ich starších HDD predchodcov. Okrem rýchlejšej práce s aplikáciami a šikovného načítania systému sú aj menej náchylné na poruchy a chyby. Disk tak nielen dlhšie vydrží, ale vaše dáta budú lepšie chránené proti poškodeniu či úplnému zničeniu. Nevýhodou je ich vyššia cena, ale za tú rýchlosť to naozaj stojí.

Obľúbeným kombom je kombinácia menšieho SSD na prácu s aplikáciou a systémom, a väčšieho HDD na ukladanie dát. Ak máte obmedzený rozpočet a nemôžete si dovoliť napr. gigabajtový SSD, môže pre vás byť schodnou cestou, ako využívať výhody rýchleho disku a zároveň ušetriť.

RAM

Jeden z najdôležitejších komponentov vôbec je operačná pamäť vášho počítača. Pre prácu s grafickými programami plnými pokročilých funkcií, efektov a nástrojov to platí dvojnásobne. Napríklad Photoshop potrebuje podľa odporúčania Adobe prinajmenšom 2 GB RAM, ale realita je zložitejšia.

Aby vám programy na úpravu fotografií fungovali naozaj plynulo, obstarajte si aspoň 8 GB RAM. AK máte silnú grafickú kartu a chystáte sa pracovať s dátovo veľmi objemnými súbormi, pripravte sa až na dvojnásobok.

K stolným počítačom sa dá RAM s trochou zručnosti pohodlne dokúpiť a pridať. Pri notebookoch je situácia horšia a zložitosť pridania alebo výmeny pamäťového modulu sa líši od jednému modelu k druhému.  Ak sa bežne nekutrete počítaču vo vnútornostiach, mali by ste si veľkosť RAM už pri nákupe dobre premyslieť a kúpiť pre istotu radšej viac než menej.

Batéria

Zásadný komponent pri mobilite a výdrži notebooku. Jej veľkosť sa udáva v jednotke mAh alebo Wh a platí, že čím viac, tým dlhšie vám bez nabíjačky vydrží. Sila batérie by mala byť úmerná výkonu notebooku. Pre nadupané mašiny budete potrebovať silnú batériu, inak vás čaká otroctvo v okovách nabíjacích káblov a večné hľadanie zásuvky.

Opäť platí, že by ste mali vopred vedieť, ako zamýšľate notebook používať. Ak ho zaparkujete doma na stole a prenášať ho budete nanajvýš z miestnosti do miestnosti, kde ho vždy zapojíte do siete, môžete na batérii ušetriť. Ale pri práci na cestách, z parku alebo zo záhrady by ste mali mať čo najsilnejšiu batériu. Vyhnete sa tak zbytočným frustráciám.

www.megapixel.cz/znacka-apple

Ďalšie informácie na Megapixeli

  • Notebooky
  • Diabol sa skrýva v pixeloch: Ako si vybrať notebook na úpravu fotografií
  • Ako si vybrať notebook na strih videa

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matpi
2021-11-13 15:43:09
Napada niekomu nieco ine ako Macbook? Momentalne jednoznacne volba cislo jedna, aj keby to malo byt moje prve Apple zariadenie.
 
jan.zitniak
2021-11-13 18:27:19
príspevok od: matpi
Napada niekomu nieco ine ako Macbook? Momentalne jednoznacne volba cislo jedna, aj keby to malo byt moje prve Apple zariadenie.
Macbook bezesporu, do iného by som už nešiel ...
 
seifi
2021-11-13 20:06:31
keď notebook, tak k tomu monitor Eizo ... a bude to v pohode
 
matpi
2021-11-13 22:55:30
príspevok od: seifi
keď notebook, tak k tomu monitor Eizo ... a bude to v pohode
Netreba Eizo. Aj Benq ma kvalitne monitory a farebne velmi dobre su aj Dell Ultrasharp. Ak sa zmieris s vyraznym backlight bleedingom.
 
Woolies
2021-11-14 11:42:39
Z Windows ladených laptopov sa mi páči Acer rady ConceptD. Vyzerajú zaujímavo tie zariadenia s dobrým displejom.
Máte niekto reálnu skúsenosť?
 
tomas101
2021-11-14 13:07:07
Normalne sa cudujem ak si niekto v tomto a v nasledujucich rokoch vobec kupi nieco ine ako Macbook Pro s niektorym z M1 copov. Tie ich ARM cipy jednoducho predbehli konkurenciu o generacie dopredu a display je tiez dokonaly. Intel a AMD sa az teraz prebudzaju a bude par rokov trvat pokial predstavia a zavedu svoje verzie. Uz aj najlacnejsia verzia Macbook Air M1 rozprasi ich konkurenciu na prach, co sa vykonu tyka (skoda len tych par chybajucich portov), a to nema ani aktivne chladenie.
 
jozef84
2021-11-16 10:54:41
príspevok od: tomas101
Normalne sa cudujem ak si niekto v tomto a v nasledujucich rokoch vobec kupi nieco ine ako Macbook Pro s niektorym z M1 copov. Tie ich ARM cipy jednoducho predbehli konkurenciu o generacie dopredu a display je tiez dokonaly. Intel a AMD sa az teraz prebudzaju a bude par rokov trvat pokial predstavia a zavedu svoje verzie. Uz aj najlacnejsia verzia Macbook Air M1 rozprasi ich konkurenciu na prach, co sa vykonu tyka (skoda len tych par chybajucich portov), a to nema ani aktivne chladenie.
No, veru... Sa čudujem, že každý nekupuje Teslu, veď je niekoľko rokov pred ostatnými...Ostatní sa len prebúdzajú a bude pár rokov trvať pokiaľ predstavia a zavedú svoje verzie. Už aj najlacnejšia Tesla rozpráši konkurenciu na prach, čo sa výkonu týka(škoda len chýbajúcich manuálnych tlačidiel v interiéri, zamŕzajúce kľučky v zime, tečenie do kufra, vŕzgajúci interiér) a to má aj skoro na 100% funkčný autopilot.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované