Hore

Fujifilm Finepix X30

Fuijinky X10 a X20 sú veľmi obľúbené aj medzi užívateľmi ePhota. Niet sa čo diviť, perfektné spracovanie, bohatá funkcionalita, slušná obrazová kvalita a k tomu klasiké mechanické ovládanie. Preto sa na X30 čakalo s veľkým záujmom. Najviac sa očakávalo, či fotoaparát dostane 1” snímač, aký má napr. Sony RX100. Nestalo sa tak. Fotoaparát prináša niekoľko inovatívnych vylepšení, ale snímač medzi ne nepatrí. Od prvého modelu tu máme CMOS s rozumným rozlíšením 12 Mpx a veľkosťou 2/3”. Rovnaký je objektív s rozsahom 28-112 mm a svetelnosťou F2-2,8.

Prvým výrazným zlepšením modelu X30 je väčší výklopný 3” displej s dvojnásobným rozlíšením 920 000 bodov. Snáď ešte významnejším je nahradenie optického prehľadového hľadáčika elektronickým. Túto zmenu vítam. Elektronický hľadáčik ukazuje presne to, čo fotíte a zobrazuje aj expozíciu a všetky dôležité údaje. Výrazne sa zlepšila výdrž batérie, čo môžem potvrdiť. Oficiálne je to miesto 270 záberov, až 470 zberov na jedno nabitie.

Prvý dojem

Každý nadšenec fotografie musí pookriať, keď dostane tento fotoaparát do rúk. Nebyť displeja, mali by ste pocit, že v ruke držíte 30 až 40 ročný fotoaparát. To bývala doba, kedy sa veci robili, aby vydržali večne.

Na fotoaparáte márne budete hľadať tlačidlo ON/OFF, prístroj sa zapína a vypína pootočením zoomového prstenca. Nie je to bežné, ale zvykol som si rýchlo. Zoomovanie je manuálne (hurá!).

Prvá vec, čo mi na fotoaparáte vadila a nevedel som si na ňu zvyknúť až do konca testu, je umiestnenie hľadáčika. Je umiestnený bližšie k stredu fotoaparátu, takže som svojim nosom neustále skúšal prerážať displej. Umiestnenie na ľavom kraji by bolo oveľa praktickejšie.

Oproti predchodcom dizajn zhranatel, zmizlo predné okienko priehľadového hľadáčika a fotoaparát preto nepôsobí už tak retro, ako mladší braček X100. Stále si zachováva svoje mechanické čaro.

Špecifikácia

Fujifilm X30 je pokročilý kompaktný fotoaparát s menším 2/3” snímačom, ktorého rozlíšenie je rozumných 12 Mpx. Snímač je typu CMOS (BSI) X-Trans druhej generácie a je bez optického Low-pass filtra. To zaručuje vyššiu ostrosť fotografií. Aj keď snímač nemá takú veľkosť aká je bežná u zrkadloviek a CSC, v kompaktoch patrí k nadpriemeru.

Podľa údajov výrobcu procesor EXR II umožňuje štart fotoaparátu za 0,5 sekundy, oneskorenie spúšte je len 0,01 sekundy. Na zachytenie a spracovanie fotografie potrebuje procesor 0,3 sekundy. Fotoaparát dokáže snímať frekvenciou až 12 obr./s. Video vo Full HD rozlíšení sníma s frekvenciou až 60 FPS. Počas snímania videa je možné meniť expozičné parametre.

Rozsah citlivosti je ISO 100 až 12 800. Fotoaparát umožňuje snímať do formátov RAW a JPG. Rovnako ako u CSC fotoaparátov Fujifilm, sú k dispozícii obrazové profily obľúbených filmov Fujifilm Provia, Velvia a Astia. Pribudol nový obrazový režim Classic Chrome. Na obraz je možné aplikovať aj umelecké filtre (Toy Camera, Miniatúra, Pop Color, High a Low Key, Dynamic Tone, Soft Focus a Partial color). K nadštandardným funkciám patria Intervalometer a viacnásobná expozícia. Fujifilm X30 má aj rozšírenú funkciu bracketingu.

RAW súbory môžete spracovávať v programe RAW FILE CONVERTER od Silkipixu.


Oproti predchodcovi, prichádza X30 s plne elektronickým hľadáčikom typu OLED s rozlíšením 2,36 mil. bodov. Jeho zväčšenie konkuruje zrkadlovkám strednej triedy.

Telo fotoaparátu je vyhotovené z magnéziovej zliatiny. Na rozdiel od svojich predchodcov nemá priehľadový hľadáčik ale čisto digitálny, typu OLED s rozlíšením 2 360 000 bodov, so 100% pokrytím a zväčšením 0,65x. Oneskorenie hľadáčika je len 0,005 sekundy.

Novinkou je ovládací prstenec doplňujúci prstenec zoomu, ktorým sa dajú nastavovať expozičné parametre a iné funkcie.

Objektív Fujinon (9 skupín, 11 členov) je ekvivalentom objektívu 35 mm formátu s rozsahom 28-112 mm. Svetelnosť je F2,0-2,8. Šošovky sú vyrobené z vysokokvalitného optického skla, použité sú asférické a ED členy. Antireflexné vrstvy HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) dodávajú objektívu vysokú odolnosť proti vzniku odleskov a ghostingu. Objektív je stabilizovaný, transfokácia je manuálna.

Zaostrovanie je automatické s 49 zaostrovacími senzormi, alebo manuálne. Pri manuálnom zaostrovaní príde vhod Peaking level a možnosť zväčšenia časti obrazu. Fotoaparát je vybavený aj pomocným svetlom automatického zaostrovania.

Okrem vstavaného blesku umožňuje aj pripojenie externého systémového blesku, alebo diaľkových odpaľovačov.

Fotoaparát je vybavený WiFi. Po nahratí bezplatnej aplikácie Fujifilm Camera Remote do vášho chytrého zariadenia, môžete fotoaparát diaľkovo ovládať, sťahovať z neho fotografie a pridávať geotagy. Nadštandardnou funkciou je zálohovanie fotografií cez WiFi, priamo do počítača. Aplikácia Fujifilm PC AutoSave je k dispozícii pre PC aj MAC. Využitie fotoaparátu ďalej rozširuje bezdrôtova tlač na tlačiarni Instax.

Senzor CCD, 2/3palcový X-Trans CMOS II

12 megapixelov

Hľadáčik 2,36 mil. bodov, OLED

Optický Zoom 4x (ekvivalent 28-112mm)

LCD monitor 3,0 palcový, výklopný, 920 tis. bodov

ISO 100-12,800

Nahrávanie videa 1080p @ 60/50/30/25/24 fps

Slovenské stránky sú veľmi podrobné a záujemcom o fotoaparát ich odporúčam preštudovať. Stiahnuť si môžete aj PDF prospekt.

Dizajn

Fotoaparát sa zapína tým, že pootočíte objektív. Netreba stláčať žiadnu poistku, len treba prekonať odpor. Na to si rýchlo zvyknete. Transfokácia je mechanická, čo väčšinu určite poteší. Okolo základne objektívu je otočný prstenec, ktorého funkciu môžete prestaviť tlačidlom na prednej strane (ISO, WB, profil, sériové zábery). Základnou funkciou je nastavenie expozície. V režime efektových programov ním rýchlo volíte medzi jednotlivými efektami. Príkladnú ergonómiu ovládania potvrdzuje aj mechanický prepínač zaostrovania na prednej strane.

Pohľad zhora je úplná klasika. Vpravo je otočný volič korekcie expozície, nad ním červené tlačidlo record. Spúšť je jednoduchá so závitom pre diaľkovú drôtenú spúšť. Na otočnom voliči programov nenájdete poistku, ale je umiestnený tak, že riziko nechceného prepnutia nehrozí. Sánky pre blesk sú štandardné. Vstavaný blesk je ukrytý na ľavej strane. Vsuniete ho mechanicky, stlačením páčky na zadnej strane fotoaparátu.

U voliča programov sa musím ešte chvíľu zastaviť. Efektové filtre a režim panorámy vytlačili režim videa (u X20 na voliči bol), čo je škoda.

Ani pohľad na zadnú časť fotoaparátu nie je nijako prekvapujúci. Rozloženie ovládacích prvkov nevybáča zo štandardu. Displej je výklopný smerom nahor o viac ako 90° a nadol o 45°. Nad ním je okulár elektronického hľadáčika so senzorom priblíženia oka a dioptrickou korekciou. Po ľavej strane hľadáčika je tlačidlo Play a vysúvanie blesku. Po pravej strane sú tlačidlá View a Drieve/Delete. Na dosah palca je pri gripe roller. Ten funguje aj ako tlačidlo a vďaka tomu môže mať dve funkcie, napr. po jeho stlačení sa zväčší stred obrazu a vy môžete lepšie posúdiť presnosť zaostrenia. Pod ním je tlačidlo pamäte AEL/AFL. Pre fotoaparáty Fujifilm je charakteristické tlačidlo Q, pre rýchly prístup k najdôležitejším funkciám. Tu by veľmi pomohlo dotykové ovládanie, s ktorým by bol výber požadovanej funkcie rýchlejší. Pod ním je pätica tlačidiel v tvare kruhu (Makro/Režimy blesku/Nastavenie AF/Samospúšť/OK-Menu). Výpočet uzatvára dvojica tlačidiel umiestnených dole. Tým prvým je tlačidlo pre nastavenie zobrazenia informácií na displeji, druhé je funkčné, v režime prehrávania záberov slúži na spustenie WiFi komunikácie.

Batéria a pamäťová karta sa vkladajú zospodu. Kovový statív pre upnutie je mimo osi objektívu. Konektory sú ukryté na bočnej strane gripu. Nájdete tu konketory HDMI a USB, samozrejme v ich zmenšených verziách a konektor pre mikrofón alebo elektronickú diaľkovú spúšť.

Menu sa svojou ponukou vyrovná vyspelým CSC a zrkadlovkám a odráža to, že fotoaparát je určený pre pokročilých fotografov. Až šiestim tlačidlám môžete priradiť vami zvolenú funkciu. Bez označenia funkcie budete musieť mať dobrú pamäť, čo ste ktorému tlačidlu priradili.

Fotoaparát v praxi

Je to klasik! Ale dostatočne moderný. Celkovo musím hodnotiť prácu s fotoaparátom ako vysoký nadštandard. Všetko začína hlbokou krytkou, ktorú len tak ľahko nestratíte a na objektíve drží ako pribitá. Štart fotoaparátu trvá necelú sekundu. Zaostrovanie je rýchle, a aj odozva spúšte. Pri sériových záberoch je obmedzujúca veľkosť medzipamäte, do ktorej sa zmestí len pár záberov.

Vďaka vysokej konfigurovateľnosti si každý môže fotoaparát prispôsobiť pre svoj štýl fotenia. Osvedčil sa výklopný displej aj hľadáčik. Fotoaparát dokáže simulovať nastavenia expozície, čo vďaka tomu, že je hľadáčik plne elektronický, 100% využijete. Hľadáčik patrí s rozlíšením 2 360 000 bodov k tým najlepším. Pochváliť musím jeho vysoký kontrast. Prijal by som, aby bol umiestnený na kraji fotoaparátu, aby som sa neustále neskúšal nosom premačknúť displej.

Po pár sekundách nečinnosti začne fotoaparát šetriť energiu, displej zníži prekreslovaciu frekvenciu a jas. K plnej aktivite ho preberiete namačknutím spúšte.

U tohto typu fotoaparátu by som prijal širokouhlejší objektív (cca 24 mm), najmä pri fotení architektúry tých pár stupňov chýba. Na kompakt má fotoaparát horšie makro. Nadštandardom je manuálny zoom, ktorý si väčšina majiteľov okamžite zamiluje.

Medzi expozičnými programami nájdete aj sweep panorámu. Po stlačení spúšte stačí plynule otáčať fotoaparátom, ktorý automaticky vyskladá širokouhlú panorámu. Pri spájaní mu nerobila problém ani tečúca rieka, ktorá preverí každý fotoaparát s touto funkciou. Ale inokedy, aj pri bežnej krajinke, bol na fotografii zreteľný zlý spoj. Výsledná fotografia ma výšku 1080 bodov, čiže je určená najmä na prezeranie prostredníctvom TV, prípadne tlač menšieho formátu.

Veľmi dobre funguje automatické vyváženie bielej. V obtiažných situáciach môžete použiť niekoľko druhov bracketingu.


Funkcia panorámy vytvorí širokouhlé zábery s výškou 1080 bodov. Vhodné su pre tlač na menší formát, ale hlavne na prezeranie na TV.

Ovládanie fotoaparátu cez WiFi sa pomaly stáva štandardom a nechýba ani u X30. Z chytrého zariadenia je nastaviteľné ISO, WB, obrazový profil, režim blesku, samospúšť, korekcia expozície a zaostrovací bod.

Musím ešte spomenúť pár príjemných vychytáviek. Tou prvou je peaking level (zvýraznenie zaostrených línii), ktorý pomáha pri manuálnom zaostrovaní. Praktické je otáčanie informácií v hľadáčiku, pri zmene formátu.

Kvalita objektívu

Objektív Fujinon musím pochváliť. Netrpí žiadnou výraznejšou chybou, ktorú ste museli korigovať. Prekvapený som minimálnym sférickým skreslením a to v celom rozsahu. Ostrosť je vyrovnaná po celej ploche, žiadne rozmazané rohy nehľadajte. Výborne je korigovaná chromatická chyba a objektív je vysoko odolný proti vzniku reflexov. Ak sa na fotke nejaké objavia, sú to zväčša reflexy na snímači. Pri snímaní do formátu JPG môžete zapnúť Lens Modulation Optimizer, pre korekciu chýb objektívu. Ten má minimum práce.

V režime super makro zaostruje fotoaparát už od od 1 cm. Podobne ako u modelov X100 je obraz mäkší. Odporúčam radšej používať kvalitnú makropredsádku.


Antireflexná úprava objektívu je nadpriemerná.


Bokeh ako u zrkadlovky nečakajte, pri detailnejších záberoch, ale pozadie rozostríte.


Takýto motív dobre preverí ostrosť objektívu. Skúška dopadla výborne.


V režime super macro zaostruje fotoaparát už od 1 cm. Kresba je vtedy mäkšia.

Fujifilm X30 a jeho predchodcovia

Priznajme si to, každý dúfal, že v X30 bude konečne 1” snímač a stane sa tak konkurenciou nekorunovaného kráľa kompaktov - Sony RX100. Nestalo sa tak. Rovnako ako jeho predchodcovia je osadený 12 Mpx snímačom veľkosti 2/3”. Nezmenil sa ani rozsah citlivosti. Aj objektív má rovnaké parametre. Prvou výraznou inováciou je nahradenie priehľadového optického hľadáčika (85% pokrytie), plne elektonickým hľadáčikom so 100% pokrytím. Tomuto riešeniu dávam prednosť.

Nezmenili sa parametre uzávierky, ani rýchlosť sériového snímania. Pribudli režimy bracketingu a korekcia expozície, tá je teraz v rozsahu +/- 3 EV, predtým len +/- 2 EV. Ďalšou výraznejšou inováciou je zabudovanie WiFi. Treťou výraznou inováciou je pridanie otočného prstenca na základni objektívu. Všetky tri hlavné inovácie hodnotím ako užitočné. Ani jedna nie je výrazným dôvodom na upgrade z niektorého z prechádzajúcich modelov.

Obrazová kvalita

Pokiaľ udržíte ISO na nižších hodnotách, na obraze sa menší čip takmer neprejaví. Obrazový výstup je kvalitný a osobne sa mi veľmi páči ako fotoaparát fotí v monochromatickom režime. Vynikajúci zápisník pre fotografa, čo má rád klasiku. Kto sa nechce babrať s RAW-om, môže snímať aj do formátu JPG, fotoaparát ho zvláda veľmi dobre.

Nadpriemerný je dynamický rozsah. Ani sa nechce veriť, že snímač je menší ako 1”. V Adobe Camera RAW vytiahnete z tieňov množstvo obrazových informácií. Pritom sa šum zvýrazní len minimálne. Mnohé zrkadlovky si nevedú tak dobre. K dispozícii sú filmové profily známe z CSC fotoaparátov. Takže aj u tohto kompaktu môžete “fotiť” na Proviu, Velviu, Astiu, či monochromatické “filmy”.

Aj keď pri detailnom pozeraní vidno na fotkách charakteristickú “kompaktovosť”, v žiadnom prípade sa nepodobá na bežné kompaktné fotoaparáty. Fujifilm vyťažuje z 2/3” snímača maximum a asi sa už ani nedá viac priblížiť zrkadlovkovému charakteru. Stále to nestačí na 1” snímač v Sony RX100, ale vo svojej kategórii je to špička. Pri 12 Mpx rozlíšení je maximálny odporúčaný formát veľkosti A2 (cca 60x40 cm), čo je formát, ktorý sa nestratí ani na výstave. Najmä pri čiernobielych fotografiách nebudete mať pocit, že sa pozeráte na fotky z kompaktu s relatívne malým snímačom.

Pri detailnom náhľade vidno trochu kompaktový charakter obrazu, ktorý sa pri tlači vytratí.


Neupravený záber.


Dynamický rozsah fotoaparátu je veľmi dobrý a v RAW konvertore dokážete vylepšiť kresbu vo svetlách i tieňoch.


S RAW súbormi sa dá pekne vyhrať.

Šum je na fotografiách od najnižšej hodnoty ISO 100. Väčší výskyt zaznamenáte najmä v tieňoch a na modrej oblohe. Celkovo zvláda fotoaparát šum veľmi dobre. Rozumne je využiteľná aj citlivosť ISO 1600. Pri ISO 3200 je šumu požehnane, ale pri tlači na menší formát sú fotografie stále dobre použiteľné. Charakter šumu je bližší zrkadlovkám.


ISO 3200 je použiteľné pri tlači na malý formát, či publikovanie na internete. Charakter šumu je monochromatický. Rozumná maximálna citlivosť je do ISO 1600.

Video

Video, vlastne funkcie s ním spojené, sú asi najväčšou slabinou fotoaparátu. Myslím, že budúcim majiteľom to vadiť nebude. Toto je fotoaparát, ktorým sa bude prevažne fotiť a keď bude treba natočiť krátku sekvenciu, zvládne to. V prvom rade chýba samostatný režim video. Po stlačení lačidla Record sa obraz pomerne výrazne oreže. Môžete si zapnúť pomocnú mriežku, ale nie je to to pravé riešenie.

Zaostrovanie v kontinuálnom režime je pomalé a až príliš často sa objektív preostrí na pozadie, napriek tomu, že v popredí je veľký objekt. Pri videu má fotoaparát, pri vysokokontrastných scénach, tendenciu k preexponovaniu.

Okrem dnes už štandardného rozlíšenia 1920x1080 (Full HD), môžete snímať aj vysokorýchlostné video, pri ktorom dramaticky poklesne rozlíšenie na 320x112 bodov pri 250 obr/s, alebo 320x240 bodov pri 150 obr./s. U tohto typu fotoaparátu mi to príde ako zbytočnosť, ale veď to nikomu nezavadzia a jesť to nepýta.

Video svojou kvalitou neohúri, ani nesklame. Tu sa ukazuje kompaktovosť viac ako u fotografií. Vďaka nadpriemernému dynamickému rozsahu zvláda fotoaparát aj pri videu dobre zaznamenať aj svetelne náročnejšie scény.

Fujifilm X30 a konkurencia

Fujifilm X30 patrí medzi pokročilé kompakty. Táto kategória sa za posledné roky výrazne zlepšila. Na špici sú prístroje s APS-C a FF snímačmi. To je ale iná cenová kategória. X30 bojuje v kategórii fotoaparátov so snímačom do veľkosti 1”. Konkurencia je tu veľká: Canon PS G16, Nikon Coolpix P7800, Panasonic Lumix LX7, Olympus Stylus X2. Je to ale Sony so svojími tromi RX100-kami, ktorý určuje latku kvality. Nielen že má lepší obrazový výstup, ktorý sa už pomaly blíži zrkadlovkám, naviac má takmer dvojnásobné rozlíšenie. X30 nie je žiadny packal. Ak hľadáte skôr zápisník s perspektívou občasnej tlače do formátu 30x40 cm, ponúka tento model ergonomickejšie ovládanie a je aj viac “cool”. Vybavený je ako Sony RX100 M3, má naviac sánky pre blesk a je približne o 300 € lacnejší.

Fujinka si môže podať ruku najmä s Olympusom a Panasonicom. Tu sú sily veľmi vyrovnané. Ktorý model zvoliť je ťažké. Rozhodovať budú požiadavky každého konkrétneho fotografa.

Medzi konkurenciu musíme počítať aj CSC fotoaparáty. Taký Olympus PEN E-PL6/7, či Sony A5100 sú v podobnej cenovej kategórii a snímače majú podstatne väčšie s výstupom porovnateľným so zrkadlovkami. A tieto fotoaparáty ani nie sú väčšie.

Plusy a mínusy

+  spracovanie
+  ergonómia ovládania
+  funkčná výbava
+  WiFi
+  kvalita objektívu
+  rýchlosť zaostrovania
+  manuálny zoom
+  sánky pre blesk
+  elektronický hľadáčik
+  výklopný displej
+  zdierka pre mikrofón
+  výdrž batérie
+  video 60 obr./s.

-  hľadáčik by mohol byť na kraji
-  snímač
-  umelecké filtre
-  nemá samostatný režim Video
-  kontinuálne zaostrovanie
-  malý buffer
-  displej nie je dotykový
-  USB nabíjačka (pre niekoho plus)

Príslušenstvo

Fujifilm FinePix X30 je fotoaparát, ktorý si zaslúži, aby ste ho hýčkali nejakým pekným príslušenstvom z kože (kožené puzdro LC-X30). Tým ešte viac podtrhnete jeho retro charakter. Okrem toho, že je to parádnik, možete jeho funkcionalitu rozšíriť aj o výsostne praktické príslušenstvo:

  • Externé blesky EF-X20 / EF-42 / EF-20
  • Externý mikrofón MIC-ST1
  • Diaľková spúšť RR-90
  • Redukčný krúžok pre pripojenie slnečnej clony a filtrov

Záver

Koncepčne jeden z najvydarenejších pokročilých kompaktov. Priemerná cena sa pohybuje okolo 500 €, čo nie je málo. X40, alebo ako sa bude volať nástupca, bude musieť predviesť viac. Z 2/3” snímača vyťažili vo Fujifilme maximum a štandardom sa stáva minimálne 1” snímač. Panasonic vo svojom modele LX100 ponúka dokonca Micro 4/3 snímač, aj keď za výrazne vyššiu cenu. Doba veľkých snímačov v kompaktoch nezadržiteľne prichádza.

X30 je veľmi dobrým spoločníkom na každodenné používanie. Ak mu niečo vytknúť, tak je to absencia samostatného režimu videa a málo širokouhlý objektív. Pre mňa najväčším plusom fotoaparátu je to ako fotí v monochromatickom režime. Nedivím sa, že si Jožko Peniak tak obľúbil jeho predchodcu a využíva ho nielen na výletoch, ale aj v ČB reportáži.

Medzi prednosti patrí nielen dobrá ergonómia ovládania, ale aj funkčná výbava prevzatá z CSC fotoaparátov série X. Prestáva platiť, že kompakty sú pomalé. X30 má rýchle zaostrovanie, čo poteší dokumentaristov a streetkarov. Ani sériové snímanie 12 obr./s. nepatrí k tým pomalším. Lákadlom sú aj obrazové profily legendárnych filmov Fujifilm, medzi ktoré pribudol Classic Chrome. Chválim, že výrobca zostal pri rozumnom rozlíšení 12 Mpx. Aj keď fotoaparát vyzerá, akoby bol vyrobený pred 40 rokmi, nechýba v ňom moderná vymoženosť v podobe WiFi. K štandardu prepojenia s chytrými zariadeniami pridáva aj možnosť zálohovania na počítač.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2014-11-26 07:44:19
moje mínus je málo široký spodok; radšej 24 - 90 ako 28-112mm;
 
stancok
2014-11-26 09:29:03
v sekcii X30 a konkurencia mate malu chybicku, namiesto olympus X2 ma byt XZ2 ,inak super recenzia fakt skoda absencie toho 1´´ cipu takto battle s panakom lx100, canonom G1X ver. II./ G7X ci rx100 ver III. od sony nema sancu dat ,ale ostatne profikompakty kvalitou vystupu ci vybavenim minimalne dorovnava
 
smartin
2014-11-26 10:41:03
Dalsia chybicka je, ze senzor ma byt bud CCD alebo CMOS. Cize v tomto pripade CMOS
 
Damush
2014-11-26 11:21:22
Veľmi sa teším na svoj, už čoskoro, nový kompakt Fujif.x20, ďalším podnetom bol aj Jožko Peniak-ktorého som si všimol len ako bežný užívateľ, ale všimol.. Už dlhšie (cca rok) ma navádzal jeden môj kamarát na kompakty od Fujif., svojho času som mal kompakt od Ricohu, bola to tiež dobrá skúsenosť, ale teraz som našiel odvahu, predal som teleobjektív, a horsa na zoznámenie sa s x20! po tých všetkých článkoch a recenziách som vyselektoval túto voľbu pre mňa ako najlepšiu..
 
Damush
2014-11-26 11:22:07
Inak k článku: výborný.
 
fatality
2014-11-26 12:35:25
fajna masinka..len..trosku vzhladom na velkost snimaca velka..doba sa od uvedenia X10 hodne zmenila a RX100,II,III..Canon GX7..Panasonic LX100 su uz niekde inde..jasne ze aj cenovo (az na RX100 a RX100II) ale ta cena pojde dole a keby som uz chcel "tehlu" velkosti X30,radsej nieco prihodim a zoberem LX100..a ak by som chcel kvalitny "všadebol" tak skor RX100,II,III,GX7..
 
IO-NR
2014-11-26 16:00:12
Najlepsi na celom fotaku je asi dizajn, no pri cene okolo 500€ by som sa ozaj pozrel inde...
 
nehemah
2014-11-26 16:22:31
ja len faktická poznámka k hľadáčiku, pre nás, ktorý aj tak pozeráme do neho zásadne ľavým okom je jedno, či je hentam, alebo by bol viac na ľavo, vždy bude nos zavadzať ,
 
bonifacko
2014-11-26 17:32:33
príspevok od: IO-NR
Najlepsi na celom fotaku je asi dizajn, no pri cene okolo 500€ by som sa ozaj pozrel inde...
Dobry foťak do tašky, ale nie za taku cenu. 2/3” snímač . Fuji tak predava hlavne dizajn.
 
landov
2014-11-26 18:08:44
Ja by som sa autora recenzie rad opytal na ten hladacik. Mam totiz Fuji x100s a ten hybridny je naozaj luxus a radost s nim fotit, ovsem ked sem-tam (skoro uz nikdy) prepnem na cisto elektronicky, tak je to naozaj priserne. Je to aj v tomto fotaku, alebo ?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-11-26 20:40:20
Pekná rezenzia Karol. Dnes už naozaj fotí dobre skoro všetko, ale X20-X30 fotia naozaj pekne (na kompakt), treba kukať na výstup nie na parametre. Oprotí iným kompaktom je plus materiálové spracovanie a ergonómia. Ni ej to len ďalšia svetlotesná krabička čo robí obrázky. Rýchlejší AF ako má X20/X30 si už predstaviť neviem. Ovládanie je tiež skvelé ale to je vecou vkusu... Všimnite si ako panasonic prevzal od Fuji dizajn/koncepciu pri LX100, priam geniálny foťák čo sa ovládania týka - veľmi sa mi páči - len bohužiaľ objektív+procesing na Panan LX100 je podľa obrázkov čo som zatiaľ videl na dprewiev dosť mierne povedaé prúser. Netuším či to fotí aspoň tak dobre ako X20/X30, ale prial by som si to.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-11-26 20:42:33
príspevok od: landov
Ja by som sa autora recenzie rad opytal na ten hladacik. Mam totiz Fuji x100s a ten hybridny je naozaj luxus a radost s nim fotit, ovsem ked sem-tam (skoro uz nikdy) prepnem na cisto elektronicky, tak je to naozaj priserne. Je to aj v tomto fotaku, alebo ?
to je vec zvyku ja tiež mám radšej OVF (aj ked si ostatní asi klepkajú po čele), ale na presné komponovanie na blízko si prepínam EVF. Áno e to podobné ako X100s
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-26 23:21:06
príspevok od: landov
Ja by som sa autora recenzie rad opytal na ten hladacik. Mam totiz Fuji x100s a ten hybridny je naozaj luxus a radost s nim fotit, ovsem ked sem-tam (skoro uz nikdy) prepnem na cisto elektronicky, tak je to naozaj priserne. Je to aj v tomto fotaku, alebo ?
Tu je cisto elektronicky. Osobne mi priehladovy hladacik v X100 nevyhovuje. Nikdy mi priehladove hladaciky nevyhovovali. Nemam rad, ked nevidim, co presne fotim a ci mi fotak vobec zaostril. Mne vyhovuje elektronicky hladacik. Naviac ked simuluje aj expoziciu.
Kazda recenzia je subjektivna. Pise ju konkretny recenzent a odraza jeho nazor. A tak to treba brat.
 
nehemah
2014-11-27 08:21:20
ja na X100 používam elektronický iba v režime makro, dokonca vtedy rád používam aj živý náhľad na displeji, inak priehladový, s ostrením žiadny problém a myslím si, že veľmi dobre vidím aj čo fotím až na hlbku ostrosti, takže ano, je to subjektívne
 
JohnNewton
2014-11-27 09:08:18
príspevok od: bonifacko
Dobry foťak do tašky, ale nie za taku cenu. 2/3” snímač . Fuji tak predava hlavne dizajn.
Keď chvíľu počkáš, po istom čase bude k nemu Fuji pribalovať ďalší objektív za 1 €.
 
netmouse
2014-11-27 09:49:37
príspevok od: JohnNewton
Keď chvíľu počkáš, po istom čase bude k nemu Fuji pribalovať ďalší objektív za 1 €.
tak pri tomto ti to bude na prd
 
JohnNewton
2014-11-27 09:59:12
príspevok od: netmouse
tak pri tomto ti to bude na prd
Jak na prd ? Budeš mať efektné ťažitko na stole alebo si (už nie za 1 €) dokúpiš adekvátne telo
 
PeCh
2014-11-27 10:21:29
príspevok od: landov
Ja by som sa autora recenzie rad opytal na ten hladacik. Mam totiz Fuji x100s a ten hybridny je naozaj luxus a radost s nim fotit, ovsem ked sem-tam (skoro uz nikdy) prepnem na cisto elektronicky, tak je to naozaj priserne. Je to aj v tomto fotaku, alebo ?
Je to subjektívne. Na X100 mi viacej vyhovoval EVF, napriek tomu, že vôbec nebol dokonalý. Na X-E2 (a určite aj na X-T1) si už ani neuvedomujem, že je to EVF a nie OVF. Je týchly, jemný, presný (záberom aj expozíciou), prakticky bez oneskorenia. To sú samé pozitíva a nevidím negatíva, hádam až na astrofotografiu (prakticky v úplnej tme), kde komponovať cez EVF, alebo aj cez live-view je naozaj o ničom a cez OVF by človek mal aspoň hrubú predstavu o kompozícii (ostrenie aj v tomto prípade by som však robil cez EVF/LV).
 
JohnNewton
2014-11-27 10:36:11
Pre mňa bol EVF F-XE1 v prvom momente miernym sklamaním, po čase sa dá zvyknúť. V tomto smere je EVF u F-XT1 alebo Pan. FZ 1000 veľký pokrok. Stále tu je samozrejme priestor na zlepšenie, hlavne čo sa počtu bodov týka.
 
martin.noskovic1
2014-11-27 10:46:26
Ahojte, som stastnym majitelom X20tky a tak samozrejme som zvedavy aj na nastupcu. Je to moj prvy nastvitelny fotoaparat a pokusy s nim ma neskutocne bavia. Sam za seba mozem povedat, ze oproti RX100 (1/2) je to v pravom zmysle fotoaparat. Kolega si kupil rxku (koli videu) a mal som moznost porovnavat. 100x vyslovena veta, ze mechanicky zoom je k nezaplateniu mozem len potvrdit. Ako dalsi bod by som vyzdvihol RAW subory. Ked som zacinal s fotakom fotit, tak som fotil len do JPG, ktory som upravoval a bol som nadseny. Ked som ale prekonal averziu vosi RAW, tak sa nestacim cudovat, co dokazem z tych fotiek vydolovat. Na tomto linku su moje fotky z Istambulu. Bol to vylet, ziadna fotovyprava, cize fotky berte s prihliadnutim na moj fotoamatersky start https://www.flickr.com/photos/128497766@N03/sets/72157649439701022/
 
JohnNewton
2014-11-27 10:51:28
príspevok od: martin.noskovic1
Ahojte, som stastnym majitelom X20tky a tak samozrejme som zvedavy aj na nastupcu. Je to moj prvy nastvitelny fotoaparat a pokusy s nim ma neskutocne bavia. Sam za seba mozem povedat, ze oproti RX100 (1/2) je to v pravom zmysle fotoaparat. Kolega si kupil rxku (koli videu) a mal som moznost porovnavat. 100x vyslovena veta, ze mechanicky zoom je k nezaplateniu mozem len potvrdit. Ako dalsi bod by som vyzdvihol RAW subory. Ked som zacinal s fotakom fotit, tak som fotil len do JPG, ktory som upravoval a bol som nadseny. Ked som ale prekonal averziu vosi RAW, tak sa nestacim cudovat, co dokazem z tych fotiek vydolovat. Na tomto linku su moje fotky z Istambulu. Bol to vylet, ziadna fotovyprava, cize fotky berte s prihliadnutim na moj fotoamatersky start https://www.flickr.com/photos/128497766@N03/sets/72157649439701022/
Page not found , niekde je chyba
 
martin.noskovic1
2014-11-27 11:04:51
príspevok od: JohnNewton
Page not found , niekde je chyba
skopirujte si to cele do riadku adresy a vymazte medzeru, ktroru to tam nezmyslene vklada
 
JohnNewton
2014-11-27 11:08:56
príspevok od: martin.noskovic1
skopirujte si to cele do riadku adresy a vymazte medzeru, ktroru to tam nezmyslene vklada
OK, medzera to vyriešila
 
landov
2014-11-27 12:15:12
príspevok od: Karol Srnec
Tu je cisto elektronicky. Osobne mi priehladovy hladacik v X100 nevyhovuje. Nikdy mi priehladove hladaciky nevyhovovali. Nemam rad, ked nevidim, co presne fotim a ci mi fotak vobec zaostril. Mne vyhovuje elektronicky hladacik. Naviac ked simuluje aj expoziciu.
Kazda recenzia je subjektivna. Pise ju konkretny recenzent a odraza jeho nazor. A tak to treba brat.
V priehladovom hladaciku X100s mas predsa potvrdenie zaostrenia rovnako ako v EVF, takze nejako som nepochopil...
 
mythos_666
2014-11-27 17:13:53
...dobra masinka, mal som ju mesiac na testovanie, zostal som ale zatial pri x20-tke...
 
asverusko
2014-11-27 18:28:47
príspevok od: mythos_666
...dobra masinka, mal som ju mesiac na testovanie, zostal som ale zatial pri x20-tke...
Dobrý deň. Pán Srnec označil video v X30 za najväčšiu slabinu. Môžete to potvrdiť? (Vlastním Panasonic LX7). Ďakujem.
 
fatality
2014-11-27 19:07:43
príspevok od: Jozef Peniak
Pekná rezenzia Karol. Dnes už naozaj fotí dobre skoro všetko, ale X20-X30 fotia naozaj pekne (na kompakt), treba kukať na výstup nie na parametre. Oprotí iným kompaktom je plus materiálové spracovanie a ergonómia. Ni ej to len ďalšia svetlotesná krabička čo robí obrázky. Rýchlejší AF ako má X20/X30 si už predstaviť neviem. Ovládanie je tiež skvelé ale to je vecou vkusu... Všimnite si ako panasonic prevzal od Fuji dizajn/koncepciu pri LX100, priam geniálny foťák čo sa ovládania týka - veľmi sa mi páči - len bohužiaľ objektív+procesing na Panan LX100 je podľa obrázkov čo som zatiaľ videl na dprewiev dosť mierne povedaé prúser. Netuším či to fotí aspoň tak dobre ako X20/X30, ale prial by som si to.
tak nechapem,ako moze dpreview napisat o LX100ke,ze "Excellent stills image quality - especially in Raw",dat mu 85% a gold medal..
 
jozkovicz
2014-11-27 22:21:59
ak fuji spravi takyto retro kompakt s 1" cipom, tak to bude bestseller ..
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-11-27 22:57:41
príspevok od: fatality
tak nechapem,ako moze dpreview napisat o LX100ke,ze "Excellent stills image quality - especially in Raw",dat mu 85% a gold medal..
možno že to nejako technicky alebo neviem ako merajú - mne sa zdá z foteik že proste LX7 alebo Oly XZ2 má lepší/ostrejší objektív / obraz.
 
fatality
2014-11-27 23:40:42
príspevok od: Jozef Peniak
možno že to nejako technicky alebo neviem ako merajú - mne sa zdá z foteik že proste LX7 alebo Oly XZ2 má lepší/ostrejší objektív / obraz.
pozrel som si aj ja tie fotos..ako..dost ich je fotenych v horach,kde moze byt neostrost ciastocne sposobena vacsou vzdialenostou,nizsou clonou,dymnom..a..porovnaval som si ich trebars s RX100III a a tiez som mal zo Sony lepsi dojem..holt,asi nieje jednoduche vyrobit maly svetly objektiv/zoom ktory vykresli tak velku plochu..skoda,bol to u mna jeden z adeptov na fotak,ktory mozem mat stale u seba a bude fotit skvele takmer za akychkolvek svetelnych podmienok..nuz..pockam si teda este na recenzie a fotky z inych portalov.. ..
 
mythos_666
2014-11-28 01:42:45
príspevok od: asverusko
Dobrý deň. Pán Srnec označil video v X30 za najväčšiu slabinu. Môžete to potvrdiť? (Vlastním Panasonic LX7). Ďakujem.
...neviem, je to asi vec "vkusu" a nazoru, aj ked Karol je v mnohych veciach smerodatny, podla mna na tom nie Fuji s danymi X-kami, co sa tyka videa az tak zle, treba si pozriet realne ukazky a najlepsie je vyskusat aj samotne aparaty...
 
stancok
2014-11-28 04:28:00
príspevok od: fatality
pozrel som si aj ja tie fotos..ako..dost ich je fotenych v horach,kde moze byt neostrost ciastocne sposobena vacsou vzdialenostou,nizsou clonou,dymnom..a..porovnaval som si ich trebars s RX100III a a tiez som mal zo Sony lepsi dojem..holt,asi nieje jednoduche vyrobit maly svetly objektiv/zoom ktory vykresli tak velku plochu..skoda,bol to u mna jeden z adeptov na fotak,ktory mozem mat stale u seba a bude fotit skvele takmer za akychkolvek svetelnych podmienok..nuz..pockam si teda este na recenzie a fotky z inych portalov.. ..
hmm, no skoda to som sklamany aj ja..potom aspon u mna zrejme nie je dovod k prechodu od olyho xz2 k panaku lx100 a prejst len koli 4k videu sa mi fakt neoplati.. som ocakaval rozdiel aspon 2 tried ze z toho 4/3 cipu vytrieskaju viac.. treba asi este pockat na ine recenzie, mozno to vyvratia.. mohol to byt len nejaky vadny kus..
 
Marcel Rebro
2014-11-28 09:09:47
príspevok od: stancok
hmm, no skoda to som sklamany aj ja..potom aspon u mna zrejme nie je dovod k prechodu od olyho xz2 k panaku lx100 a prejst len koli 4k videu sa mi fakt neoplati.. som ocakaval rozdiel aspon 2 tried ze z toho 4/3 cipu vytrieskaju viac.. treba asi este pockat na ine recenzie, mozno to vyvratia.. mohol to byt len nejaky vadny kus..
Recenziu LX100 mas (napr.) tu
http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx100
 
Marcel Rebro
2014-11-28 09:26:24
príspevok od: stancok
hmm, no skoda to som sklamany aj ja..potom aspon u mna zrejme nie je dovod k prechodu od olyho xz2 k panaku lx100 a prejst len koli 4k videu sa mi fakt neoplati.. som ocakaval rozdiel aspon 2 tried ze z toho 4/3 cipu vytrieskaju viac.. treba asi este pockat na ine recenzie, mozno to vyvratia.. mohol to byt len nejaky vadny kus..
Alebo namatkovo par tipov od uja Gugla (odporucam naisntalovat, je to fajn programik) :

http://www.trustedreviews.com/panasonic-lumix-lx100-review
http://www.cameralabs.com/reviews/Panasonic_Lumix_LX100/index.shtml
http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_lx100_review/
http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-lx100/panasonic-lx100A.HTM
 
JohnNewton
2014-11-28 09:34:59
príspevok od: Jozef Peniak
možno že to nejako technicky alebo neviem ako merajú - mne sa zdá z foteik že proste LX7 alebo Oly XZ2 má lepší/ostrejší objektív / obraz.
Je to tak, percentá ( 85) pochytal v relatívne nepodstatných veciach :
Build quality
Ergonomics & handling
Features
 
fatality
2014-11-28 11:03:44
príspevok od: JohnNewton
Je to tak, percentá ( 85) pochytal v relatívne nepodstatných veciach :
Build quality
Ergonomics & handling
Features
ale aj tak ma vystup hodnoteny lepsie,nez RX100III (o nieco-dpreview)..pritom to zo zverejnenych fotiek tak nevyzera(najma ostrost)..
na cameralabs to aspon napisu:"Corner softness at 50-75mm unless stopped-down to f8.."..
 
stancok
2014-11-28 18:23:54
treba si pockat kazdopadne na Karolovu recenziu ktora tu kvalitu vystupu u lx100 bud potvrdi, alebo vyvrati.. sam som zvedavy ako to dopadne zatial je to take vseliake, kazdopadne cakal som od takej masinky viac.. kvalitou vystupu zrejme nepredci resp sa aspon nevyrovna takemu sony a6000 ci omd e-m10 od olyho, otazne je ci to vobec bude lepsie od xz2 ci x30 a pod masiniek v tejto kategorii
 
kb
2014-12-05 17:39:13
Zdravím,
prešiel som z X20 na X30 najmä kvôli elektronickému hľadáčiku. X30 mám len pár dní, takže som ju ešte nestihol dobre otestovať, ale všimol som si jednu nemilú vec. Na X20 som mal nastavené ISOauto (limit do ISO400) a DRauto. V prípade potreby, pri veľkom rozsahu jasov fotografovanej scény, si fotoaparát sám nastavil DR400%, čomu si aj prispôsobil citlivosť na ISO400. Nemusel som sa o nič starať, na fotke neboli žiadne prepaly. X30 však má pravdepodobne vo firmware nejaké obmedzenie, pretože ak je nastavené DRauto, foťák nikdy nejde viac ako na DR200%! Hoci je aj nastavená citlivosť na ISO400. Pri zvlášť kontrastných scénach preto musím nastaviť DR manuálne na DR400%, inak sú na fotke prepaly. Má s tým niekto podobnú skúsenosť?
 
igort
2015-01-23 21:49:26
Ahojte,

ja som si ho vcera vyskusal a ja co som bol ocareny aky je krasny, tak ked som videl fotku
z neho a porovnal ju s Canonom 1000d so setovym objektivom 18-55, tak som uplne sklamany :/
 
j.a.r.o.
2015-01-24 09:55:28
príspevok od: igort
Ahojte,

ja som si ho vcera vyskusal a ja co som bol ocareny aky je krasny, tak ked som videl fotku
z neho a porovnal ju s Canonom 1000d so setovym objektivom 18-55, tak som uplne sklamany :/
A z čoho si bol sklamaný: z tej X30 alebo Cannona?
 
igort
2015-01-24 14:08:16
Bol som sklamany z X30. Neviem ci tam bolo nieco prepnute. Ale ak si pozries recenziu na digineff a tam je aj fotogaleria, tak si pozri fotky dievcatka. Jedno je portret a druha fotka je fotka dievcatka pri tekviciach. Ak sa pozries na tie fotky na tu pletovku take cele divne to je. Tu v tejto recenzii som to tak nepostrehol. Ak niekto vie mi to vysvetlit piste, budem rad
 
igort
2015-01-24 14:15:18
príspevok od: j.a.r.o.
A z čoho si bol sklamaný: z tej X30 alebo Cannona?
Pripadne poslem foto
 
j.a.r.o.
2015-01-24 14:29:20
príspevok od: igort
Bol som sklamany z X30. Neviem ci tam bolo nieco prepnute. Ale ak si pozries recenziu na digineff a tam je aj fotogaleria, tak si pozri fotky dievcatka. Jedno je portret a druha fotka je fotka dievcatka pri tekviciach. Ak sa pozries na tie fotky na tu pletovku take cele divne to je. Tu v tejto recenzii som to tak nepostrehol. Ak niekto vie mi to vysvetlit piste, budem rad
Pozeral som a aj mne sa zdajú fotografie v tejto recenzii lepšie ako na digineffe.
 
igort
2015-01-24 14:49:57
Teraz akurat citam recenziu Jozefa Peniaka na x20 a tam pise, ze treba dat redukciu sumu na -2 no neviem ci to pomoze, ale uprimne ta pletovka sa mi na tej x30tke nepacila cele to bolo take divne ako aj na tych fotkach na digineff... fakt neviem co si mam o tom mysliet. Ci to je tym, ze mam vysoke ocakavania od comkompaktu, aalebo sa s tym treba naucit fotit
 
Vixen
2015-01-24 14:55:28
príspevok od: igort
Bol som sklamany z X30. Neviem ci tam bolo nieco prepnute. Ale ak si pozries recenziu na digineff a tam je aj fotogaleria, tak si pozri fotky dievcatka. Jedno je portret a druha fotka je fotka dievcatka pri tekviciach. Ak sa pozries na tie fotky na tu pletovku take cele divne to je. Tu v tejto recenzii som to tak nepostrehol. Ak niekto vie mi to vysvetlit piste, budem rad
Portrét toho dievčatka je pri ISO 6400!! tak sa nečuduj že pletovka na kompakte sa ti zdá čudná . Tá pri tekviciach je pri ISO400 a clone f2, takže obraz je o niečo mäkší ako pri zaclonení. Recenziam na digineff ti odporúčam sa v budúcnosti veľkým oblúkom vyhnúť .
 
igort
2015-01-24 15:03:24
príspevok od: Vixen
Portrét toho dievčatka je pri ISO 6400!! tak sa nečuduj že pletovka na kompakte sa ti zdá čudná . Tá pri tekviciach je pri ISO400 a clone f2, takže obraz je o niečo mäkší ako pri zaclonení. Recenziam na digineff ti odporúčam sa v budúcnosti veľkým oblúkom vyhnúť .
a mas doma x30tku? Vedel by si urbobit jeden normalny portret? Lebo ja x30 skusal len v obchode, iso400 neonove svetlo proste nic idealne. Ako bezny zivot. Fotak bol nastaveny na automatiku(aj ked na 100% to neviem lebo ho neovladam) A tak isto sommam fotku z canona 1000d so setovym objektivom(ziadna spicka) a potom fotka s x100t. Tak x100t bola v tej mojej skuske najlepsia, aj ked hodila nejaky nezmyselne dlhy cas.
 
Vixen
2015-01-24 17:21:17
príspevok od: igort
a mas doma x30tku? Vedel by si urbobit jeden normalny portret? Lebo ja x30 skusal len v obchode, iso400 neonove svetlo proste nic idealne. Ako bezny zivot. Fotak bol nastaveny na automatiku(aj ked na 100% to neviem lebo ho neovladam) A tak isto sommam fotku z canona 1000d so setovym objektivom(ziadna spicka) a potom fotka s x100t. Tak x100t bola v tej mojej skuske najlepsia, aj ked hodila nejaky nezmyselne dlhy cas.
Dcéra má doma staršiu X-10 tku a fotí to veľmi slušne v kategórií kompaktov. Nemôžeš to porovnávať z APS-C ktoré majú podstatne väčší snímač! Portrét by som fotil na dlhšom ohnisku
20 - 25mm (crop cca 4) čo odpovedá 80 - 100mm FF. Žiadna automatika ale priorita clony A(časová
automatika) clonu nastav na cca 4, ISO 100 prípadne 200 ak by vzchádzal dlhší čas a nemal by si po ruke statív. Pri fotení zo statívu nezabudni vypnúť stabilizáciu!
 
matwey
2015-02-20 20:16:16
ešte pár slov ku kvalite výstupu... včera som si prečítal krátku recenziu či skôr osobné skúsenosti dobrého fotografa na fujiclub.cz s Fujifilm X30... tento super foťáčik vyšiel z toho viac ako so cťou a tie fotky, aj keď už upravené, sú podľa mňa peckové... taktiež ma zaujala len okrajovo spomínaná a niektorými fotografmi hojne využívaná funkcia Time Lapse... doporučujem si krátky článok prečítať.
http://www.fujiclub.cz/fujifilm-x30-v-malem-tele-hodne-muziky/
 
JohnNewton
2015-02-21 07:39:59
príspevok od: matwey
ešte pár slov ku kvalite výstupu... včera som si prečítal krátku recenziu či skôr osobné skúsenosti dobrého fotografa na fujiclub.cz s Fujifilm X30... tento super foťáčik vyšiel z toho viac ako so cťou a tie fotky, aj keď už upravené, sú podľa mňa peckové... taktiež ma zaujala len okrajovo spomínaná a niektorými fotografmi hojne využívaná funkcia Time Lapse... doporučujem si krátky článok prečítať.
http://www.fujiclub.cz/fujifilm-x30-v-malem-tele-hodne-muziky/
Počkaj si na nejakú recenziu renomovaných stránok, určite nie CZ Fuji fanklub Time laps je dnes štandardom u všetkých novších fotaparátov. Automatický režim u fuji je veľmi nešťastný (XE, XT). Volí hodnoty s vysokým zaclonením. Video horšie hádam ani nenájdeš. A zapínanie prístroja na objektíve tiež nepoteší. Spracovanie RAW z X-trans je na samostatnú kapitolu. Lepšie o tom dopredu vedieť.
Možno objektívnejšia recenzia:

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2470935,00.asp
 
matwey
2015-02-21 13:00:44
príspevok od: JohnNewton
Počkaj si na nejakú recenziu renomovaných stránok, určite nie CZ Fuji fanklub Time laps je dnes štandardom u všetkých novších fotaparátov. Automatický režim u fuji je veľmi nešťastný (XE, XT). Volí hodnoty s vysokým zaclonením. Video horšie hádam ani nenájdeš. A zapínanie prístroja na objektíve tiež nepoteší. Spracovanie RAW z X-trans je na samostatnú kapitolu. Lepšie o tom dopredu vedieť.
Možno objektívnejšia recenzia:

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2470935,00.asp
je to rvoj názor, ja mám úplne opačný... sám vlastním X10 a som s ňou veľmi spokojný, ba čo viac, skoro nadšený... automatické režimy takmer nepoužívam a keď v istých situáciách áno, tak to tak nešťastne nevidím... X30 by som bral všetkými desiatimi, ale počkám si na následovníka s väčším senzorom... čítal som už rôzne recenzie a aj tie sa líšia, proste každá recenzia je subjektívna... videl som napr. výstupy z velebeného Sony RX100 /mal ho kamarát/ a očarený som teda nebol, o ovládaní toho mydla ani nehovoriac... a pritom aký idol to pre mnohých je!
k time lapse, nie som si istý, že všetky pokročilé kompakty ho majú, skôr naopak... nemájú ho ani mnohé nové zrkadlovky či CSC...
a keď si sa už otrel o fujiklub,cz, treba si najskôr položiť otázku prečo tam tí fotografi sú... nie sú to žiadni nazdárkovia, čo tam píšu recenzie a nemám pocit, žeby pri recenzii nenašli aj kritické slová... asi k tej značke kvôli niečomu majú vzťah, rovnako ako ja
a čo sa týka toho výstupu, podľa mňa sú tie fotky z tejto konkrétnej recenzie veľmi kvalitné, nemusela by sa za ne hanbiť nejedna zrkadlovka
 
JohnNewton
2015-02-21 13:44:13
Ale ja svoje poznatky píšem na základe 2 rokov skúseností z Fuji XE-1 a veľmi priamo sprostredkovaných skúsenosti z XT-1. Kúpiš si čo chceš, ale ja predsa nebudem svoje poznatky k tomu prispôsobovať. Trápenie s RAWom, mechanické výhrady, pomalé ostrenie, nepravdivo deklarované ISO, nepoužiteľné video a nakoniec porucha objektívu mi stačili. A pre to nie som vo fan klube .
 
igort
2015-02-23 13:02:03
Ahojte, tak ja som sa nakoniec predsa len rozhodol pre X30, ale dlho som vahal nad Canonom g7x. Ale tu ma odradila nizsia vydrz baterky a vyssia cena. Sice nie o vela, ale aj tak. Nepreferujem ziadnu firmu. Iste pozeral som aj na Sony a vyssie rady fuji, Nikon cooplix A a vobec vsetky kompakty v pribliznej cene 500eur, dokonca aj bazar, kde sa dala kupit fuji x100s za 600eur. Osobne vlastnim Canon 5dII a prave kompakt som chcel na prilezitostne fotografovanie, kedze mi je niekedy luto tahat 5dII.
Nechcem fotit v rawku, chcem mat hotove fotky, co netreba upravovat a chem fotit s nim len pre radost., ale nechcem byt zhrozeny z vystupu.
Fujinu mam objednanu ak vsetko dobre pojde, tak zajtra by mala prist, alebo v stredu. Vyskusam a poviem vam svoj nazor.
 
igort
2015-02-27 11:06:05
ahojte, tak prve postrehy fotak sumi, proste obrazok ma vzdy nejaky sum. Ostrost je brilantna. Zatial som s nim fotil velmi malo a vsetko do jpg. Dalsia vec, no je velky na kompakt...rozmyslam ked chcem ist von ako ho vezmem, do coho? Zas mi treba nejake puzdro, len tak na krk zavesit sa mi nezda , nieje taky lahky a do vrecka urcite ho nevlozim, nemam take vrecka. Co sa tyka nastavovania, tak nastavil som si prioritu clony, simulacia filmu classic chrome, iso atd...a ked som urobil par zaberov prepol som na automatiku a potom som sa vratil spat na prioritu clony, tak som opat musel si nastavit vsetko znova. nepamata si nastavenia. Mozno sa s nim potreebujem este naucit robit. Troska ma sklamalo, ze da sa nastavit interval fotenia, ale fotak neurobi z toho video ..proste musite si na to pozhanat program. Takze zatial mam zmiesane pocity, ktore sa dufam vytratia po prvom foteni ale v kazdom pripade, je to krasny fotoaparat, ziaden plastak
 
igort
2015-03-06 14:08:36
Ahojte, tak konecne mozem uz povedat ako sa s nim foti. Hladacik, je naozaj vynikajuci, vobec si neuvedomujem, ze je elektronicky. Rychlo ostri, pekne farby, super vyvazenie bielej. Kvalitny stabilizator.
Dalej co sa tyka velkosti a vahy...tak je to problem, fakt neda sa len tak zobrat a dat do vrecka...cize to mi nevyhovuje.
Co sa tyka obrazu, ako som pisal nechem fotit do RAW a potom sa s tym babrat este v pocitaci. JPG vystup...no tak tu som presne bol sklamany ako predtym som pisal, ze fotoaparat pixelizuje ci ako nazvat...proste z pokozky robi taku divnu krupicu a rozne machule.
V tienoch vidno sum.
A teraz ako to odstranit... da sa to jednoducho vypnut Dr teda pouzivat len Dr100 ci ako sa to spravne vola.
Potom k tej pixelizacii, ta sa da odstranit tak, ze ako je MENU moznost OSTROST, tak ta ma predvolby -2 -1 0 +1 +2 tak tu treba nastavit -2
Ano jednoznacne obrazok nebude tak preostreny, ale hned aj pokozka vyzera lepsie a nieje tam ta pixelizacia.
Potom este dobre je nastavit odsumenie -2, alebo -1.
Samozrejme zas zazraky sa nedaju od tohto fotaku ocakavat, takze pri 800 ISO uz to pekne sumi , ono to sumi aj pri ISO 200 ale tak to neriesim, lebo potom uz by to chcelo iny fotak. Este k maualnym funkciam...Ked si date M nieje to plny manual.
Inak ak sa s tym vsetkym zmierite je to fajn a pekny fotacik, co robi pekne fotografie.
Ak ale chcete kvalitny obrazovy vystup tak za tu cenu odporucam radsej zrkadlovku, alebo nieco ine.
 
JohnNewton
2015-03-06 15:53:32
príspevok od: igort
Ahojte, tak konecne mozem uz povedat ako sa s nim foti. Hladacik, je naozaj vynikajuci, vobec si neuvedomujem, ze je elektronicky. Rychlo ostri, pekne farby, super vyvazenie bielej. Kvalitny stabilizator.
Dalej co sa tyka velkosti a vahy...tak je to problem, fakt neda sa len tak zobrat a dat do vrecka...cize to mi nevyhovuje.
Co sa tyka obrazu, ako som pisal nechem fotit do RAW a potom sa s tym babrat este v pocitaci. JPG vystup...no tak tu som presne bol sklamany ako predtym som pisal, ze fotoaparat pixelizuje ci ako nazvat...proste z pokozky robi taku divnu krupicu a rozne machule.
V tienoch vidno sum.
A teraz ako to odstranit... da sa to jednoducho vypnut Dr teda pouzivat len Dr100 ci ako sa to spravne vola.
Potom k tej pixelizacii, ta sa da odstranit tak, ze ako je MENU moznost OSTROST, tak ta ma predvolby -2 -1 0 +1 +2 tak tu treba nastavit -2
Ano jednoznacne obrazok nebude tak preostreny, ale hned aj pokozka vyzera lepsie a nieje tam ta pixelizacia.
Potom este dobre je nastavit odsumenie -2, alebo -1.
Samozrejme zas zazraky sa nedaju od tohto fotaku ocakavat, takze pri 800 ISO uz to pekne sumi , ono to sumi aj pri ISO 200 ale tak to neriesim, lebo potom uz by to chcelo iny fotak. Este k maualnym funkciam...Ked si date M nieje to plny manual.
Inak ak sa s tym vsetkym zmierite je to fajn a pekny fotacik, co robi pekne fotografie.
Ak ale chcete kvalitny obrazovy vystup tak za tu cenu odporucam radsej zrkadlovku, alebo nieco ine.
Začali sa Ti "radosti" z Fuji NR musí na -2, Sharpnes na 0, a nejaká pixelizácia tam nemá čo robiť, iba ak by si nefotografoval v plnom rozlíšení ....
 
igort
2015-03-07 16:45:43
príspevok od: JohnNewton
Začali sa Ti "radosti" z Fuji NR musí na -2, Sharpnes na 0, a nejaká pixelizácia tam nemá čo robiť, iba ak by si nefotografoval v plnom rozlíšení ....
Nie, nie fotil som v plonom rozliseni. To som skusal, dat NR na -2 a sharpnes na 0, ale aj tak som to tam videl. Praveze, az ked som dal Sharpnes na -2 , tak konecne to bolo ono. Teraz mam x30 nastavenu sharpnes -2 a NR na -1 a je to to prave orechove
 
igort
2015-04-22 20:44:06
Ahojte, tak ako som slubil, napisem to co si myslim o tomto fotaku. Takze je fakt skvelo vybaveny. Cize ak chcete elektronicky hladacik, vyklopny displej a vsetky tie filtre a filmove srandicky j to fakt fotoaparat pre vas. Dalej co sa mi osvecilo je fakt znizenie sumu na -2 a ostrost tiez na -2 a radsej to odsumit a doostrit v nejakom programe. A nech si hovori kto chce ...myslim predosle debaty, lebo ten fotoaparat strasne preostruje a redukuje sum a ak ho chcete takto pouzivat, tak to je priserne. Co sa tyka kvality obrazu je to kompakt ...proste nic vynikajuce. Cize pre mna je to sklamanie ak niekto ma zaujem predam lacno...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované