Hore

Sony Cyber-shot T90

Náš šéfredaktor usúdil, že si dokážem nájsť ešte trochu času a zveril mi na test kompaktný digitálny fotoaparát Sony Cyber-shot T90. Hodil som ho teda do vrecka a povedal som si, že ho trochu prevetrám.

 

Reklamný slogan „Štýlový vzhľad, ktorý si zamilujete", doplnený superlatívami „úžasné zábery na dosah ruky", „nádherné portréty na počkanie", „potešenie pre oko", „fotoaparát, čo si myslí, že je kamkordér" ma chcel navnadiť na nezabudnuteľný fotografický zážitok.

 

 

Fotoaparát sa podobá hrubšiemu zásobníku na vizitky. Kovové telo má čistý a elegantný dizajn. Na prvý pohľad zaujme širokouhlým displejom a absenciou ovládacích tlačidiel. Ak nerátam zoom a odsúvanie krytu objektívu, na fotoaparáte sú tri tlačidlá.

 

Prednej strane dominuje posuvný kryt s malým výstupkom pre pohodlnejšie držanie. Po jeho odsunutí sa objaví objektív periskopickej konštrukcie a blesk.

 

Zadnej stene dominuje už spomínaný širokouhlý displej, citlivý na dotyk.

 

 

Dojmy

 

Hneď ako som sa pozrel na displej, rozhodol som sa, že budem fotografovať v režime 16:9 a užijem si fotenie po kompozičnej stránke. Širokouhlý formát  poskytuje zaujímavé možnosti kompozície. Tento formát používajú LCD a plazmové televízory. Jeho použitím tak optimalizujete prezeranie záberov na TV.

 

Držanie fotoaparátu je nepohodlné, rozmerný zadný displej znemožňuje pohodlné držanie a miniatúrne ovládanie zoomu v rohu fotoaparátu preverí jemnosť vašich prstíkov. J Objektív je neštastne umiestnený blízko hornej hrany a musel som si dávať pozor na to, aby som nemal svoje prsty na fotografiách. Dotyku s prednou šošovkou sa asi nevyhnete, takže objektív je neustále špinavý. Ovplyvňuje to jeho optické vlastnosti, pri snímaní v protisvetle dochádza k strate kontrastu a difúzovaniu.

 

Hoci sa objektív hrdí nápisom Carl Zeiss, vlastnosti jeho kresby sú len priemerné. Od objektívu takejto konštrukcie by som lepší výsledok ani neočakával. Jeho rozsah je 35-140 mm. Fotoaparát má automatický makrorežim. Keď sa priblížite k objektu, fotoaparát sa prepne do makrorežimu a naviac vám signalizuje, kedy prekročíte minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť. Možnosti makrosnímania sa obmedzené a po prvých pokusoch som to radšej vzdal.

 

 

3" LCD displej má podľa technickej špecifikácie 230 000 bodov, mne sa však zdal byť veľmi zrnitý. Takmer identický model T900 má viac ako 920 000 bodov, čo dotykovému ovládaniu určite prospieva. Vyzdvihnúť môžem dobrú čitateľnosť na slnku.

 

Dotykové ovládanie je kapitola sama o sebe. Na displej je potrebné tlačiť. Po skúsenostiach s iPhonom, ktorý reaguje na letmý dotyk, som každý výber musel dvakrát zopakovať, lebo na prvýkrát som vyvinul malú silu. Ovládacie prvky sú rozmiestnené nelogicky po celej ploche. Znepríjemňuje to prácu s fotoaparátom a aj pokročilý užívateľ radšej nastaví fotoaparát na inteligentnú automatiku, len aby nemusel niečo nastavovať. Pri mnohých základných nastaveniach musíte zbytočne potvrdzovať výber tlačidlom OK.

 

Pochváliť môžem režim inteligentnej automatiky, ktorá rozoznáva scénu a vyberá vhodné nastavenie. Neskúsený užívateľ nemusí pri fotografovaní nič nastavovať, len zapne fotoaparát, zvolí výrez a stlačí spúšť. Nemusí voliť motívové programy.

 

 

Záver

 

Kedysi som používal Sony Cyber-shot W1, kovový kompakt s kvalitným objektívom a príjemným ovládaním. Je to už niekoľko rokov a očakával som, že testovaný fotoaparát ho prekoná. Opak je však pravdou. Kvalita fotografií, ergonómia a dokonca aj výdrž batérie je minimálne o triedu horšia. Súčasný trend je výstup v HD rozlíšení. Ako vlastník LCD TV Bravia a domáceho kina Sony som v novom modeli s formátom 16:9 očakával podporu HDMI. Ten je k dispozícii až po dokúpení špeciálneho príslušenstva.

 

Fotoaparát môžem odporučiť menej náročným užívateľom, ktorých zaujme skôr dizajn a spracovanie ako obrazová kvalita a funkčnosť.

 

 

Technické parametre

 

Snímač Rozlíšenie 12,1 MPx
Typ Super CCD
Veľkosť 1/2,3" (6,16 x 4,62 mm)
Formát 4:3, 16:9
ISO Automatický, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Stabilizátor Optický
Objektív Ohnisková vzdialenosť 6,18-24,7
Ohnisková vzdialenosť ekvivalent 24x36 35-140
Svetelnosť f : 3,5-4,6
Makro 8 cm
Displej Veľkosť 3" (7,6 cm)
Rozlíšenie 230 400 pixelov
Nastavenia Režimy expozície Súmrak, Portrét za súmraku, Súmrak s trojnožkou, Protisvetlo, Portrét v protisvetle, Krajinka, Macro, Portrét
Vyváženie bielej Auto, Svetelné, Oblačné, Fluoreskujúce1, Fluoreskujúce2, Fluoreskujúce3, Žeravé, Blesk
Video Režim video Áno
Výstup TV Áno
Pamäťový  nosič Formáty foto súborov JPEG
Maximálne foto rozlíšenie 4000 x 3000
Formáty video súborov MPEG4
Pamäťová karta Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO Duo High Speed, Memory Stick PRO-HG Duo
Vnútorná pamäť 11 MB
Ostatné parametre Možnosť napájania Batéria lithium-ion NP-BD1 a nabíjačka
Výdrž 220 záberov, 110 min (norma CIPA so zapnutým LCD displejom)
Menu anglicky, francúzsky, nemecky, španielsky, taliansky, portugalsky, holandsky, švédsky, nórsky, dánsky, fínsky, poľsky, česky, maďarsky, turecky, grécky, rumunsky a chorvátsky
Rozmery 93,6 x 57,2 x 15 mm
Váha 128g
Pripojenie Rozhranie Vysokorýchlostný USB 2.0
Pictbridge / Priama tlač USB


 

Galéria

 

Formát 16:9 som si vychutnal pri fotografovaní krajiny a architektúry.

 

Hoci som každú chvíľu čistil objektív, na fotografiách v protisvetle vznikal nepríjemný závoj.

 

ISO 80 ISO 100 ISO 100 WB Auto

ISO 200 ISO 400 ISO 800

ISO 1600 ISO 3200

  Citlivosť je možné nastaviť až do ISO 3200. So šumom si fotoaparát poradil celkom dobre. Patrí k lepším vo svojej triede.

 

Makro nepatrí medzi silné stránky T90-tky.

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
PeterToth
2010-02-06 15:25:43
...já ho mám...je dokonalý
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia