Hore

Nikon Coolpix P80

 

Čo sa vyliahlo z vajíčka,

na ktorom Nikon tak dlho sedel?

 

Ultrazoomy to majú ťažké. Jeden zákazník by uvítal menší foťák, druhý poškuľuje po zrkadlovke. Čo vlastne môže taký aparát ponúknuť?

 

Osobne som si dlho myslel, že nič. Ale keď sa mi pred odchodom na dovolenku dostal do pazúrov Nikon P80, začal som byť zvedavý. Predsa len, hoci som si zbalil aj svoju tradičnú fotovýbavu, zrkadlovku a tri objektívy sa mi určite nebude chcieť ťahať na každú prechádzku. Univerzálnosť v malom tele príde veľmi vhod. Či sa osvedčí? No uvidíme.

 

Najprv základné technické parametre. Ide o pomerne kompaktný fotoaparát s objektívom s rozsahom ohnísk

o ekvivalente 27 - 486 mm (18 x priblíženie) a premenlivou svetelnosťou 2,8 - 4,5. Srdcom prístroja  je 10 Mpx CCD senzor o uhlopriečke 1/2,33" vybavený optickou stabilizáciou. Obraz možno sledovať na hlavnom displeji s uhlopriečkou 2,7" alebo v elektronickom hľadáčiku, oba s rozlíšením 230 tis. px a 97 % pokrytím. Aparát poskytuje zopár automatických a scénických režimov, ako aj prioritu času, clony a manuálny režim. Zo zaujímavostí stojí za zmienku rýchle sériové snímanie 13 snímkov/s v rozlíšení 3 Mpx.

 

 

V pevnom tele

 

Nikon P80 vzhľadom nevyčnieva zo svojej kategórie. Podobá sa na zrkadlovku, s menšími má podobné aj rozmery. Objektív so širokou základňou a malý grip na pohľad nedávajú nádeje na pohodlné držanie, pravdou je ale opak. Hlavne grip so skutočnou gumou drží v ruke veľmi dobre, aj keď všetky prsty sa naň samozrejme nezmestia. Povrchové spracovanie je „kvapkovito" zdrsnené, podobne ako pri zrkadlovkách Nikon. Opierku pre palec na zadnej strane tvorí kúsok gumy, tlačidlá neprekážajú a ľavá ruka si nájde podporu pod objektívom. Ovládanie v rukaviciach nerobí problém. Vzhľadom na svoju kategóriu pôsobí P80 až nenormálne seriózne.

 

Dominantou je pomerne masívny objektív, ktorý sa predlžuje do výraznej dĺžky. Vzhľadom k prvému dojmu z „vážneho" foťáku by som veľmi uvítal zoomovací prstenec na objektíve, výrobca mi ale radosť neurobil. Objektív je chránený bežnou krytkou na povrázku. Predný člen objektívu je dosť odkrytý a náchylný na poškodenie alebo obchytanie. Vedľa objektívu je LED na pomoc ostreniu v slabom svetle.

 

 

Pri uchopení do ruky nahmatáme v prvom rade ovládač zoomu okolo spúšte. Spúšť samotná je trochu tvrdá, ale presná a dobre sa ovláda. V tesnom susedstve je malý vypínač, umiestnený mimo hlavnej trasy prstov, takže náhodná aktivácia nehrozí. A pravdaže prepínač scénických režimov. Ten poskytuje štvoricu PASM, automatiku, video, scénické režimy

a športový režim s vysokou rýchlosťou. Je tu aj položka Setup s menej častými nastaveniami prístroja.

 

Na vrchnej strane nájdeme aj blesk (dosah 5,6 až 8,8 m podľa ohniska, smerné číslo neznáme). Vyklápa sa výlučne mechanicky tlačidlom pod ním.

 

Zadnú stranu okupuje prevažne displej, ktorý svojou uhlopriečkou zaberá azda 3/4 priestoru. Vedľa zostalo miesto

už len na krížový ovládač, tlačidlá Menu, Play a mazanie. Krížový ovládač v pohotovosti poskytuje prístup k nastaveniu blesku, ostrenia, samospúšti a korekcii expozície. Centrálne OK potvrdzuje voľby.

 

 

Elektronický hľadáčik disponuje pomerne obyčajnou očnicou a dioptrickou korekciou. Po jeho bokoch sú ešte dve tlačidlá - ľavé prepína medzi oboma displejmi, pravé jednotlivé režimy zobrazenia. Keby boli vymenené, bolo by to oveľa lepšie - prepnutie z EVF na zadný displej totiž vyžaduje značný prehmat ľavou rukou.

 

V rohu zadnej steny si miesto našlo aj ovládacie koliesko na reguláciu času, clony alebo zmenu iných nastavení. Väčšina vecí, okrem času a clony, sa dá nastavovať aj krížovým ovládačom, takže používateľ má na výber.

 

Zostali zvyšné tri strany. Naľavo je iba reproduktor, napravo malá gumená krytka združeného USB/AV konektora. Naspodu nájdeme spoločný kryt pre Li-Ion batériu (EN-EL5) a SD/SDHC kartu, ktoré si vzájomne trochu zavadzajú

pri vkladaní. Statívový závit je kovový a umiestnený uprostred základne, mimo osi objektívu. To nebude prospievať stabilite na malom statíve.

 

 

Nie je to amatér

 

Fotenie s P80 je celkom pohodlné, ale netreba mať naponáhlo. Zapnutie aparátu trvá bežne zhruba dve-tri sekundy (vrátane vysunutia objektívu), niekedy sa však táto činnosť natiahne aj na trojnásobok - netuším prečo. Dlhšie treba čakať medzi fotkami - ak nie je zapnuté sériové snímanie, treba vyše dvoch sekúnd čakať, čo je celkom dosť. Viac mi ale liezlo na nervy dlhé prepnutie z jedného displeja na druhý, kde si dáva aparát takisto dosť načas.

 

Rýchlosť zaostrenia je subjektívne podobná bežným kompaktom, v triede ultrazoomov patrí skôr k lepším. S týmto oneskorením sa dá vysporiadať správnou technikou. Výborná je ale schopnosť zaostriť aj v mizernom svetle, ktorá ma dosť prekvapila. Nie už taká ideálna je presnosť ostrenia, na dlhom ohnisku sa občas aparát o kus sekne. V najhoršom sa ale dá využiť manuálne ostrenie s elektronickou lupou, ktorá používa vyššie rozlíšenie.

 

Poďme fotiť. Na výber sú režimy pre začiatočníkov aj pokročilejších. Motívové programy, ukryté pod položkou voliča režimov SCENE, poskytujú všetko od portrétu po ohňostroj, plus panorámu a samostatný záznamník zvuku. V manuálnom režime, priorite clony a času a v bežnej automatike sa strojček chová ako pokročilý fotoaparát.

 

Čas je však možné meniť iba v krokoch po 1 EV, čo ho podľa mňa činí nepoužiteľným. Najväčšia clona je f/8, najnižšie dostupné ISO je 64 a potom 100 až 6400 (najvyššie už v rozlíšení 3 Mpix). ISO sa však nastavuje iba v menu, čo je

na takýto aparát slušný trapas. Automatika zas zvykne nastavovať privysoké hodnoty.

 

Rozsah zoomu je odstupňovaný dosť nahrubo. Veľké skoky v ohnisku sťažujú presnú kompozíciu, hlavne na širokom konci.

 

Takto dlhý objektív by samozrejme nebol veľmi použiteľný bez stabilizátora. Na najdlhšom ohnisku sa mi darilo udržať časy 1/125 - 1/250, takže u mňa zlepšenie asi o 2-3 EV.

 

Ešte sa bude chváliť. P80 poskytuje slušné možnosti nastavení obrazu a snímania, ktorými sa vyrovná aj zrkadlovkám. Na výber sú štyri režimy merania expozície - matrix, centrálne a dva režimy bodového. Ostriť možno na automaticky alebo manuálne zvolený bod, prípadne využiť rozpoznávanie tváre (dvanásť kusov). Samotný autofokus možno prepnúť aj na neustále zaostrovanie. Funguje však naopak ako klasický kontinuálny - automaticky preostruje po celý čas, keď je aparát zapnutý a stlačením spúšte do polovice sa zablokuje.

 

A ďalej tu máme: manuálne vyváženie bielej, expozičný bracketing s nastaviteľným krokom, časozberné snímanie (intervalometer) a zopár spôsobov sériového snímania. Dostupný je aj režim šport, keď aparát nastrieľa 30 snímok rýchlosťou do 13 fps a v rozlíšení 3 Mpx. A potom ich hodnú chvíľu ukladá.

  

Video dokáže aparát nahrávať v rozlíšení 640 x 480 pri 30 fps (aj nižších), použitý kodek je Motion Jpeg. Dĺžka záznamu je obmedzená na pol hodinu alebo hodinu podľa kvality. Pri natáčaní nie je dostupný optický stabilizátor ani zoom, priblížiť sa dá iba v obmedzenej miere digitálne, s veľkou stratou rozlíšenia. Naopak neustále je zapnutý kontinuálny autofokus. Zvuková stopa sa usekáva ešte kúsok pred koncom videa.

 

Či už fotíme cez displej alebo hľadáčik, nájdeme displej podobných vlastností. Popravde prevažujú negatívne.

Pri samotnom fotení je scéna zobrazená oveľa svetlejšie než je v skutočnosti, čo vedie k sklonu korigovať expozíciu

do mínusu. Keďže živý histogram chýba, nezostáva, než si expozíciu skontrolovať až dodatočne. Pravda, aj displeje samotné sú príliš jasné a kontrastné, čo orientácii veľmi neprospieva (korekcia jasu je dostupná, ale neúčinná). Aspoň, že pri hľadáčiku jeho rozlíšenie a veľkosť celkom stačia na to, aby bol pohľad cez neho pohodlný. Nie je to teda žiadne utrpenie, ako u niektorých starších EVF.

 

Oba displeje sú rovnocenné a dokážu zobrazovať rovnaké údaje, vrátane prezerania fotiek či menu; automatické prepínanie medzi nimi nie je možné. Pri fotografovaní dokážu zobrazovať dve sady údajov a mriežku (ale nie všetko naraz). Pri prezeraní je k dispozícii aj histogram a zobrazenie prepalov, čo sa vzhľadom na slabé displeje dosť hodí. Nedá sa nastaviť doba „instant review", ani zrušiť - po vyfotení sa snímka zobrazí iba na chvíľu, už s vernejším zobrazením expozície.

 

Trocha farieb

 

Pri prezeraní fotiek sa dá hýbať všetkými smermi ovládača aj kolieskom. Najprv sa ukáže málo kvalitný náhľad, po chvíli čakania aj lepšia verzia. Uložené fotky možno rôzne upravovať, zmenšovať, vystrihnúť, doplniť rámčekom alebo zvukovou poznámkou.

 

Mimochodom, ako v dnešnej dobe začína byť zvláštnym zvykom u viacerých výrobcov, P80 nedisponuje pohybovým senzorom. Fotky na výšku teda nemajú správnu orientáciu.

 

Ovládanie menu aparátu je zrozumiteľné aj vďaka prítomnosti češtiny. Menej používané voľby sú schované v Setup

na ovládači režimov, tie potrebnejšie sú tak skôr poruke. V najhoršom je dostupná aj nápoveda.

 

Batéria by podľa výrobcu mala vydržať asi 250 snímok. V praxi so zapnutým stabilizátorom  a častým používaním videa klesá výdrž veľmi výrazne. Navyše už po cca 100 fotkách sa deaktivuje blesk, aj keď aparát ďalšiu stovku utiahne (preto som sa k testovaniu blesku ani nedostal). Raz či dva razy aparát nezvládol pokusy o rýchlu manipuláciu a zamrzol; netreba ho uponáhľať.

 

Stabilizátor stabilizuje - 486 mm na 1/125

 

 

Pekný kus skla

 

Aparát je húževnatý a snaží sa o čo najlepšie výsledky, to sa musí uznať. Objektív prekvapuje na niektorých ohniskách naozaj nečakane dobrou kvalitou; často je k neuvereniu, že disponuje 18 násobným priblížením. Najlepšie výsledky podáva v širokom rozpätí okolo polovice rozsahu, ale široké ohnisko veľmi nezaostáva. Až pri veľmi dlhých ohniskách začína byť kvalita variabilná. Niekde sa ukáže silná aberácia, niekde neostrosť alebo nepresnosť v ostrení. S malým priclonením sa výsledky lepšia, čoskoro sa však dostavuje difrakcia.

 

Ohnisko 27 - 486 mm

 

Softvér takisto pomáha objektívu trochu silnejším, ale citlivým doostrovaním. Avšak natlačiť 10 miliónov svetlozberných buniek na malý snímač si odnieslo svoju obeť v podobe veľmi okresaného dynamického rozsahu. V tmavých partiách klesá rozlíšenie a kontrast a obraz pôsobí plocho. Softvér dokáže tiene vyjasniť cez D-Lighting, najlepšie výsledky sú

ale aj tak na slnku.

 

Portrét - interiér s bleskom, exteriér bez blesku

 

Od rozlíšenia sa odvíja aj šum. Ten má pomerne ostrý charakter, ale nie je ho veľa a aj na citlivosť okolo 400 sa dá vyrobiť použiteľný snímok malého formátu. Pre najlepšie výsledky sa oplatí držať citlivosti ISO 64. Na mnoho použití

je pritom ešte ISO 200 v podstate rovnocenné, čo je na takýto aparát prekvapivý výkon. Odšumovanie je celkom rozumné a neničí detaily, zachováva sa aj pomerná ostrosť.

 

ISO 64, 100, 200

 

Oceniť treba široké možnosti nastavenia obrazu. Okrem niekoľkých prednastavených predvolieb si možno zvoliť vlastné hodnoty priostrenia, kontrastu a saturácie. Čiernobielo sa dá fotiť aj s použitím farebných filtrov a súbežným uložením farebnej varianty. Tá sa však ukladá vždy s automatickým vyvážením bielej. V tej mimochodom aparát veľmi nevyniká - aj v exteriéri mu treba často pomôcť nastavením.

 

Normálny a živý režim

Vlastné nastavenie - menej farieb, viac ostrosti (ISO 200)

 

Čo sa týka expozície, automatika si obvykle poradí dobre, aj keď často obetuje priveľa svetiel a scénu zbytočne preexponuje. Toto chovanie nie je konzistentné, na spoznanie tohto javu sa treba s aparátom dlhšie zžívať.

 

Malý Nikon sa bojí tmy

 

Makro dokáže aparát fotiť na kratších ohniskách a to objekty vo vzdialenosti 1 až 10 cm.

 

Zblízka a makro

 

Pri všetkých tých možnostiach, by aparátu veľmi prospel formát RAW. Štandardné spracovanie obrazu má predsa len medzery. Celkovo však aparát vo svojej kategórii podáva veľmi dobré obrazové výsledky.

 

 

New Kid on the Block

 

Nikon P80 má svoje muchy, ale jedná sa o príjemného spoločníka. Na dovolenke, na cestách a pri momentkách oceníte jeho veľký rozsah, široké počiatočné ohnisko a príjemný obraz za svetla.

 

A aby som odpovedal na otázku z úvodu: osvedčil sa. Aparát chodil týždeň všade so mnou a zrkadlovku som tasil iba v málo prípadoch. Keby bol trochu rýchlejší a mal RAW, tak ju asi ani nevyberám...

 

 

Hodnotenie

 

+ Dobrý obraz, v závislosti od okolností

+ Rozsah zoomu, hlavne široký koniec

+ Robustné spracovanie a dobrá ergonómia

+ Manuálne funkcie a možnosti nastavenia (bodové meranie...)

+ Užitočné funkcie - bracketing, intervalometer, ...

 

- Malý dynamický rozsah obrazu

- Expozične nespoľahlivé displeje

- Slabá výdrž batérie

- Chýba reálny histogram

- ISO iba v menu

- Občas pomalý

 

ISO 64 ISO 100 ISO 200
ISO 400 ISO 800 ISO 1600
ISO 2000 ISO 3200 ISO 6400

čiernobiely čiernobiely, žltý filter

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Minimiro
2008-07-30 18:18:05
Ďakujem za recenziu.
Tento foťák bude mať šancu na slovenskom trhu až po niekoľkých mesiacoch - keď cena trochu opadne.
Mne sa pozdáva a keby bol väčší a ťažší (kôli držaniu), tak po ňom siahnem aj za aktuálnu cenu.
 
SamuelP80
2008-09-22 08:46:58
Ja som si ho uz kupil a kedze som len zaciatocnik tak mi to bohato postacuje na zaciatok. Ma kopu uzitocnych nastaveni co sa mi paci kedze som presiel z Nikonu coolpix 3100 na P80. Hodnotim ho pozitivne ale opat pripominam som este len zaciatocnik.
 
ssusanahh
2009-11-05 12:22:03
Mam tento fotacik cca 8 mesiacov a cca 8tis. fotiek. je naozaj uzasny, na take rodinne vylety a tak. neviem si ho vynachvalit, jednoduche ovladanie, akurat vhodny do zenskych mensich ruk. jedine fakt mu akosi nesedi sero, vtedy nerobi dobre fotky ale za dobrych svetelnych podmienok je to super. a aj makro, to je naj. akurat ze niekedy nechce zaostrit, ale co uz. odporucam
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované