Hore

Canon Powershot G10

G-éčko bolo svojho času mojim prvým digitálom a bol som s ním spokojný. Už pred 6 rokmi mal G5 výklopný displej, sánky pre externý blesk, svetelný objektív, retro dizajn, výborné ovládanie a možnosť rozšírenia o predsádky. Posledný model tejto rady sa však chváli trojnásobným rozlíšením, aké som mal na svojom prvom G-éčku. Uvidíme, čo to urobilo s obrazom. Na druhej strane nové G-éčko nemá výklopný displej a objektív je menej svetelný. Poďme teda spolu zhodnotiť, kam sa posunula kvalita fotografií za 6 rokov.

Dizajn a ergonómia

 

Pri pohľade na fotoaparát sa rozbúcha srdce každému milovníkovi retro dizajnu a teda aj mne. Ale to už všetci viete. Čo ale neviete, je to, že akonáhle som chytil do ruky powershot G10, vedel som, že držím kompakt s najlepším ovládaním. Myslím teraz na ovládanie, na aké sú zvyknutí profesionáli či nadšenci fotografie.

V prvom rade ide o manuálne nastaviteľné funkcie a veličiny. Nastavenie režimov snímania pomocou kotúča na hornej strane fotoaparátu je to najmenej. Pomocou ďalšieho kotúča si môžete v zlomku sekundy jediným pootočením nastaviť hodnotu ISO a podobne aj korekciu expozície. Jediným pohľadom tak skontrolujete nastavenie hodnôt a jediným pootočením voličov tieto hodnoty v prípade potreby zmeníte. Toto so nevidí ani u moderných zrkadlových fotoaparátov a pripomína mi to manuálne fotoaparáty minulého storočia. A teraz to myslím iba v dobrom zmysle slova. Aj dnes sa mi totiž najlepšie ovláda manuálny Nikon FA.

 

 

Osobitné tlačidlo pre meranie svetla a voľbu zaostrovacích bodov, priamy prístup k funkciám blesku, samospúšte, makro a manuálnemu zaostreniu potvrdzuje orientáciu na poloprofesionálov a profesionálov, ktorí tieto funkcie často využívajú.

 

Spracovanie fotoaparátu je vynikajúce. Teleso je pevné, nič nevŕzga. Všetky ovládače majú zreteľný chod. Grip pre pravú ruku je nižší a podlhovastý, ale fotoaparát sa napriek tomu drží dobre a isto. Je to aj vďaka imitácii kože, ktorá sa nešmýka tak, ako kov.

 

Fotoaparát má tradične okrem displeja aj hľadáčik, ktorý v prípade potreby môžete použiť. Píšem v prípade potreby, pretože obraz v hľadáčiku predstavuje iba 80% skutočne fotografovanej scény a slúži skôr na orientáciu. Ak však potrebujete šetriť energiu, hľadáčik vás môže zachrániť, keďže najväčším „žrútom" energie je displej. Ten dostal do vienka takmer o štvrť milióna bodov viac oproti svojmu predchodcovi, čo sa na čitateľnosti a posúdení fotografií zreteľne odrazilo.

 

 

Celkovo v oblasti dizajnu, logiky a rýchlosti ovládania nie je čo fotoaparátu vytknúť a bol by som celkom rád, keby sa niektoré manuálne ovládače objavili aj na zrkadlovkách.

 

G10 získava za dizajn a ergonómiu 1*.

 

V praxi

 

Fotoaparát je na kompakt celkom svižný a pri fotografovaní vás veľmi zdržiavať nebude. Do jednej sekundy od zapnutia fotoaparátu môžete fotografovať. Vyrovnávacia pamäť pri bežnom fotografovaní neobmedzuje a fotografujete vo frekvencii cca. jeden obrázok za dve sekundy. Na bežné fotografovanie dostačujúce. Ak chcete fotografovať momentky, môžete využiť kontinuálne snímanie, ktoré pomôže aj vtedy, ak chcete fotografovať do RAW formátu a maximálne využiť kvalitný objektív a vysoké rozlíšenie fotoaparátu. Pri kontinuálnom snímaní môžete fotografovať 1,5 obr./s vo formáte JPG a 0,8 obr./s vo formáte RAW. Takto môžete fotografovať až do zaplnenia karty! To je úctyhodný výkon, keď vezmeme do úvahy konkurenciu od Nikonu (P6000), ktorá nám pri fotografovaní do RAW formátu zamrzla na niekoľko sekúnd.

 

Zaostrovanie na širokom konci možno pochváliť za čas zaostrenia 0,2-0,3s. Na dlhšom konci pravdepodobne aj pre nižšiu svetelnosť objektívu bol čas 0,6-0,7s, ale je to stále v lepšom priemere medzi kompaktami.

 

Pri každodennom fotografovaní oceníte rozšírenie objektívu z 35mm na 28mm, čo je na fotografiách naozaj cítiť, hlavne keď fotografujete v interiéri, ale aj pri fotografovaní krajiny. Oproti G9 klesol rozsah objektívu na dlhom konci (z 210mm na 140mm). Ak sa nechcete vzdať 200mm ohniska, máte možnosť pomocou adaptéra a telekonvertora znásobiť najdlhšie ohnisko faktorom 1,4x. Dosiahnete tak ohnisko 196mm, čo je takmer na nepoznanie od dlhého ohniska predchodcu G9 (210mm). Niekoľko milimetrov na dlhom konci objektívu totiž nie je tak cítiť ako na širokouhlom nastavení.

 

 

Ďalším z užitočných príslušenstiev môže byť externý blesk. Fotoaparát má sánky pre blesky súčasnej rady Canon Speedlite EX, s ktorými je plne kompatibilný a využíva najmodernejšie meranie značky (ETTLII) na reguláciu sily záblesku. Aj keď kombo s najväčším bleskom Canon 580 EX môže vyzerať komicky, s Canonom 430 EX pôsobí tento kompakt celkom vyvážene.

 

 

Ak chcete zachytiť prirodzené svetlo a zachovať atmosféru situácie, veľmi vám k tomu dopomôže obrazový stabilizátor, ktorý je samozrejme optický. Pracuje výborne a udržíte s ním naozaj dlhé časy. Nie je problém udržať 1/5 sekundy na širokouhlom nastavení objektívu a 1/25 na teleobjektíve. Výborný výkon!

 

 

Je čas dovoleniek a mnohí prístroj môžu využiť aj na šnorchlovanie alebo potápanie v mori. Canon vyrobil pre tento prístroj originálne podvodné puzdro WP-DC28, s ktorým sa môžete ponoriť až do hĺbky 40 metrov. Musíte si zaň ale priplatiť cca. 200 €.

 

Po ohmataní a preskúmaní dizajnu a ovládania mi aj pri fotografovaní ostal dobrý pocit z dobre urobeného fotoaparátu. Za svoje správanie sa v praxi získava tento Powershot opäť veľkú pochvalu.

 

Obrazová kvalita

 

Ako hovoria Angličania, keď sa deň chýli ku koncu, aj tak najviac zaváži výkon fotoaparátu a ten popisuje kvalita obrazu. Do testu som šiel spokojnejší ako naposledy s Nikonom P6000. Vedel som totiž, že aj keby obrazová kvalita vo formáte JPG pokuľhávala, fotoaparát je dosť rýchly na to, aby sa ním pohodlne dalo fotografovať aj do RAW formátu.

 

Na moje potešenie, hneď po stiahnutí prvých fotografií do počítača som si všimol, že redukcia šumu a algoritmus spracovania fotografií nie sú veľmi hrubé a aj v JPG formáte je zachytené obrovské množstvo detailov. Platí to pre ISO 80-400. Pri ISO 400 si vysoké rozlíšenie a redukcia šumu začína vyberať nevyhnutnú daň a rozlíšenie detailov klesá. ISO 1600 je iba pre núdzové použitie. Je však na zváženie, či si radšej nevybrať trochu roztrasený záber než záber zbavený detailov redukciou šumu.

 

To, že marketingové preteky tlačia technológie na okraj možností, vidno aj z bližšieho preskúmania fotografií, ktoré boli fotografované na nízkej hodnote citlivosti ISO. Aj pri ISO 80 v tieňoch, jednoliatych farbách a jemných prechodoch je cítiť šum, nie je však až do citlivosti ISO 400 vôbec rušivý. Povedal by som, že do tejto citlivosti má G10 najlepší obraz medzi súčasnými kompaktnými fotoaparátmi, no na päty mu šliape Panasonic LX3 a Leica D-lux4, ktoré ho od citlivosti ISO 400 dokonca predbehnú.

 

Prosím, výrobcovia, prestaňte zvyšovať počet pixelov u kompaktných fotoaparátov!!! Táto prosba sa na odborných fórach opakuje v poslednom čase viac a viac. Viem si predstaviť fotoaparát s telom G10 s rozlíšením 8 Mpx pri súčasnej úrovni firmvéru. Som presvedčený, že ISO 1600 by stále bolo použiteľné pre menšie aplikácie. Teraz je použiteľné iba ako marketingový ťah, aj to nie celkom dobrý, keďže konkurencia ponúka viac.

 

Farby Canonu G10 sú jasné a veľmi sa mi páči, ako fotoaparát reprodukuje oblohu. Jej farba a tonalita je taká, že si málokedy vyžaduje ďalšiu úpravu. Ak by ste chceli ešte výraznejšie farby, môžete v „Picture style" zvoliť režim „vivid" a bez akejkoľvek námahy (ak nepočítam zapnutie režimu v my colors) sa dopracujete k snímkam s atraktívnymi a žiariacimi farbami.

 

normal vivid
sepia BW

 

Samozrejme, môžete si zvoliť aj iné farebné variácie, napríklad čiernobiely režim, sépia, neutrálny režim,

alebo si môžete naprogramovať svoje farby. Vo výslednej fotografii tak budete mať taký kontrast, ostrosť a farebné podanie, aké si želáte.

 

RAW verzus JPG

Nový procesor Canon Digic 4 je natoľko dobrý, že pre ostrosť a rozlíšenie nemusíte fotografovať do RAW formátu. Rozdiel je minimálny a keď nebudete tlačiť A3 formát alebo blízko skúmať výstup pri 100% na monitore, ani ho nezistíte. Fotografie z RAW môžu na neznalca dokonca pôsobiť menej ostro, lebo na ne nie je aplikované doostrovanie. V skutočnosti je obraz reálne ostrejší a bez JPG a doostrovacích artefaktov.

Rozdiel je však naozaj veľmi malý.

 

JPG JPG z RAW

 

Fotografovanie do RAW však oceníte v sťažených svetelných podmienkach, kde hrozí, že nebudú zachované detaily v ostrých svetlách a tieňoch. Ako všetky kompakty, ani G10 nie je výnimkou a je náchylný pri veľmi kontrastnej scéne vypáliť najsvetlejšie časti fotografovanej scény. Nie je to chyba prístroja, je to výsledok fyzikálnych zákonitostí a každého firmvéru v kompaktoch, ktorý produkuje atraktívne a kontrastné výsledky. Tie sú „ľúbivé" na prvý pohľad pre drvivú väčšinu užívateľov, no na druhej strane vyšší kontrast spôsobí prepaly alebo stratu detailov v tieňoch pri fotografovaní veľmi kontrastných scén.

 

Do RAW formátu zachytíte širší dynamický rozsah a často môžete potom pri vyvolávaní RAW-u vrátiť detaily aj tam, kde by už v JPG súbore boli nenávratne stratené. To je dôvod, prečo nemusíte mať zapnutý RAW stále, ale ho aktivovať naozaj iba vtedy, keď vás k tomu svetelné podmienky "donútia".

 

G10 verzus P6000

Pre zaujímavosť uvádzam výstup z JPG súboru od najbližšej konkurencie. Pri trochu pozornejšom pozorovaní je vidieť, o koľko lepší je algoritmus Canonu, ktorý je oveľa šetrnejší k jemným detailom. Zvlášť je to vidieť na textúre oblečenia plyšovej hračky a tiež na vianočnej pohľadnici s ihličím. V hladkých plochách s jednoduchými krivkami rozdiel nie je taký zreteľný.

 

 

ISO 80 Canon Powershot G10 ISO 64 Nikon Coolpix P6000

  

Podobná situácia je aj pri fotografií s vyššou citlivosťou ISO400. V teréne je to ešte badateľnejšie, keďže pri každodennom používaní fotoaparátu sa nestretávame s ideálnymi štúdiovými podmienkami.

 

Porovnanie Canon G10 a Nikon P6000 pri citlivosti ISO400

 

ISO 400 Canon Powershot G10 ISO 400 Nikon Coolpix P6000

 

Záver

 

Canon Powershot G10 je vynikajúci kompaktný fotoaparát, ktorý si vyslúžil viacero prvenstiev. V prvom rade svojim spracovaním a ovládaním, ktoré je bezkonkurenčné. Praktické používanie fotoaparátu to potvrdzuje. Buffer je dostatočný aj pre bezstarostné fotografovanie do RAW formátu. To ale nie je potrebné stále. Spracovanie fotografií firmvérom je veľmi príjemné a do ISO400 si G10 zaslúži titul kompakt s najlepšou obrazovou kvalitou. Nad ISO400 ho o kúsok predbehol Panasonic LX3 alebo jeho dvojča Leica D-lux4. Canon zvolil dobrý kompromis medzi rozsahom objektívu a svetelnosťou. Pri 5-násobnom zoome (28-140mm) ponúka rozumnú svetelnosť f2,8-4,5, čím predčí svojho rivala Nikon P6000, ktorý má pri 4-násobnom zoome (28-112mm) svetelnosť f2,7-5,9. Opäť mu môže konkurovať iba Panasonic LX3 a Leica D-lux4, ktoré ponúkajú raritnú svetelnosť f2-2,8 pri objektíve, ktorý je široký 24mm. Ich objektív však končí pri 60mm, takže zoom je limitovaný na 2,5-násobný.

 

Tabuľka porovnania súčasných „high end" kompaktov:

 

Fotoaparát

Canon Powershot G10

Panasonic LX3 (Leica D-lux4)

Nikon Coolpix P6000

Rozlíšenie

14,7 Mpx

10,1 Mpx

13,5 Mpx

Rozsah objektívu

28-140mm (5-násobný)

24-60mm (2,5-násobný)

28-112mm (4-násobný)

Svetelnosť

F2,8-4,5

F2-2,8

F2,7-5,9

Rozmery / váha

109 x 78 x 46mm / 350g

109 x 56 x 27mm / 248g

107 x 65.2 x 42 mm / 280g

LCD

3" - 461 000 bodov

3" - 460 000 bodov

2,7" - 230 000 bodov

Cena (orientačná)

450 - 500 €

370 - 420 € (668 €)

350-400 €

 

 

Sumár - Canon Powershot G10

 

+ špičkový dizajn a ovládanie pomocou osobitných manuálnych kotúčov a tlačidiel

+ kvalita vybudovania

+ príjemné operačné časy vrátane fotografovania do RAW

+ rozumný rozsah objektívu

+ vynikajúca kvalita v rozsahu ISO 80-400

+ príjemné farby, vysoké rozlíšenie, minimálny rozdiel oproti RAW (v rozlíšení a ostrosti)

+ rozšíriteľnosť systému o telekonvertor, externý blesk, filtre a podvodné puzdro

 

- odstránenie detailov pri ISO800 a viac

- v porovnaní s Leicou a Panasonicom by sa zišiel ešte svetelnejší objektív (tradičným bol voľakedy u G-rady f2-3.

 

Galéria

 

ISO 80 (dlhšia expozícia) ISO 80 ISO 80 RAW ISO 100
ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600

 

Nasledujúce fotografie boli vyhotovené bez statívu za zníženej intenzity svetla. Niektoré z nich nie sú 100% ostré, avšak dobre poslúžia ako referencia na správanie sa fotoaparátu v ťažkých svetelných podmienkach.

 

ISO 80 ISO 100 ISO 200

ISO 400 ISO 800

 

minimálny zoom maximálny zoom
maximálny zoom maximálny zoom

 

minimálny zoom maximálny zoom

 

 

plošné protisvetlo sepia BW

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2009-07-21 10:31:26
Tazke rozhodovanie medzi G10 a D10, skoda, ze nevedia robit flash commander. G10 sice umoznuje pripojenie ST-E2, ale do vodotesneho puzdra sa nezmesti:-(
 
Marcel Rebro
2009-07-21 11:16:47
príspevok od: bear
Tazke rozhodovanie medzi G10 a D10, skoda, ze nevedia robit flash commander. G10 sice umoznuje pripojenie ST-E2, ale do vodotesneho puzdra sa nezmesti:-(
Podla mna G10 a D10 je ina kategoria pre uplne inu cielovu skupinu. D10 je outdoorovy fotak. Mozes ho nechat vymrznut, roztlkat nim orechy a snorchlovat do 10m. Kratky koniec (35mm) je (pre mna) prilis dlhy. Ovladanim je to typicky kompakt a este sa aj dost divne drzi - vdaka ´vajcovemu´ tvaru

G10 moze kludne fungovat ako zalozak k zrkadlovke - ovladanie ma ako pisal Julo na profi urovni - nemusis sa preklikavat cez menu, vsetko doelezite je na otocnych volicoch. Navyse s UW case je to plnohodnotny potapacsky geret funkcny do 40m.

... velmi dobra recenzia zamerana na prakticke vyuzitie a nie na papierove technicke paramatre

... mam zopar Nikonov a jeden Canon ... ze hadajte ktory? ;-)))
 
Marcel Rebro
2009-07-21 11:20:04
len by som este rad dodal ze UW puzdro WP-DC28 sa dodava bez zavazi - treba si ich dokupit zvlast. ja som tam uspesne namontoval zavazie z Olympusackeho PT-010. je to sice trosku viac ako je nominal pre WP-DC28 ale vzdy je lepsie ked fotak visi pod telom ako ked sa mi planda niekde nad hlavou ...
 
seejey
2009-07-21 17:23:38
Pekna recenzia, musi sa uznat.
 
Margot
2009-07-22 22:59:17
Áno,pekne a hlavne prakticky spracovaná recenzia.Tieto G-čka od Canonu si držia stále svoj vysoký štandard.
 
kubiak
2009-07-23 20:06:23
chcel by som sa opýtať , spomínal sa tu firmware na G10 a ma by zaujímalo azda je aj na model G9 pretože na oficiálnej stránke canonu nieje ak by ste mi niekto vedel poradiť tak budem vďačný
 
Marcel Rebro
2009-07-23 20:14:19
príspevok od: kubiak
chcel by som sa opýtať , spomínal sa tu firmware na G10 a ma by zaujímalo azda je aj na model G9 pretože na oficiálnej stránke canonu nieje ak by ste mi niekto vedel poradiť tak budem vďačný
skus zadat do gugla ´canon g9 firmware update´ ... hned prvy link chuti dobre
 
kubiak
2009-07-23 21:31:46
jo to som skúsil a výsledky boli úspešne ale popravde mam strach ak to nieje originál od canonu preto som sa opýtal vás mate stým asi predsa viac skúsenosti ale ďakujem za radu aj tak :)
 
Marcel Rebro
2009-07-23 21:32:51
príspevok od: kubiak
jo to som skúsil a výsledky boli úspešne ale popravde mam strach ak to nieje originál od canonu preto som sa opýtal vás mate stým asi predsa viac skúsenosti ale ďakujem za radu aj tak :)
a co ti vadi na tom tvojom firmverovi ze chces novsi?
 
Marcel Rebro
2009-07-23 21:35:15
príspevok od: kubiak
jo to som skúsil a výsledky boli úspešne ale popravde mam strach ak to nieje originál od canonu preto som sa opýtal vás mate stým asi predsa viac skúsenosti ale ďakujem za radu aj tak :)
ja skusenosti s upgrade fw velke nemam. kupim fotak, ked foti tak OK. ked blbne pozriem na webe ci som sam kto ma tento problem, alebo zabehnem do servisu. upgrade fw ´len tak´ nie je moja salka kavy. uz som to dnes spominal v inom vlakne ´don´t touch runing system´ ...
 
kubiak
2009-07-23 21:39:11
príspevok od: Marcel Rebro
a co ti vadi na tom tvojom firmverovi ze chces novsi?
ja len tak vlastne, kašlem asi nato bola to len zvedavosť :) ak by bolo niečo čo sa dá vylepšiť nikdy to nieje na zahodenie :)
 
kubiak
2009-07-23 21:41:36
príspevok od: Marcel Rebro
ja skusenosti s upgrade fw velke nemam. kupim fotak, ked foti tak OK. ked blbne pozriem na webe ci som sam kto ma tento problem, alebo zabehnem do servisu. upgrade fw ´len tak´ nie je moja salka kavy. uz som to dnes spominal v inom vlakne ´don´t touch runing system´ ...
Máš pravdu , budem sa toho držať aj ja :) ste mi naložili teda :)
 
semafor
2009-07-25 06:46:36
Velmi pekna a prospesna recenzia. Jednoznacne velmi pozitivne hodnotim ilustracne foto, je citit kreu autora. Nie su to len inzinierske technicke vycvaky, ako byva zvykom u klasickych recenzii. (Praha zastihnuta v nadhernom pocasi je super.)
 
Adrique
2009-07-26 16:58:06
Veľmi dobrá recenzia. Mne by na tomto foťáčiku najviac chýbal výklopný displej. A tých megapixelov je tam nejako veľa. A cena je veľmi vysoká.
 
slonnick
2009-07-27 13:35:54
do dnes mam G2.... uz pomaly dosluhuje :-) a co by mi pri G10 urcite chybalo je vyklopny displej ... neviem preco v tom nepokracovali....
recenzia - taka, aka ma byt
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2009-08-03 21:55:50
foťáčik to zvláda MPx tam nie je veľa, cena je primeraná, krásny strojček, treba si ho vyskúšať... trochu váham či si pod stromček dopriať toto alebo radšej Oly E-P1:)
 
petr123
2009-08-11 18:19:55
ahoj, skusal som ho s ext. belskom 430EX II, ale neviem preco nespolupracoval s nim pri zaostrovani ako to robi zrkadlovka. Pri zaostrovani pouzil g10 svoje svetlo a nie svetlo (luce) blesku, ktore su super pri zaostrovani so zrkladovkou. Nemam tam nieco dobre nastavene alebo G10 nedokaze na zaostrovanie pri nedostatku svetla vyuzit blesk (resp. jeho sposob zaostrovania)???
 
julo kotus
2009-08-11 18:32:46
príspevok od: petr123
ahoj, skusal som ho s ext. belskom 430EX II, ale neviem preco nespolupracoval s nim pri zaostrovani ako to robi zrkadlovka. Pri zaostrovani pouzil g10 svoje svetlo a nie svetlo (luce) blesku, ktore su super pri zaostrovani so zrkladovkou. Nemam tam nieco dobre nastavene alebo G10 nedokaze na zaostrovanie pri nedostatku svetla vyuzit blesk (resp. jeho sposob zaostrovania)???
Nemám nejaké oficiálne stanovisko Canonu, ale keď logicky nad tým uvažujem, zaostrovanie u Digitálnych zrkadloviek je založené na inom princípe - pomocou fázovej detekcie kontrastu špeciálnych AF senzorov a u kompaktov na základe kontrastu na snímači. Je dosť možné, že červený raster, ktorý pomôže špciálnym AF bodom nepomôže zaostrovaniu na senzore. Preto využíva G10 klasickú prisvetľovaciu lampu.
 
petr123
2009-08-12 19:25:54
príspevok od: julo kotus
Nemám nejaké oficiálne stanovisko Canonu, ale keď logicky nad tým uvažujem, zaostrovanie u Digitálnych zrkadloviek je založené na inom princípe - pomocou fázovej detekcie kontrastu špeciálnych AF senzorov a u kompaktov na základe kontrastu na snímači. Je dosť možné, že červený raster, ktorý pomôže špciálnym AF bodom nepomôže zaostrovaniu na senzore. Preto využíva G10 klasickú prisvetľovaciu lampu.
Viem ze je tam iny sposob zaostrovania, ale je to stale detekcia kontrastu. Takze podla mna by to (aspon teoreticky) bolo mozne. Ved fotak ´vidi´ ciarky a na tie zaosti. Ale asi to naozaj nepodporuje. Nedosiel som na to ako to spustit.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-08-12 19:48:28
príspevok od: petr123
Viem ze je tam iny sposob zaostrovania, ale je to stale detekcia kontrastu. Takze podla mna by to (aspon teoreticky) bolo mozne. Ved fotak ´vidi´ ciarky a na tie zaosti. Ale asi to naozaj nepodporuje. Nedosiel som na to ako to spustit.
Tak teraz sa riadne mylis. Sposob zaostrovania na snimaci a zaostrovania vyuzitim senzorov v zrkadlovej sachte je velmi odlisny. To je aj dovod, preco je rozdiel v rychlosti ostrenia.
 
duroslav
2009-08-13 07:58:58
príspevok od: Karol Srnec
Tak teraz sa riadne mylis. Sposob zaostrovania na snimaci a zaostrovania vyuzitim senzorov v zrkadlovej sachte je velmi odlisny. To je aj dovod, preco je rozdiel v rychlosti ostrenia.
Odlišný síce je, ale aj fázová detekcia je o ´videní čiarok´. Keď nemáš čiarky, nezaostríš.

No a bohovská výhoda zaostrovacieho vzoru z blesku je tá, že vyrobí čiarky aj tam kde normálne nemusia byť a dokážeš zaostriť aj na jednofarebnú plochu.
 
petr123
2009-08-13 12:23:27
príspevok od: Karol Srnec
Tak teraz sa riadne mylis. Sposob zaostrovania na snimaci a zaostrovania vyuzitim senzorov v zrkadlovej sachte je velmi odlisny. To je aj dovod, preco je rozdiel v rychlosti ostrenia.
viem ze je rozny ale podstata je ta ista, alebo sa mylim? Na zrkadlovke ide cast svetla do hladacika a cast sa neodrazi, ale prejde na specialne senzory ktore su tam len na ostrenie. A kompakt ostri cez ten isty senzor, ktorym aj zaznamenava fotku. Ale u oboch je to najst nejaky kontrast, nejake rozlicne farby si myslim. Napr. na cisto bielu stenu, ak by bola dokonale hladko natreta, nezaostri ani jeden. Ale pomocou lucov z blesku to dokaze. A najlepsie sa obom zaostruje napr. na text (cirne na bielom). Alebo to mam nejake popletene? Preto si myslim ze by to mohlo pomoct aj komapktu pri zaostreni. Alebo nie???
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-08-13 12:29:15
príspevok od: petr123
viem ze je rozny ale podstata je ta ista, alebo sa mylim? Na zrkadlovke ide cast svetla do hladacika a cast sa neodrazi, ale prejde na specialne senzory ktore su tam len na ostrenie. A kompakt ostri cez ten isty senzor, ktorym aj zaznamenava fotku. Ale u oboch je to najst nejaky kontrast, nejake rozlicne farby si myslim. Napr. na cisto bielu stenu, ak by bola dokonale hladko natreta, nezaostri ani jeden. Ale pomocou lucov z blesku to dokaze. A najlepsie sa obom zaostruje napr. na text (cirne na bielom). Alebo to mam nejake popletene? Preto si myslim ze by to mohlo pomoct aj komapktu pri zaostreni. Alebo nie???
Zabudas na to, ze na zrkadlovke je zaostrovanie oddelene od merania expozicie. Kompakt naraz zaostruje, meria a este aj prenasa obraz na LCD.
 
petr123
2009-08-13 12:34:08
príspevok od: Karol Srnec
Zabudas na to, ze na zrkadlovke je zaostrovanie oddelene od merania expozicie. Kompakt naraz zaostruje, meria a este aj prenasa obraz na LCD.
tak to je dovod preco nemoze vyuzit ostrenie pomocou lucov z ext. blesku??? Lebo mna len to zaujima. Ci sa to da alebo neda. A ak sa to neda, ci sa to neda ani teoreticky alebo sa na to pri navrhu a vivoji fotaku vykaslali
 
bear
2009-08-13 13:23:41
Zaostrovanie na zrkadlovke pracuje odlisne ako na kompakte. Neviem detaily na 100%, ale pred zaostrovacimi senzormi je aj nejaka optika. Vdaka tomu vie zaostrovaci senzor rozlisit aj smer a potrebny posuv k spravnemu zaostreniu. Vdaka tomu je zaostrovanie na zrkadlovke ovela rychlejsie (staci prebliknutie pomocneho AF svetla z blesku). Ma to ale aj nevyhody:
- senzor je citlivy len na jeden (krizove senzory na 2) smery v ktorych vedia zachytit kontrast
- zle osadeny, alebo nastaveny AF system sa prejavuje front-focusom, alebo back-focusom
- zaostrovacie body su na pevnych miestach (nie je mozne riesit detekciu tvari...)
 
duroslav
2009-08-13 13:55:06
príspevok od: Karol Srnec
Zabudas na to, ze na zrkadlovke je zaostrovanie oddelene od merania expozicie. Kompakt naraz zaostruje, meria a este aj prenasa obraz na LCD.
Toto je také dosť včeobecné nič nehovoriace vysvetlenie. Vôbec z toho nie je jasné, prečo by AF-prisvecovač nemohol pomôcť kompaktu.

Jediný dôvod, ktorý napadá mňa je ten, že podľa doterajších skúsenosťí s kompaktami a zle fungujúcim AF za slabého svetla je ten, že vzorok z prisvecovača nie je dosť intenzívny na to, aby si ho senzor v kompakte vôbec ´všimol´.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-08-13 14:40:08
Ja nie som vyvojovy technik Canonu.
 
duroslav
2009-08-13 15:02:12
príspevok od: Karol Srnec
Ja nie som vyvojovy technik Canonu.
Som si myslel, že pred nami niečo tajíš a tajne pre Canon fachčíš po nociach :-)
 
petr123
2009-08-13 20:12:29
Ja som napisal do canonu, ze ci sa to da pouzit, odpisal mi ze nie. Tak som napisal ze preco a odpisal:
´Kompaktné fotoaparáty majú vstavaný objektív, ktorý má aj AF (autofocus). Preto nie je potrebné využívať AF lúča z externého blesku.
Jednooké zrkadlovky majú vymeniteľné objektívy. AF je súčasťou objektívov a nie tela fotoaparátu. Z toho dôvodu jednooké zrkadlovky môžu využívať AF lúč extérneho blesku.´
Ale podla mna sam nevedel, tak ho nebudem dalej otravoat. Alebo ak vedel ja som z toho dovod, preco by to nemohol pouzit kompakt, nepochopil.
A nechce sa mi to strasne studovat, ale AF je v spolupraci objektivu a tela? Alebo to ma len objektiv? O tom velmi pochybujem. Musim si to dostudovat :)
 
bear
2009-08-13 20:20:06
Predpokladam, ze asistencne svetlo blesku nemoze svietit kontinualne a preto je vzhladom na dlhe zaostrovanie na kompakte nepouzitelne. Zrkadlovke stacia pulzy svetla (vid moj prispevok nizsie).
 
petr123
2009-08-13 20:24:24
príspevok od: bear
Predpokladam, ze asistencne svetlo blesku nemoze svietit kontinualne a preto je vzhladom na dlhe zaostrovanie na kompakte nepouzitelne. Zrkadlovke stacia pulzy svetla (vid moj prispevok nizsie).
je to mozne... aj ked ostri v tme bez est. blesku tak si blika svojim bleskom, ak by to tak stacilo aj kompaktu, tak by si asi aj on blikal a nesvietil.
Ok, uz kaslem na to
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia