Hore

Sony Alfa 100

V júli 2005 spoločnosti Sony a Konica Minolta ohlásili vzájomnú spoluprácu pri vývoji a výrobe digitálnych zrkadloviek, pričom Konica Minolta sa mala primárne podieľať na novej zrkadlovke autofokusom, meraním expozície a systémom antishake a Sony by do zrkadlovky prispela senzorom, elektronikou a akumulátormi. Pol roka nato Konica Minolta šokovala fotografický svet zrieknutím sa trhu s digitálnymi fotoaparátmi a technológie na ich výrobu podstúpila Sony. O necelý ďalší polrok tu máme novú zrkadlovku Sony α 100.

CCD snímač

Aj keď na prvý pohľad Sony α 100 pripomína Konicu Minoltu D5, nejde iba o faceliftovanú verziu D5.

To hlavné, v čom sa Sony α 100 od D5 odlišuje je srdce fotoaparátu - 10 Mp (!) APS-C CCD senzor, ktorý má špeciálnu antistatickú vrstvu zabraňujúcu sadaniu prachu na senzor. Ak by predsa došlo k znečisteniu senzora čiastočkami prachu, je k dispozícii veľmi užitočná funkcia anti dust vibration, keď sa pomocou vibrácií senzora z nehootrasie prach. Nakoniec je povrch senzora ofúknutý zvnútra fotoaparátu. Táto trojitá ochrana by mala zaručiť, aby Vaše snímky neboli afektované nečistotami na CCD senzore.

Rozlíšenie senzora 10 Mp je dostatočne vysoké na veľké zväčšeniny alebo umožňuje orezy fotografií bez veľkej straty na kvalite. Od overených zdrojov (Sony UK) už vieme, že nejde o ten istý senzor, aký je použitý vo fotoaparáte Nikon D200.

Objektívy

Samozrejme, že nezáleží iba na počte pixelov a každý fotograf vie, aký dôležitý je objektív, ktorý sprostredkúva obraz snímaciemu senzoru. Sony α bajonet je plne kompatibilný so staršími objektívmi Minolta a taktiež s novými objektívmi vyrobenými na ich báze pod značkou Sony α a čo viac, s objektívmi renomovaného výrobcu Carl Zeiss pre bajonet Sony α. Celkovo Sony ponúka viac ako 20 nových objektívov pokrývajúcich všetky ohniská vrátane 1,4 a 2-násobného telekonvertora.

Blesky

Taktiež systémové blesky zdedila Sony po Minolte a ponúka ich pod pomenovaním Sony HVL-F36AM so smerným číslom Gn 36 a Sony HVL-F56AM so smerným číslom Gn 56. Podobne je to aj s kruhovým makrobleskom Sony HVL-RLAM a dvojitým makrobleskom Sony HVL-MT24AM Macro, ktoré tiež vychádzajú zo svojich ekvivalentov od Minolty.

Jednou s nesporných výhod externých zábleskov je možnosť odpálenia bleskov pomocou vstavaného blesku, pričom je zachované plné TTL meranie záblesku vrátane možnosti požitia korekcií zábleskovej expozície.

Dizajn a ergonómia

Telo fotoaparátu váži 638 g vrátane akumulátora a CF karty, čo je dobrý kompromis medzi váhou a stabilitou. Ľahší fotoaparát už nie je tak stabilný v rukách alebo s väčším objektívom môže tvoriť nevyvážený celok. Telo je v porovnaní s KM D5 vyrobené z kvalitnejších plastov a dobre sa drží. Ku komfortu prispieva aj veľký 2,5 palcový LCD displej s 230 000 bodmi. Fotoaparát požíva CF karty, alebo pomocou dodávaného adaptéru môžete použiť Memory Stick Duo karty. Samozrejme fotoaparát má pripojenie DC in, USB a aj konektor na káblovú spúšť. Disponuje však minolťáckymi sánkami na externý blesk, čo môže byť pri častom fotografovaní v štúdiu trochu nevýhodou, keďže treba použiť adaptér na príslušenstvo - napr. na IR alebo rádiový odpaľovač zábleskov. Na druhej strane treba pochváliť ovládanie pomocou dvoch veľkých otočných kotúčov, ktoré umožňuje jednoduchý a rýchly prístup k všetkým najčastejšie používaným funkciám fotoaparátu vrátane vyváženia bielej, autofokusu alebo spôsobu merania svetla, či funkciám blesku. Celkovo ovládanie možno hodnotiť ako jednoduché a účelné a tým aj veľmi príjemné pre užívateľa.

V praxi

Sony α 100 Vás nijako neobmedzí pri fotografovaní akcie, pretože fotoaparát je po zapnutí schopný fotografovať pod jednu sekundu. Takisto operačné časy sú za bežných svetelných podmienok v danej kategórii výborné. Zaostrenie cca 0,2 sekundy a oneskorenie spúšte takmer neciteľné. 9 bodový zaostrovací systém s jedným krížovým (stredovým) senzorom potrápi až dosť nízka hladina svetla. Stredový senzor je podľa očakávania najspoľahlivejší a najrýchlejší. Pružnosti fotografovania prispieva aj možnosť kontinuálneho snímania rýchlosťou 3 obr./s a to neobmedzene dlho. Vyrovnávacia pamäť a Bionz procesor si s touto frekvenciou poradia a tak Vás môže stopnúť iba kapacita Vášho pamäťového média.

Maximálna synchronizácia záblesku je 1/160 s alebo 1/125 s pri zapnutej funkcii stabilizácie obrazu.

Obraz

Obrazová kvalita výstupu zo Sony α 100 Vás presvedčí. Farby sú sýte ale nepresaturované. JPG algoritmus je jemný a nespôsobuje známe nepríjemné artefakty - preostrenie hrán a zlievanie farieb.

Prekreslenie detailov je dobré, aj keď som testoval iba základný objektív Sony 18-70, f 3,5-5,6. S objektívmi Sony vyšších radov alebo s prichádzajúcimi objektívmi od Carl Zeiss-u bude kresba ešte detailnejšia a ostrejšia.

Hladina šumu je prijateľná do citlivosti ISO 800, na malé aplikácie aj ISO 1600, aj keď hodnota šumu pri tomto nastavení je vyššia ako u konkurencie. Darmo, vysoké rozlíšenie, ktoré za priaznivých svetelných podmienok oceníte, si pri zhoršenom svetle vyberie svoju daň.

Na druhej strane fotoaparát disponuje funkciou super steady shot, ktorá Vám umožní aj za kritických svetelných podmienok použiť nižšie nastavenie ISO, keďže umožňuje snímať až o 3 expozičné stupne pomalšou závierkou bez rozmazania obrázkov. Ide v podstate o už známy revolučný systém stabilizácie obrazu od Minolty, kde je stabilizácia zabezpečená nie pohyblivým prvkom v objektíve, ako tomu bývalo dovtedy, ale pohybom snímacieho senzora. Výhoda je nesporná - možnosť využívať stabilizátor pri akomkoľvek nasadenom objektíve.

Údajne je oproti KM rozsah vibrácií, ktoré super steady shot potláča, rozšírený hlavne o nízkofrekvenčné vibrácie, čo je užitočné pri fotení z ruky pri nedostatku svetla.

Sony α 100 disponuje ešte jednou novinkou, ktorá vylepší Vaše fotografie v kritických podmienkach. Určite dobre poznáte problém, keď fotíte napr. portrét v protisvetle, ako je ťažké až nemožné dosiahnuť, aby tvár mala dostatok svetla a zároveň pozadie nebolo vypálené. Podobne v krajinke, kde často obloha končí vypálená alebo s málo sýtymi farbami. V takýchto scénach s vysokým kontrastom alebo silným protisvetlom Vám pomôže optimalizátor dynamického rozsahu, ktorý pomocou korekcie krivky gamma a expozície zvyšuje rozsah jasov a tieňov, ktoré sú v obraze korektne zachytené.

A čo na záver?

Sony α 100 je výborný fotoaparát, ktorý za bezkonkurenčnú cenu ponúka celú plejádu originálnych funkcií, ktoré môžu zvýšiť technickú úroveň Vašich fotografií. No to by bolo málo, na konci dňa (ako hovoria angličania) si poviete, na čom skutočne záleží u fotoaparátu a to je kvalita obrazového výstupu. Tá v tomto prípade nesklamala. Výsledok - konštantne dobre exponované snímky s peknými vernými farbami.

Možno malá výčitka k šumu pri citlivosti viac ako 800 ISO. Keď vezmeme do úvahy pohodlné a účelné ovládanie, príjemný dizajn a rozširujúcu sa ponuku objektívov a originálneho príslušenstva, vyvstane nám zo Sony ďalšia alternatíva k prístrojom od veľkých výrobcov digitálnych zrkadloviek.

Linka na stránky výrobcu Sony Alfa 100. 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
izzino
2007-12-19 23:39:16
Je fakt velmi dobry a som s nim nad mieru spokojny
 
angel
2008-01-18 20:22:09
ja takyyy...aj ked som chcel canon eos d400,,no ale ani tťoto neni zle..da sa
 
gloryman
2009-03-20 16:47:38
mam ho a aj ked fotim len 3 mesiace som s nim velmi spokojny....s dobrym MINOLTA objektivom napriklad tvori super kombinaciu a kvalitu ....
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované