Hore

RØDE VideoMic Me-L

Doteraz sme testovali mikrofóny pre zrkadlovky a bezzrkadlovky, dnes tu máme prvý mikrofón pre chytré zariadenia Apple, ktoré majú Lightning konektor. Som veľkým fanúšikom Apple, ale iPhone nevlastním. Preto som mikrofón otestoval na iPade.

Nakrúcať video s tabletom môže vyzerať smiešne, vzhľadom na jeho veľkosť a primárne určenie, ale len do okamihu, kým to nevyskúšate. Komponovať na veľkom displeji je luxus. A aj keď môj tablet nemá najnovšiu a najlepšiu kameru, kvalita videa ma príjemne prekvapila. Poďme sa však pozrieť na testovaný mikrofón.

VideoMic Me-L je smerový monofónny mikrofón, ktorý sa jednoducho zasunie do Lightning konektora. Aby tam lepšie držal, je k nemu pribalený držiak, ktorý sa pritlačí k mobilu alebo tabletu. Má šikovný výrez, aby bolo tlačidlo mobilu/tabletu pohodlne prístupné. Aj s držiakom sa mikrofón inštaluje rýchlo a ľahko. Mikrofón je vyrobený z hliníka.

Mikrofón je napájaný priamo z chytrého zariadenia a nenájdete na ňom žiadne ovládacie prvky. Nájdete tu len výstup pre slúchadlá, čo je šikovné v modeloch, ktoré už nemajú štandardný 3,5 mm jack. Mikrofón môže byť otočený obidvomi smermi, takže ho môžete používať pri nakrúcaní prednou aj hlavnou kamerou. K mikrofónu je dodávaná protiveterná ochrana, tzv. “dead cat”.Špecifikácia:

 • Zvukový princíp: kondensor
 • Smerová charakteristika: kardoidná
 • Frekvenčný rozsah: 20Hz-20kHz
 • Odstup signál/šum: 74.5 dB
 • Ekvivalentný šum: 19.5 dBA SPL (dle IEC651)
 • Maximálny SPL: 115 dB SPL (1kHz @ 1m)
 • Napájanie: z iOS zariadenia
 • Výstup: Lightning, 3.5mm TRS
 • Digitálne rozhranie: 24-bit / 44.1 a 48 kHz
 • Minimálne systémové požiadavky: iOS 11
 • Rozmery (mm): 73.5 x 20.2 x 25.7
 • Kompatibilný windshield: WS-9


https://www.rode.com/microphones/videomicmel

Záver

RØDE VideoMic Me-L ma potešil kvalitným spracovaním, premysleným upevnením a pribalenou kvalitnou protiveternou ochranou “dead cat”. Jeho použitie je veľmi jednoduché. Nasmerovaný môže byť dvomi smermi, takže nájde využitie pri štandardnom nakrúcaní a aj pri vlogingu. Mikrofón je smerový, takže zachytáva zvuky pred kamerou a eliminuje okolité ruchy. Príjemne má prekvapila schopnosť zachytiť aj hlboké tóny, s ktorými majú vstavané mikrofóny problémy. Vďaka tomu je zvuk bohatý a komplexný. Osvedčila sa aj protiveterná ochrana, bez ktorej by bola zvuková stopa videa, ktoré som nakrúcal prevažne pri Dunaji, kde silno fúka vietor, nepoužiteľná.

RØDE má pre iOS aplikáciu Reporter, ktorá zo zariadenia urobí diktafón. Je však optimalizovaná pre telefóny. Viac sa mi páči aplikácia RØDE Rec LE, ktorá je sofistikovanejšia.

Najväčším mínusom, ktorý som pri testovaní zaznamenal, je aplikácia pre nahrávanie videa, ktorá nemá nastavenie zvuku. To je ale nedostatok Applu. Nahrávaný zvuk je slabší a pri strihaní som musel zvýšiť jeho hlasitosť, pretože aplikácia iMovie ho ešte viac potlačila. To však vyrieši, ak si nainštalujte pokročilejšiu aplikáciu pre iOS, napr. MoviePro, kde sa úroveň hlasitosti mikrofónu dá nastaviť.

Mikrofón do testu zapožičala firma DISK Multimedia, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia