Hore

Canon EOS M5

Šikovný fotoaparát s kvalitným obrazovým výstupom.

Canon určite nie je značkou, ktorá by symbolizovala bezzrkadlovky. Štart radu M bol pomalý, prístroje nezaujímavé, ponuka objektívov takmer nulová. Podľa newsletterov a reklamy, ale zaraďuje Canon druhú rýchlosť. Zdá sa, že si niekto uvedomil, že v bezzrkadlovkách je budúcnosť a nepotrvá dlho a úplne vytlačia minimálne amatérske zrkadlovky. Ponuka stále nie je veľmi široká, Canon má však reálnu šancu prebojovať sa dopredu. Horšie je na tom Nikon, ktorý vsadil na nesprávnu veľkosť snímača a Pentax, ktorý to pokazil úplne všetko (v kategórii CSC). Canon má reálnu šancu prebojovať sa dopredu. Veľká firma so širokou užívateľskou základňou si môže dovoliť investovať viac, ako ostatné firmy. Aj keď ponuka nie je taká ako u konkurencie, začínajú byť predajné čísla Canonu zaujímavé. V budúcnosti sa môžeme dočkať veľkých prekvapení, pozrime sa však na to, čo ponúka Canon dnes. Na otestovanie sa nám do rúk dostal najzaujímavejší model EOS M5. Ako jediný disponuje vstavaným hľadáčikom.

Špecifikácia

Canon EOS M5 je bezzrkadlovka pre stredne pokročilého amatéra. Osadená je APS-C snímačom s rozlíšením 24Mpx, doplneným procesorom DIGIC 7. Snímať  možno do formátov JPG a 14-bit RAW. Video je vo Full HD rozlíšení s max. frekvenciou 60p. Bajonet je typu EF-M s možnosťou používať objektívy EF a EF-S s použitím adaptéru. Pätica Hot Shoe podporuje blesky typu Speedlite.

Fotoaparát je vybavený výklopným dotykovým displejom a EVF hľadáčikom. Okrem WiFi je vybavený aj technológiou Bluetooth pre trvalé nízkoenergetické prepojenie s chytrým zariadením. Automatické zaostrovanie typu Dual Pixel CMOS AF má 49 bodov. Rozsah citlivosti je ISO 100-6400, rozšíriteľné až na ISO 25 600. Elektronicky riadená mechanická uzávierka má rozsah 30 - 1/4000 s. X-sync je 1/1200 s. Pri kontinuálnom zaostrovaní zvláda fotoaparát 7 obr./s.


Dizajn je inšpirovaný zrkadlovkami. Naživo je fotoaparát menší, ako sa javí z obrázkov.


Zadnej strane dominuje výklopný displej.


Nijako prekvapujúce rozloženie ovládacích prvkov. Ťažšie sa však ovládajú.


Konektory sú z obidvoch strán.

Nebudem sa tu o špecifikácii podrobne rozpisovať, množstvo informácií sa dozviete na oficiálnych stránkach Canonu: http://www.canon.sk/cameras/eos-m5/specifications/

Fotoaparát v praxi

Telo fotoaparátu je plastové. Dojem však vylepšuje poctivé pogumovanie po celom obvode a kovové ovládacie prvky. Canon poníma dizajn svojich bezzrkadloviek moderne. Fotoaparát je prekvapujúco malý. Beriem to skôr ako výhodu. Škoda, že nie je v ponuke aj profesionálny model s lepšou ergonómiou.

Ovládanie


Ovládanie má množstvo prvkov, niektoré sú však ergonomicky horšie navrhnuté.

Na prvý pohľad vidno, že EOS M5 je určený mierne pokročilým amatérom, je alternatívou k zrkadlovkám EOS radu 7XX. Na menu si musite zvyknúť, je ale prehľadné a funkcie, ktoré u iných fotoaparátov dlho hľadám, tu nachádzam rýchlo. Hoci je na prístroji množstvo ovládacích prvkov, ovladanie nie je celkom užívateľsky komfortné. Môže za to samotná ergonómia ovládacích prvkov, rollery nesadnú dobre pod prsty. Zámok voliča programov sa mi zdal zbytočný. Mne to však asi prekážalo len preto, že som potreboval v krátkom čase pretestovať všetky funkcie. Trvalý užívateľ s ním však nebude tak často manipulovať. Na fotoaparáte je niekoľko šikovných ovládacích vychytávok, ktoré vylepšujú horší dojem z ergonómie ovládacích prvkov. U scénických programov a umeleckých efektoch sa dosť počíta s dotykovým ovládaním. Pri grafickom rozhraní a spôsobe ovládania mi chýbala intuivita, opakom je Quic Menu, ktoré sa ovláda dobre.

Fotoaparát sa zapína ľavou rukou, prepínačom pod voličom programov.  U seťaku 15-45 ešte treba vysunúť objektív do pracovnej polohy. Po pár hodinách fotenia som sa s fotoaparátom zžil a zvykol som si aj na ergonómiu ovládania.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik je typu OLED, porovnateľný s konkurenciou, spĺňa súčasný štandard. Displej je výklopný, nie však plne otočný. Vyklopiť sa dá pod fotoaparát tak, aby ste sa videli pri selfíčkach, nie však ak je foťák na statíve. Na prvý pohľad vyzerá väčší ako je. Okolo samotnej obrazovky je pomerne široký rámček. K jeho kvalite nemám výhrady, pozorovacie uhly výborné, rozlíšenie je jemné, dostatočný je aj jas.

Expozičné režimy

Výpočet programov začnem dvomi zelenými automatikami, jedna je pre foto a druhá pre video. Ďalej je tu Easy Assist, automatický režim, kde však fotoaparátu môžete “povedať”, že chcete fotku farebnejšiu, kontrastnejšiu, svetlejšiu/tmavšiu, s efektom s viac či menej rozostreným pozadím atď. Nasledujú klasické scénické programy, pokročilé režimy P/A/S/M a dokonca aj dva užívateľsky nastaviteľné programy.

Korekcia expozície má samostatný otočný volič s rozsahom +/- 3 EV.

Obrazové efekty

Obrazových efektov je osem. Nájdete medzi nimi napr. Toy cameru, Water painting effect, či efekt miniatúry. Podľa druhu efektu sú u niektorých možné aj nastavenia, napr. sila efektu. HDR efekt nie je len efekt, ale vzniká zložením troch rôzne exponovaných záberov. 


Efekt zvýraznených farieb.


Efekt ČB zrnitého filmu.

Uzávierka

Za slabinu fotoaparátu považujem uzávierku. Najkratší čas je 1/4000 sekundy. U menej svetelných zoomov mi to neprekážalo, ale s nejakým svetelným EF objektívom by ma to limitovalo. Na CC-čko je uzávierka hlučnejšia. Chýbal mi režim tichej elektronickej uzávierky, ktorá by poskytovala aj kratšie expozičné časy.

Zaostrovanie

Aj keď som mal k dispozícii objektívy s nie príliš dobrou svetelnosťou, na rýchlosť zaostrovania sa sťažovať nemôžem. Samotný štart fotoaparátu trvá asi sekundu. Zaostrovanie je na amatérske potreby dostatočne rýchle, jeho skutočný rýchlostný potenciál by odhalili lepšie svetelnejšie objektívy.

Sériové zábery

7 obr./s. nie je u bezzrkadlovky top parameter, ale je bohato postačujúci. Viac v takomto prístroji ani netreba. V rade sa mi podarilo nasekať 16 RAW-ov.

Výdrž batérie

Bezzrkadlovky sú známe tým, že na jedno nabitie batérie spravíte menej záberov ako u zrkadlovky. Priemer je okolo 350 záberov. Testovaný fotoaparát po 200 záberoch stále ukazoval nabitú batériu bez toho, aby z ikonky zmizol jediný dielik. To mi dávalo nádej, že možno zvládne takmer 500 záberov. Na druhý deň som však testoval video. Urobil som cca 40 krátkych klipov v súhrne necelých 4 minút a rozblikala sa červená ikonka batérie, fotoaparát doukladal posledný klip a vypol sa. Výkon batérie sa však sa doplniť zakúpením ďalšej batérie. 

WiFi +  BT

Novým trendom vo fotoaparátoch je Bluetooth, má hlavne zjednodušovať párovanie a posielanie fotografií do chytrého zariadenia. Prvé spárovanie mi chvíľu trvalo, potom už išlo všetko ako po masle. Aplikácia pre Android smartfóny funguje dobre. U Nikonu je veľmi jednoduchá, funkcionalita je okresaná len na diaľkovú spúšť. Aplikácia od Canonu je pokročilejšia a umožňuje ovládať základné expozičné parametre. Nechýba Geotaging a synchronizácia času. Výhodu BT si uvedomíte, keď chcete rýchlo poslať fotku z fotoaparátu do chytrého zariadenia.

Ostatné

Po pár hodinách fotenia som sa s fotoaparátom zžil a zvykol. som si i na ergonómiu ovládania. Mierne pokročilý amatér bude s fotoaparátom určite spokojný. Jedinou vecou, cez ktorú som sa nedokázal preniesť, bol problém s expozíciou.

Problematická sa mi javila práca expozimetra. Aj keď som mal zvolené tradičné matrix meranie, správalo sa takmer ako bodové. Je príliš naviazané na zaostrovací bod. Možno to však nie je meranie, ale spomalená reakcia fotoaparátu na zmenu fotografovanej scény. Občas akoby dochádzal DIGIC-u 7 dych. 

Obrazová kvalita

K dispozícii som mal dva objektívy, EF-M 15-45/3,5-6,3 IS STM a EF-M 18-150/3,5-6,3 IS STM. Obidva plastovej konštrukcie, vrátane bajonetu.

EF-M 15-45/3,5-6,3 IS STM je setový objektív, ktorý začína na mierne širokouhlejšom ohnisku 15 mm. Svetelnosť je na 45 mm podpriemerných f/6,3. To je daň za kompaktnosť. Kvôli rozmerom je tu zvolená vysúvacia konštrukcia, pri preprave je vnútorný tubus zasunutý do tela objektívu, pred fotením treba stlačiť poistku a tubus vysunúť do pracovnej polohy. Priemer filtra je 49 mm, predný člen sa pri zaostrovaní neotáča, čo uľahčuje použitie filtrov. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou a STM motorčekom.

Objektív je na seťák mierne nadpriemerný, určite ho nebudete chcieť okamžite nahrádzať niečím lepším. Fotkám prospeje mierne softvérové doostrenie, inak sú však jeho vlastnosti dobre vyvážené.  Nenájdete tu žiadnu do očí bijúcu optickú chybu.

15 mm ohnisko, na setový objektív slušná kvalita.

EF-M 18-150/3,5-6,3 IS STM je travel zoom s veľkým rozsahom. Začína na širokouhlom ohnisku 18 mm, končí na 150 mm, pri podpriemernej svetelnosti f/6,3. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou a STM motorčekom. Vďaka širokému zoomovaciemu prstencu sa s ním pracuje dobre. Priemer filtra je 55 mm, i tu sa vďaka vnútornému zaostrovaniu predný člen neotáča.

Slabšou stránkou objektívu je výrazné sférické skreslenie na širokouhlom konci. Naopak silnou je slušná schopnosť fotografovať detaily. Celkovo hodnotím objektív dobre. Náročných neuspokojí, ale amatér, ktorý chce len jediný univerzálny objektív, spokojný bude. Objektív má zabudovaný stabilizátor obrazu, účinnosť je dobrá, ale na dlhších ohniskách vidno, že k duálnej stabilizácii Olympusu a Panasonicu má ďaleko.


Výrazné sférické skreslenie na 18 mm.


Vďaka rozsahu zahŕňajúcemu aj tele, môžete nafotiť kompozične zaujímavé zábery.
Ohnisková vzdialenosť 125 mm.


Prekvapila ma dobrá schopnosť snímať detaily.

JPG

Tradične som pri testovaní snímal súčasne do JPG a RAW-u. JPG je spracovaný dosť agresívne a to aj pri nízkych citlivostiach. Linky okolo hrán poukazujú na silnejšie doostrovanie, strata jemných detailov na silné odšumovanie, pochváliť musím prirodzené farby.

RAW

14-bitový RAW z APS-C snímača je kvalitný, porovnateľný napr. s EOS 750D/760D, lepší ako u EOS 7D Mark II. Lepší výstup z APS-C modelov má len EOS 80D. Amatérovi sa do rúk dostáva viac ako dostatočný obrazový potenciál. Dynamický rozsah je dobrý, zaručuje dostatočné prekreslenie tieňov a s prepalmi nebude veľa problémov. Pri väčších úpravách podexpozície počítajte s výrazným nárastom šumu.

    
Záber podexponovaný o -3EV, úprava expozície v Adobe Lightroom CC.
Úprava priniesla výrazné zvýšenie šumu.

Do ISO 3200 je šum úplne v pohode. Bez problémov je použiteľné aj ISO 6400, ak nemienite tlačiť veľkoformátové fotografie. Pri ISO 12 800 je šumu rovnako ako obrazových informácií a fotografie sú použiteľné len pri tlači na malý formát. Najvyššia citlivosť ISO 25 600 už nie je použiteľná.

Video

Video nepatrí k silným stránkam prístroja. Rozlíšenie je Full HD s max. frekvenciou 60p. Nastavení je minimum, i keď sa dá aspoň manuálne ovládať expozícia. Plusom je možnosť pripojenia mikrofónu. Kto hľadá pokročilejšiu kameru, bude sa musieť poobzerať po inom prístroji. Neberiem to ako vyslovené mínus. Jednoducho je to prístroj pre amatérov, funkcia videa je doplnková a pre také to domáce videjko to stačí. Kvalita je slušná, zaostrovanie i expozícia fungujú plynule, stabilizácia obrazu je účinná. Nahrávanie zvládne aj užívateľ s minimálnymi skúsenosťami. V tom mu pomôže aj program zelenej videoautomatiky.  Aj keď nemá fotoaparát pokročilé videoambície, rodinnú kameru nahradí viac ako dobre.

Canon EOS M5 a konkurencia

EOS M5 zaujme najmä verných fanúšikov značky. Ak vám na značke nezáleží, ale hľadáte najlepší prístroj v triede, EOS M5 môžete zaradiť do predvýberu, ale ľahké to mať nebude. Telo stojí okolo 1100€. Za menej kúpite Panasonic Lumix G80, Sony A6300, Olympus OM-D E-M5 Mark II, Fujifilm X-T20, či výpredajový Fujifilm X-T1. Všetko sú to fotoaparáty o triedu vyššej kategórie. Ak chytíte EOS M5 do ruky, bude vám jasné, že jeho priamymi konkurentmi sú Fujifilm X-E2s, Olympus OM-D E-M10 Mark II a Panasonic Lumix GX85. EOS M5 je vydarený foťáčik, cenovo však za konkurenciou zaostava . A tým sa dostávame na začiatok, že kupovať ho budú najmä existujúci majitelia zrkadloviek EOS. Fotoaparát je drahší aj ako Canon EOS 80D!


Pre mnohých bude hlavným argumentom na kúpu plná podpora objektívov pre zrkadlovky EOS,
samozrejme s použitím adaptéru.

Plusy a mínusy

+ APS-C snímač
+ Procesor Digic 7
+ 14-bit RAW
+ vstavaný OLED hľadáčik
+ výklopný dotykový displej
+ množstvo ovládacích prvkov
+ hybridný AF
+ Bluetooth
+ podpora bleskov
+ jednoduchosť natáčania videa

- nemá elektronickú uzávierku
- plastové telo
- ergonómia držania
- rollery
- len Full HD video
- cena

Záver

Vďaka vstavanému hľadáčiku a množstvu ovládacích prvkov je EOS M5 vhodný aj pre pokročilejších fotografov. Poslúži aj ako záložný fotoaparát pre majiteľov pokročilých zrkadloviek EOS. Držanie a ovládanie je menej ergonomické. Celkové vlastnosti prístroja sú vyvážené, výbava dostatočne bohatá a ak od neho neočakávate profesionálne vlastnosti, budete spokojní. Prostredníctvom adaptéra môžete používať objektívy typu EF a EF-S vyrobené pre zrkadlovky. Blesky Speedlite sú plne kompatibilné. Prednosťou fotoaparátu je obrazový výstup. 14-bitový RAW z APS-C snímača je kvalitný, porovnateľný napr. s EOS 750D/760D, lepší ako u EOS 7D Mark II. Lepší výstup, z APS-C modelov, má len EOS 80D.

Video je “len” Full HD, konkurencia postupne prechádza na 4K. 5-osá elektronická stabilizácia videa uberá zo širokouhlosti záberu. Stabilizovaný snímač sa ukazuje ako výhoda konkurencie, ktorá je aj o niečo zábavnejšia, ponúka vydarenejšie efekty a špeciálne funkcie (4K Photo, Live Capture…). Tieto špecialitky užívatelia EOS-ov nepoznajú a asi im ani nebudú chýbať.

Mínusom systému EOS M je slabšia ponuka natívnych objektívov. Všetko sú to zatiaľ amatérske modely.

Pochváliť musím niektoré prvky ovládania, kvalitný hľadáčik, WiFi s BT, výklopný dotykový displej a dobré zaostrovanie. Mínusom je absencia elektronickej uzávierky a problém s expozíciou, možno s nedostatočne výkonným procesorom.

Konkurencia má za sebou už niekoľko generácií bezzrkadloviek, Canon sa začína len rozbiehať. EOS M5 je sľubným znamením, že od Canonu budeme môcť v budúcnosti očakávať modely zaujímavé nielen pre fanúšikov značky. Fotoaparát nemá žiadnu vážnejšiu slabinu, nedá sa však na ňom zatiaľ vystavať zostava pre náročných fotografov.

EOS M5 je doteraz najlepšia bezzrkadlovka od Canonu. Vzhľadom na cenu, ktorá je vyššia ako u konkurencie, tento prístroj osloví najmä skalných fanúšikov Canonu.

Do 31. 7. 2017 môžete ušetriť v rámci akcie "EOS M Promo”
Ak si zakúpite vybranú bezzrkadlovku CANON a registrujete svoj nákup, získate
- DARČEKOVÝ POUKAZ na zážitok v hotnote 50 alebo 100 €.Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Point
2017-06-26 10:16:28
1: tento typ fotoaparátu ma nezaujima
2: mal som možnosť ho doma testovať týždeň ( pôvodne malo ísť o 1-2 dni v rámci prezentačky Canon )


3: čo chcem len povedať je že niekedy stačí malo k radosti ( fanúšikom iných značiek ) a veľa krát len to keď si môžu na konkurenčnú značku dobre zanadávat prípadne len tak odpluť Tak na mňa tento článok pôsobí

Ten fotak nie je ničím výnimočný v dnešnej dobe, ale to neznamená že je podpriemer a podobné drísty

P.S. Rýchlosť zaostrenia ( AF - vytvorenie fotografie ) 0.03sec neviem kto má. Kazdopadne sa to prezentuje ako najrýchlejší AF systém momentálne. Ak by to bol Nikon tak by som také vyjadrenia bral s veľkou rezervou, ale je to Canon a ten nevydáva letáky s parametrami ktoré by mali predávať produkty.

P.S.2 ako spomenul autor Canon je jednou zo "zrkadlovkovych" značiek ktoré sa "pustili" do sveta CSC a darí sa im.
Mňa by zaujímalo kde by boli ostatné CSC značky keby do toho dal Canon 100% úsilia a 100% finančných prostriedkov prípadne naopak kde by bol oly, fuji panák atď ak by museli vyvíjať DSLR rôznymi typmi snímačov

Canon "vypočul" zákazníkov a vyprdol zopár CSC modelov aby mal pokoj. Recykloval veci ktoré majú jeho amaterske kiss modely jednookych zrkadiel. Čo musel úplne nanovo tvoriť je telo samotného fotaku a zopár objektívov.

Ale je to sranda porovnávať firmu ktorá to CSC ani neberie vážne ( viď objektívy ako základ ) s firmami ktoré CSC segment živý a na ktorom stojí existencia tých firiem. Ono je to v podstate "Česť" pre Canon nie?

Pekný deň chalani.
 
MagickVamp
2017-06-26 10:49:23
Klasika...Canon - slusny priemer... To je vlastne nadpriemerne hodnotenie od ambasadora Olympusu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 11:06:18
príspevok od: MagickVamp
Klasika...Canon - slusny priemer... To je vlastne nadpriemerne hodnotenie od ambasadora Olympusu
Myslis, ze som zaujaty? Ine Canony odo mna dostali TOP redakcie. Stojim si za tym, ze v porovnai s konkurenciou je to slabsi fotak, co sa tyka vybavy a ponuky objektivov. Keby som nemal moznost fotis s inymi bezzrkadlovkami, bolo by moje hodnotenie asi lepsie. Pocas testovania som mal na stole okrem Canonu aj Olympus a Fuji. Neustale som striedavo skusal fotoaparaty a porovnaval ich. Vyslo i to tak ako vyslo. Za rovnake peniaze mozes mat o triedu vyssi model an ktorom je vidno, ze ma par predchodcouv pred sebou.
Bohuzial som nemal moznost otestovat fotak s adaperom a kvalitnymi EF objektivmi. Na vlastnostiach fotoaparatu by to nic nezmenilo, ale lepsie by to vyuzilo jeho potencial. Berme to, ale ze to nie je jeho primarna uloha. V prvom rade to ma byt mala bezzrkadlovka s nativnymi objektivmi.

Osobne mi je jedno cim fotim a drzim palce kazdej znacke. Vzdy je mi luto, ak nieco nie je tak dobre ako by mohlo byt. Za roky mi preslo rukami mnozstvo fotakov, ktore som si kupil. Praktica, Minolta, Canon, Sony, Nikon, Olympus. Fotim tym, co mi vyhovuje bez ohladu na znacku. Ked dobry fotak urobi Calex Zlate Moravce, kludne si ho kupim.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 11:16:54
príspevok od: Point
1: tento typ fotoaparátu ma nezaujima
2: mal som možnosť ho doma testovať týždeň ( pôvodne malo ísť o 1-2 dni v rámci prezentačky Canon )


3: čo chcem len povedať je že niekedy stačí malo k radosti ( fanúšikom iných značiek ) a veľa krát len to keď si môžu na konkurenčnú značku dobre zanadávat prípadne len tak odpluť Tak na mňa tento článok pôsobí

Ten fotak nie je ničím výnimočný v dnešnej dobe, ale to neznamená že je podpriemer a podobné drísty

P.S. Rýchlosť zaostrenia ( AF - vytvorenie fotografie ) 0.03sec neviem kto má. Kazdopadne sa to prezentuje ako najrýchlejší AF systém momentálne. Ak by to bol Nikon tak by som také vyjadrenia bral s veľkou rezervou, ale je to Canon a ten nevydáva letáky s parametrami ktoré by mali predávať produkty.

P.S.2 ako spomenul autor Canon je jednou zo "zrkadlovkovych" značiek ktoré sa "pustili" do sveta CSC a darí sa im.
Mňa by zaujímalo kde by boli ostatné CSC značky keby do toho dal Canon 100% úsilia a 100% finančných prostriedkov prípadne naopak kde by bol oly, fuji panák atď ak by museli vyvíjať DSLR rôznymi typmi snímačov

Canon "vypočul" zákazníkov a vyprdol zopár CSC modelov aby mal pokoj. Recykloval veci ktoré majú jeho amaterske kiss modely jednookych zrkadiel. Čo musel úplne nanovo tvoriť je telo samotného fotaku a zopár objektívov.

Ale je to sranda porovnávať firmu ktorá to CSC ani neberie vážne ( viď objektívy ako základ ) s firmami ktoré CSC segment živý a na ktorom stojí existencia tých firiem. Ono je to v podstate "Česť" pre Canon nie?

Pekný deň chalani.
Cakal som, ze sa ozves. Napis mi s cim konkretne nesuhlasis. Co z toho, co som napisal nie je pravdou. Vlastnosti fotoaparatu som skumal poctivo. Porovnaval s tym, co ma konkurencia. Nasiel som pozitiva aj negativa. Na rozdiel od teba, mi rokami preslo ovela viac techniky.

S EOS M5 som si dobre zafotil. Keby som mal s nim fotit dlhsie, nevadilo by mi to. Ale su tu lepsie pristroje. Canon je tam, kde bol Fuji, Panasonic, Olympus a Sony pred par rokmi. Ich fotoaparaty tiez trepeli detskymi chorobami. EOS M5 chvalabohu niektore nezopakoval, napr. pomale zaostrovanie.

Neviem preco je problem priznat, ze Nikon, Canon a Pentax nemaju CSC system tak prepracovany ako ine znacky, ktore su na nom zavisle, lebo neponukaju zrkadlovky (s vynimkou Sony). Pamatam sa, ako ste tu vyhlaosvali, aky som Nikonista a ostatne znacky preto nemam rad. Co vzdy bol uplny nezmysel. teraz fotim Olympusmi (aj inymi znackami), a zase podla vas musia pre mna byt ostatne znacky horsie. Preco som ako Nikonista nepresiel na Nikon 1? Pretoze mi na znacke nezalezi, zalezi mi na tom, aby sa mi dobre fotilo. Mne by tiez vyhovovalo, keby som len k Nikonu dokupil CSC a mohol pouzivat objektivy a blesky, ktore uz mam.
Rad kazdemu doprajem, aby bol so svojou technikou spokojny, aby ta jeho znacka vyrabala vyborne produkty. Najradsej by som bol, aky sme si nemuseli vyberat podla vyrobcu, aby vsetka technika bola super a vyberali sme si len podla scojich vlastnych potrieb. 
Johnnny
2017-06-26 11:23:49
Ja si inak tiez myslim, ze za tie peniaze by ten fotak mohol ponukat trochu viac. Canonu dost fandim, M5 je fajn fotak, ale za tie peniaze by som si ho zrejme nekupil a ak ano, tak len kvoli asi 2 objektivom ktore sa mi pacia. Az sa ponuka rozsiri a nebudu stat tak sialene peniaze ako u Olympusu, rad sa ku Canonu vratim. Osobne si myslim, ze aj na poli CSC sa skor ci neskor stane dominantnou znackou. M5 ho ale na vrchol nedostane.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 11:26:22
Tu k mojej zaujatosti voci Canonu
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-80d---vydarena-evolucia/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-100d/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/video-s-canon-eos-80d-a-ef-s-18-135mm-f35-56-is-usm/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-70d-momentalny-kral-aps-c-zrkadloviek-canon/?lang=sk

P.S.
Fotograficky vyrobcovia sa pohybuju po sinusoidach. Raz je na spici jeden, raz druhy. V urcitom momente sa kvalitou pretinaju v jednom bode. V kategorii DSLR je Canon na vzostupe. Zlepsuje snimace, zaostrovanie, poskocila kvalita objektivov. V kategorii CSC zacina stupat a nikto netvrdi, ze za par rokov nebude na spici. Teraz tam ale este nie je. Pokial niekto nie je zaslepenym fanusikom znacky, musi to vidiet aj sam. Point, ty bis i nechcel aby EOS M5 bol kovovy, pribudli do neho konkurencne vychytavy, stabilizovany snimac bola sirsia ponuka nativnych objektivov? Zda sa ti tento fotak ako uplna bomb, spica, pecka nad ktoru niet? Alebo ti tento fotak pripada fajn, nema ziadne vaznejsie chyba, ale mohol by byt lepsi?
 
Johnnny
2017-06-26 11:44:49
Inak je pravda, ze pokial by bola ta moznost, zaujimalo by ma ako dokaze M5 ostrit kontinualne s EF objektivmi.
 
zvonec
2017-06-26 12:12:38
príspevok od: Karol Srnec
Myslis, ze som zaujaty? Ine Canony odo mna dostali TOP redakcie. Stojim si za tym, ze v porovnai s konkurenciou je to slabsi fotak, co sa tyka vybavy a ponuky objektivov. Keby som nemal moznost fotis s inymi bezzrkadlovkami, bolo by moje hodnotenie asi lepsie. Pocas testovania som mal na stole okrem Canonu aj Olympus a Fuji. Neustale som striedavo skusal fotoaparaty a porovnaval ich. Vyslo i to tak ako vyslo. Za rovnake peniaze mozes mat o triedu vyssi model an ktorom je vidno, ze ma par predchodcouv pred sebou.
Bohuzial som nemal moznost otestovat fotak s adaperom a kvalitnymi EF objektivmi. Na vlastnostiach fotoaparatu by to nic nezmenilo, ale lepsie by to vyuzilo jeho potencial. Berme to, ale ze to nie je jeho primarna uloha. V prvom rade to ma byt mala bezzrkadlovka s nativnymi objektivmi.

Osobne mi je jedno cim fotim a drzim palce kazdej znacke. Vzdy je mi luto, ak nieco nie je tak dobre ako by mohlo byt. Za roky mi preslo rukami mnozstvo fotakov, ktore som si kupil. Praktica, Minolta, Canon, Sony, Nikon, Olympus. Fotim tym, co mi vyhovuje bez ohladu na znacku. Ked dobry fotak urobi Calex Zlate Moravce, kludne si ho kupim.
Karol otazka (prosba), co si mal prosim na stole od Fuji? Konfrontoval si M5 pocas testu s X-T10 alebo s X-T20?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 12:30:39
príspevok od: zvonec
Karol otazka (prosba), co si mal prosim na stole od Fuji? Konfrontoval si M5 pocas testu s X-T10 alebo s X-T20?
Mal som X-T20, Olym E-M10 Mark II, PEN F. Fotaky ktore su do ceny EOS M5 a mal som ich aktualne k dispozicii. Ak vylucim PEN F ako pristroj vyssej triedy, vsetky su vhodne pre zaciatocnika amierne pokrocileho fotografa. Vystup za beznych podmienok bude zavisiet na objektivoch. Vsetky maju dobry obrazovy potencial. Univerzalnejsie su Canon s Olympusom, predsa len su ergonomicky blizke zrkadlovkam, Fujina ma az privelmi retro ovladanie. Nie je to nedostatok, proste to robia inak. Komu ide o sum a DR, Fujina je na spici. Podobne je tomu aj u Sony A6000. Oly a Canon su vystupom podobny. Oly je ale lepsie spraveny a vybaveny.
Ako vidno porovnatelnych systemov je viacero, kazdy ma svoje pre a proti. Je to velmi komplexne. Vidno rozdielny pristup ku konstrukcii aj ku budovaniu portfolia objektivov.
 
JohnNewton
2017-06-26 13:15:04
Nuž ja len jedno , tá chromatická vada ?

https://img.ephoto.sk/images/content/galeria/5429cc71ea26398b0837987052a0c6f6.jpg
 
jan21
2017-06-26 15:03:18
príspevok od: Johnnny
Ja si inak tiez myslim, ze za tie peniaze by ten fotak mohol ponukat trochu viac. Canonu dost fandim, M5 je fajn fotak, ale za tie peniaze by som si ho zrejme nekupil a ak ano, tak len kvoli asi 2 objektivom ktore sa mi pacia. Az sa ponuka rozsiri a nebudu stat tak sialene peniaze ako u Olympusu, rad sa ku Canonu vratim. Osobne si myslim, ze aj na poli CSC sa skor ci neskor stane dominantnou znackou. M5 ho ale na vrchol nedostane.
Tento model ponúka to čo má..strednú triedu mirrirlesu od Canon-u v ramci EOS.
Verím že vyššia treda bude fullframe mirrorles s plnou podporou EF objektívov a kvalitným čipom.
Objektívy EF aj teraz ...a aj tie najsvetelnejšie vieš využiť v EOS M..s redukciou a to "povrtávanie" v recenzii na málo svetelné objektívy EF-M tiež nechápem, ked ďalej v texte napíše že dávajú dobrý výsledok
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 15:20:26
príspevok od: jan21
Tento model ponúka to čo má..strednú triedu mirrirlesu od Canon-u v ramci EOS.
Verím že vyššia treda bude fullframe mirrorles s plnou podporou EF objektívov a kvalitným čipom.
Objektívy EF aj teraz ...a aj tie najsvetelnejšie vieš využiť v EOS M..s redukciou a to "povrtávanie" v recenzii na málo svetelné objektívy EF-M tiež nechápem, ked ďalej v texte napíše že dávajú dobrý výsledok
To nie je povrtavanie, ale konstatovanie. Svetelnost nie je nutne prepojena s optickou kvalitou, ale urcuje moznosti snimania. Konkurencia ma svetlenejsie nativne objektivy v ponuke. Tekze je to konkurencna nevyhoda Canonu. Moznost pouzitia EF objektivov je alternativou, nie vsak elegantnym riesenim.
 
Hakuna Matata
2017-06-26 15:22:00
príspevok od: Point
1: tento typ fotoaparátu ma nezaujima
2: mal som možnosť ho doma testovať týždeň ( pôvodne malo ísť o 1-2 dni v rámci prezentačky Canon )


3: čo chcem len povedať je že niekedy stačí malo k radosti ( fanúšikom iných značiek ) a veľa krát len to keď si môžu na konkurenčnú značku dobre zanadávat prípadne len tak odpluť Tak na mňa tento článok pôsobí

Ten fotak nie je ničím výnimočný v dnešnej dobe, ale to neznamená že je podpriemer a podobné drísty

P.S. Rýchlosť zaostrenia ( AF - vytvorenie fotografie ) 0.03sec neviem kto má. Kazdopadne sa to prezentuje ako najrýchlejší AF systém momentálne. Ak by to bol Nikon tak by som také vyjadrenia bral s veľkou rezervou, ale je to Canon a ten nevydáva letáky s parametrami ktoré by mali predávať produkty.

P.S.2 ako spomenul autor Canon je jednou zo "zrkadlovkovych" značiek ktoré sa "pustili" do sveta CSC a darí sa im.
Mňa by zaujímalo kde by boli ostatné CSC značky keby do toho dal Canon 100% úsilia a 100% finančných prostriedkov prípadne naopak kde by bol oly, fuji panák atď ak by museli vyvíjať DSLR rôznymi typmi snímačov

Canon "vypočul" zákazníkov a vyprdol zopár CSC modelov aby mal pokoj. Recykloval veci ktoré majú jeho amaterske kiss modely jednookych zrkadiel. Čo musel úplne nanovo tvoriť je telo samotného fotaku a zopár objektívov.

Ale je to sranda porovnávať firmu ktorá to CSC ani neberie vážne ( viď objektívy ako základ ) s firmami ktoré CSC segment živý a na ktorom stojí existencia tých firiem. Ono je to v podstate "Česť" pre Canon nie?

Pekný deň chalani.
Pani učiteľka si zavolá rodiča na "ZRPŠ" a vraví: Ten Váš syn/dcéra občas vyrušuje. Známky nemá síce zlé, ale chcelo by to trochu popracovať na sústredenosti. Ty ako rodič odpovieš: Ale nekecaj, moje dieťa je super, určite nevyrušuje a nerobí v triede bordel!
Pretože si nevieš predstaviť, že práve Tvoje dieťa by malo byť neposedné alebo inak neposlušné. Je jednoduché ukazovať prstom na učiteľku a nevidieť chybu vo vlastnom dieťati. A väčšina rodičov je náchylná svoje dieťa velebiť a učiteľku zatracovať...

Na druhej strane by bolo vhodné, aby učiteľka reagovala s rovnakým zápalom na všetky svoje články, ktoré tu zverejní. Niektoré diskusie učiteľka ignoruje, aj keď sa pýtame priamo jej. To dáva predpoklad, že nie vždy má učiteľka dobrú náladu. Takže aj ju treba brať s rezervou...
 
jan21
2017-06-26 15:29:40
príspevok od: Karol Srnec
To nie je povrtavanie, ale konstatovanie. Svetelnost nie je nutne prepojena s optickou kvalitou, ale urcuje moznosti snimania. Konkurencia ma svetlenejsie nativne objektivy v ponuke. Tekze je to konkurencna nevyhoda Canonu. Moznost pouzitia EF objektivov je alternativou, nie vsak elegantnym riesenim.
Jasné-beriem!
Tak ako kamoš na FF Sony tiež nelegantne fotí s pevnými Canon EF sklami!

Inak fajn sa to čítalo a kto, keď nie recenzent MÁ--MUSÍ podvrtávať zvlášť na známe (aj korporácii) fakty!!
Vďaka a smelo!
 
WildSammy
2017-06-26 16:15:46
ja mam ako csc nikon d40, velmi maly, pohotovy, zapnem a fotim, nic neriesim a na objektive vyzera ako krytka ale mne osobne sa Canon EOS M pacia a kedysi som chcel mat jeden s tym 20mm objektivom, skoda, ze ho nepredavaju v sete s tym, kamoska ho inac ma a pohodicka, paci sa mi, ze je to klasicke APS-C..
 
Redrum
2017-06-26 17:02:30
Povodne som sa ani nechcel zapajat do diskusie, ale nejak mi nedalo. Nechapem tie reakcie voci autorovi recenzie, staci si polozit jednoduchu otazku, drzi fotak krok s rovesnikmi? Patri v danej cenovej triede k najlepsim, alebo je to skutocne len priemer? Senzor priemer, ergonomia priemer, ponuka skiel horsi priemer, vykon baterie podpriemer, ostrenie super.
Takze kto zaplati 1000+ eur za tento fotak, ked dostanem u inych znaciek podstatne viac? To nie je o zaujati, to je fakt.
Za 900 eur je XT-20, ktora je nepochybne lepsou volbou, preco teda obhajovat fotak, ked ho znacka odflakla? Aj keby som bol uctievac akejkolvek znacky, snad by mi nepopraskali objektivy, keby som bol kriticky a povedal hej, toto teda nevyslo. C/N v CSC usiel vlak a budu mat co robit, aby dohnali najlepsich, co samozrejme nie je nemozne, len budu musiet zamakat.
 
acton
2017-06-26 17:12:42
príspevok od: Karol Srnec
Tu k mojej zaujatosti voci Canonu
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-80d---vydarena-evolucia/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-100d/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/video-s-canon-eos-80d-a-ef-s-18-135mm-f35-56-is-usm/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-70d-momentalny-kral-aps-c-zrkadloviek-canon/?lang=sk

P.S.
Fotograficky vyrobcovia sa pohybuju po sinusoidach. Raz je na spici jeden, raz druhy. V urcitom momente sa kvalitou pretinaju v jednom bode. V kategorii DSLR je Canon na vzostupe. Zlepsuje snimace, zaostrovanie, poskocila kvalita objektivov. V kategorii CSC zacina stupat a nikto netvrdi, ze za par rokov nebude na spici. Teraz tam ale este nie je. Pokial niekto nie je zaslepenym fanusikom znacky, musi to vidiet aj sam. Point, ty bis i nechcel aby EOS M5 bol kovovy, pribudli do neho konkurencne vychytavy, stabilizovany snimac bola sirsia ponuka nativnych objektivov? Zda sa ti tento fotak ako uplna bomb, spica, pecka nad ktoru niet? Alebo ti tento fotak pripada fajn, nema ziadne vaznejsie chyba, ale mohol by byt lepsi?
nejde mi do hlavy preco by mal byt kovovy? auta prechadzaju na plastove dielce ale fotak musi byt kovovy...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 17:26:12
príspevok od: acton
nejde mi do hlavy preco by mal byt kovovy? auta prechadzaju na plastove dielce ale fotak musi byt kovovy...
KOv nie je lepsi ako plast, ale je znamkou luxusu. A konkurencia je kovova.
 
karrlok
2017-06-26 17:41:42
príspevok od: Karol Srnec
KOv nie je lepsi ako plast, ale je znamkou luxusu. A konkurencia je kovova.
Musím nesúhlasiť, videl som spadnúť D700 na dlažbu a prežila skoro bez ujmy, praskli len dvierka na batériu. Neviem čo by sa stalo s plasťákom. Preto ma trochu mrzí, že D500 aj D750 sú skoro celé plastové. Jasné, že u nižšej rady to nevadí, ale profi rady, by mali byť zo slatiny.
 
acton
2017-06-26 17:43:58
príspevok od: Karol Srnec
KOv nie je lepsi ako plast, ale je znamkou luxusu. A konkurencia je kovova.
Niektore plasty maju lepsie vlastnosti ako kov. Canon si ide svojou vlastnou cestou ako vzdy, vzdy ho ostatny kopirovali tak ako to robili pri objektivoch a budu ho kopirovat aj v plastoch, podla mna kov nie je znamkou luxusu, je to marketingovy trik, to je vsetko...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-26 17:45:05
príspevok od: karrlok
Musím nesúhlasiť, videl som spadnúť D700 na dlažbu a prežila skoro bez ujmy, praskli len dvierka na batériu. Neviem čo by sa stalo s plasťákom. Preto ma trochu mrzí, že D500 aj D750 sú skoro celé plastové. Jasné, že u nižšej rady to nevadí, ale profi rady, by mali byť zo slatiny.
videl som x-fotoapartov po pade. plast dopadol lepsie ako kov. je to ako s naraznikom na aute. kovovy sa zmacka, plastovy zapruzi. vacsinou sa len rozskocia spoje. rovnako je to u bajonetu. na plastovom sa odlomia lamely, s kovovym sa vytrhavaju stlpiky.
 
Point
2017-06-26 17:50:43
príspevok od: Karol Srnec
Cakal som, ze sa ozves. Napis mi s cim konkretne nesuhlasis. Co z toho, co som napisal nie je pravdou. Vlastnosti fotoaparatu som skumal poctivo. Porovnaval s tym, co ma konkurencia. Nasiel som pozitiva aj negativa. Na rozdiel od teba, mi rokami preslo ovela viac techniky.

S EOS M5 som si dobre zafotil. Keby som mal s nim fotit dlhsie, nevadilo by mi to. Ale su tu lepsie pristroje. Canon je tam, kde bol Fuji, Panasonic, Olympus a Sony pred par rokmi. Ich fotoaparaty tiez trepeli detskymi chorobami. EOS M5 chvalabohu niektore nezopakoval, napr. pomale zaostrovanie.

Neviem preco je problem priznat, ze Nikon, Canon a Pentax nemaju CSC system tak prepracovany ako ine znacky, ktore su na nom zavisle, lebo neponukaju zrkadlovky (s vynimkou Sony). Pamatam sa, ako ste tu vyhlaosvali, aky som Nikonista a ostatne znacky preto nemam rad. Co vzdy bol uplny nezmysel. teraz fotim Olympusmi (aj inymi znackami), a zase podla vas musia pre mna byt ostatne znacky horsie. Preco som ako Nikonista nepresiel na Nikon 1? Pretoze mi na znacke nezalezi, zalezi mi na tom, aby sa mi dobre fotilo. Mne by tiez vyhovovalo, keby som len k Nikonu dokupil CSC a mohol pouzivat objektivy a blesky, ktore uz mam.
Rad kazdemu doprajem, aby bol so svojou technikou spokojny, aby ta jeho znacka vyrabala vyborne produkty. Najradsej by som bol, aky sme si nemuseli vyberat podla vyrobcu, aby vsetka technika bola super a vyberali sme si len podla scojich vlastnych potrieb.Ahoj Karol. Vieš že ja som rýpal a ak sa mi niečo nezdá tak hneď nahlas vyjadrím svoj názor.

Po druhé v istých veciach aj tento priemerný Canon prekoná dslr ( samozrejme že nie tie profi ) od konkurencie.

Výdrž baterky som chcel písať hneď, ale užívanie fotoaparátu je individuálne rovnako ako jeho nastavenia. Ja som s ním spravil bezmála 500 fotiek. Už s M3 som spravil viac ako 400 s nasadeným EVF.
Obrazová kvalita? Ty si fotograf to čo odfotis si odfotil tak ako to chceš. Ale pre začínajúceho, alebo amatéra ( dobrý fotograf co nefoti za peniaze ) je v 90% prípadoch dôležité aby vedel bez straty kvality orezať fotku keďže sa mu jeho prvotná kompozícia nepáči. A tam nejaké malé snímače typu olympus, panasonic atď môžu len plakať oproti tomu aký výkon poda toto Apsc.

Ako si porovnával kvalitu výstupu? Pri akom ISO ? Pretože tomuto sa teoreticky môže na high iso ( fakt teoreticky ) priblížiť Oly za 2000€ alebo stojí viac netuším. Fuji nech ďalej sníva a nesníva opäť ten model čo stojí dvojnásobok?

Canon čo sa týka sw výbavy je všivák všivavý. Ten tam nedá nič navyše a na konkurenciu nepozerá už vôbec - žiaľ.
Ako som písal už vyššie toto nie je Head produkt je to len slabá odpoveď na trh a nové technológie. Ak by do tohoto segmentu Canon zainvestoval tak behom roka je tam kde konkurencia. Má na to kapacity či už vedecké alebo finančné. Mňa by tiež nikdy nenapadlo porovnávať auto značky mercedes a piaggio. Ano obe sú to štvorkolesové vozidlá ( Piaggo je trojkolka aj štvorkolka ) ale Piaggo je najväčší výrobca motorov pre skútre a skútre všeobecne. Preto ak by dom mal porovnávať tieto dve značky tak prihliadnem aj k okolnostiam ktoré s tým súvisia. Ale to som ja a asi som moc objektívny v niektorých prípadoch.

Nepochybne ti rukami prešlo podstatne viac techniky než mne, rovnako ako som ja podstatne viac áut opravil Preto ja osobne očakávam od teba väčší nadhľad a počítanie s okolnostami ktoré nesúvisia priamo s produktom. Možno chvem veľa a nemáš chuť byť diplomat a prezentovať veci obšírnejšie.
Už len tu jednu naj výhodu oproti konkurencii - rýchlosť DPAF ( a M5 foti nonstop pomocou nej ) si nespomenul. 0.03sec na zaostrenie a vytvorenie fotografie je naozaj vhodné povšimnutia keďže ani Fuji nemá tak rýchly AF. Dokonca fungovanie s adapterom a EF sklami alebo EF-S je brutálne rýchle na to že je tam vlozený nejaký medzi kus. Ok nemal si možnosť nasadiť také skla a otestovať ten adapter čo podstatne rozširuje moznosti tohoto systému. Ale neznamená to náhodou že recenzia nie je kompletná?? To neni skúška systemoveho blesku, to nie je skuska dizajnoveho kozenneho gripu. To je test hlavnej súčasti a súčiastke na ktorú sa firma Canon spolieha. Pretože tak nemusí zbytočne investovať navyše peniaze do vývoja objektívov pre systém ktorý existuje len preto "lebo musí". Na tom Canon stavia na pouzitelnosti dokopy 80-90 skiel ktoré doteraz vyprodukoval. Tam vidi finančnú výhodu pre zákazníkov ktorý Canon majú alebo mali. Okej beriem nie pre nových zákazníkov ( asi nepotrebuje nových ) ale stále aj pre nových tu je možnosť vyberu desiatok skiel aj profesionálnych.

Takže ak chceš písať že si skúmal fotoaparát poctivo tak nesmieš vynechať EF/EF-S adaptér ktorý je jednou z hlavných "výhod" tohoto systému..

1: mňa to nezaujalo rovnako ako teba ( asi ) tento CSC od Canonu, ale mňa nezaujal žiadny CSC okrem FF od Sony aj to iba tak že ok s tým by sa dalo pracovať.

2: Canon nie je na úrovni CSC čo sa týka výbavy Sony, Oly atď ale to povedzme si otvorene nie je ani v segmente jeho hlavnom ( DSLR ) takže On si ide asi svojou vlastnou cestou ktorú ani ja nechápem..

3: Ak by som mal riešiť Apsc DSLR bolo by to D500 robil som s ním ~ milujem ten stroj
Ak by som potreboval high iso kráľa tak by bola moja jasná voľba v podobe a7sII
Ak by som aktívne nefotil ale iba príležitostne tak by bola moja jasná voľba na Fuji X100 ( to je fuk ktorý model ale asi F )

5: ja nemám problém s inými značkami ako sa môže niekedy javiť. Rovnako je to aj zo sklami. Mám canon systém ale iba dve Canon sklá a aj to je jedno napredaj. No " milujem " značky objektívov ako Tamron a Sigma lebo sú skvelé a svojími vlastnostami a cenou mi vyhovujú na 100%

Takže moje výhrady neboli mierené na teba ako osobu. Dá sa s tebou pokecať úplne normálne to som sa presvedčil aj osobne. Moje výhrady sú na recenzie pri ktorých sa povie A ale nepovie sa B. Resp. nepovie sa všetko. To nie je pre mňa recenzia s vysokou úžitkovou hodnotou. Preto som písal že je to môj osobný názor - nesúhlas s tým ako táto recenzia dopadla a ako na mňa celkovo pôsobí. Inému sa môže zdať že je super a dostal všetky informácie ktoré potreboval.

Snáď som na nič nezabudol..
 
karrlok
2017-06-26 17:54:20
príspevok od: Karol Srnec
videl som x-fotoapartov po pade. plast dopadol lepsie ako kov. je to ako s naraznikom na aute. kovovy sa zmacka, plastovy zapruzi. vacsinou sa len rozskocia spoje. rovnako je to u bajonetu. na plastovom sa odlomia lamely, s kovovym sa vytrhavaju stlpiky.
Ja som nevidel spadnúť moderný plastový fotoaparát, tak mi zostáva len ti veriť. No osobne pri profi rade preferujem telo z horčíkovej zliatiny, ako D810, alebo sony A7.
 
Point
2017-06-26 18:03:09
príspevok od: Karol Srnec
Tu k mojej zaujatosti voci Canonu
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-80d---vydarena-evolucia/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-100d/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/video-s-canon-eos-80d-a-ef-s-18-135mm-f35-56-is-usm/
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-70d-momentalny-kral-aps-c-zrkadloviek-canon/?lang=sk

P.S.
Fotograficky vyrobcovia sa pohybuju po sinusoidach. Raz je na spici jeden, raz druhy. V urcitom momente sa kvalitou pretinaju v jednom bode. V kategorii DSLR je Canon na vzostupe. Zlepsuje snimace, zaostrovanie, poskocila kvalita objektivov. V kategorii CSC zacina stupat a nikto netvrdi, ze za par rokov nebude na spici. Teraz tam ale este nie je. Pokial niekto nie je zaslepenym fanusikom znacky, musi to vidiet aj sam. Point, ty bis i nechcel aby EOS M5 bol kovovy, pribudli do neho konkurencne vychytavy, stabilizovany snimac bola sirsia ponuka nativnych objektivov? Zda sa ti tento fotak ako uplna bomb, spica, pecka nad ktoru niet? Alebo ti tento fotak pripada fajn, nema ziadne vaznejsie chyba, ale mohol by byt lepsi?
EOS M5 mňa Dslr FF fotiča nezaujal, prijal by som všetky veci čo si tu vypísal aj to iba v prípade ak by ma CSC od Canonu zaujalo.. - Nezaujalo a nezaujalo ma ani od inej značky natoľko aby som uvažoval o zmene systému.

Čo všetko by mohol do M5 Canon dať vieme a aj si vieme isto predstaviť všetci čo sledujeme vývoj a aj patenty s ktorými Canon prichádza.

ALE KAROL pozri na FF Dslr triedu. Ani normálne 4k nechcú dať do ich TOP strojov 1Dx2 - 5D4.. Môj mobil " robí lepšie 4k video " aj to s objektívom ktorý je ekv FF 8-9mm a nie je to fisheye... Bohužiaľ toto je Canon.. Toto je jeho marketing.
A asi mu to stále vyhovuje keďže má na trhu ( kde sa točia milióny možno miliardy ) najväčšiu časť koláča, asi mu nevadí keď zopár zákazníkov prebehne.. Konkurencia by mala riadne sliapnut na pkyn a potom by aj Canon podával iné výsledky. Canon fototechnika má stále svoje určité benefity vďaka ktorým je to najpredávanejša značka na svete v tejto oblasti a to je podľa mňa CHYBA. Fotim s Canonom som s ním spokojný na 60-70% ale konkurencia mi neposkytuje o toľko viac v tých pre mňa hlavných veciach aby som zmenil systém..

Ako si pár krát napísal v iných recenziach. Canon telá ( Apsc FF to je fuk ) sa javia istými parametrami ako nezaujímavé stroje. Ale keď si to človek pozrie ako celok ako to všetko pracuje vrátane skiel, bleskov a iného príslušenstva tak zistí že tomu systému v podstate nič nechýba.. Neviem či si to presne takto napísal ( bola to strašne dávna recenzia ) ale gro bolo ohľadne fotoaparátu ako celku ako clkovo biotop v kotorom funguje zo všetkými vecami ktoré k tomu patria..

Takže ANO pokiaľ by chvel Canon na poli CSC zabojovať mal by vynaložiť viac než 5-10%né úsilie na vývoj ktorého sme momentálne svedkami. Možno to naplno rozbehne až s predstavenim CSC s FF snimacom. A možno nie..
 
MagickVamp
2017-06-26 18:39:55
Ok, CSC system od Canonu je v plienkach, preto si zatial dopamaha adapterom, ktory otvara svet k mnozstvu skvelych objektivov. Ak ale niekto povie ze toto je zakazane brat do uvahy a mam pocudzovat cisto CSC, tak ano zatial je to slabe. Len zas...recenzia bola o fotaku. Karol napisal si ze vystup je zrovnatelny (nemam naladu tu zas od zaciatku rozoberat realne ISO Olympusu, si jeho amabasador tak snad o tom nieco vies a ak tvrdis ze ma na vyssich ISO rovnaky sum ako APSC cip budiz...tvoj nazor...). Fuji robi akvarelky ako si sam hore napisal. Takze cip M5 mi pride taky prijemny stred, dohodnime sa teda na kompromise - nic co by limitovalo. Ostrenie M5 je premiove. Tak by ma zaujimalo co ho posuva na priemer. Obrazove profily? Ja si nemozem pomoct ale tato veta ma podla mna od objektivity daleko: "Ak chytíte EOS M5 do ruky, bude vám jasné, že jeho priamymi konkurentmi sú Olympus OM-D E-M10 Mark II, Fujifilm X-E2s a Panasonic Lumix GX85."

Nenechal si sa trochu uniest? Napisat ze je skaredy, ze pre teba nema dusu,...to chapem...ale myslim ze co sa fotenia tyka, za tu cenu ponuka realne velmi vela ak sa pozriem na konkurenciu...ved klasicke srandy sa daju dnes nafotit hoci cim, ale akcia je to co odlisuje dobrych od lepsich a este lepsich, nie farebne profily a podobne blbosticky-radosticky. A M5 slape na paty premiovkam CSC.

 
Johnnny
2017-06-26 18:59:12
príspevok od: MagickVamp
Ok, CSC system od Canonu je v plienkach, preto si zatial dopamaha adapterom, ktory otvara svet k mnozstvu skvelych objektivov. Ak ale niekto povie ze toto je zakazane brat do uvahy a mam pocudzovat cisto CSC, tak ano zatial je to slabe. Len zas...recenzia bola o fotaku. Karol napisal si ze vystup je zrovnatelny (nemam naladu tu zas od zaciatku rozoberat realne ISO Olympusu, si jeho amabasador tak snad o tom nieco vies a ak tvrdis ze ma na vyssich ISO rovnaky sum ako APSC cip budiz...tvoj nazor...). Fuji robi akvarelky ako si sam hore napisal. Takze cip M5 mi pride taky prijemny stred, dohodnime sa teda na kompromise - nic co by limitovalo. Ostrenie M5 je premiove. Tak by ma zaujimalo co ho posuva na priemer. Obrazove profily? Ja si nemozem pomoct ale tato veta ma podla mna od objektivity daleko: "Ak chytíte EOS M5 do ruky, bude vám jasné, že jeho priamymi konkurentmi sú Olympus OM-D E-M10 Mark II, Fujifilm X-E2s a Panasonic Lumix GX85."

Nenechal si sa trochu uniest? Napisat ze je skaredy, ze pre teba nema dusu,...to chapem...ale myslim ze co sa fotenia tyka, za tu cenu ponuka realne velmi vela ak sa pozriem na konkurenciu...ved klasicke srandy sa daju dnes nafotit hoci cim, ale akcia je to co odlisuje dobrych od lepsich a este lepsich, nie farebne profily a podobne blbosticky-radosticky. A M5 slape na paty premiovkam CSC.

Inak je vazne to ostrenie tak dobre ? Pretoze par recenzii na M5 som cital, ale ziadne oslavne ody nan som nezaznamenal. Skor sa niekde spominalo, ze sa chova rozpacito.
 
zvonec
2017-06-26 19:28:53
príspevok od: Point
Ahoj Karol. Vieš že ja som rýpal a ak sa mi niečo nezdá tak hneď nahlas vyjadrím svoj názor.

Po druhé v istých veciach aj tento priemerný Canon prekoná dslr ( samozrejme že nie tie profi ) od konkurencie.

Výdrž baterky som chcel písať hneď, ale užívanie fotoaparátu je individuálne rovnako ako jeho nastavenia. Ja som s ním spravil bezmála 500 fotiek. Už s M3 som spravil viac ako 400 s nasadeným EVF.
Obrazová kvalita? Ty si fotograf to čo odfotis si odfotil tak ako to chceš. Ale pre začínajúceho, alebo amatéra ( dobrý fotograf co nefoti za peniaze ) je v 90% prípadoch dôležité aby vedel bez straty kvality orezať fotku keďže sa mu jeho prvotná kompozícia nepáči. A tam nejaké malé snímače typu olympus, panasonic atď môžu len plakať oproti tomu aký výkon poda toto Apsc.

Ako si porovnával kvalitu výstupu? Pri akom ISO ? Pretože tomuto sa teoreticky môže na high iso ( fakt teoreticky ) priblížiť Oly za 2000€ alebo stojí viac netuším. Fuji nech ďalej sníva a nesníva opäť ten model čo stojí dvojnásobok?

Canon čo sa týka sw výbavy je všivák všivavý. Ten tam nedá nič navyše a na konkurenciu nepozerá už vôbec - žiaľ.
Ako som písal už vyššie toto nie je Head produkt je to len slabá odpoveď na trh a nové technológie. Ak by do tohoto segmentu Canon zainvestoval tak behom roka je tam kde konkurencia. Má na to kapacity či už vedecké alebo finančné. Mňa by tiež nikdy nenapadlo porovnávať auto značky mercedes a piaggio. Ano obe sú to štvorkolesové vozidlá ( Piaggo je trojkolka aj štvorkolka ) ale Piaggo je najväčší výrobca motorov pre skútre a skútre všeobecne. Preto ak by dom mal porovnávať tieto dve značky tak prihliadnem aj k okolnostiam ktoré s tým súvisia. Ale to som ja a asi som moc objektívny v niektorých prípadoch.

Nepochybne ti rukami prešlo podstatne viac techniky než mne, rovnako ako som ja podstatne viac áut opravil Preto ja osobne očakávam od teba väčší nadhľad a počítanie s okolnostami ktoré nesúvisia priamo s produktom. Možno chvem veľa a nemáš chuť byť diplomat a prezentovať veci obšírnejšie.
Už len tu jednu naj výhodu oproti konkurencii - rýchlosť DPAF ( a M5 foti nonstop pomocou nej ) si nespomenul. 0.03sec na zaostrenie a vytvorenie fotografie je naozaj vhodné povšimnutia keďže ani Fuji nemá tak rýchly AF. Dokonca fungovanie s adapterom a EF sklami alebo EF-S je brutálne rýchle na to že je tam vlozený nejaký medzi kus. Ok nemal si možnosť nasadiť také skla a otestovať ten adapter čo podstatne rozširuje moznosti tohoto systému. Ale neznamená to náhodou že recenzia nie je kompletná?? To neni skúška systemoveho blesku, to nie je skuska dizajnoveho kozenneho gripu. To je test hlavnej súčasti a súčiastke na ktorú sa firma Canon spolieha. Pretože tak nemusí zbytočne investovať navyše peniaze do vývoja objektívov pre systém ktorý existuje len preto "lebo musí". Na tom Canon stavia na pouzitelnosti dokopy 80-90 skiel ktoré doteraz vyprodukoval. Tam vidi finančnú výhodu pre zákazníkov ktorý Canon majú alebo mali. Okej beriem nie pre nových zákazníkov ( asi nepotrebuje nových ) ale stále aj pre nových tu je možnosť vyberu desiatok skiel aj profesionálnych.

Takže ak chceš písať že si skúmal fotoaparát poctivo tak nesmieš vynechať EF/EF-S adaptér ktorý je jednou z hlavných "výhod" tohoto systému..

1: mňa to nezaujalo rovnako ako teba ( asi ) tento CSC od Canonu, ale mňa nezaujal žiadny CSC okrem FF od Sony aj to iba tak že ok s tým by sa dalo pracovať.

2: Canon nie je na úrovni CSC čo sa týka výbavy Sony, Oly atď ale to povedzme si otvorene nie je ani v segmente jeho hlavnom ( DSLR ) takže On si ide asi svojou vlastnou cestou ktorú ani ja nechápem..

3: Ak by som mal riešiť Apsc DSLR bolo by to D500 robil som s ním ~ milujem ten stroj
Ak by som potreboval high iso kráľa tak by bola moja jasná voľba v podobe a7sII
Ak by som aktívne nefotil ale iba príležitostne tak by bola moja jasná voľba na Fuji X100 ( to je fuk ktorý model ale asi F )

5: ja nemám problém s inými značkami ako sa môže niekedy javiť. Rovnako je to aj zo sklami. Mám canon systém ale iba dve Canon sklá a aj to je jedno napredaj. No " milujem " značky objektívov ako Tamron a Sigma lebo sú skvelé a svojími vlastnostami a cenou mi vyhovujú na 100%

Takže moje výhrady neboli mierené na teba ako osobu. Dá sa s tebou pokecať úplne normálne to som sa presvedčil aj osobne. Moje výhrady sú na recenzie pri ktorých sa povie A ale nepovie sa B. Resp. nepovie sa všetko. To nie je pre mňa recenzia s vysokou úžitkovou hodnotou. Preto som písal že je to môj osobný názor - nesúhlas s tým ako táto recenzia dopadla a ako na mňa celkovo pôsobí. Inému sa môže zdať že je super a dostal všetky informácie ktoré potreboval.

Snáď som na nič nezabudol..
Point Velmi pekna reakcia, ono canonu chyba trojica F2 objektivov co ma Fuji XF 23, XF 35 a XF 50mm. Ja sam som dlho vahal, M5 neprichadzala, a nakoniec nelutujem....

Este jedna vec, co sa neviem dohladat je zvacsenia hladacika, Fuji to uvadza ako Vergrößerung: 0,77x mit 50mm-Objektiv (Kleinbild-Äquivalent) bei Unendlich und Dioptereinstellung –1,0m-1 pri X-T2

a pri X-T20 Magnification : 0.62x with 50mm lens(35mm format equivalent) at infinity and diopter set to -1m-1

Baterka je typicka slabost CSC, tam to sa neda porovnavat s DSLR, mno iny system.
Ocenujem Tvoje dva prispevky, evidnente plati pravidlo trolling is an art...
 
Point
2017-06-26 19:32:40
príspevok od: Johnnny
Inak je vazne to ostrenie tak dobre ? Pretoze par recenzii na M5 som cital, ale ziadne oslavne ody nan som nezaznamenal. Skor sa niekde spominalo, ze sa chova rozpacito.
Vieš všetko je to subjektívne.. Každý preferuje a očakáva niečo iné a to je normálne a správne. Vďaka tomu je xy produktov.

Na Mojej M3 som používal cez adapter Tamron 70-300 sklo na fotenie zavodov do vrchu jednalo sa o veteránov medzi ktorými boli aj staré porsche ktoré aj na dnešnú dobu idú viac než dobre ( 200km/h a viac ). A dalo sa to v "pohode" samozrejme malo to nejaké muchy ale reč je o M3 asi o prvej CSC Canon lastovičke v tomto segmente.

M3 je 10 a možno 15x krát rýchlejšia a presnejšia. FPS fotaku to podtrhuje. Športovú akciu by som sa s tým rozhodne nebál nafotiť. Taká tá domáca "športová akcia" fotenia dvoch malých nezbednych chalanov ( 1 rok a 3 roky ) dopadla na 1*. Dokonca v niektorých prípadoch sa mi zdalo že bola lepšia aj než 6D čo do rýchlosti ostrenia a aj presnosti. A to som tam mal cez adapter 50 f1.8 STM ssklo ktoré samé o sebe nie je žiaden rýchlik. Že 6D nie je žiaden etalón rýchlost nie nie je ale nafotim ním 99% športových akcií.
To ostrenie je naozaj rýchle a presné aj čo sa týka sledovania objektu ktorý ide k fotografovi alebo od fotografa uteká preč. ALE AFServo nepovažujem za nejak extrémne rýchle a 100%ne presné. No práve obyčajný režim single AF ma prekvapil svojimi výsledkami aj pri sériovom snímaní.

Jediné z čoho mám zmiešané pocity je ten EVF. Ako BlackOut nie je nejaký dramatický ani netrvá dlho ( myslím že ho má aj kratší alebo rovnaký ako xt1 a xt2 od fuji ) ale jednoducho to pozeranie do hľadáčika a pohyb po scéne mi príde taký zatiaľ dosť neprirodzený.. Neviem či je to problém nastavenia, alebo problém Canonu alebo všeobecne EVF hľadáčika v porovnaní s OVF. Každopádne mne to nevyhovuje ale to som ja a tebe sa to môže zdať v pohode.
 
Point
2017-06-26 19:42:04
príspevok od: Point
Vieš všetko je to subjektívne.. Každý preferuje a očakáva niečo iné a to je normálne a správne. Vďaka tomu je xy produktov.

Na Mojej M3 som používal cez adapter Tamron 70-300 sklo na fotenie zavodov do vrchu jednalo sa o veteránov medzi ktorými boli aj staré porsche ktoré aj na dnešnú dobu idú viac než dobre ( 200km/h a viac ). A dalo sa to v "pohode" samozrejme malo to nejaké muchy ale reč je o M3 asi o prvej CSC Canon lastovičke v tomto segmente.

M3 je 10 a možno 15x krát rýchlejšia a presnejšia. FPS fotaku to podtrhuje. Športovú akciu by som sa s tým rozhodne nebál nafotiť. Taká tá domáca "športová akcia" fotenia dvoch malých nezbednych chalanov ( 1 rok a 3 roky ) dopadla na 1*. Dokonca v niektorých prípadoch sa mi zdalo že bola lepšia aj než 6D čo do rýchlosti ostrenia a aj presnosti. A to som tam mal cez adapter 50 f1.8 STM ssklo ktoré samé o sebe nie je žiaden rýchlik. Že 6D nie je žiaden etalón rýchlost nie nie je ale nafotim ním 99% športových akcií.
To ostrenie je naozaj rýchle a presné aj čo sa týka sledovania objektu ktorý ide k fotografovi alebo od fotografa uteká preč. ALE AFServo nepovažujem za nejak extrémne rýchle a 100%ne presné. No práve obyčajný režim single AF ma prekvapil svojimi výsledkami aj pri sériovom snímaní.

Jediné z čoho mám zmiešané pocity je ten EVF. Ako BlackOut nie je nejaký dramatický ani netrvá dlho ( myslím že ho má aj kratší alebo rovnaký ako xt1 a xt2 od fuji ) ale jednoducho to pozeranie do hľadáčika a pohyb po scéne mi príde taký zatiaľ dosť neprirodzený.. Neviem či je to problém nastavenia, alebo problém Canonu alebo všeobecne EVF hľadáčika v porovnaní s OVF. Každopádne mne to nevyhovuje ale to som ja a tebe sa to môže zdať v pohode.
Chyba.. Samozrejme M5 je 10-15x rýchlejšia než bola M3 s ktorou mám nádherne foto z dovolenky či už portrétne, krajinkárske ( zapadovky, dlhočasovky atď ) ale mňa to fakt nechytilo..
 
Point
2017-06-26 19:45:13
príspevok od: zvonec
Point Velmi pekna reakcia, ono canonu chyba trojica F2 objektivov co ma Fuji XF 23, XF 35 a XF 50mm. Ja sam som dlho vahal, M5 neprichadzala, a nakoniec nelutujem....

Este jedna vec, co sa neviem dohladat je zvacsenia hladacika, Fuji to uvadza ako Vergrößerung: 0,77x mit 50mm-Objektiv (Kleinbild-Äquivalent) bei Unendlich und Dioptereinstellung –1,0m-1 pri X-T2

a pri X-T20 Magnification : 0.62x with 50mm lens(35mm format equivalent) at infinity and diopter set to -1m-1

Baterka je typicka slabost CSC, tam to sa neda porovnavat s DSLR, mno iny system.
Ocenujem Tvoje dva prispevky, evidnente plati pravidlo trolling is an art...
Nechcel som byť za trolla a ani trollovať recenziu zbytočne.
Na ephoto som sa po x mesiacoch prihlásil preto lebo na fB mi vyskočil odkaz na tento článok a tak som si chcel pozrieť "recenziu". Ja som fotak otestovaný odskúšaný mal. Neporovnaval som ho z inými CSC tak ako je tu v článku. Porovnával som ho s predchodcom a s DSRL zrkadlovkami ako je 6D a 80D ktoré som mal súčasne ako ich majiteľ doma

A reagoval som svojimi poznatkami a pripomienkami ktoré v recenzii chýbajú
 
Johnnny
2017-06-26 19:53:20
príspevok od: Point
Vieš všetko je to subjektívne.. Každý preferuje a očakáva niečo iné a to je normálne a správne. Vďaka tomu je xy produktov.

Na Mojej M3 som používal cez adapter Tamron 70-300 sklo na fotenie zavodov do vrchu jednalo sa o veteránov medzi ktorými boli aj staré porsche ktoré aj na dnešnú dobu idú viac než dobre ( 200km/h a viac ). A dalo sa to v "pohode" samozrejme malo to nejaké muchy ale reč je o M3 asi o prvej CSC Canon lastovičke v tomto segmente.

M3 je 10 a možno 15x krát rýchlejšia a presnejšia. FPS fotaku to podtrhuje. Športovú akciu by som sa s tým rozhodne nebál nafotiť. Taká tá domáca "športová akcia" fotenia dvoch malých nezbednych chalanov ( 1 rok a 3 roky ) dopadla na 1*. Dokonca v niektorých prípadoch sa mi zdalo že bola lepšia aj než 6D čo do rýchlosti ostrenia a aj presnosti. A to som tam mal cez adapter 50 f1.8 STM ssklo ktoré samé o sebe nie je žiaden rýchlik. Že 6D nie je žiaden etalón rýchlost nie nie je ale nafotim ním 99% športových akcií.
To ostrenie je naozaj rýchle a presné aj čo sa týka sledovania objektu ktorý ide k fotografovi alebo od fotografa uteká preč. ALE AFServo nepovažujem za nejak extrémne rýchle a 100%ne presné. No práve obyčajný režim single AF ma prekvapil svojimi výsledkami aj pri sériovom snímaní.

Jediné z čoho mám zmiešané pocity je ten EVF. Ako BlackOut nie je nejaký dramatický ani netrvá dlho ( myslím že ho má aj kratší alebo rovnaký ako xt1 a xt2 od fuji ) ale jednoducho to pozeranie do hľadáčika a pohyb po scéne mi príde taký zatiaľ dosť neprirodzený.. Neviem či je to problém nastavenia, alebo problém Canonu alebo všeobecne EVF hľadáčika v porovnaní s OVF. Každopádne mne to nevyhovuje ale to som ja a tebe sa to môže zdať v pohode.
Vdaka. Hrozne rad by som si to niekedy vyskusal. Snad bude mat Canon nejaku akciu kde tato moznost bude

Inak EVF je obecne k prdu. Zobrazuje to nejake uzitocne info, to nie ze nie, ale pozerat do toho je za trest. Mam Olympus a jeden z troch dovodov preco mam chut vratit sa k zrkadlu je prave ten hladacik. Je to des
 
MagickVamp
2017-06-26 20:01:47
príspevok od: Johnnny
Inak je vazne to ostrenie tak dobre ? Pretoze par recenzii na M5 som cital, ale ziadne oslavne ody nan som nezaznamenal. Skor sa niekde spominalo, ze sa chova rozpacito.
V porovnani s CSCckami urcite ano. Prve CSC s dobrym ostrenim su XT2 a M1mk2. Ostatne CSC od Fuji a Olympusu hravo porazi. Neistejsi moze byt pri slabsom svetle, v tom ma prsty zas citlivost ostrenia a k tomu zas len tolko ze okrem xt2 a m1mkii nic citlivejsie v csc fuji a olympus nie je. Myslim ze maju ostrenie od -3EV. A o rozpacitom ostreni som cital aj v suvislosti snimi. Zavisi s cim to recenzent porovnava. Ak pred tym drzal v ruke 7dmkii alebo nikon d500 alebo 1dx ci d5, tak neiste bude asi vsetko ostatne.
 
Point
2017-06-26 20:24:02
príspevok od: Johnnny
Vdaka. Hrozne rad by som si to niekedy vyskusal. Snad bude mat Canon nejaku akciu kde tato moznost bude

Inak EVF je obecne k prdu. Zobrazuje to nejake uzitocne info, to nie ze nie, ale pozerat do toho je za trest. Mam Olympus a jeden z troch dovodov preco mam chut vratit sa k zrkadlu je prave ten hladacik. Je to des
Hneď ak budeš mať možnosť tak sa prehrab v menu a nastav si ten hľadačik.. Neviem či to musí byť ale toľko vecí čo sa tam dá pozapinat je až neskutočné.. Je aj celkom možné že ja osobne som tam niečo zabudol vypnúť a preto ten pohyb fotoaparátu bol taký mno elektronický a nie taký ako som zvyknutý na Dslr používať.. Môže to byť fakt iba zvyk.. Čo sa týka "tmy" v hľadačiku tak by som to asi prirovnal k žmurknutiu takému klasickému hehe takže tam je to ok..
 
Johnnny
2017-06-26 20:28:12
príspevok od: MagickVamp
V porovnani s CSCckami urcite ano. Prve CSC s dobrym ostrenim su XT2 a M1mk2. Ostatne CSC od Fuji a Olympusu hravo porazi. Neistejsi moze byt pri slabsom svetle, v tom ma prsty zas citlivost ostrenia a k tomu zas len tolko ze okrem xt2 a m1mkii nic citlivejsie v csc fuji a olympus nie je. Myslim ze maju ostrenie od -3EV. A o rozpacitom ostreni som cital aj v suvislosti snimi. Zavisi s cim to recenzent porovnava. Ak pred tym drzal v ruke 7dmkii alebo nikon d500 alebo 1dx ci d5, tak neiste bude asi vsetko ostatne.
No ja mam E-M1, prvu verziu a C-AF je k nicomu, ale S-AF je extremne rychle. S PRO sklami je prakticky okamzite. Akurat sa trapi s malymi predmetmi a casto odmieta zaostrit, alebo dlho preostruje. Rozhodne to nie je tak spolahlive ako som bol zvyknuty z DSLR.

Ono tie hladaciky podla mna maju stale co dohanat. Aj na E-M1 je akoby plynuly, ale len za istych okolnosti. Ak ma zaroven aj ostrit, prestava stihat. Skusal som aj MK II na Olympus Tour a zasadne rozdiely som nevidel. Rozlisenie slabe, farby tragicke, rychlost ako kedy ..
 
Mattus1990
2017-06-26 20:34:31
príspevok od: acton
nejde mi do hlavy preco by mal byt kovovy? auta prechadzaju na plastove dielce ale fotak musi byt kovovy...
prečo kovový
 
Point
2017-06-26 20:39:05
príspevok od: zvonec
Point Velmi pekna reakcia, ono canonu chyba trojica F2 objektivov co ma Fuji XF 23, XF 35 a XF 50mm. Ja sam som dlho vahal, M5 neprichadzala, a nakoniec nelutujem....

Este jedna vec, co sa neviem dohladat je zvacsenia hladacika, Fuji to uvadza ako Vergrößerung: 0,77x mit 50mm-Objektiv (Kleinbild-Äquivalent) bei Unendlich und Dioptereinstellung –1,0m-1 pri X-T2

a pri X-T20 Magnification : 0.62x with 50mm lens(35mm format equivalent) at infinity and diopter set to -1m-1

Baterka je typicka slabost CSC, tam to sa neda porovnavat s DSLR, mno iny system.
Ocenujem Tvoje dva prispevky, evidnente plati pravidlo trolling is an art...
2.36-million-dot OLED EVF. With a 120fps live view feed and a magnification of around 0.62x 100% coverage.. Toto som našiel ja čo sa týka hľadáčika na M5ke a dioptrie budú bežne nastaviteľné niečo ako -1 + 3 alebo tak.. Tak ako to má Canon aj pri dslr.. To sa mi už dohľadávať nechcelo
 
Point
2017-06-26 20:43:19
príspevok od: Mattus1990
prečo kovový
Pre dobrý pocit fotografa čo drží prístroj v ruke. Pre nič iné.. Prečo koženný grip na olyho a nie obyčko plastový? Lebo koža je luxusná na dotyk a vyzerá pekne. Ale toto sú už veci ktoré vyhovujú potrebám nie fotografickým no osobnostne EGOvým dnes je polykarbonát a karbón úplne niekde inde než kov preto sa netreba čudovať že po ňom siahajú aj vyrobcovia fototechniky.. Aj goPro by mohli spraviť oceľové a vyleštiť ho riadne nie?? To by bola paráda hneď by sa s tým lepšie pracovalo
 
Mattus1990
2017-06-26 21:39:43
príspevok od: Point
Pre dobrý pocit fotografa čo drží prístroj v ruke. Pre nič iné.. Prečo koženný grip na olyho a nie obyčko plastový? Lebo koža je luxusná na dotyk a vyzerá pekne. Ale toto sú už veci ktoré vyhovujú potrebám nie fotografickým no osobnostne EGOvým dnes je polykarbonát a karbón úplne niekde inde než kov preto sa netreba čudovať že po ňom siahajú aj vyrobcovia fototechniky.. Aj goPro by mohli spraviť oceľové a vyleštiť ho riadne nie?? To by bola paráda hneď by sa s tým lepšie pracovalo
kov je kov. určite by nedával plastovú konštrukciu nad kovovú. nejde tu o to že ideme hádzať foták z dvoch metrov ale o praktickom používaní, odere alebo roztiažnosti materiálu pri vyšších teplotách. ak je fotoaparát spoločník na pár rokov nechcem aby mi po roku niečo začalo vrzgať a pod...
plast je fajn lebo odľahší foták, zníži jeho cenu. to sú jeho jediné vyhody.
Mať kovový foták a košenné puzdro nie je fetiš

M5 som držal, jediné čo ma zaujalo bolo volenie AF bodov cez dotykový displej ked som sa pozeral cez EVF. Grip bol malý, nepohodlný.
*najrýchlejší AF to som už počul niekoľko krát u Oly u Sony...marketing

inak si Canon fan boy ako vyšitý, tuším máš lepšie naštudovanú stratégiu firmy ako dodávateľ pre Slovensko. ohánať sa tým že možeš používať canon dlsr objektívy je len také nepriame ospravedlnenie(ktoré dáva ako výhodu) výrobcu aby si zákazník nemohol povedať že nemáš dostatok skiel.
Sony tiež dal adapter na A bajonet ale ludia to neberú ako riešenie ale iba alternatíva a myslím že to ludia moc nevyužívajú.
Ak ma firma prevahu na trhu a veľký kapitál tak si nená len tak utiecť rozvýjajúci sa segment lebo preto že si to môže dovoliť, to je strategická chyba.

Ku Karolovi: niektoré recenzie sú sú viac písané emotívnejšie s väčším nadšením, hlavne Olympus a z časti Fuji. Také Sony sa málo krát (resp. okrajov) používa pri iných konkrentoch o ktorých je recenzia.
 
zvonec
2017-06-26 22:12:14
príspevok od: Point
2.36-million-dot OLED EVF. With a 120fps live view feed and a magnification of around 0.62x 100% coverage.. Toto som našiel ja čo sa týka hľadáčika na M5ke a dioptrie budú bežne nastaviteľné niečo ako -1 + 3 alebo tak.. Tak ako to má Canon aj pri dslr.. To sa mi už dohľadávať nechcelo
Vdik za info. Ja som mal nejaky zblbnuty google, resp. som pozeral len oficialne stranky vyrobcov, a to tiez nepozorne....
 
marek zelina
2017-06-26 22:35:45
precitana skoro cela debatka (fakt zabava niekedy) no mna by skor zaujimala recenzia na Canon M6,.. je to lacnejsi csc fotacik, ktory parametrovo vyzera byt velmi fajn a realne by som zvazoval jeho kupu ako taky vychadzkovy fotak. A k M5 ma napadlo asi len tolko ze to je podla mna fajn fotacik,... cenovo asi trosku mimo a bla bla,..no nemozem si pomoct ale ten fotak je podla mna trosku skaredy. Ano fotak si nevyberam podla toho ci sa mi paci alebo nie,.. no v tomto segmente by som lovil asi inde prave kvoli dizajnu. Jeho low endovejsi surodenec M6 (v striebornej) je omnoho lubivejsi model.
 
zvonec
2017-06-26 23:20:59
príspevok od: marek zelina
precitana skoro cela debatka (fakt zabava niekedy) no mna by skor zaujimala recenzia na Canon M6,.. je to lacnejsi csc fotacik, ktory parametrovo vyzera byt velmi fajn a realne by som zvazoval jeho kupu ako taky vychadzkovy fotak. A k M5 ma napadlo asi len tolko ze to je podla mna fajn fotacik,... cenovo asi trosku mimo a bla bla,..no nemozem si pomoct ale ten fotak je podla mna trosku skaredy. Ano fotak si nevyberam podla toho ci sa mi paci alebo nie,.. no v tomto segmente by som lovil asi inde prave kvoli dizajnu. Jeho low endovejsi surodenec M6 (v striebornej) je omnoho lubivejsi model.
No tam je to prakticky to iste, odrezeme EVF zo M5 a dostaneme M6
Riadiaca jednotka ovladanie a senzor to iste...

Alebo M6 + EVF-DC2 = M5

Netvrdim, ze moj nazor je nejako smerodatny ale mirrorless bez EVF cista smrt... Volba je samozrejme na tebe....

P.S. Celkom ma pobavil schizofrenicky preklad slova "mirrorless" na stranke canon.sk
 
Point
2017-06-27 02:05:32
príspevok od: Mattus1990
kov je kov. určite by nedával plastovú konštrukciu nad kovovú. nejde tu o to že ideme hádzať foták z dvoch metrov ale o praktickom používaní, odere alebo roztiažnosti materiálu pri vyšších teplotách. ak je fotoaparát spoločník na pár rokov nechcem aby mi po roku niečo začalo vrzgať a pod...
plast je fajn lebo odľahší foták, zníži jeho cenu. to sú jeho jediné vyhody.
Mať kovový foták a košenné puzdro nie je fetiš

M5 som držal, jediné čo ma zaujalo bolo volenie AF bodov cez dotykový displej ked som sa pozeral cez EVF. Grip bol malý, nepohodlný.
*najrýchlejší AF to som už počul niekoľko krát u Oly u Sony...marketing

inak si Canon fan boy ako vyšitý, tuším máš lepšie naštudovanú stratégiu firmy ako dodávateľ pre Slovensko. ohánať sa tým že možeš používať canon dlsr objektívy je len také nepriame ospravedlnenie(ktoré dáva ako výhodu) výrobcu aby si zákazník nemohol povedať že nemáš dostatok skiel.
Sony tiež dal adapter na A bajonet ale ludia to neberú ako riešenie ale iba alternatíva a myslím že to ludia moc nevyužívajú.
Ak ma firma prevahu na trhu a veľký kapitál tak si nená len tak utiecť rozvýjajúci sa segment lebo preto že si to môže dovoliť, to je strategická chyba.

Ku Karolovi: niektoré recenzie sú sú viac písané emotívnejšie s väčším nadšením, hlavne Olympus a z časti Fuji. Také Sony sa málo krát (resp. okrajov) používa pri iných konkrentoch o ktorých je recenzia.
Ja som rozhodne fanúšik značky Canon a nehanbím sa to priznať. Som síce sklamaný stratégiou firmy, prístupu k novinkam a inováciam ktoré poskytuje konkurencia no "zostávam verný"
Ten kov vs. plast noo nezhodneme sa. Ide v prvom rade o kvalitu spracovania.. Na 6D ľudia tvrdili že vďaka vrchnej plastovej časti bude fotak menej odolný, časom začne vŕzgať na spojoch a neviem čo. Nič také som pri prvom 6D ani po dvoch rokoch používania nezaregistroval a ani nikto iný ( pokiaľ viem ) áno je to kombinácia kov/plast nie čisto plast, ale ak by tam bola tá roztaznost tak by sa skôr u takejto kombinácii ovjavila

Použitie vlastnej Canon redukcie na všetky typy skiel ( aj tie nie od Canonu ) považujem za výhodu. To že ty nie neznamená že to výhoda nie je držanie malého foťáku je držanie malého foťáku a tak nečakam komfort veľkej zrkadlovky. Nenáročný realista že?

"Recenzie písané emotivnejsie" Neviem ako ty ale ja nečítam recenziu namiesto románu. Ja čítam recenziu kvôli faktom a je mi jedno či to je recenzia o Olym alebo Fuji alebo Sony. To mi snáď nebudeš mať za zlé
 
acton
2017-06-27 05:13:11
príspevok od: Mattus1990
kov je kov. určite by nedával plastovú konštrukciu nad kovovú. nejde tu o to že ideme hádzať foták z dvoch metrov ale o praktickom používaní, odere alebo roztiažnosti materiálu pri vyšších teplotách. ak je fotoaparát spoločník na pár rokov nechcem aby mi po roku niečo začalo vrzgať a pod...
plast je fajn lebo odľahší foták, zníži jeho cenu. to sú jeho jediné vyhody.
Mať kovový foták a košenné puzdro nie je fetiš

M5 som držal, jediné čo ma zaujalo bolo volenie AF bodov cez dotykový displej ked som sa pozeral cez EVF. Grip bol malý, nepohodlný.
*najrýchlejší AF to som už počul niekoľko krát u Oly u Sony...marketing

inak si Canon fan boy ako vyšitý, tuším máš lepšie naštudovanú stratégiu firmy ako dodávateľ pre Slovensko. ohánať sa tým že možeš používať canon dlsr objektívy je len také nepriame ospravedlnenie(ktoré dáva ako výhodu) výrobcu aby si zákazník nemohol povedať že nemáš dostatok skiel.
Sony tiež dal adapter na A bajonet ale ludia to neberú ako riešenie ale iba alternatíva a myslím že to ludia moc nevyužívajú.
Ak ma firma prevahu na trhu a veľký kapitál tak si nená len tak utiecť rozvýjajúci sa segment lebo preto že si to môže dovoliť, to je strategická chyba.

Ku Karolovi: niektoré recenzie sú sú viac písané emotívnejšie s väčším nadšením, hlavne Olympus a z časti Fuji. Také Sony sa málo krát (resp. okrajov) používa pri iných konkrentoch o ktorých je recenzia.
nestretol som sa este s ziadnym vrzgajucim fotoaparatom canon ani po 20tich rokoch, to mozes detom take rozpravocky pisat.
 
bear
2017-06-27 17:05:39
M5 som mal moznost si vyskusat. Fotilo sa s nim dobre, ale suhlasim s Karolom, ze EOS-M systemu zatial chyba viac zaujimavych objektivov. Zaujimavejsie objektivy su 28mm macro a pancake 20/2 a to je zatial vzhladom na vyssiu cenu tohto tela malo.

Co sa tyka kovu vs plast. Dnes uz jednoznacne vyhrava plast vystuzeny kompozitnymi vlaknami. Je pevnejsi, lahsi, lacnejsi a nie je to nepiestupna bariera pre GPS/WiFi/NFC a Bluetooth.
 
karrlok
2017-06-27 18:54:01
Keby to bolo ako píšeš, že plast vystužený kompozitom je lepší, ako horčíková zliatina, tak prečo canon 5d mark IV, sony 7a, fuji TX2, nikon D5, D810 atď. najú telá z horčíkovej zliatiny, len na nižších radách sa používa horčíková zliatina + plast a na najnižších radách sa používa čisto plast.
 
markato1
2017-06-27 20:00:12
príspevok od: karrlok
Keby to bolo ako píšeš, že plast vystužený kompozitom je lepší, ako horčíková zliatina, tak prečo canon 5d mark IV, sony 7a, fuji TX2, nikon D5, D810 atď. najú telá z horčíkovej zliatiny, len na nižších radách sa používa horčíková zliatina + plast a na najnižších radách sa používa čisto plast.
je to scasti , ako bolo aj pisane vec prestize,ale samozrejme moze to byt aj inak

 
Mattus1990
2017-06-27 21:21:46
príspevok od: acton
nestretol som sa este s ziadnym vrzgajucim fotoaparatom canon ani po 20tich rokoch, to mozes detom take rozpravocky pisat.
určite by som nedal ruku do ohňa za kus plastu po niekoľkých rokoch aktívneho používanie ak je to model pre amatérov alebo mierne pokročilích. (nebavíme sa tu človeku ktorý vytiahne foták na raz za rok pri narodeninovej oslave svojho syna a v lete cez týždeň na dovolenke). vrchný obal ktorý drží na pár klipoch a šroboch sa ti nepokryvý ale praskne alebo sa rozletí. samozrejme plastnové konštrunie nie sú z igelitu a určite niečo znesú ale robiť z toho top konštrukčný materiál, to určite nie.

pred pár rokmi som videl toto video o tom čo znesie fotoaparát : https://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8

Na foták tiež pripevňuješ ďalšie vec ktoré majú svoju váhu. Konštrukcia musí niečo vydržať.

napr. Sony sa s plastom prepočítal keď ho dal na bajonet svojich NEX ov a a6000. ak si naň dal ťažší telezoom plast pružil, celé zle.

z druhej strany, prečo asi sú top modely objektívov su celé z kovu?(odpoveď asi každý pozná)
 
Mattus1990
2017-06-27 22:05:11
príspevok od: Point
Ja som rozhodne fanúšik značky Canon a nehanbím sa to priznať. Som síce sklamaný stratégiou firmy, prístupu k novinkam a inováciam ktoré poskytuje konkurencia no "zostávam verný"
Ten kov vs. plast noo nezhodneme sa. Ide v prvom rade o kvalitu spracovania.. Na 6D ľudia tvrdili že vďaka vrchnej plastovej časti bude fotak menej odolný, časom začne vŕzgať na spojoch a neviem čo. Nič také som pri prvom 6D ani po dvoch rokoch používania nezaregistroval a ani nikto iný ( pokiaľ viem ) áno je to kombinácia kov/plast nie čisto plast, ale ak by tam bola tá roztaznost tak by sa skôr u takejto kombinácii ovjavila

Použitie vlastnej Canon redukcie na všetky typy skiel ( aj tie nie od Canonu ) považujem za výhodu. To že ty nie neznamená že to výhoda nie je držanie malého foťáku je držanie malého foťáku a tak nečakam komfort veľkej zrkadlovky. Nenáročný realista že?

"Recenzie písané emotivnejsie" Neviem ako ty ale ja nečítam recenziu namiesto románu. Ja čítam recenziu kvôli faktom a je mi jedno či to je recenzia o Olym alebo Fuji alebo Sony. To mi snáď nebudeš mať za zlé
S kvalitou spracovania máš pravdu, o tom niet pochyb. ja som sa myslel rozdiel v použití materialov vo fotoaparátov podľa náročnosti/zručnosti uživateľa
preto ak sa bavíme o tom prečo je lepší kov a prečo plast tak v 6D máš to aj to. určite to má svoj konštrukčný dôvod alebo náklady nie je to tam pre dobrý pocit majiteľa ako to tu bolo interperované.
Pre dobrý pocit majiteľa sa predavali prezlečené Sony za Hasselblady. Keby boli aj z plastelíny tak si ho kupi napr. Beckham

Možnosť používať canon dslr objektívy na M5 tke by som bral ako výhodu keby si mal aspoň nejaký normálny výber natívnych M objektívov. (o Sony sa to už dá povedať, aj keď na a6xxx by sa nové objektívy hodili).
Držanie fotáku. Porovnaj si to so Sony a6xxx alebo a7.taky fuji x-e2 je na tom úplne zle. Neporovnávam ergonomiu mirrorless vs. dslr.

Ja mám rád keď sa píšu recenzie vecne a nie keď sa tu niekto rozplýva nad nostalgiou tvarou analogových fotákov(aj keď to výrobca chcel dosiahnuť a mrkol na strunu recenzentovi).

A úprimne, je asi všade vidieť že Olympus má dosť masívnu marketingovú kampaň (ambasador kade tade...) a niektoré značky sú spomínané "len tak medzi rečou". Ale to je len konštatovanie, to nikomu nevyčítam. Každy musí z niečoho žiť.
 
WildSammy
2017-06-27 23:30:01
príspevok od: Karol Srnec
videl som x-fotoapartov po pade. plast dopadol lepsie ako kov. je to ako s naraznikom na aute. kovovy sa zmacka, plastovy zapruzi. vacsinou sa len rozskocia spoje. rovnako je to u bajonetu. na plastovom sa odlomia lamely, s kovovym sa vytrhavaju stlpiky.
ked sa pes zahryzne do plastoveho tela je po nom, kde pri horcikovej konstrukcii, bude stacit vymenit housing.. objektivy detto..
 
WildSammy
2017-06-27 23:35:02
tak ako mna osobne nic pod APS-C netankuje, su to zatial vsetko sumitka, plus DOF onicom, takze 4/3 by mali skor davat do kompaktov, kde by sa dobre hodily a pre tela so systemom objektivov a prislusenstva by sa mali vyrobci sustredit minimalne aspon na APS-C, takze za mna tento Canon ma +1, plus aj za AF, lebo inde je to bieda, ako som vravel uz inde, mne by stacil bohate s 22mm/f2 objektivom, nic viac by mi nebolo treba
 
Budy
2017-06-28 00:37:19
Vážim si autorovu snahu o objektívnu recenziu Canon eos M5-ťky cca pol roka po jej uvedení na náš trh, ale mám jeden tip do budúcna, ak by sa nebodaj odhodlal otestovať aj EOS M6-tku prípadne avizovanú M20-tku??? Vrelo by som totiž doporučoval siahnuť okrem kitových zoomov aj po jednom z dvoch pevných objektívov pre tento segment a to: EF-M 22 f/2 alebo EF-M 28mm f/3,5 stoja veľmi málo, ale zaručene prekvapia svojou kvalitou. Čiastočne tak dodávajú celému CSC snaženiu spoločnosti Canon zmysel a možno aj tú rentabilnosť o konkurencieschopnosti si ale polemizovať netrúfnem.
 
JohnNewton
2017-06-28 05:38:56
Vidím, že redaktor zbytočne podľahol tlaku, a zmenil názov recenzie. Tento fotoaparát od Canonu je skutočne slušný priemer, (je to málo ?). Do výkladnej skrine patria iné modely tejto značky. A čo sa týka porovnania "kov" versus "plast", dnes je pevnosť, húževnatosť, pružnosť , nízka hmotnosť ,nízka tepelná vodivosť na strane karbónu, kevlaru, aramidu. Kde treba tvrdosť a oteruvzdornosť , (bajonet) ,môže ostať kov .
 
MagickVamp
2017-06-28 07:42:09
príspevok od: JohnNewton
Vidím, že redaktor zbytočne podľahol tlaku, a zmenil názov recenzie. Tento fotoaparát od Canonu je skutočne slušný priemer, (je to málo ?). Do výkladnej skrine patria iné modely tejto značky. A čo sa týka porovnania "kov" versus "plast", dnes je pevnosť, húževnatosť, pružnosť , nízka hmotnosť ,nízka tepelná vodivosť na strane karbónu, kevlaru, aramidu. Kde treba tvrdosť a oteruvzdornosť , (bajonet) ,môže ostať kov .
Ano ale tato veta ostala: Ak chytíte EOS M5 do ruky, bude vám jasné, že jeho priamymi konkurentmi sú Olympus OM-D E-M10 Mark II, Fujifilm X-E2s a Panasonic Lumix GX85.

Ja by som sa snad ani nedivil keby im Canon na recenziu nic nedal, lebo bud ho zrecenzuje ambasador Olympusu alebo Fuji. Ja stale nechapem ako niekto moze povedat ze konkurentom Canon M5 je Olympus OM-D E-M10 Mark II. Toto mi pride ako neskutocne zaujaty pohlad na vec.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-28 08:04:26
príspevok od: MagickVamp
Ano ale tato veta ostala: Ak chytíte EOS M5 do ruky, bude vám jasné, že jeho priamymi konkurentmi sú Olympus OM-D E-M10 Mark II, Fujifilm X-E2s a Panasonic Lumix GX85.

Ja by som sa snad ani nedivil keby im Canon na recenziu nic nedal, lebo bud ho zrecenzuje ambasador Olympusu alebo Fuji. Ja stale nechapem ako niekto moze povedat ze konkurentom Canon M5 je Olympus OM-D E-M10 Mark II. Toto mi pride ako neskutocne zaujaty pohlad na vec.
Olympus OM-D E-M10 Mark II je plne konkurencie schopny pristroj, lepsie vybaveny, ciastocne kovovy, ovladacie prvky sa lepsie ovladaju. V mnohych parametroch EOS M5 prekonava. Jeho minusom je starsi 16 Mpx snimac, ktory podava velmi dobre vysledky, ale 8 Mpx uz pre niekoho moze znamenat podstatny rozdiel. Zaostrovanie ma rychle, ale EOSu sa plne nevyrovna. Ma elektronicku uzavierku, stabilizovany snimac, lepsie navrhnute obrazove efekty, Live Time atd. SKutocne nevidim dovod, preco by som tieto fotaky nemohol k sebe prirovnat a skonstatovat, ze su v rovnakej kategorii, ale za rozdielnu cenu.

Na jesen pride Mark III, ktory bude nat vela prvkov s E-M1 Mark II, vratane noveho 20 Mpx snimaca. Asi sa to podpise na cene, ale tato novinka bude EOSu este vacsim konkurentom.
 
MagickVamp
2017-06-28 08:40:55
príspevok od: Karol Srnec
Olympus OM-D E-M10 Mark II je plne konkurencie schopny pristroj, lepsie vybaveny, ciastocne kovovy, ovladacie prvky sa lepsie ovladaju. V mnohych parametroch EOS M5 prekonava. Jeho minusom je starsi 16 Mpx snimac, ktory podava velmi dobre vysledky, ale 8 Mpx uz pre niekoho moze znamenat podstatny rozdiel. Zaostrovanie ma rychle, ale EOSu sa plne nevyrovna. Ma elektronicku uzavierku, stabilizovany snimac, lepsie navrhnute obrazove efekty, Live Time atd. SKutocne nevidim dovod, preco by som tieto fotaky nemohol k sebe prirovnat a skonstatovat, ze su v rovnakej kategorii, ale za rozdielnu cenu.

Na jesen pride Mark III, ktory bude nat vela prvkov s E-M1 Mark II, vratane noveho 20 Mpx snimaca. Asi sa to podpise na cene, ale tato novinka bude EOSu este vacsim konkurentom.
Ovladatelnost je vec subjektivna. Takze M10mkII ma starsi 16 Mpx 4/3 snimac. Zaostrovanie sa nevyrovna M5, ale ma elektronicka uzavierku a stabilizovany snimac. (vzhlad a obrazove efekty na fotenie nemaju vplyv). 5 osa stabilizacia, ktoru ma aj M5 ale len na video je fajn, to ano. Ale na zaklade toho povedat ze je to konkurent Canon M5?

Podla toho co pises tak vlastne mozme povedat ze M10mk II keby bol utesneny tak je aj priamim konkurentom 5DmkIV, 1DxmkII, D5, D500. Ved oproti nim ma len horsie ostrenie a cip...inak? Ma elektronicku uzavierku, 5 osu stabilizaciu a tie farebne efekty...a ked z nejakeho dovodu nie M10mkII tak ale M5mkII urcite. Uvedomujes si ze je to velmi jednostranny pohlad na vec? Toto maju byt odteraz kriteria aj pre dalsie tvoje recenzie? No obavam sa ze podla tychto kriterii ziaden Nikon ani Canon tak skoro M10mkII neprekonaju...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-28 08:58:29
príspevok od: MagickVamp
Ovladatelnost je vec subjektivna. Takze M10mkII ma starsi 16 Mpx 4/3 snimac. Zaostrovanie sa nevyrovna M5, ale ma elektronicka uzavierku a stabilizovany snimac. (vzhlad a obrazove efekty na fotenie nemaju vplyv). 5 osa stabilizacia, ktoru ma aj M5 ale len na video je fajn, to ano. Ale na zaklade toho povedat ze je to konkurent Canon M5?

Podla toho co pises tak vlastne mozme povedat ze M10mk II keby bol utesneny tak je aj priamim konkurentom 5DmkIV, 1DxmkII, D5, D500. Ved oproti nim ma len horsie ostrenie a cip...inak? Ma elektronicku uzavierku, 5 osu stabilizaciu a tie farebne efekty...a ked z nejakeho dovodu nie M10mkII tak ale M5mkII urcite. Uvedomujes si ze je to velmi jednostranny pohlad na vec? Toto maju byt odteraz kriteria aj pre dalsie tvoje recenzie? No obavam sa ze podla tychto kriterii ziaden Nikon ani Canon tak skoro M10mkII neprekonaju...
Mal si vobec tie pristroje v ruke, alebo len tu hadzes nazory na zaklade niecoho, co si precital? Ja mam obidva fotoaparaty pred sebou na stole amozem priamo porovnavat kazdu malickost. Ergonomiu, funkionalitu, rychlost... Potencionalnemu kupcovi je jedno, co si myslim ja, alebo ty. Ak v predajni chyti obidva fotaky do ruky, zisti, ze medzi nimi je hlavny rozdiel v cene. Stale nechapem, ake argumenty ta vedu k tomu, ze EOS M5 radis do nejakej vyssej kategorie. Ved to nie je chyba. Ten fotak je taky ako ho navrhli. Jeho jedinou chybou je vlastne vysoka cena, to je vsetko.

Kazdy si robi srandu z M43 snimaca. "To je ten maly, ten nemoze mat doby DR, sum a ani sa tam neda pracovat s malou hlbkou ostrosti." To pocuvam neustale, samozrejme od tych, co ziaden M43 nevyskusali. Kazda velkost snimaca ma svoje pre a proti. Tiez som sa hnal za FF, aby som napokon zistil, ze to ma aj vela minusov. Musel som vyskusat vela zostav, aby som pochopil, ze sniamc skutocne fotak nerobi. Stalo ma to aj kopec penazi. Myslel som si, ze Sony A7II bude to prave. FF snimac, naviac stabilizovany. Lenze aby som ho naplno vyuzil,chybali mi vela objektivov. Naviac mi vadilo na fotaku niekolko veci, ktore sa zviditelnili najma tym, ze som mohol vyskusat aj ine bezzrkadlovky. Navazate sa tu do mna, ze som Olympusak. Ano aktualne fotim dost Olympusom. Niecim fotit musim! Keby to boli zle fotaky, podakujem Olympusu za zapozicanie s vysvetlenim, ze mam vyssie naroky a M43 nie je pre mna. Ja to ale neurobim, nemam dovod. A pritom mozem fotit hocicim inym.

Este k EOS M5. Keby mi ho niekto dal, vobec by som sa nebranil. Je to fotak, s ktorym aj ja, po preskusani vyse 100-ky fotakov, nemam problem si zafotit. Ak by som bol uzivatelom zrkadloviek Canon EOS, bol by som nadseny tym, ze mozem pouzivat objektivy EF a EF-S. Ten , kto zrkadlovku Canon nema, bude chciet pouzivat nativne objektivy EF-M. Aktualne v portfoliu nie su objektivy, s ktorych by si narocny fotograf vyskladal kompletnu zostavu. To dufam uznas?
 
MagickVamp
2017-06-28 08:59:29
Iny uhol pohladu na canon M5 je: Za 50% ceny M1mkII vam tento fotak ponukne ostrenie ktore mu slape na paty, navyse ma vacsi cip. Nevyhodou je snad ze 5 osa stabilizacia funguje len pri videu a to ze fotoaparat nie je utesneny.

A pravda je niekde v strede..asi tam kde je aj cena M5...takze ani nie M1mkII ale ani nie M10mkII....

(tolko k fotakom)

Ak recenzujes CSC system Canon, tak tu sa da povedat ze ma dobre objektivy za super ceny oproti konkurencii, kto ale potrebuje fotit profesionalne, zatial moze vyuzivat profi objektivy cez adapter, bez limit. Olympus ma CSC system ako celok zatial viac premakany a ma mnozstvo objektivov na ktore ziaden adapter netreba.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-28 09:13:52
príspevok od: MagickVamp
Iny uhol pohladu na canon M5 je: Za 50% ceny M1mkII vam tento fotak ponukne ostrenie ktore mu slape na paty, navyse ma vacsi cip. Nevyhodou je snad ze 5 osa stabilizacia funguje len pri videu a to ze fotoaparat nie je utesneny.

A pravda je niekde v strede..asi tam kde je aj cena M5...takze ani nie M1mkII ale ani nie M10mkII....

(tolko k fotakom)

Ak recenzujes CSC system Canon, tak tu sa da povedat ze ma dobre objektivy za super ceny oproti konkurencii, kto ale potrebuje fotit profesionalne, zatial moze vyuzivat profi objektivy cez adapter, bez limit. Olympus ma CSC system ako celok zatial viac premakany a ma mnozstvo objektivov na ktore ziaden adapter netreba.
To ze je EOS M5 drahsi je logicke. Canon si to moze dovolit, rovnako ako Apple. Vacsina prijmov mu plynie z inych produktov. Firmy, ktore maju v portfoliu len CSC sa musia uplne inak obracat, ak v bezzrkadlovkach neuspeju, skoncili. Preto musia ponukat vo svojich produktoch viac muziky za menej penazi a musia rychlejsie inovat a mat vybudovane slusne portfolio objektivov. Canon na to nie je odkazany. V tom je problem celej tejto debaty. Aj s Nikonom este nejaky cas nebudu silne tlaceny, aby na svoich CSC systemoch tvrdo zapracovali. Ked ten cas pride, ostatni vyrobcovia asi tazko zaplacu, pretoze im zacnu ukrajovat z jedineho kolaca, ktory maju.
 
MagickVamp
2017-06-28 09:40:31
príspevok od: Karol Srnec
To ze je EOS M5 drahsi je logicke. Canon si to moze dovolit, rovnako ako Apple. Vacsina prijmov mu plynie z inych produktov. Firmy, ktore maju v portfoliu len CSC sa musia uplne inak obracat, ak v bezzrkadlovkach neuspeju, skoncili. Preto musia ponukat vo svojich produktoch viac muziky za menej penazi a musia rychlejsie inovat a mat vybudovane slusne portfolio objektivov. Canon na to nie je odkazany. V tom je problem celej tejto debaty. Aj s Nikonom este nejaky cas nebudu silne tlaceny, aby na svoich CSC systemoch tvrdo zapracovali. Ked ten cas pride, ostatni vyrobcovia asi tazko zaplacu, pretoze im zacnu ukrajovat z jedineho kolaca, ktory maju.
Ano Karol, len ti ukazujem ze sa da na to pozriet z jednej aj z druhej strany. Canon by som k applu neprirovnaval. Ja tak zas vidim Olympus, predrazeny imidzovy system, ktory tazi z toho ze CSC su teraz in. Mas svoj uhol pohladu, ty sa na Canon pozeras zdola a prirovnavas ho k najnizsim modelom Olympusu, na zaklade atributov, vdaka ktorym sa da povedat ze vlastne E-M10mkII konkuruje aj 1DxmkII, D5 atd...

Ak hodnotis CSC system ako celok a nie fotak, tak tam suhlasim ze je to slabe zatial, ak si skrtnem adapter. Ale recenzia bola myslim o fotaku. To ked pridu nove objektivy pouzitelne bez adapteru, tak ju skrtnes a napises ze uz je M5 zas o nieco lepsi?

 
MagickVamp
2017-06-28 10:01:56
A k tomu co si pisal niekde vyssie, keby mne dal niekto M1mkII zadarmo tiez by som to prijal, uz len preto ze mam techniku rad a je to krasna masinka. Viem ze co sa tyka hobby fotenia zo 60% by ma nelimitoval, v 20% pripadoch by ma limitoval lebo nie som profik ako ty a potrebujem vacsi priestor na post proces a 20% by som nedal, lebo by som potreboval silu FF snimaca. Ale bolo by mnozstvo vyletov kde by mi M1mkII stacil od zaciatku do konca, bolo by mnozstvo vyletov kde by mi stacil aj ten M10mkII, napriklad na dovolenky, kde ide skor o to zachytit spomienky. Nepochybne fotaky Olympusu maju charizmu a osobne sa mi velmi pacia. Ale ak sa nato pozriem z pohladu ze radost mi robia hlavne fotky a az v druhom rade to cim tie foto robim, tak mi to pride ako predrazeny system a malo univerzalny pre rast, kedze sa toci cely len kolo 4/3 snimaca. Na vacsinu veci staci, ale sam musis uznat ze vacsi snimac ma zas svoje prednosti, co zas vela ludi pochopi az ked sa k vacsiemu snimacu dostanu.
 
Marcel Rebro
2017-06-28 10:05:25
príspevok od: MagickVamp
Ano Karol, len ti ukazujem ze sa da na to pozriet z jednej aj z druhej strany. Canon by som k applu neprirovnaval. Ja tak zas vidim Olympus, predrazeny imidzovy system, ktory tazi z toho ze CSC su teraz in. Mas svoj uhol pohladu, ty sa na Canon pozeras zdola a prirovnavas ho k najnizsim modelom Olympusu, na zaklade atributov, vdaka ktorym sa da povedat ze vlastne E-M10mkII konkuruje aj 1DxmkII, D5 atd...

Ak hodnotis CSC system ako celok a nie fotak, tak tam suhlasim ze je to slabe zatial, ak si skrtnem adapter. Ale recenzia bola myslim o fotaku. To ked pridu nove objektivy pouzitelne bez adapteru, tak ju skrtnes a napises ze uz je M5 zas o nieco lepsi?

S foťákom bez skiel sa môžem akurát tak vytešovať aké má grafy na DXOmark.

Nad M5 neuvažujem, takže recenziu ani diskusiu som nečítal. Všeobecne nečítam recenzie na produkty, ktoré nemám v pláne kúpiť. Ak sa niekomu páčia a kúpi si ich je to jeho vec. Ak nie, tiež je to jeho vec. Fotím s tým čo mám so sebou a čo sa mi hodí na daný účel (telefón, kompakt, m43, FF, dron). A nemám potrebu nikoho presviedčať o správnosti svojho výberu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-28 10:06:21
príspevok od: MagickVamp
Ano Karol, len ti ukazujem ze sa da na to pozriet z jednej aj z druhej strany. Canon by som k applu neprirovnaval. Ja tak zas vidim Olympus, predrazeny imidzovy system, ktory tazi z toho ze CSC su teraz in. Mas svoj uhol pohladu, ty sa na Canon pozeras zdola a prirovnavas ho k najnizsim modelom Olympusu, na zaklade atributov, vdaka ktorym sa da povedat ze vlastne E-M10mkII konkuruje aj 1DxmkII, D5 atd...

Ak hodnotis CSC system ako celok a nie fotak, tak tam suhlasim ze je to slabe zatial, ak si skrtnem adapter. Ale recenzia bola myslim o fotaku. To ked pridu nove objektivy pouzitelne bez adapteru, tak ju skrtnes a napises ze uz je M5 zas o nieco lepsi?

M5 lepsi nebude, bue lepsie vyuzitelnejsi. Zlepsi sa system a zdyhne to uzitkovu hodnotu vsetkych EOS M fotoapartov.
Neviem, preco stale melies o E-M10 Mark II. Ja len poukazujem na to, ze aj ked je to zakladny model radu OM-D, je vlastne nadpriemerne vybaveny a kovova konstrukcia tiez nie je v tejto triede bezna. Je viacero prikladov, kedy znacka musi dat zakaznikovi viac, ako je standardom. Kedysi to napr. robila Minolta. Canon a NIkon kralovali (a stale kraluju) trhu. Minolta za rovnaku cenu ponukala fotaky o 1/2 triedy vyssie. To bol jej konkurencny nastroj v boji proti silnej dvojke. Prebojovala sa na prvu poziciu? Nie, lepsi pomer ceny/vybava nestacil. Ale ti, ktori si jej produkty kupili, boli radi, ze dostali viac ako u konkurencie, ktora si aj tak z toho tazku hlavu nerobila. Napokon aj tak Minolta skoncila.
Tak je to aj teraz. Ty si na tom mieste, ako ja a moji kamarati pred rokmi. Fotis s DSLR, ale chces aj nieco sikovne na kazdodenne nosenie. Kupil si si EOS M3, k tomu pancake a pouzivas to ako lepsi kompakt. U mna to bolo rovnake. Kupil som si Sony NEX a urcity cas mi to tak vyhovovalo. Mal som hlavny a doplnkovy system. Ako sa CSC zlepsovali, chcelo sa mi stale menej a menej vlacit zrkadlovku. Tu sa ukazalo ze na NEX-e si plnohodnotnu nahradu nevybudujem a neskor sa ukazalo, ze ani na A7 II. Dlhe roky moja srdcova znacka Nikon, dodnes nema slusny CSC system. Ak som chcel DSLR nahradit, musel som si vybrat nieco od inej znacky. Z viacerych pricin je to Olympus, ale rovnako dobre by to mohlo byt aj Fuji, alebo Panasonic. Keby som mal kopec prachov, tak by do uvahy prichadzalo aj Sony. Keby ty si bol na mojom mieste, aktualne by si asi nedokazal na EOS M systeme vybudovat plnohodnotnu nahradu toho, co mas v DSLR. Na tom sa dufam zhodneme? A o tom bola aj tato recenzia. Nie je to len recenzia jedneho konkretneho fotoaparatu, ale aj zamyselnie sa nad moznostami systemu EOS M. Ako som v recenzii napisal, Canon si zacina dolezitost bezzrkadloviek uvedomovat, o tom svedcia ja aktualna marketingova kampan. Dlho sa nic zaujimave nedialo. Ale Canon zacina akcelerovat. Pre mna to bol prave EOS M5, ktory zacal EOS M system zatraktivnovat a zacina zaujimat aj pokroclejsich fotografov. Doteraz to bolo o jednoduchych fotakoch pre zaciatocnikov, ktorym par zoom objektivov zakladnej triedy postacuje. Predstavenych bolo aj niekolko objektivov uz pre stredne narocnych, napr. zaujimavy makrac s prisvietenim. Teraz to chce este vyssi model, a ja netrvam na tom aby to bol FF, a samozrejme objektivy vyssej triedy, aby sa nemuseli pouzivat EF-ka cez adapter. Celkovu hodnotu system dokazu zmenit aj 3-4 objektivy.
 
karrlok
2017-06-28 10:40:57
príspevok od: Karol Srnec
M5 lepsi nebude, bue lepsie vyuzitelnejsi. Zlepsi sa system a zdyhne to uzitkovu hodnotu vsetkych EOS M fotoapartov.
Neviem, preco stale melies o E-M10 Mark II. Ja len poukazujem na to, ze aj ked je to zakladny model radu OM-D, je vlastne nadpriemerne vybaveny a kovova konstrukcia tiez nie je v tejto triede bezna. Je viacero prikladov, kedy znacka musi dat zakaznikovi viac, ako je standardom. Kedysi to napr. robila Minolta. Canon a NIkon kralovali (a stale kraluju) trhu. Minolta za rovnaku cenu ponukala fotaky o 1/2 triedy vyssie. To bol jej konkurencny nastroj v boji proti silnej dvojke. Prebojovala sa na prvu poziciu? Nie, lepsi pomer ceny/vybava nestacil. Ale ti, ktori si jej produkty kupili, boli radi, ze dostali viac ako u konkurencie, ktora si aj tak z toho tazku hlavu nerobila. Napokon aj tak Minolta skoncila.
Tak je to aj teraz. Ty si na tom mieste, ako ja a moji kamarati pred rokmi. Fotis s DSLR, ale chces aj nieco sikovne na kazdodenne nosenie. Kupil si si EOS M3, k tomu pancake a pouzivas to ako lepsi kompakt. U mna to bolo rovnake. Kupil som si Sony NEX a urcity cas mi to tak vyhovovalo. Mal som hlavny a doplnkovy system. Ako sa CSC zlepsovali, chcelo sa mi stale menej a menej vlacit zrkadlovku. Tu sa ukazalo ze na NEX-e si plnohodnotnu nahradu nevybudujem a neskor sa ukazalo, ze ani na A7 II. Dlhe roky moja srdcova znacka Nikon, dodnes nema slusny CSC system. Ak som chcel DSLR nahradit, musel som si vybrat nieco od inej znacky. Z viacerych pricin je to Olympus, ale rovnako dobre by to mohlo byt aj Fuji, alebo Panasonic. Keby som mal kopec prachov, tak by do uvahy prichadzalo aj Sony. Keby ty si bol na mojom mieste, aktualne by si asi nedokazal na EOS M systeme vybudovat plnohodnotnu nahradu toho, co mas v DSLR. Na tom sa dufam zhodneme? A o tom bola aj tato recenzia. Nie je to len recenzia jedneho konkretneho fotoaparatu, ale aj zamyselnie sa nad moznostami systemu EOS M. Ako som v recenzii napisal, Canon si zacina dolezitost bezzrkadloviek uvedomovat, o tom svedcia ja aktualna marketingova kampan. Dlho sa nic zaujimave nedialo. Ale Canon zacina akcelerovat. Pre mna to bol prave EOS M5, ktory zacal EOS M system zatraktivnovat a zacina zaujimat aj pokroclejsich fotografov. Doteraz to bolo o jednoduchych fotakoch pre zaciatocnikov, ktorym par zoom objektivov zakladnej triedy postacuje. Predstavenych bolo aj niekolko objektivov uz pre stredne narocnych, napr. zaujimavy makrac s prisvietenim. Teraz to chce este vyssi model, a ja netrvam na tom aby to bol FF, a samozrejme objektivy vyssej triedy, aby sa nemuseli pouzivat EF-ka cez adapter. Celkovu hodnotu system dokazu zmenit aj 3-4 objektivy.
Karol, píšeš tu, že sony A7 II ťa sklamalo a že má slabý výber objektívov, čo je pravda. Mňa ten fotoaparát celkom zaujal, a preto ma zaujíma či si s ním neskúšal fotiť cez adaptér s objektívom od nikonu.
 
MagickVamp
2017-06-28 10:47:19
príspevok od: Marcel Rebro
S foťákom bez skiel sa môžem akurát tak vytešovať aké má grafy na DXOmark.

Nad M5 neuvažujem, takže recenziu ani diskusiu som nečítal. Všeobecne nečítam recenzie na produkty, ktoré nemám v pláne kúpiť. Ak sa niekomu páčia a kúpi si ich je to jeho vec. Ak nie, tiež je to jeho vec. Fotím s tým čo mám so sebou a čo sa mi hodí na daný účel (telefón, kompakt, m43, FF, dron). A nemám potrebu nikoho presviedčať o správnosti svojho výberu.
nastastie vacsina vyrobcov ked vyrobi fotak tak ma vymyslene ako na neho nasadit aj objektiv. Inak suhlasim a napodobne..
 
MagickVamp
2017-06-28 11:14:40
príspevok od: Karol Srnec
M5 lepsi nebude, bue lepsie vyuzitelnejsi. Zlepsi sa system a zdyhne to uzitkovu hodnotu vsetkych EOS M fotoapartov.
Neviem, preco stale melies o E-M10 Mark II. Ja len poukazujem na to, ze aj ked je to zakladny model radu OM-D, je vlastne nadpriemerne vybaveny a kovova konstrukcia tiez nie je v tejto triede bezna. Je viacero prikladov, kedy znacka musi dat zakaznikovi viac, ako je standardom. Kedysi to napr. robila Minolta. Canon a NIkon kralovali (a stale kraluju) trhu. Minolta za rovnaku cenu ponukala fotaky o 1/2 triedy vyssie. To bol jej konkurencny nastroj v boji proti silnej dvojke. Prebojovala sa na prvu poziciu? Nie, lepsi pomer ceny/vybava nestacil. Ale ti, ktori si jej produkty kupili, boli radi, ze dostali viac ako u konkurencie, ktora si aj tak z toho tazku hlavu nerobila. Napokon aj tak Minolta skoncila.
Tak je to aj teraz. Ty si na tom mieste, ako ja a moji kamarati pred rokmi. Fotis s DSLR, ale chces aj nieco sikovne na kazdodenne nosenie. Kupil si si EOS M3, k tomu pancake a pouzivas to ako lepsi kompakt. U mna to bolo rovnake. Kupil som si Sony NEX a urcity cas mi to tak vyhovovalo. Mal som hlavny a doplnkovy system. Ako sa CSC zlepsovali, chcelo sa mi stale menej a menej vlacit zrkadlovku. Tu sa ukazalo ze na NEX-e si plnohodnotnu nahradu nevybudujem a neskor sa ukazalo, ze ani na A7 II. Dlhe roky moja srdcova znacka Nikon, dodnes nema slusny CSC system. Ak som chcel DSLR nahradit, musel som si vybrat nieco od inej znacky. Z viacerych pricin je to Olympus, ale rovnako dobre by to mohlo byt aj Fuji, alebo Panasonic. Keby som mal kopec prachov, tak by do uvahy prichadzalo aj Sony. Keby ty si bol na mojom mieste, aktualne by si asi nedokazal na EOS M systeme vybudovat plnohodnotnu nahradu toho, co mas v DSLR. Na tom sa dufam zhodneme? A o tom bola aj tato recenzia. Nie je to len recenzia jedneho konkretneho fotoaparatu, ale aj zamyselnie sa nad moznostami systemu EOS M. Ako som v recenzii napisal, Canon si zacina dolezitost bezzrkadloviek uvedomovat, o tom svedcia ja aktualna marketingova kampan. Dlho sa nic zaujimave nedialo. Ale Canon zacina akcelerovat. Pre mna to bol prave EOS M5, ktory zacal EOS M system zatraktivnovat a zacina zaujimat aj pokroclejsich fotografov. Doteraz to bolo o jednoduchych fotakoch pre zaciatocnikov, ktorym par zoom objektivov zakladnej triedy postacuje. Predstavenych bolo aj niekolko objektivov uz pre stredne narocnych, napr. zaujimavy makrac s prisvietenim. Teraz to chce este vyssi model, a ja netrvam na tom aby to bol FF, a samozrejme objektivy vyssej triedy, aby sa nemuseli pouzivat EF-ka cez adapter. Celkovu hodnotu system dokazu zmenit aj 3-4 objektivy.
O E-M10 II rozpravam, lebo je to dovod kvoli ktoremu som reagoval na recenziu. Znovu, CSC system CANON ak vyradim adapter je slaby, ale preto si prave dopomaha zatial tym adapterom ak niekto chce fotit profi. Ale na dovolenke by som si hravo vystacil s tym co ma. Image CSC Canon je zatial tiez slaby. Ako si pisal celkovu hodnotu systemu dokazu zmenit aj 3-4 objektivy, ale hodnota fotaka sa nezmeni, ak to vezmem z pohladu penazi, tak dokonca bude klesat. Ano aj ja pozeram na vahu, je pre mna dost podstatna, keby nie tak vzivote nevymenim tamron 150-600 za Canon 100-400L2 (a keby som mal M5, tak zas cez adapter by mi pasoval aj tam, ale zatial su pre mna stale velmi podstatne aj moznosti post procesu) Viem ze casom, skusenostami atd.. dojdem do stadia ked budem mat nafotene asi vsetko co som chcel na 100 sposobov ako ty ci Bambousek a na post proces nebudem potrebovat tolko priestoru a nebude ma trapit ze nemozem niekedy spravit vyrez aky som chcel, budem to musiet zobrat zo sirsia a poviem si no co, ved aj tak to mam z pred 5 rokov uz odfotene s tymto vyrezom a teda zily mi to trhat nebude. Potom mozno sam prejdem na 4/3 system, mozno aj skor kedze som zvedavy (za predpokladu ze vahovo bude vyrazne lahsi ako konkurencne CSC systemi), ale nic to nemeni na tom kolko moznosti dava/nedava. Nad M1mkII som rozmyslal uz teraz, kedze wildlife je pre mna hobby fotenie, ale z hry ho vyradilo ze 100-400 je od panasonicu a nijak zvlast pozitivny ohlas na nu nebol, dokonca som cital par recenzii kde sa ukazala ako nic moc za tu cenu a pevna 300vka je zas velka a malo univerzalna. A Fuji vyradil akvarel, lebo som nauceny robit vo fotoshope a menit program by pre mna zabava nebola a nakoniec tak ich 100-400 tiez nie je nejaka lahsia oproti Canonackej 100-400L2 a tu je dalsi kamen urazu, ze casto krat tie usetrene gramy su fatk minimalne, aspon co sa tyka mojich potrieb.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-28 11:25:47
príspevok od: karrlok
Karol, píšeš tu, že sony A7 II ťa sklamalo a že má slabý výber objektívov, čo je pravda. Mňa ten fotoaparát celkom zaujal, a preto ma zaujíma či si s ním neskúšal fotiť cez adaptér s objektívom od nikonu.
Pre mna nema vyznam fotit cez adapter. Je to dobre docasne riesenie, ak tam funguje AF. Ale to nemusim ist do CSC, ale si necham zrkadlovku. AF adapter sa pre Nikon robi. Je ovela drahsi ako ten pre Canon. Naviac ma zly firmver a je schopny znicit fotak. Vzhladom na to, ze ma k dispozicii kopec svojej aj zapozicanej a testovanej techniky, nemienil som riskovat.
 
karrlok
2017-06-28 11:49:42
príspevok od: Karol Srnec
Pre mna nema vyznam fotit cez adapter. Je to dobre docasne riesenie, ak tam funguje AF. Ale to nemusim ist do CSC, ale si necham zrkadlovku. AF adapter sa pre Nikon robi. Je ovela drahsi ako ten pre Canon. Naviac ma zly firmver a je schopny znicit fotak. Vzhladom na to, ze ma k dispozicii kopec svojej aj zapozicanej a testovanej techniky, nemienil som riskovat.
Čítal som, že Nikon Df má byť CSC. Nevieš o tom niečo?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-06-28 13:15:39
príspevok od: karrlok
Čítal som, že Nikon Df má byť CSC. Nevieš o tom niečo?
Kym sa nieco podrobnejsie neobjavi na nikon roomors, tak sa tym nema zmysel zaoberat. Aj o Canone EOS 6D Mark II sa hovorilo, ze to asi bude bezzrkadlovka a vyzera to tak, ze bude stale DSLR.
 
acton
2017-06-28 16:02:07
príspevok od: Mattus1990
určite by som nedal ruku do ohňa za kus plastu po niekoľkých rokoch aktívneho používanie ak je to model pre amatérov alebo mierne pokročilích. (nebavíme sa tu človeku ktorý vytiahne foták na raz za rok pri narodeninovej oslave svojho syna a v lete cez týždeň na dovolenke). vrchný obal ktorý drží na pár klipoch a šroboch sa ti nepokryvý ale praskne alebo sa rozletí. samozrejme plastnové konštrunie nie sú z igelitu a určite niečo znesú ale robiť z toho top konštrukčný materiál, to určite nie.

pred pár rokmi som videl toto video o tom čo znesie fotoaparát : https://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8

Na foták tiež pripevňuješ ďalšie vec ktoré majú svoju váhu. Konštrukcia musí niečo vydržať.

napr. Sony sa s plastom prepočítal keď ho dal na bajonet svojich NEX ov a a6000. ak si naň dal ťažší telezoom plast pružil, celé zle.

z druhej strany, prečo asi sú top modely objektívov su celé z kovu?(odpoveď asi každý pozná)
pred pár rokmi som videl toto video o tom čo znesie fotoaparát .... co bolo pred par rokmi vobec neplati dnes, vsetko je uplne inde ako pred par rokmi.
 
acton
2017-06-28 16:11:11
príspevok od: Mattus1990
určite by som nedal ruku do ohňa za kus plastu po niekoľkých rokoch aktívneho používanie ak je to model pre amatérov alebo mierne pokročilích. (nebavíme sa tu človeku ktorý vytiahne foták na raz za rok pri narodeninovej oslave svojho syna a v lete cez týždeň na dovolenke). vrchný obal ktorý drží na pár klipoch a šroboch sa ti nepokryvý ale praskne alebo sa rozletí. samozrejme plastnové konštrunie nie sú z igelitu a určite niečo znesú ale robiť z toho top konštrukčný materiál, to určite nie.

pred pár rokmi som videl toto video o tom čo znesie fotoaparát : https://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8

Na foták tiež pripevňuješ ďalšie vec ktoré majú svoju váhu. Konštrukcia musí niečo vydržať.

napr. Sony sa s plastom prepočítal keď ho dal na bajonet svojich NEX ov a a6000. ak si naň dal ťažší telezoom plast pružil, celé zle.

z druhej strany, prečo asi sú top modely objektívov su celé z kovu?(odpoveď asi každý pozná)
a zabudol som k tym objektivom, plasty ako vieme maju vacsiu tepelnu roztaznost ako kov, ale u fotoaparatu je to uplne jedno lebo fotoaparat je clenity nema take velke rovne plochy, tam sa to strati a je na to prisposobeny, kdezto na objektiv su kladene uplne ine naroky, je to rovna plocha a vacsia ako fotoaparat, ked by sa na sahare rozpalil plastovy objektiv neverim tomu, ze by pracoval tak ako by mal a pri minus 20 by tak stuhol, ze by prosto stuhol... preto su kovove a este k tomu profi rada u canona je biela lebo biela odraza slnecne luce.
ci sa vam to paci alebo nie budu aj profi fotoaparaty celoplastove... to, ze su este kovove to je prave iba pre takych ako si ty napriklad Mattus... ten plast je lepsi ako kov ale ty zijes este v minulom storoci a potrebujes kozennu brasnu lebo vobec nevies, ze su kvalitnejsie materialy ako je koza.
 
acton
2017-06-28 16:18:14
príspevok od: MagickVamp
Ano Karol, len ti ukazujem ze sa da na to pozriet z jednej aj z druhej strany. Canon by som k applu neprirovnaval. Ja tak zas vidim Olympus, predrazeny imidzovy system, ktory tazi z toho ze CSC su teraz in. Mas svoj uhol pohladu, ty sa na Canon pozeras zdola a prirovnavas ho k najnizsim modelom Olympusu, na zaklade atributov, vdaka ktorym sa da povedat ze vlastne E-M10mkII konkuruje aj 1DxmkII, D5 atd...

Ak hodnotis CSC system ako celok a nie fotak, tak tam suhlasim ze je to slabe zatial, ak si skrtnem adapter. Ale recenzia bola myslim o fotaku. To ked pridu nove objektivy pouzitelne bez adapteru, tak ju skrtnes a napises ze uz je M5 zas o nieco lepsi?

to je strategia olympusu a fuji zrovnavat ich s canonom, canon je uplne niekde inde a oly s fuji sa snazia udrzatsa v zavese na vlne ktoru robi canon, olympus vsadil na imidz a tym oslovil presne tu skupinu ludi ktori tu pisu o kovovych telach a fuji... to je kategoria sama o sebe, to je najskaredsi fotoaparat ktory sa kedy vyrabal... nikdy nechapem ked tu ludia pisu ako robi super ostre fotografie ale tusim na ephote som ani jednu taku nevidel.
 
Mattus1990
2017-06-28 17:48:53
príspevok od: acton
a zabudol som k tym objektivom, plasty ako vieme maju vacsiu tepelnu roztaznost ako kov, ale u fotoaparatu je to uplne jedno lebo fotoaparat je clenity nema take velke rovne plochy, tam sa to strati a je na to prisposobeny, kdezto na objektiv su kladene uplne ine naroky, je to rovna plocha a vacsia ako fotoaparat, ked by sa na sahare rozpalil plastovy objektiv neverim tomu, ze by pracoval tak ako by mal a pri minus 20 by tak stuhol, ze by prosto stuhol... preto su kovove a este k tomu profi rada u canona je biela lebo biela odraza slnecne luce.
ci sa vam to paci alebo nie budu aj profi fotoaparaty celoplastove... to, ze su este kovove to je prave iba pre takych ako si ty napriklad Mattus... ten plast je lepsi ako kov ale ty zijes este v minulom storoci a potrebujes kozennu brasnu lebo vobec nevies, ze su kvalitnejsie materialy ako je koza.
ďakujem že si zodpovedal na moju otázku ohľadne objektívov...máš pravdu a + k tomu

v ďalšom príspevku som písal aj o kvalite spracovania aby som potešil aj tvoj názor na plastové fotáky.

Ja fotím pre radosť a fotenie ma neživí a preto nepotrebujem profi zrkadlovku s ktorou budem plašiť ludí na ulici ale niečo vyzerá moderne, nenápadné má dobrú funkcionalitu s je robustné.

Nemám rád keď sa niečo hrá na retro, dizajn ide dopredu alebo niečo čo má milión rollerov na každú sprostosť keď sa to dá vyriešiť dvoma rollermi. Alebo že ti foták robí napr. x fotiek ešte pred tám ako stlačiť spusť a podobné vychytávky ktoré su viac marketigové ako užitočné(aj keď samozrejme v špecialnych situáciach nájdu uplatnenie). Je to len pozlátko.

Potom vidím na nejakej akcie ľudí ktorý majú foták zabalený v neopréne, ochranné sklá a fólie, foták a objektív zabalený v troch puzdrach a chlapík vyzerá ako keby mal s tým jeho jetpackom odletieť z festivalu až domov. Jasné sú už modernejšie materiály ktoré majú porovnateľne vlastnosti alebo v niečo predčia.

P.S. môj foták je z plastu a mám ho rád ale čo sa zabijem keď jeho nastupcovia sú z horčíkovej zliatiny a sú utesnené. Asi to o niečom svedčí.
 
acton
2017-06-28 17:55:51
príspevok od: Mattus1990
ďakujem že si zodpovedal na moju otázku ohľadne objektívov...máš pravdu a + k tomu

v ďalšom príspevku som písal aj o kvalite spracovania aby som potešil aj tvoj názor na plastové fotáky.

Ja fotím pre radosť a fotenie ma neživí a preto nepotrebujem profi zrkadlovku s ktorou budem plašiť ludí na ulici ale niečo vyzerá moderne, nenápadné má dobrú funkcionalitu s je robustné.

Nemám rád keď sa niečo hrá na retro, dizajn ide dopredu alebo niečo čo má milión rollerov na každú sprostosť keď sa to dá vyriešiť dvoma rollermi. Alebo že ti foták robí napr. x fotiek ešte pred tám ako stlačiť spusť a podobné vychytávky ktoré su viac marketigové ako užitočné(aj keď samozrejme v špecialnych situáciach nájdu uplatnenie). Je to len pozlátko.

Potom vidím na nejakej akcie ľudí ktorý majú foták zabalený v neopréne, ochranné sklá a fólie, foták a objektív zabalený v troch puzdrach a chlapík vyzerá ako keby mal s tým jeho jetpackom odletieť z festivalu až domov. Jasné sú už modernejšie materiály ktoré majú porovnateľne vlastnosti alebo v niečo predčia.

P.S. môj foták je z plastu a mám ho rád ale čo sa zabijem keď jeho nastupcovia sú z horčíkovej zliatiny a sú utesnené. Asi to o niečom svedčí.
pisal som vyssie, canon nepotrebuje kovovy obal, kupit canon znamena kupit kvalitu, tam sa moc nikto nepozera ci je zabaleny v kove alebo plaste, je im to jedno lebo vedia, ze vzdy to bude ok, ine znacky robia vsetko preto aby sa predavali, preto ten markeningovy tah, ze su v kove... vobec im to na kvalite neprida ale su ludia ktory sa na to chytia.
 
acton
2017-06-28 18:03:57
príspevok od: Mattus1990
ďakujem že si zodpovedal na moju otázku ohľadne objektívov...máš pravdu a + k tomu

v ďalšom príspevku som písal aj o kvalite spracovania aby som potešil aj tvoj názor na plastové fotáky.

Ja fotím pre radosť a fotenie ma neživí a preto nepotrebujem profi zrkadlovku s ktorou budem plašiť ludí na ulici ale niečo vyzerá moderne, nenápadné má dobrú funkcionalitu s je robustné.

Nemám rád keď sa niečo hrá na retro, dizajn ide dopredu alebo niečo čo má milión rollerov na každú sprostosť keď sa to dá vyriešiť dvoma rollermi. Alebo že ti foták robí napr. x fotiek ešte pred tám ako stlačiť spusť a podobné vychytávky ktoré su viac marketigové ako užitočné(aj keď samozrejme v špecialnych situáciach nájdu uplatnenie). Je to len pozlátko.

Potom vidím na nejakej akcie ľudí ktorý majú foták zabalený v neopréne, ochranné sklá a fólie, foták a objektív zabalený v troch puzdrach a chlapík vyzerá ako keby mal s tým jeho jetpackom odletieť z festivalu až domov. Jasné sú už modernejšie materiály ktoré majú porovnateľne vlastnosti alebo v niečo predčia.

P.S. môj foták je z plastu a mám ho rád ale čo sa zabijem keď jeho nastupcovia sú z horčíkovej zliatiny a sú utesnené. Asi to o niečom svedčí.
odpovedam ti druhy krat, niekde sa stratil ten text co som odoslal...
canon nie je odkazany na to aby robil kovove fotoaparaty, canon je znacka ktoru poznaju vsetci a vedia, ze ked si ho kupia bude vsetko ok ci uz bude kovovy alebo plastovy, canon nepotrebuje robit to co olymp alebo fuji, ktory len aby predavali zabalia to do kovu... dost ludi sa na to chyti a su spokojny, ze maju kovovy obal, to ake fotky robia tie fotoaparaty je im jedno.
 
WildSammy
2017-06-28 22:05:34
príspevok od: acton
odpovedam ti druhy krat, niekde sa stratil ten text co som odoslal...
canon nie je odkazany na to aby robil kovove fotoaparaty, canon je znacka ktoru poznaju vsetci a vedia, ze ked si ho kupia bude vsetko ok ci uz bude kovovy alebo plastovy, canon nepotrebuje robit to co olymp alebo fuji, ktory len aby predavali zabalia to do kovu... dost ludi sa na to chyti a su spokojny, ze maju kovovy obal, to ake fotky robia tie fotoaparaty je im jedno.
tak, tak, nechapem tiez, co tu tie sumitka propaguju..
 
josseee
2017-06-28 22:31:49
príspevok od: acton
odpovedam ti druhy krat, niekde sa stratil ten text co som odoslal...
canon nie je odkazany na to aby robil kovove fotoaparaty, canon je znacka ktoru poznaju vsetci a vedia, ze ked si ho kupia bude vsetko ok ci uz bude kovovy alebo plastovy, canon nepotrebuje robit to co olymp alebo fuji, ktory len aby predavali zabalia to do kovu... dost ludi sa na to chyti a su spokojny, ze maju kovovy obal, to ake fotky robia tie fotoaparaty je im jedno.
Ludia si zasluzia istoty, vsakze...
...az na tie (doslova) odpadavajuce zrkadla z 5D1 napriklad...alebo light leak u 5d3
 
acton
2017-06-29 05:33:54
príspevok od: josseee
Ludia si zasluzia istoty, vsakze...
...az na tie (doslova) odpadavajuce zrkadla z 5D1 napriklad...alebo light leak u 5d3
o odpadavajucich zrkadlach citam prvy krat a light leak robi objektiv nie?
 
josseee
2017-06-29 10:21:26
príspevok od: acton
o odpadavajucich zrkadlach citam prvy krat a light leak robi objektiv nie?
staci dat do googlu "canon 5d mirror falling off" a najdes veeeeela vyhrad k tej tvojej "ultimatnej dokonalosti" canonu
existencia oboch problemov bola dokonca uznana canonom samotnym, takze tak...
https://petapixel.com/2012/04/13/canon-confirms-light-leak-issue-in-the-5d-mark-iii/
https://petapixel.com/2015/05/13/canon-warns-the-original-5d-may-suffer-from-mirror-separation/
 
acton
2017-06-29 10:36:10
Nepisal som, ze to nie je pravda len som nevedel o tom, lenze najlepsi kritik je aj tak vzdy verejnost a ked 60% fotografov foti canonom...
 
josseee
2017-06-29 11:34:20
príspevok od: acton
Nepisal som, ze to nie je pravda len som nevedel o tom, lenze najlepsi kritik je aj tak vzdy verejnost a ked 60% fotografov foti canonom...
to uz ale menis temu
Ja som reagoval na tvoje tvrdenia o istotach nepriestrelnej kvality, nie o percentualnom podiely na trhu...
 
acton
2017-06-29 11:51:49
príspevok od: josseee
to uz ale menis temu
Ja som reagoval na tvoje tvrdenia o istotach nepriestrelnej kvality, nie o percentualnom podiely na trhu...
Chcel som tym povedat to, ze aj napriek tomu je to najpopularnejsia znacka u fotografov.
 
sharkyyy
2017-06-29 20:46:47
príspevok od: acton
Chcel som tym povedat to, ze aj napriek tomu je to najpopularnejsia znacka u fotografov.
Aj Meciar bol najpopularnejsi politik. .

M5 sa mi paci, nema vsak objektivy... Pre moho z nas teda nepouzitelny, skoda.
Redukcia popiera jednu z vyhod csc.
Aku hmotnost ma ta redukcia?
 
acton
2017-06-29 20:58:14
príspevok od: sharkyyy
Aj Meciar bol najpopularnejsi politik. .

M5 sa mi paci, nema vsak objektivy... Pre moho z nas teda nepouzitelny, skoda.
Redukcia popiera jednu z vyhod csc.
Aku hmotnost ma ta redukcia?
ty vole meciar... nikdy tu nebola v mojom pripade ziadna zmienka o csc...
 
blahoslav J B Art
2017-06-30 13:47:46
super recenzia, vyborne fotky, zaujimava, podnetna a nekonfliktna diskusia ... ak by som mal vymenit svoje CSC za nieco novsie, bol by to prave tento fotiak
 
WildSammy
2017-07-01 18:54:26
príspevok od: acton
Nepisal som, ze to nie je pravda len som nevedel o tom, lenze najlepsi kritik je aj tak vzdy verejnost a ked 60% fotografov foti canonom...
jj a zvysnych 70% foti Nikonom tych 20% je odchylka, ktora si kupi CSC
 
werdza
2017-12-11 10:33:55
Googlim o ňom a našlo mi aj túto recenziu, predtým som už mala napozerané videá na youtube. Teraz bola na neho akcia na webe eglobalcentral. Mňa vyšlo telo do 530 eur a dokopy s redukciou a s objektívov priamo k rade M- 22 mm f 2 (tie tam nemali, kupovala som na SVK) to bolo okolo 870 eur . Potrebujem už dlho niečo, aby som nemusela všade vláčiť ťažký Canon 5D mark III, foťáčik na výlety a do kabelky, použiteľné aj vyššie iso keď si pôjdem len tak na koncert ako bežný fanúšik a zaujalo by ma svetlo, alebo nejaký moment. A hlavne foťáčik, kde môžem pri videu zaostriť dotykom na displeji a aj výklopný displej na selfie je výhoda . Som na neho zvedavá, bude pod stromčekom. Viac sa mi síce páčia dizajny napríklad Fuji, alebo Olympus, retro čierno strieborné, ale pri tomto je výhoda tej redukcie a možnosti používať objektívy, ktoré Canonista má. Finančne by som nemala na to, aby som si niektorý z iných značiek na tie účely kúpila aj s objektívmi, ktoré by sa mi hodili. A zas úplne prejsť na inú značku asi nechcem, keďže potrebujem vysoké isá aj 12800 a to môj 5D mark III zvláda a na mojom wishliste je aj 5D mark IV. Nevyznám sa v iných značkách, takže by som si nechala kludne poradiť, či niektorý mirorless dáva aj iso 12800 v poho použiteľné. Lebo ma zaujalo, že veľa profi fotografov už prechádzajú na mirorless foťáky aj na svadby a je to super aj kvôli váhe a chrbát, krk a ramená sú vďačné Ak sa spolu s týmto mini Canonom neskamošíme, stále je možnosť predať ho
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia