Hore

Praha inak: Spoznajte miesta, kade kráčali filmoví hrdinovia

Najslávnejší britský agent, legendárna šansoniérka i drsný lovec upírov spoznávajú krásy Prahy a s nimi milióny filmových fanúšikov z celého sveta. Nechajte sa okúzliť i vy. Vystopujte slávne hrdinky a hrdinov.

Príďte do Prahy vlakom alebo lietadlom a hneď prejdete miestom, kade kráčal nejaký slávny hrdina. Letisko Václava Havla predstavovalo letisko v Miami a vystrájal tu Daniel Craig ako James Bond, z Hlavnej stanice odchádzal iluzionista Edward Norton a pri vystupovaní na stanicu v Holešoviciach si uvedomíte, že práve tu prefrčalo pred nosom Angeline Jolie pendolíno, ktoré doháňala v žiguláku. James McAwoy zase stíhal tajomného Pekvarského na peróne žižkovskej stanice. Stovežatú krásavicu majú filmoví drsniaci celkovo veľmi radi.

James Bond sa prechádzal nielen po Barrandovských ateliéroch, ale i v Národnom múzeu. Na impozantnom schodisku hľadal svoju femme fatale Evu Greenovú. Jeho šéfka Judi Denchová ako noblesná M, zase kráčala v Strahovskom kláštore.

V uliciach Panská, Jindřišská a v parku Kampa pre zmenu pátral po svojej pamäti Matt Damon ako Jason Bourne. Praha sa tentokrát premenila na Zürich a Trojanov mlyn v Suchdole zase na francúzsky statok, kde sa Bourne a jeho milá Marie ukrývali.

To aktéri Mission Impossible: Ghost Protocol to dotiahli až na Pražský hrad. Na druhom nádvorí sa agenti Benji a Hanaway pokúšali infiltrovať Kremeľ. Ruské sídlo predstavuje okrem iného i empírová Cihelná brána na Vyšehrade. Sám Tom Cruise ako Hunt zase skončil v „nemocnici“ na Pštrossovej ulici. Kúsok od Smíchovskej stanice – v ulici Ke sklárně – potom agent Hanaway nielen bežal po streche, ale i skočil a pri páde zo „stanice v Budapešti“ ešte stihol zastreliť dvoch chlapíkov. Mimochodom, počas nakrúcania prvého dielu slávnej série filmári (plánovane) zasklili akvárium na Staromestskom námestí.

Na Prahu mali zálusk aj upíri! Niet divu, že sa sem vydal i lovec nepodarených upírov Blade. Vo Vaníčkovej ulici utrpel veľkú stratu, keď mu v náručí zomrela jeho láska Nyssa. Ďalšiemu bojovníkovi proti príšerám Van Helsingovi zase na zámku v Kunraticiach uniesla princeznú Annu Drakulova nevesta. S upírkou sa chrabrý bojovník potom stretol na Kampe, na dohľad od Malostranskej veže. Upíri hýrili tiež v kostole svätého Mikuláša na Malej Strane.

Ale teraz sa upokojíme. Hudbou! V Prahe totiž štartovala kariéru úchvatná Marion Cotillardová, keď ako Edith Piaf zažila v pražskej Lucerne prvý spevácky úspech i posledné dojemné vystúpenie so slávnym šansónom Nie, neľutujem nič. So svojou láskou Marcelom navyše nevečerala v New Yorku, ale v Obecnom dome.

V pražskej Invalidovni sa zase kňazovi spovedal zostarnutý, pološialený Salieri v oscarovom veľkofilme Amadeus. Pred pápežom zahral malý filmový Mozart vo Valdštejnskom paláci a ďalšie scény Miloš Forman natáčal i v Stavovskom divadle či na Maltézskom a Velkoprevorskom námestí.

A na záver romantika. Pôsobil tu tiež Iluzionista. Snímok s Edwartom Nortonom a Jessicou Bielovou v hlavných úlohách sa nakrúcal na Hradčanskom námestí, vo Vinohradskom divadle i pri Negrelliho viadukte – druhej najstaršej mostnej stavbe v Prahe!

A to sú len tie najslávnejšie. Praha je jednoducho magnetom pre filmové hviezdy! A pre fotografov, samozrejme, tiež...

Viac tipov na filmové výlety nájdete na www.zemefilmu.cz

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované