Hore

RØDE Stereo VideoMic X

Stereo VideoMic X je najvyšším modelom pre fotoaparáty a je to na ňom poznať na prvý pohľad.

Vyznačuje sa robustnou konštrukciou a prepracovanými detailmi. Konštrukcia je celokovová, hliníková, vďaka čomu je mikrofón odolnejší proti rušivým rádiovým vlnám.

Zariadenie je vybavené dvojicou ½” kondenzátorových mikrofónov, postavených šikmo proti sebe a zachytáva zvuk stereo v broadcast kvalite. Napájané je 9V batériou, alebo fantómovým napájaním P48 cez mini XLR konektor. XLR výstupy sú dva. Každý mikrofón je osadený v odpruženom lôžku Rycote® Lyre®, ktoré poskytuje izoláciu od otrasov, vibrácií a nárazov.

Väčšina užívateľov využije priame pripojenie, využívajúce štandardný 3,5 mm jack. Vo výbave nájdete krátky krútený červený kábel. Oceňujem konečne pohodlný prístup do priestoru pre batériu. Ovládacie prvky sú sústredené na zadnej strane. Ich nastavenie je signalizované zelenými diódami. V prvom rade je tu veľké tlačidlo ON/OFF. Tri menšie tlačidlá slúžia na nastavenie zisku a filtráciu frekvencií. Zhora je  tlačidlo pre zosilnenie vysokých frekvencií, čo využijete napríklad pri nahrávaní dialógov. Pod ním je tlačidlo high-pass filtra (0/75/150 Hz), ktorý ma za úlohu eliminovať rušivé zvuky v pozadí, napr. zvuk klimatizácie. Posledné tlačidlo slúži na nastavenie úrovne zosilnenia (0, -10 dB alebo + 20 dB).


Ovládacie prvky mikrofónu RØDE Stereo VideoMic X.

Mikrofón je dodávaný vo veľkej elegantnej a kvalitnej krabici. Výrobca si dal na balení záležať. Väčšie rozmery sú podmienené priloženým príslušenstvom. V prvom rade je to pomerne veľký molitanový pop filter, chrániaci citlivé mikrofóny. Je spevnený plastovou mriežkou, ktorá mu dodáva futuristický dizajn. Kvalitnejší som ešte nevidel. Pop filter chráni mikrofóny pred slabým vetrom a ruchmi spojenými s  obsluhou fotoaparátu alebo kamery. Ďalej je v balení aj protiveterná ochrana, tzv. “dead cat”, ktorej musel prísť za obeť baranica samotného Brežneva. Vyrobená je zo syntetickej kožušiny, spevnenej plastovým rámom. Osvedčila sa mi pri Dunaji, kde fúkalo tak, že som mal problém udržať fotoaparát bez otrasov. Prepustený hluku vetra bolo skôr aerodynamický, pri obtekaní fotoaparátu, ako to, že sa dostal na mikrofóny cez "dead cat".

Vzhľadom na kardiodovú charakteristiku je mikrofón vhodný najmä na zachytenie ruchov z okolia, pričom zvuk za mikrofónom je potlačovaný. Pre zachytenie dialógov je vhodnejší na kratšie vzdialenosti, keďže to nie je smerový mikrofón typu “shotgun”. Citlivosť na dialógy je však prekvapujúco dobrá, čo som si uvedomil pri posluchu cez slúchadla, kde som nechtiac zreteľne počul na ulici rozhovory vzdialených osôb.


Špecifikácia


Graf polárnej citlivosti.


Frekvenčná charakteristika mikrofónu pri štandardnom nastavení a pri použití funkcií pre úpravu citlivosti a zosilnenia.


 • Akustický princíp: Tlakový gradient
 • Citlivosť: -32dB re 1V / Pa (25mV @ 94dB SPL) ± 2dB @ 1kHz
 • Polárny vzor: Kardioida
 • Dynamický rozsah: 131 dB SPL
 • Frekvenčný rozsah: 40 Hz ~ 20 kHz
 • Požiadavky na napájanie: 9V alkalická batéria
 • Frekvenčný rozsah (vysokopriepustný filter): 0 Hz, 75 Hz, 150 Hz
 • Úroveň zosilnenia: -10dB, 0dB, + 20dB
 • Impedancia výstupu: 200Ω
 • Výstupné pripojenie: 3,5 stereo konektor mini jack, výstup Dual Mini XLR (kompatibilný s formátom P48)
 • Životnosť batérie: 30 hodín
 • Pomer signálu k šumu: 82dBA SPL (podľa IEC651)
 • Hmotnosť (bez batérie): 300g
 • Ekvivalentný hluk: 12dBA SPL (podľa IEC651)
 • Maximálna hodnota SPL: 143 dB SPL
 • Rozmery (Š x V x H): 102 mm x 118 mm x 100 mm


http://www.rode.com/microphones/stereovideomicx

http://foto-video-mikrofony.cz/stereo-videomic-x

Záver

RØDE Stereo VideoMic X je profesionálny mikrofón vysokoodolnej konštrukcie, čomu zodpovedá aj cena, prekračujúca 400 alebo aj 500€. Po registrácii mikrofónu na stránkach výrobcu je záruka predĺžená na 10 rokov. Vyskúšal som väčšinu najznámejším mikrofónov RØDE a tento je z nich najkvalitnejší. Spracovanie je prvotriedne. Mikrofón sa veľmi dobre ovláda a obzvlášť ma potešil pohodlný prístup k priestoru pre batériu. Veľmi kvalitne sú vyhotovené Pop filter a protiveterná ochrana “dead cat”. Zvukové ukážky si môžete vypočuť na stránke http://foto-video-mikrofony.cz/stereo-videomic-x.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia