Hore

Autor: Canon

Canon uvádza na trh MS-500, prvú kameru s ultra vysokou citlivosťou na svete, vybavenou snímačom SPAD

Koncom augusta 2023 uvedie Canon na trh kameru MS-500 s vymeniteľnými objektívmi a ultra vysokou citlivosťou vybavenou 1“ snímačom SPAD (Single Photon Avalanche Diode) s najvyšším počtom 3,2 megapixelov na svete.¹

V oblastiach s extrémne vysokými požiadavkami na zabezpečenie, ako sú prístavy, zariadenia verejnej infraštruktúry a štátne hranice, sú vyžadované vysoko presné monitorovacie systémy, ktoré presne zachytia ciele cez deň aj v noci. Nová kamera MS-500 je prvá kamera na svete²  s ultra vysokou citlivosťou. Je vybavená snímačom SPAD používaným na natáčanie farebného videa pri minimálnom osvetlení objektu 0,001 lux³. Pri použití v kombinácii s profesionálnymi ultra teleobjektívmi možno zaobstarať jasné videá objektov na vzdialenosť niekoľkých kilometrov aj v nočnej tme. Posilnením radu kamier s ultra vysokou citlivosťou ako ME20/ML (4)  pomáha Canon uspokojiť rôzne potreby pre zhotovovanie video záznamu pre bezpečnostné účely.

Terminály MS-500 na zadnom paneli

1. Kombinácia senzora SPAD a profesionálnych objektívov umožňuje sledovanie na veľké vzdialenosti aj v noci

Senzor SPAD využíva technológiu známu ako „počítanie fotónov“, ktorá počíta svetelné častice (fotóny), ktoré vstupujú do pixelu. Keď sú prichádzajúce fotóny premenené na elektrický náboj, môžu byť okamžite zosilnené až miliónkrát a extrahované ako silný signál, čo umožňuje detekovať aj malé množstvo svetla. Okrem toho je možné každý jednotlivý fotón digitálne spočítať a tým zaistiť, aby počas čítania signálu nebol generovaný šum - čo je kľúčová výhoda senzorov SPAD. To umožňuje natáčanie videa v jasných farbách aj pri slabom osvetlení 0,001 luxu. Uchytenie objektívu zaisťuje bajonet podľa štandardov BTA S-1005B, ktorý je široko používaným bajonetom pre profesionálne kamerové objektívy. S využitím rozsiahleho radu profesionálnych ultra teleobjektívov Canon je možné identifikovať objekty na vzdialenosť niekoľkých kilometrov aj v nočnej tme.

2. Je tu tiež funkcia korekcie obrazu pre zlepšenie viditeľnosti, vrátane redukcie šumu a oparu

Pri nočnom monitorovaní a dohľade na veľké vzdialenosti môže šum a vlnenie atmosféry, najmä v tmavom prostredí, spôsobiť problémy s čistotou videa. Na vyriešenie tohto problému je tu štandardne funkcia „CrispImg2“, ktorá optimalizuje nastavenie ostrosti, gama krivky a redukcia šumu, a ktorá umožňuje upraviť nastavenie kvality obrazu podľa monitorovacej aplikácie. To umožňuje natáčať videá s vynikajúcim obrazom v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú dobu. MS-500 tiež podporuje funkciu „kompenzácia oparu“, ktorá znižuje účinky oparu a hmly. Automaticky nastaví správny kontrast a poskytuje funkcie pre korekciu obrazu, ktoré zlepšujú kvalitu videa.

Dodatočné informácie:

1. Kombinácia senzora SPAD a profesionálnych objektívov umožňuje sledovanie na veľké vzdialenosti aj v noci

• SPAD senzor používa metódu zvanú „počítanie fotónov“, ktorá počíta svetelné častice (fotóny), ktoré vstupujú do pixelu. Na rozdiel od „metódy akumulácie elektrického náboja“ snímača CMOS, ktorý meria množstvo svetla nahromadeného v pixele za určitú dobu, prichádzajúci fotón generuje elektrón a môže byť okamžite vynásobený asi 1 miliónkrát a poslaný na výstup ako silný elektrický signál. Vzhľadom na to, že každý fotón je počítaný digitálne, zabraňuje to generovaniu šumu pri čítaní signálu (5).

• Snímanie v jasných farbách v režime Full HD je možné aj pri minimálnom osvetlení objektu 0,001 luxu.

          

   1” SPAD senzor s cca 3,2 miliónov pixelov                  Rozdiel v metóde detekcie svetla medzi snímačom
                                                                           SPAD (vľavo) a snímačom CMOS (vpravo)


• Uchytenie objektívu konvenčným bajonetom (podľa štandardu BTA S-1005B), ktorý je bežný pre profesionálne kamerové objektívy. Je možné používať niektorý z širokej ponuky ultra teleobjektívov Canon.

• Canon má dizajn tubusu objektívu a technológiu povrchovej vrstvy šošoviek, ktoré znižujú nežiaduce odrazy a umožňujú záznam čistého videa s menším množstvom duchov a odleskov. Digitálny servo systém, digitálna pohonná jednotka a kodér s vysokým rozlíšením poskytujú vysokorýchlostné a vysoko presné ovládanie zoomu, zaostrovania a clony.

         

                             Najkratšia ohnisková vzdialenosť Teleobjektív
        Profesionálne ultra teleobjektívy Canon umožňujúce sledovanie vzdialených objektov (červený kruh na ľavom obrázku)

Použitý objektív: CJ45ex13.6B IASE-V H


2. Obsahuje korekčné funkcie zlepšujúce kvalitu obrazu vrátane redukcie šumu a vhodného nastavenia expozície

• Funkcia „CrispImg2“ optimalizuje ostrosť, gama krivku a nastavenie redukcie šumu pre účely monitorovania a je štandardne k dispozícii v rámci užívateľského nastavenia kvality obrazu. Je možné použiť automatické nastavenie pre potlačenie šumu a ostrý a vysoko viditeľný obraz.

• „Inteligentné ovládanie tieňov1“ umožňuje správne upraviť expozíciu tak, aby boli potlačené zablokované tiene objektu a prepálené svetlá na pozadí pri snímaní v protisvetle alebo s tmavými oblasťami v obraze.

• „Kompenzácia oparu“(6) znižuje vplyv oparu a hmly a automaticky upravuje správny kontrast.

                                                Inteligentné ovládanie tieňov zapnuté                                                Inteligentné ovládanie tieňov vypnuté


                       

                 Kompenzácia oparu zapnutá Kompenzácia oparu vypnutá

3. Podporuje funkcie sériovej komunikácie, ktoré umožňujú diaľkové ovládanie operácií otáčania a nakláňania a nastavenia kvality obrazu


Terminály MS-500 na zadnom paneli


• Kompatibilný s proprietárnym protokolom Canon „NU“ pre riadenie sériovej komunikácie, ktorý sa používa pre kamery Canon s ultra vysokou citlivosťou a diaľkovo ovládané kamery (7).

• Kompatibilný s protokolom „Pelco-D“(8) navrhnutým a publikovaným spoločnosťou Pelco, Inc. v Spojených štátoch, ktorý je široko používaný na ovládanie diaľkovo ovládaných kamier s naklápaním a otáčaním.

• Káblom prepojte sériový komunikačný terminál zariadenia, ako je naklápacia hlava, ktorú podporujú tieto protokoly, ku konektoru REMOTE na zadnom paneli MS-500. Prenosom komunikačných príkazov je možné kameru, objektív a naklápaciu hlavu diaľkovo ovládať z ovládacieho zariadenia.

Príklad konfigurácie pri použití kamery nainštalovanej na naklápacej hlave_____________________________

1/Medzi senzormi SPAD používané na natáčanie videa. K 31. júlu 2023. Na základe výskumu spoločnosti Canon. Cca 2,1 milióna efektívnych pixelov.
2/Medzi kamerami vybavenými SPAD senzormi používanými na natáčanie farebného videa. K 31. júlu 2023. Na základe výskumu spoločnosti Canon.
3/Farba (nočný režim), žiadna akumulácia svetla, ekvivalent f/1,4, rýchlosť uzávierky 1/30 sekundy, maximálny zisk 50IRE.
4/ME20F-SH (uvedená v decembri 2015), ME20F-SHN (uvedená vo februári 2018), ML-100 M58 (uvedená v decembri 2020), ML-105 EF (uvedená v apríli 2021).
5/ Podrobnosti o rozdieloch medzi snímačom SPAD a snímačom CMOS nájdete na webe Canon Technology: https://global.canon/en/technology/spad-sensor-2021.html.
6/ „Inteligentné ovládanie tieňov“ a „kompenzáciu oparu“ nie je možné použiť spoločne.
7/ Informácie o rade diaľkovo ovládaných kamier Canon nájdete na adrese: http://canon.jp/remotecam
8/ Pelco je ochranná známka spoločnosti Pelco, Inc. alebo jej pridružených spoločností. 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2023-08-02 09:39:15
slabota, nieje to full frame.. ..
ale nie, super technologia..a az sa raz dostane do fotakov... ..
 
gytheio
2023-08-02 10:07:38
príspevok od: fatality
slabota, nieje to full frame.. ..
ale nie, super technologia..a az sa raz dostane do fotakov... ..
Nevidim dovod aby z toho robili fotoaparat, ved ked nejaky paparazzi potrebuje takuto techniku tak si kupi tuto kameru a bude to mat v maximalnej kvalite, ked to daju do fotoaparatu zase to bude nejaky kompromis.
25 000 dolarov je cena za tuto srandu, kolko by stal ten fotoaparat? Plus k tomu treba objektiv za dalsich 25 000... ako fotoaparat nertealne.
 
jan21
2023-08-02 13:33:04
príspevok od: fatality
slabota, nieje to full frame.. ..
ale nie, super technologia..a az sa raz dostane do fotakov... ..
No pre amaterskych astrofotografov...uvidia toho habadej!
 
gytheio
2023-08-03 09:29:48
príspevok od: jan21
No pre amaterskych astrofotografov...uvidia toho habadej!
Astrofotograf si kupi podstatne lacnejsi astro teleskop ktory je ovela vykonnejsi ako by bol nejaky paparazzi fotoaparat.
 
jan21
2023-08-08 11:59:35
príspevok od: gytheio
Astrofotograf si kupi podstatne lacnejsi astro teleskop ktory je ovela vykonnejsi ako by bol nejaky paparazzi fotoaparat.
Zrovna to nie je aby si ho kúpil jednotlivec (aj ked najdu sa takí)...ale niekde do planetária a podobne.
 
gytheio
2023-08-08 12:16:53
príspevok od: jan21
Zrovna to nie je aby si ho kúpil jednotlivec (aj ked najdu sa takí)...ale niekde do planetária a podobne.
Niekto kto foti pohyb hviezd na nocnej oblohe nie je astrofotograf a ten co sa orientuje na astrofotografiu foti cez astro teleskop z jednoducheho dovodu a tym je, ze astro teleskop dovidi stovky svetelnych rokov. Obycajny objektiv to nedokaze.
 
gytheio
2023-08-08 17:22:34
príspevok od: jan21
Zrovna to nie je aby si ho kúpil jednotlivec (aj ked najdu sa takí)...ale niekde do planetária a podobne.
Preco by si astro teleskop nemohol kupit aj obycajny amater? Je lacnejsi ako spickovy objektiv a urcite pouzitelnejsi. Adapter na nasadenie fotoaparatu stoji okolo 100 eur a mozes fotit hlboky vesmir.
https://space-instruments.de/produkt/takahashi-fc-100dc/?attribute_varianten=Takahashi+FC-100DC:+Optik+Tubus+Auszug&utm_source=Google%20Shopping&utm_campaign=Google%20Merchant%20Center&utm_medium=cpc&utm_term=4836
To co je v tomto clanku je pre spionov paparazzi vedecke ucely... urcite nie pre fotografov.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované