Hore

Olympus E-30

V ponuke Olympus dlhé roky chýbal model strednej kategórie. Fotoaparát určený pre pokročilých fotografov, ktorí však nepotrebujú profesionálne spracovanie, ale ocenia dobrú ergonómiu. Až s príchodom modelu E-30 sa vyplnila medzera medzi amatérskymi modelmi E-5XX. E-6XX a profesionálnym modelom E-3.

 


 

 

Vďaka slovenskému zastúpeniu Olympusu sa mi do rúk dostala E-30 aj s kvalitnými objektívmi.

 

 

 

 




 

 

 

 

Charakteristika

Olympus E-30 prináša funkčnosť profesionálneho modelu E-3 skupine pokročilých užívateľov. Využíva 12.3 megapixelový High Speed Live MOS senzor s procesorom TruePix III+ (veľmi podobný je použitý v Panasonicu G1). Senzor má zabudované čistenie a stabilizátor obrazu s účinnosťou takmer 5EV. Novo vyvinutý 11-bodový zaostrovací senzor je prevzatý z modelu E-3 a v spojení s SWD objektívmi je v rýchlosti zaostrovania porovnateľný s konkurenciou.

Obraz je možné komponovať cez hľadáčik s 98% pokrytím alebo cez 2,7" LCD v režime Live View.

 

Fotoaparát spolupracuje s diaľkovo ovládanými systémovými bleskami FL-36R a FL-50R.

 

LCD displej je výklopný a otočný.

 

 

Design a prevedenie

 

Fotoaparát nie je v žiadnom prípade malý. Veľkostne aj hmotnostne konkuruje fotoaparátom s väčším snímačom. Dizajn je strohý a hranatý. Modrý krúžok okolo voliča programov spestruje nenápadný vzhľad fotoaparátu. Držanie je pohodlné, výška aj hrúbka rukoväte je dostatočná, po prídavnom gripe som ani nezatúžil. Na troch miestach je protišmykový povrch.

 

Telo je z kompozitného plastu vystuženého vláknami. Kvalitou spracovania uspokojí aj náročnejších. Bajonet je kovový.

 

 

Bajonet 4/3 systému je kovový.

 

 

Napájanie, sloty, konektivita

 

Fotoaparát je napájaný Li-Ion akumulátorom BLM1. S jeho výdržou som nemal žiaden problém ani pri dlhých nočných expozíciách, či pri práci v Live View režime. Externé napájanie je umožňuje adaptér AC-1 s napätím 9V (nie je v cene). V ponuke je prídavný grip s možnosťou napájať fotoaparát aj sadou bežných tužkových batérii.

 

Zabudovaný je duálny slot pre karty XD alebo CF I a II. Ak snímate do formátu RAW, odporúčam používať karty CF. Sú rýchlejšie a dostupné aj vo väčších kapacitách.

 

USB výstup je zlúčený s video výstupom. Prijal by som však skôr HDMI pre výstup vo vysokom rozlíšení. Vďaka PC konektoru nie je problém prepojiť fotoaparát so štúdiovými bleskami.

 

Diaľkové ovládanie je riešené infračervenou spúšťou RM-1, alebo káblovou spúšťou RM-UC1.

 

 

 

PC synchro kontakt pre pripojenie externých
bleskov je chránený krytkou.
Slot pre karty CF a XD.
Spúšť s otočným voličom. Hlavný volič programov.

 

 

Ovládacie prvky

 

Ovládacie prvky naznačujú, že nejde o model pre úplných začiatočníkov, hoci ani oni by nemali s obsluhou problémy. Na hornej časti vľavo je umiestnený volič programov s pokročilými a motívovými programami. V pravej časti je pomerne rozmerný stavový displej, tlačidlo podsvietenia a trojica tlačidiel pre rýchle nastavenie WB, korekcie a ISO.

 

Pre nastavovanie expozičných parametrov a základných volieb slúžia dva otočné voliče. Na ten zadný som si chvíľu musel zvykať, pretože je umiestnený ďalej ako na mojom fotoaparáte.

 

Hľadáčik zobrazuje 98% snímaného obrazu. Jeho zväčšenie je v porovnaní s konkurenciou priemerné, ale na 4/3 systém nadpriemerné. Hľadáčik má dioptrickú korekciu a výrobca ponúka niekoľko druhov očných mušlí, zväčšovaciu lupu a uhlový hľadáčik. Matnicu je možné servisne vymeniť.

 

 

Hľadáčik s možnosťou dioptrickej korekcie. Prehľadný stavový displej.
Pod stavovým displejom je druhý otočný volič. Rozloženie ovládacích tlačidiel na zadnej stene.

 

V zadnej časti sa nachádza otočný a výklopný 2,7" LCD displej. Pri preprave je teda dobre chránený. Funkciu otáčania a vyklápania oceníte nielen pri využití funkcie Live View, ale aj pri práci s nižším statívom. Pohodlne si ho natočíte tak, ako potrebujete a sledujete na ňom všetky potrebné expozičné parametre. Rozlíšenie 230 000 bodov je už v súčasnosti podpriemerné.


Okolo krížového voliča s tlačidlom OK je umiestnený ON/OFF prepínač. Z dôležitejších tlačidiel spomeniem ešte tlačidlá stabilizátora obrazu, programovateľné tlačidlo Fn, Live View a tlačidlo pre prístup do Menu.

 

K viacerým parametrom je dvojitý prístup. Buď cez príslušné tlačidlo a otočný volič, alebo cez tlačidlo OK a krížový volič. Vtedy však musí byť aktivovaný hlavný displej.

 

V prednej časti, medzi rukoväťou a objektívom, je umiestnené tlačidlo pre kontrolu hĺbky ostrosti.

 

Vstavaný blesk má smerné číslo 13 a slúži aj ako pomocné svetlo automatického zaostrovania.

 

Menu

Menu je prístupné po stlačení tlačidla Menu. Je jednoduché a prehľadné, čitateľnosti by však prospelo vyššie rozlíšenie displeja. Vo výbere jazykov nechýba slovenčina ani čeština.

 

Prax

 

K dispozícii som mal dva objektívy: Zuiko Digital 14-54/2,8-3,5 II a Zuiko Digital 12-60/2,8-4 SWD. Obidva patria k tomu najlepšiemu z ponuky Olympus. Druhý menovaný som si ihneď obľúbil. Okrem praktického rozsahu 12-60 mm (135EQ = 24 -120 mm) a veľmi dobrej svetelnosti F2,8-4 disponuje rýchlym a tichým SWD zaostrovaním. Oproti 14-54 bola rýchlosť zaostrovania v niektorých prípadoch aj o polovicu kratšia.

 

Výhodou 4/3 systému sa ukázala schopnosť objektívov zaostrovať na krátku vzdialenosť. Užívateľ má, bez použitia ďalšieho príslušenstva, možnosť snímať detaily v dobrom pomere zväčšenia.

 

Prvým krokom pred samotným fotografovaním bolo nastavenie fotoaparátu. Je veľmi bohaté a na svoje si prídu aj nároční „tuneri". Najviac ma potešilo nastavenie vymazávania jedným stisnutím tlačidla. Prezeranie a zväčšovanie náhľadov je prehľadné a logické. K filozofii ovládania nemám výhrady, s výnimkou výberu zaostrovacích bodov.

 

Zuiko Digital 12-60/2,8-4 ED SWD je skutočne vydarený objektív s praktickým rozsahom,
dobrou svetelnosťou a rýchlym zaostrovaním.
Zuiko Digital 14-54/2,8-3,5 je pri výbornej svetelnosti veľmi kompaktný.
Medzi profesionálmi sa teší veľkej obľube.

 

 

So zrkadlovkami Olympus som sa prakticky stretol len na predvádzacej akcii, kde som mal možnosť vyskúšať jeden so základných modelov. Ponuka dlhodobejšieho testovania fotoaparátu s 4/3 snímačom mi prišla vhod, pretože som si chcel "na vlastnej koži" overiť rôzne pravdivé aj nepravdivé tvrdenia. Vyrazil som teda do mesta na prvé skusy, najprv s miernym dešpektom, ale postupne som mu začal prichádzať na chuť. No a keď som zapol režim Art, stalo sa fotografovanie zábavou. Na konci dňa som bol vysmiaty od ucha k uchu. :)

 

Bežné scénické programy pokročilí užívatelia zväčša nepoužívajú. V E-30 však nájdete aj zaujímavejšie režimy, ktoré vám pomôžu vyriešiť problémy s expozične náročnými scénami (low key, high key).

 

Novinkou sú Art filtre napodobňujúce obľúbené fotografické techniky Pop Art, Zmäkčenie, Bledé a svetlé farby, Svetlý tón, Filmové zrno, Kamera obskura. Vplyv majú len na JPG fotografiu, pri formáte RAW sa neprejavia. Tieto filtre umožňujú menej skúsenému užívateľovi, tvoriť vizuálne zaujímavé obrázky. Odporúčam snímať do formátov RAW a JPG zároveň. Budete mať originálnu fotografiu a aj fotografiu po úprave niektorým z filtrov.

 

Prvé kolo fotografovania, ktoré prebehlo v historickom centre Bratislavy, dopadlo veľmi dobre. Kombinácia jednoducho ovládateľného tela s kvalitnými objektívmi sa osvedčila. Lepšia svetelnosť a účinná stabilizácia umožňovala, bez nutnosti zvyšovať citlivosť snímača, fotografovať aj podvečer.

 

Všetky fotografie sú snímané do formátu RAW a vyvolané v programe Adobe Lightroom 2.

 

Na fotografiách boli použité Art filtre. Snímané boli do formátu JPG. Funkcia Art filtrov nemá vplyv na RAW súbory.

 

ISO 250 ISO 640 ISO 1000
ISO 1600 ISO 3200

Fotografie z kaviarne som snímal z ruky. Pri ISO 400 je pozorovateľné silné softvérové zosilňovanie citlivosti.

 

Šokovalo ma, keď som urobil pár záberov pri ISO 400 a ISO 800. Fotografie boli veľmi zašumené. Ukázalo sa, že nemám zapnutú redukciu šumu. :) Redukcia je účinná a po jej aktivácii sa kvalita fotografií výrazne zlepšila.

 

Olympus E-30 však kvalitou záberov pri nízkom osvetlení nie je schopný plne konkurovať zrkadlovkám s CMOS snímačom veľkosti APS-C. O Full Frame zrkadlovkách ani nehovoriac. Olympus však urobil za posledné roky výrazný pokrok a z menšieho snímača doluje, čo sa dá a doháňa väčšie snímače CCD formátu APS-C

 

V druhom kole som sa rozhodol preveriť schopnosti prístroja pri snímaní domáceho zátišia. Stačil tulipán z neďalekého kvetinárstva, pozadie vytlačené na tlačiarni, sprej s vodou, svetlo od okna a žiarivky v kuchyni a išiel som na to.

S objektívom 12-60 bolo fotografovanie veľmi príjemné, využil som aj funkciu živého náhľadu s manuálnym zaostrovaním. Kvalitatívne vyšli fotografie veľmi dobre a mal som čo robiť, aby som na druhý deň zopakoval rovnaký výsledok s mojím Nikonom D300 a AF-S 105/2,8VR.

Fotografovanie kvetov, textúr, motýľov tomuto fotoaparátu sadne.

 

Všetky fotografie sú nasnímané na ISO 100, F11 (formát RAW, bez počítačových úprav).

 

Pred fotografovaním nočných záberov som využil čas a urobil som niekoľko fotografií. Fotografie prešli výraznejšími úpravami v Adobe Photoshop Lightroom.

 

Nakoniec som fotoaparát preveril pri snímaní záberov do článku o nočnej fotografii. Expozične si viedol veľmi dobre. Prejavili sa však opäť malé rozmery snímača a na fotografiách sa objavilo viac šumu, ako som zvyknutý. Nemôžem ich však hodnotiť ako zlé.

 

 

ISO 100 ISO 200 ISO 400
ISO 640 ISO 800 ISO 1250
ISO 1600 ISO 2500 ISO 3200

 

ISO 1600 bez redukcie šumu ISO 1600 s redukciou šumu

Technické parametre


Telo
Sklenými vláknami vystužený plast
Bajonet objektívu:4/3

Obrazový senzor
4/3''vysokorýchlostný Live MOS senzor
Usporiadanie filtra:Filter primárnych farieb (RGB)
Pomer strán: 4:3

Veľkosť 17.3 x 13.0 mm
Rozlíšenie: 12.3 MP

Antiprachový ultrazvukový filter

Procesor
Typ TruePic III

LCD
Výklopný a otáčecí HyperCrystal LCD

Veľkosť LCD obrazovky: 6,9 cm/2,7''
Počet bodov: 230 000

Obrazový stabilizátor
Stabilizácia posunom snímača s účinnosťou až 5 EV

Zaostrovanie
11 - bodové zaostrovanie

Manuálne zaostrovanie

Pomocné prisvietenie vstavaným bleskom

Expozičný systém
Korekcia expozície +/- 5 EV

Citlivosť
ISO 100 - 3200

Vstavaný blesk
Smerné číslo 13

Formáty záznamu
RAW 12 bitov
JPEG

Rozhranie
Duálny slot pre CompactFlash karty (Typ I a II), Microdrive a karty xD-Picture Card
Vysokorýchlostný USB
Video výstup

Infračervené
DC vstup
Synchronizačný konektor PC

Menu
Viacjazičné vrátane slovenčiny a češtiny

Napájanie
Batéria BLM-1 Li-on


Rozmery a hmotnosť
Rozmery: 141,5 x 107,5 x 75 mm
Hmotnosť: 655 g (iba telo)

 

Plusy:

+  dobrá ergonómia, stavový displej, dva ovládacie voliče

+  bohaté možnosti nastavenia

+  Art kreatívne programy

+  výklopný otočný LCD displej

+  vstavaný stabilizátor

+  PC synchro kontakt
+  výborná obrazová kvalita pri použití nízkej citlivosti ISO

 

Mínusy:

 

-  vyššia cena

-  vyšší šum pri nočných záberoch a vyššom ISO

-  nepresné TTL meranie záblesku pri synchronizácii s dlhšími časmi

-  formát snímača 4:3

 

Hodnotenie

Olympus E-30 je funkčne a ergonomicky podarený fotoaparát. S dobrými objektívmi sa fotografovi odvďačí kvalitnými fotografiami a príjemným užívaním. Nevýhodou menšieho Live MOS snímača 4/3 systému, je vyššia hladina šumu pri vyššom ISO.  Hranica použiteľnosti je okolo 800 ASA.

V kite s objektívom 12-60 sa E-30 javí ako výborný fotoaparát pre pokročilého amatéra. Na výlety do prírody, do mesta, na dovolenku by som ho určite odporučil. Zavedenie Art filtrov je príjemným doplnkom nielen pre amatérov ale aj pokročilých užívateľov. Určite by sa osvedčil aj v ateliéri pri portrétnej a produktovej fotografii. Tých niekoľko dní s týmto fotoaparátom ukázalo, že nafotiť vie a vie to veľmi dobre všade tam, kde nepotrebujete fotografovať pri vysokom ISO.

 

Ďakujeme slovenskému zastúpeniu spoločnosti Olympus za zapožičanie fotoaparátu do redakčného testu.

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zeppelin
2009-05-07 12:04:38
dik. prijemny test, len posledne dva testovacie obrazky (´ISO 1600 bez redukcie šumu´ a ´ISO 1600 s redukciou šumu´ sa nedaju otvoriť v plnej velkosti... asi len daka drobna chybicka... :)
 
dedo Milan
2009-05-07 13:24:56
tak, tak už i olympus zaviedol výklopný display a čo ostatní?
 
jake
2009-05-07 15:15:40
nuz fyzika nepusti, skoda lebo osobne kvoli crop faktoru by som uvital tento system aj u inych znaciek, dobre by to padlo kde treba dlhe ohnisko,lenze maly cip bude viac menej vzdy mat so sumom problemy oproti velkym FF alebo aj APS-C, ale hadam technika zase pokroci a rozdiel az taky vlky nebude, inac olympus robi kvalitnu optiku, mam kompaktik mju760 a som s nim spokojny, na momentky a obcasne fotenie ked netreba trepat velku a tazku zrkadlovku tak je to super
 
gloryman
2009-05-07 16:37:46
tu fotku z hodinami som uz videl v inej recenzii.....nieje to ta ista fotka???alebo sa mylim??
 
masto
2009-05-07 20:13:04
Mínus 4/3 formát snímača ? Predpokladám že len v závislosti na rozmer snímača a následné šumenie. Ináč by som to skôr dal k plusom :).
 
E-Peter
2009-05-08 09:57:13
vyzera to byt fajny stroj a bol by to pre mna fajn presun z e-510 takze zauvazujem. okolo 4/3 budu asi vzdy debaty, nikdy to nebude stacit na APS-C ani FF, ale myslim ze olympus im ani nechce velmi konkurovat, oni su ako Skoda alebo VW, zamerali sa na priemerneho uzivatela, ktory nepotrebuje alebo nechce zrkadlovku za 3500€ a navyse lakaju na celkom kompaktne rozmery(co ale asi neni celkom pripad e-30 :). V kazdom pripade skvela recenzia, zase som sa dozvedel nieco nove, dik :)
 
E-Peter
2009-05-08 10:26:49
príspevok od: E-Peter
vyzera to byt fajny stroj a bol by to pre mna fajn presun z e-510 takze zauvazujem. okolo 4/3 budu asi vzdy debaty, nikdy to nebude stacit na APS-C ani FF, ale myslim ze olympus im ani nechce velmi konkurovat, oni su ako Skoda alebo VW, zamerali sa na priemerneho uzivatela, ktory nepotrebuje alebo nechce zrkadlovku za 3500€ a navyse lakaju na celkom kompaktne rozmery(co ale asi neni celkom pripad e-30 :). V kazdom pripade skvela recenzia, zase som sa dozvedel nieco nove, dik :)
mimochodom, keby ste sa mali rozhodnut medzi e-30 a e-3 (bez ohladu na financie) co by ste skor volili?
 
rumrunner
2009-05-08 11:23:26
príspevok od: E-Peter
mimochodom, keby ste sa mali rozhodnut medzi e-30 a e-3 (bez ohladu na financie) co by ste skor volili?
Keby si sa mal rozhodnut medzi Skoda Fabia a Volkswagen Golf (bez ohladu na financie) co by si skor volil?
 
masto
2009-05-08 11:30:10
príspevok od: E-Peter
vyzera to byt fajny stroj a bol by to pre mna fajn presun z e-510 takze zauvazujem. okolo 4/3 budu asi vzdy debaty, nikdy to nebude stacit na APS-C ani FF, ale myslim ze olympus im ani nechce velmi konkurovat, oni su ako Skoda alebo VW, zamerali sa na priemerneho uzivatela, ktory nepotrebuje alebo nechce zrkadlovku za 3500€ a navyse lakaju na celkom kompaktne rozmery(co ale asi neni celkom pripad e-30 :). V kazdom pripade skvela recenzia, zase som sa dozvedel nieco nove, dik :)
Ja by som to nevidel až takto... Olympus spravil zásadný krok, prešiel na 4/3 ktoré sú určite kreatívnejším formátom a aj vhodnejším pre konštrukciu skiel. Výsledok je že aj v strednej triede kúpiš kvalitatívne špičkové sklá. Chip je malý a má svoje neduhy viď. recenzia ale technológie idú ďalej a Olympus avizuje že nepôjde cestou zvyšovania MPx ale že vyladia chip, takže snáď aj šum bude na tom lepšie. Takže aj keď VW tak možno čoskoro rada Porsche :D
 
Marcel Rebro
2009-05-08 13:42:14
príspevok od: rumrunner
Keby si sa mal rozhodnut medzi Skoda Fabia a Volkswagen Golf (bez ohladu na financie) co by si skor volil?
Audi A3
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-05-08 14:26:28
príspevok od: masto
Mínus 4/3 formát snímača ? Predpokladám že len v závislosti na rozmer snímača a následné šumenie. Ináč by som to skôr dal k plusom :).
Nie minus 4/3 snimaca ale pomer stran, pri tlaci na klacicke formaty treba hodne orezavat. Pri foteni si treba na to davat pozor.
 
E-Peter
2009-05-08 16:26:42
este jedna vec, v clanku som si nevsimol kolko fps ponuka E-30 v kontinualnom snimani. ak a mam blesk len F-36 bez R tak ho asi tiez budem musiet vymenit,vsak?
 
vlasto13
2009-05-09 11:29:43
strasna cena....ze 30 000sk ( megafoto.sk )
za tu cenu by som kupil nikon D90, alebo pentax K20D
 
IO-NR
2009-05-09 22:02:16
Skoda toho obrazu od ISO 800 a pomeru stran 4:3, vhodnemu asi iba do novin,...
Oly nema zle fotaky co do funkcnosti a ceny, len kvoli tomu mini snimacu nikdy nebude obrazovo stihat ani len za najlacnejsimi zrkadlami s APSC...
 
FilipMino
2009-05-09 23:22:38
mozno aj EOS 40D
 
2009-05-10 12:53:37
Karol, nechystáš test E-620ky? Zaujímalo by ma porovnanie výstupov z oboch foťákov, lebo hoci E-30 sa mi pozdáva, tá cena je postavená tak, že z toho foťáku robí nepredajný kus... E-620ka vychádza cenovo prijateľnejšie, otázne je, či majú obe foťáky rovnaký výstup.
 
E-Peter
2009-05-10 13:13:52
príspevok od:
Karol, nechystáš test E-620ky? Zaujímalo by ma porovnanie výstupov z oboch foťákov, lebo hoci E-30 sa mi pozdáva, tá cena je postavená tak, že z toho foťáku robí nepredajný kus... E-620ka vychádza cenovo prijateľnejšie, otázne je, či majú obe foťáky rovnaký výstup.
co mi spominal julo tak 620 je ,,hracka´ ...zase, najmensia zrkadlovka na svete. neviem to posudit ale myslim ze 30ka je lepsia
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-05-10 14:56:30
príspevok od:
Karol, nechystáš test E-620ky? Zaujímalo by ma porovnanie výstupov z oboch foťákov, lebo hoci E-30 sa mi pozdáva, tá cena je postavená tak, že z toho foťáku robí nepredajný kus... E-620ka vychádza cenovo prijateľnejšie, otázne je, či majú obe foťáky rovnaký výstup.
Je velka pravdepodobnost, ze dostaneme na test aj E-620. Predpokladam velmi podobny obrazovy vystup ale horsiu ergonomiu. Niekomu vsak moze mensie telo s menej gombikmi vyhovovat. Teraz som mal na testovanie velmi slusne objektivy, teraz zrejme vyskusam bezny setak a ak sa podari zohnat, tak aj pevny zakladak.
 
2009-05-10 18:50:23
príspevok od: Karol Srnec
Je velka pravdepodobnost, ze dostaneme na test aj E-620. Predpokladam velmi podobny obrazovy vystup ale horsiu ergonomiu. Niekomu vsak moze mensie telo s menej gombikmi vyhovovat. Teraz som mal na testovanie velmi slusne objektivy, teraz zrejme vyskusam bezny setak a ak sa podari zohnat, tak aj pevny zakladak.
super, budem rád, keď sa to zadarí a bude tu recenzia. viac hláv, viac rozumu, viac pomocných informácií pre konečné rozhodnutie sa :-)
teraz pripravuje recenziu 620ky napr. gordon laing z cameralabs.com
no, ergonómia a vôbec všetko na e-30ke by mi vyhovovalo, len keby mala cenu 620ky... ten cenový skok je priveľký, ak má byť rozdiel iba vo veľkosti tela a počte gombíkov...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-05-10 19:00:36
Je toho samozrejme viac, material tela, zaostrovanie, velkost hladacika, seriove zabery...
 
Filip114
2009-05-10 22:20:16
Prekrasna recenzia, krasne video, fotografie, no užasne ja len dufam že bude takých viacej,naozaj vyborne, pokračujte!!!!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia